SkyscraperCity Forum banner
1 - 19 of 19 Posts

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Antalya İl Özel İdare Binası
This Building's construction started 1973. It completed 1983. In May 2004 this building's a column hurted and Building is empty now.

http://www.emporis.com/en/wm/bu/?id=224849
 

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Istanbullu said:
I liked the view of air conditioners(a must for Antalya for summer time) on that building... :D

What is the highest building of Antalya Onur?
Pınarlar Sitesi-82m (Adabel)
 

·
Strength and Honour
Joined
·
1,420 Posts
I like the view with the historical bridge!
 

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
Will there be a new tower built in its place?
 

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Kuvvaci said:
o zaman sen bu başlığı ne yapacaksın?
Çöküntülerini yollarım. Patlak kolonunu, çektiğim bir fotoğrafı gösteririm...

@Genç, New Building doesn't thinking. Its planning to park area.

@ASIMOV, Emporisten Under demolition ledini ver en iyisi.
 

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Binanın yıkımı kesinleşti arkadaşlar

VTV said:
Bilal Özgür, Öğretmenevi kararını savundu. İl Özel İdare Binası'nın da yıkılacağını açıkladı
06.12.2005

Kamuoyundan gelen tüm tepkilere rağmen radikal kararlar almaktan çekinmeyen İl Genel meclisi, Öğretmen Evinin kapatılması yönünde karar verdi. Kararın eleştirilmesini normal karşılayan İl Genel Meclisi Başkanı Bilal Özgür, meclisin kararlarının altında Antalya'nın ve kamunun çıkarlarının korunması ilkesi yattığını söyledi. Özgür, İl Genel Meclisi'nin İmar komisyonu'nun sivil toplum örgütleriyle yaptığı görüşmeler neticesinde Özel İdare Binası'nın da yıkılması yönünde karar aldığını ve söz konusu alana eski mimari özellikleri taşıyan, kültür sanat etkinliklerine elverişli bir merkez yapılacağını söyledi. Meclis başkanı Özgür, İl Genel meclisi'nin gelecekteki ihtiyaçlarını da rahatlıkla karşılayabilmesi için Yeni Otogar karşısında 37 bin metrekarelik alan üzerinde yeni bir meclis binası inşa edileceğini de açıkladı.

İl Genel meclisi daha önce kamuoyunda oluşan tüm tepkilere rağmen, radikal bir karara imza atarak, kira geliri az olduğu gerekçesiyle öğretmenevini kapatma kararı aldı. Karar başta öğretmenler olmak üzere birçok kesim tarafından tepkiyle karşılanırken, İl Genel meclisi Başkanı Bilal Özgür, meclisin aldığı bu kararın sonuna kadar arkasında olduğunu açıkladı. Özgür, ''bizim kararlarımızın altında Antalya'nın kamuoyunun menfaatlerini gözetmek ilk sırada yer alır'' dedi.
Uzun bir araştırma döneminin ardından İl Özel İderi binasının da ayıkılması yönünde karar aldıklarını açıklayan Özgür, 4 bin metrekarelik bu alana İl Genel meclisi binası da yapılmayacağını belirterek bunun nedenlerini açıkladı. Nedenlerin başında 4 bin metrekareye yapılacak bir binanın İl Genel meclisi'nin ihtiyaçlarını karşılayamayacak olması ve trafik sorunu başta yer alıyor.
Yeni İl Genel meclisi Binasının Otogar karşısındaki 37 bin metrekarelik bir alana yapılacağını söyleyen Meclis başkanı Özgür, yıkılacak binanın yerine de tarihi ve turistik özellikler taşıyan bir kültür sanat merkezi inşa edileceğini belirtti. Özgür, konuyla ilgili proje yarışmasını yılbaşına kadar düzenleyeceklerini açıkladı.

Kameraman: NURETTİN ÖZKAN
Muhabir: SİBEL ÖZKAN

http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=13876&baslik_id=3
 

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #15 ·
VTV said:
İl Özel İdare Binası ne olacak ?

23.02.2006


İl Genel Meclisi 6 Haziran 2005'te gerçekleştirdiği toplantıda Antalya'nın ''kadavrası'' diye nitelendirilen İl Özel İdare binasının yıkılması yönünde karar verdi. Ancak aradan 8 aylık bir zaman geçmesine rağmen hala yıkım gerçekleştirilmedi. Sivil toplum örgütleriyle yapılan toplantılarda buranın kent kullanımına açık bir alan olarak planlanması konusu öne çıktı. Burada gerçekleştirilecek proje için bir yarışma düzenlemeyi planlayan İl Özel İdaresi nihayet çalışmalarını tamamladı. İl Genel Meclis Başkanı Bilal Özgür, yarışmanın mart ayında gerçekleştirileceğini açıkladı.


