SkyscraperCity banner

1 - 20 of 155 Posts

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)
Mod note: This thread is dedicated too all members that already are or want to be students of an architecture and/or urbanism faculty, be it in Romania or abroad.

Enjoy and... good grades!:cheers:

Azi a avut loc examenul de admitere la arhitectura in Bucuresti.

Subiectele:

Am uitat sa pozez si foaia cu subiectul 1, care avea cerintele si paginarea. La prima cerinta parca se cerea reprezentarea marita a unei fatade, iar la a doua, o perspectiva din directia indicata, fara anturaj din cate mi-amintesc.

Daca se poate, o sa postez si niste lucrari de la expozitia de pe 7.:cheers:

·
Registered
1,829 Posts
usoara rau pb la gd .
foarte usor subiectul .
sper sa nu mai vedem planse cu note ce bat la ochi . anul trecut erau o sumedenie .
succes atendentilor . zilele urmatoare se va desfasura examenul si la celelalte sectii :interior ,urbanism , peisagistica.
stay tunned :lol:

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter #10
pai sa-ti rraspund la intrebari: da. da. da. da. nu prea. doar una, la o lucrare de 7 care era f slaba si fara gd rezolvat, la care un tip a zis ceva de trimitere la origini si mancatul unor organe. Zicea un tip pe acolo ca daca ar fi avut markerul la el scria mare pe lucrare "PILA". Trecea toata lumea pe la lucrarea aia, se minunau si mai injurau cate ceva si treceau mai departe.

Mai era pelerinaj la o lucrare de 8.4. Mai era o lucrare de 8.4, dar nu prea se inghesuia lumea la ea.

·
Registered
3,816 Posts
usoara rau pb la gd .
foarte usor subiectul .
sper sa nu mai vedem planse cu note ce bat la ochi . anul trecut erau o sumedenie .
succes atendentilor . zilele urmatoare se va desfasura examenul si la celelalte sectii :interior ,urbanism , peisagistica.
stay tunned :lol:
eu am dat examen la Bucuresti in 2000. cu toate ca am facut totul f bine(zic eu) am luat 6,20. inaintea examenului, la intrare, vedeai parintii cum faceau semne, agitand mainele peste multime la unii profesori, spunand, asa, pe fata: "nu uitati de copilul meu!!!"

in fine, pana la urma am intrat la fara taxa deoarece eram al patrulea de la inceputul listei celor cu taxa si probabil s au eliberat niste locuri permitandu mi sa inaintez. dar asta am aflat prea tarziu, prin primavara, cand mi au spus prietenii ca apaream pe lista de locuri pt camin ori ca aveam note de 1 la examene prin neprezentare.

·
Registered
1,829 Posts
eu am dat examen la Bucuresti in 2000. cu toate ca am facut totul f bine(zic eu) am luat 6,20. inaintea examenului, la intrare, vedeai parintii cum faceau semne, agitand mainele peste multime la unii profesori, spunand, asa, pe fata: "nu uitati de copilul meu!!!"

in fine, pana la urma am intrat la fara taxa deoarece eram al patrulea de la inceputul listei celor cu taxa si probabil s au eliberat niste locuri permitandu mi sa inaintez. dar asta am aflat prea tarziu, prin primavara, cand mi au spus prietenii ca apaream pe lista de locuri pt camin ori ca aveam note de 1 la examene prin neprezentare.
mai ai alte povesti ?:lol: :lol:

·
Registered
1,829 Posts

·
Registered
1,829 Posts
usa initial era mai pe mijloc . dar cand innegream peretii mi-am dat seama dupa ce prostie am facut . oricum nu m-au taxat decat cu 1 pct pt titlu si ce ai remarcat tu . :D:lol: emotiile PV-ului :d

·
Registered
6,256 Posts
^^ Asta era tot proiectul? Sau numa` plansa asta ai postat-o?

Ca sa fim chit ... comenteaz-o si tu pe a mea :D Fi bland :lol:

Pe scurt - Casa de vacanta pentru un cuplu fara copii - Smax - 40 mp

Se dadeau un teren de 3 ha fara niciun punct important la care sa te raportezi - campie cat vezi cu ochii:p

Pe acest teren se dadeau 2 pereti in forma de "L" (material la alegere) in care nu aveai voie sa dai goluri, unul avea 1.95 m si celalalt 1.25.

Casa nu trebuia pozitionata in mod obligatoriu intre acele ziduri, trebuia doar sa ti cont de existenta lor si sa-i folosesti in mod util.
Proportia

|_ -> |_ _ _ = |_ _

Accesul

Avand voie sa pozitionam un singur copac pe tot terenul, am ales sa ma ajut de el pentru a marca accesul. Datorita Smax admis, am ales sa realizez un vestibul "exterior" - spatiu tampon intre "public"-privat neirosind spatiu incalzit. Aceasta curte "intima" prin invelirea pe 2 laturi cu unul din cele 2 "L-uri" este in stransa legatura cu zona de luat masa.

Pozitionarea incaperilor in functie de punctele cardinale

Deoarece terenul respectiv nu este atragator, am considerat ca familia va fi mai mult plecata, petrecandu-si timpul in casa doar seara si dimineata. Astfel, camera de zi este orientata S-V deschidere catre locul unde va apune soarele, iar dormitorul luminat in fiecare dimineata pe parcursul intregului an datorita vitrajului pe latura de E / S-E. In cazul in care proprietarii nu doresc sa fie treziti la rasaritul soarelui acestia pot fix riflajul vertical intr-o alta pozitie.

Locul de luat masa

Pozitionat in imediata apropiere a bucatariei, se bucura de o terasa pentru zilele calduroase in care se poate lua miculdejun/cina - afara. Jardiniera care este prezenta si inauntru si afara delimiteaza prin vegetatie locul de camera de zi, dar creaza in acelasi timp o leg int-ext
legand mai bine mica terasa de casa

Al doilea "L" l-am folosit ca liant al incaperilor functionale - baie/bucatarie ...

^^ Imi este cam somn acuma sa detaliez toate "chichitzele" solutiei. Imi pare rau ca am uitat sa fac poze si la caietul de studiu, acolo apareau mai multe axonometri, schite de concept, perspective etc :(

1 - 20 of 155 Posts