Antalya'da bir çok konu çözüm beklemeyi sürdürürken, kentin göbeğinde bir utanç abidesi gibi duran İl Özel İdares Binası da akibetinin ne olacağını bekliyor. Güçlendirilmesi daha pahalıya mal olacağı için 2005 yılı haziran ayında İl Genel Meclisi üyeleri tarafından yıkılmasına karar verilen İl Özel İdare binası hala yerinde duruyor. Geçen 8 aylık sürede birçok sivil toplum örgütü ve meslek odasıyla burada yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişi yapan İl Genel Meclis Başkanı Bilal Özgür, mart ayında bir proje yarışması düzenleyeceklerini belirtti. Önümüzdeki 50 yıllık süreçte İl Özel İdarelerinin kentlerin gelecekleri hakkında karar alacak önemli kurumlar olacağını söyleyen Özgür, bu sebeple Antalya'ya yakışan bir İl Özel İdare Binası yapacaklarını söyledi. Projeyi gelecek yılları da düşünerek hayata geçireceklerini söyleyen Özgür, ''gelecekte pişman olacağımız bir işe imza atmak istemiyoruz'' dedi.
Kameraman: NURETTİN ÖZKAN Muhabir: SİBEL ÖZKAN
Link: http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=14892&baslik_id=1
Video: http://212.156.223.225/habervideo/23.02.2006/KADAVRA.wmv
 

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Yeter artık! Yıkacaklarsa yıksınlar, Daha büyüğünü ve güzelini yapsınlar.
VTV said:
Özel İdare binası yeniden gündemde
04.04.2006

Ana kolonlarındaki çatlak nedeniyle yıkımına karar verilen Antalya İl Özel İdare Binası'nın son durumu, İl Genel Meclisi'nde masaya yatırıldı. Meclis'in talebi üzerine İmar Komisyonu tarafından binanın son durumunu anlatan bir bilgilendirme raporu hazırlandı. Rapor görüşülürken, , Akparti ile Cumhuriyet Halk Partili üyeler arasında tartışma yaşandı. Raporu değerlendiren CHP Sözcüsü İsmet Uysal, konu hakkında bilgi istediklerini ancak yine bilgisiz kaldıklarını söyledi. Akparti Sözcüsü Ali Yalçınkaya ise muhalefet meclis üyelerini kendilerine karşı önyargılı davranmakla suçladı. Komisyon tarafından daha fazla bilgi verilmesi ile konu tatlıya bağlandı ve tüm Meclis üyeleri, Özel İdare Binası'ndan boşalan alana Antalya için en doğru yatırımın yapılması konusunda görüş birliğine vardı. Meclis'in tartıştıği bir diğer konu ise Tünektepe'deki Döner Restaurant oldu.

İl Genel Meclisi toplantısında, ana kolonlarındaki çatlaklar nedeniyle önce boşaltılan daha sonra yıkım kararı çıkartılan Antalya Özel İdare Binası'nın son durumu masaya yatırıldı. Meclis'in talebi üzerine İmar Komisyonu tarafından hazırlanan bilgi raporu, Komisyon Başkanı Mine Kaya tarafnıdan Meclis üyelerine okundu. Mine Kaya, bu konuda Mimarlar Odası ile birlikte ihale şartnamesi hazırladıklarını ve Mayıs ayı içinde proje yarışması açacaklarını söyledi.
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü İsmet Uysal; özel idare konusunda komisyondan bilgi istediklerini ancak yine bilgisiz kaldıklarını belirterek, halkın bu konuda kafasının karışık olduğunu savundu.
Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Sözcüsü Ali Yalçınkaya, muhafelet partili üyelerin kendilerine önyargıyla yaklaştığını belirterek binadan boşalan arsa hakkında peşin hükümlerinin olmadığını ve kentin yararına olacak bir arayış içinde olduklarını dile getirdi.
Doğru Yol Partisi Sözcüsü Ali Zeybek, konunun sacede İl Genel Meclisi tarafından karara bağlamak yerine Büyükşehir ve Muratpaşa belediyelerinin de fikrini alınması gerektiğini ifade etti.
Tartışmalardan sonra tekrar kürsüye çıkan İsmet Uysal, tüm Meclis üyelerinin, bu arsanın kentin yararına kullanılmasından mutlu olduğunu belirterek, ortak akılda buluştuklarını söyledi.
Meclis'te tartışılan bir başka konu ise Özel İdare'nin mülkiyetinde olan Tünektepe Döner Restaurant oldu. Meclis Çeşitli İşler Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, buradayı 1988 yılında devrelan işletmecinin 3 yılda teleferik hattı yapılması konusundaki taahhütünü yerine getirmediği ve çevrenin çok bakımsız bırakıldığı dile getirildi. Ayrıca Döner Restaurant için alınan yıllık 23 bin Yeni Liralık kiranın düşük olduğu da raporda belirtildi.
Konu hakkında söz alan Meclis grup sözcüleri ve üyeleri de Döner Restaurant'da devletin zarara uğradığı konusunda görüş birliğine vardılar. Bu konu hukuki ve maddi boyutları ile birlikte incelenmek üzere üç komisyona birden havale edildi.
Meclis üyeleri Döner Restaurant sorununu İl Özel İdare Komisyonu, İmar Komisyonu ve Çeşitli İşler Komisyonu'na havale ettiler. Böylece meslis üyeleri aynı konuda üç komisyondan birden rapor isteyerek bir ilke de imza atmış oldu.

Kameraman: AHMET AYDIN
Muhabir: FİKRET GÜLCÜ
Link: http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=15493&baslik_id=3
Video: http://212.156.223.225/habervideo/04.04.2006/GENEL.wmv
 

·
Banned
Joined
·
2,756 Posts
Discussion Starter · #17 ·
VTV said:
Özel İdare Binasına 2,5 yıldır bakan yok
30.11.2006

Antalya İl Genel Meclisi kenti yakından ilgilendiren birçok konuda kararlar alıp uygulamaya geçiyor. Ancak Meclis üyeleri haziran 2005'te aldıkları kararı bir türlü hayata geçiremedi. Peki bu karar neydi? Elbetteki kolonları patlayan ve büyük tehlike oluşturan özel idare binasının yıkılmasıydı..İki buçuk yıllık süre içinde binada herhangi bir inceleme yapılmadığını söyleyen İnşaat mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, ilginç bir tehlikeyi öne çıkardı. Bu bina yıkılmazsa kendiliğinden yıkılır ve büyük bir tehlikeye yol açabilir..Bizden uyarması..

2004 yılının mayıs ayında Taşıyıcı kolonunda oluşan patlama nedeniyle yıkılmak riski bulunun ve bunun üzerine bir yılı aşkın bir süre önce boşaltılan Özel İdare Binası'nın akibetinin ne olacağı uzun süredir gündümdeki yerini koruyor. Bayındırlık ve İl Müdürlüğü'nün hazıryladığı rapora göre Rapora göre Özel İdare binasının 17 katlı A Bloğu'nun 7 katınını yıkılması, 10 katında güçlendirme çalışması yapılması gerektiği, binanın B, C ve D bloklarının da güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştı. Bu güçlendirme işleminin toplam maliyetiyse bir yıl önceki rakama göre 2 trilyon 837 milyar lira olarak hesaplanmıştı.
A bloğun tamamen yeniden yapılması ise 3 trilyon 344 milyar liralık bir masraf gerektiği, açıklanınca A bloğun güçlendirilmesi için gereken 2,8 trilyon liralık rakamın, binanın yeniden yapılması için gereken 3,3 trilyonluk masrafın yüzde 75'ine karşılık geldiği ortaya çıktı. Rapor sonuçlarını değerlendiren İl Genel Meclisi üyeleri 6 haziran 2005'te binanın yıkılması kararını aldı. Aradan geçen 17 aylık süre içerisindeyse bu karar bir türlü uygulanmadı.
İnşaat mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz'a göreyse bina acilen yıkılmalı. Binada hasarın ilk oluştuğu günden bu yana geçen 2,5 yıllık süre içerisinde binada harhangi bir izleme ve hasar tespiti yapılmadığını söyleyen Oğuz, binanın yıkılma tehlikesinin daha da arttığına dikkat çekti. 02:41-03:37
İnşaat mühendisliği açısından değerlendirildiğinde betonarme bir yapının Türkiye şartlarında yaşam ömdünün 50 yıl olduğunu söyleyen Oğuz, ömrünün üçte ikilim kısmının tamamlayan Özel İdare binasının daha fazla ayakta kalamayacağını belirterek acilen yıkılması gerektiğini vurguladı. 03:41-04:08


Kameraman: NURETTİN ÖZKAN
Muhabir: SİBEL ÖZKAN
Link: http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=19063&baslik_id=1
Video: http://212.156.223.225/habervideo/29.11.2006/BİNA.wmv

So you can see the hurted column of the building;
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
bina 2003 yılında yapılan bir ihale ile güçlendirme proje çalışmalarına başlandı. güçlendirme proje ihalesini agm mühendislik kazandı. odtülü prof çetin yılmaz ın danışmanlığı ile binanın güçlendirme projesi yapılarak gerekli onaylar alındı. binanın projesini ünlü statik mühendislerinden biri yaptı. :) projede görüldüğü bina normal kuvvet zaafı var. mevcut kat sayısı ve nervürlü döşeme sistemi ve geniş büyük yastık kirişleri hasarın can kayıpsız atlatılması büyük mucize. tiyatro salonu eskiden düğün salonu olup, sonradan ekleme ve bükleme ile yapılmış. tam bir kapkaççı mantı ile yapılmış.

lakin binanın en üst katındaki balo salonu ve radyo istasyonuna ait mahallerde muhteşem bir manzara var.

bina neden güçlendirilmiyor derseni ? hazır bir proje var değil mi !!! fakat hazır proje de 7 kat yıkılıyor ve bina 10 katlı kalıyor. bununlada yetmiyor birçok perde ve normal kuvvet zaafı olduğu içinde her kolonda mantolama çıkıyor. buda bina maliyeti kadar külfet getiriyor.

şimdi neden yıkılmıyora gelelim. proje ruhsatsız. proje derken mevcut bina ruhsatsız. yıkıldığı zaman kalan arsanın kime ait olacağı belirsiz. il özel idareden belediyeye geçmesi muhtemel. tabiki buradaki anlaşmazlıkta yıkımı engelliyor.
 
1 - 19 of 19 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top