SkyscraperCity Forum banner

[Architektura] Blobitecture

27305 Views 90 Replies 29 Participants Last post by  dwoogi
No to zaczynamy nowy wątek o chyba najciekawszym - oprócz dekonstruktywizmu - nurcie w architekturze współczesnej :)

Na początek trochę historii:

ARCHITEKTONICZNE „BLOBY”

Bloboarchitektura (od blob architecture, blobism lub blobismus) to termin charakterystyczny dla jednej z tendencji obecnych we współczesnej architekturze.

Blobo-budynki mają organiczny kształt, często przypominający amebę lub oryginalne wybrzuszenia. W nazwie ukryta jest aluzja do filmu z gatunku science fiction „The Blob” z 1958 roku, który opowiada o ataku żarłocznego, bezkształtnego obcego na pewne amerykańskie miasteczko.

Jednak sam termin Bloboarchitektura stał się modny dopiero w połowie lat 90-tych XX wieku, a pierwszy architektoniczny blob pojawił się na łamach New York Times Magazine w 2002 roku (w artykule Defenestration).
Jako pierwszy terminu zaczął używać amerykański architekt Greg Lynn w 1995 roku, w wyniku eksperymentów z projektowaniem cyfrowym. Wkrótce po tym środowisko architektów i projektantów mebli rozpoczęło swoje badania nad kreowaniem nowych i niezwykłych form. Co ciekawe, ta wysoce organiczna architektura, nie może funkcjonować bez projektowania wspomaganego komputerowo. Architekci najczęściej przekształcają formy za pomocą manipulacji algorytmów przy użyciu komputerowej platformy modelującej. Inne funkcje pomocne przy tego typu projektowaniu obejmują: Non-Uniform Rational B-Spline (geometria przestrzenna, technologia pozwalająca na precyzyjne odzwierciedlenia podstawowych obiektów geometrycznych, takich jak linie, koła, elipsy, kule, itp. jak również skomplikowane kształty typu karoseria samochodu czy formy organiczne np. ciało człowieka); digitalizację form rzeźbiarskich przypominających tomografię komputerową czy oprogramowanie z opcją FreeForm Surface umożliwiające pomiary i ocenę powierzchni swobodnych.

Precedensem w tej dziedzinie był Archigram – grupa angielskich architektów tworzących w latach 60-tych XX wieku, do której należał Peter Cook. Architekci interesowali się „nadmuchanymi” formami architektonicznymi, jak również generowaniem sztucznych „tworów”. Ron Herron, inny członek Archigramu, wykreował architekturę blobo-podobną, jak na przykład Walking Cities and Instant City, podobnie jak Michael Webb z projektem Sin Centre. Niezrealizowany Endless House Fredericka Kieslera jest kolejnym przykładem wczesnej blobotektury, chociaż został zaprojektowany bez użycia komputera, a jego inny projekt - Shrine of the Book (przed 1965) znany z charakterystycznych płynnych kropelkowych form, do dziś stanowi przedmiot zainteresowania architektów. Warto również rozważyć wpływ organicznych projektów Antonio Gaudiego czy ekspresjonistów, jak Bruno Taut i Hermann Finsterlin na architekturę blobów.

Niekonwencjonalne budowle najczęściej wprowadzają w swoim sąsiedztwie powiew świeżości. Swoją oryginalnością mogą prowadzić również do rozdarcia harmonijnej tkanki miejskiej. Dobrym przykładem jest tu Kunsthaus w Grazu, przez jednych uważany za zbyt agresywnie wdzierający się w otoczenie, a przez drugich za objawienie architektoniczne. Książkowym wzorem bloboarchitektury jest budynek sieci sklepów Selfridges w Birmingham. Konstrukcja inspirowana prawdopodobnie morzem oraz białymi klifami Dover, zawiera w sobie wszystkie cechy prawdziwego bloba: jest wielka, bulwiasta, a jej elewacja pokryta została tysiącami małych pęcherzyków.

Interesująco przedstawiają się również Houses of Xanadu, eksperymentalna grupa domów zbudowana na terenie Stanów Zjednoczonych jako przykład projektowania wspomaganego komputerowo. Od 1979 roku do wczesnych lat 80-tych powstały trzy takie domy, w różnych częściach kraju (w stanach Floryda, Wisconsin i Tennessee). Najbardziej popularny z nich, Kissimmee Xanadu na Florydzie zaprojektował Roy Mason. Modelowy dom Xanadu miał ergonomiczny kształt, wnętrza przypominające jaskinie, z ciasnymi, połączonymi ze sobą pokojami o niskich sufitach. Z zewnątrz przywodził na myśl bliżej nieokreślone twory ludzkiej wyobraźni, jak np. UFO. Niestety dom został zamknięty w 1996 roku, a w 2005 zburzony.

Niektóre blobo-projekty wywołują jednak sporo kontrowersji. Spektakularna, futurystyczna wizja nowej Biblioteki Narodowej w Pradze autorstwa Jana Kaplicky'ego, przypominająca ogromną, zieloną płaszczkę, poddana została ostrej krytyce. Realizacji projektu zagrozić może mentalny konserwatyzm mieszkańców. A przecież „Architektura musi iść w parze z kulturą, społeczeństwem, technologią swoich czasów”, jak mówi sam architekt.

Także do naszego kraju docierają pewne symptomy blobo-rewolucji. Jako pierwsze pojawiły się warszawskie Złote Tarasy. Tym, co praktycznie w całości definiuje ten obiekt, jest niesamowity, falujący dach, złożony z siedmiu połączonych i przenikających się kopuł. Architekci z Jerde Partnership z prowadzącym Davidem Rogersem wyobrazili go sobie jako siedem kul przykrytych płachtą materiału.
W niedalekiej przyszłości mają zostać zrealizowane dwa kolejne bloby: hotel Hilton we Wrocławiu oraz rozbudowa poznańskiego Muzeum Narodowego w formie charakterystycznej tuby z brązu, która wyrasta z ziemi i kładzie się na dachu tzw. nowego muzeum.

Małgorzata Drozdowska
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=4876
See less See more
1 - 20 of 91 Posts
Na początek dwa zdecydowanie najlepsze przykłady tego stylu:

Selfridges w Birmingham

Projektanci: Future Systems
Data powstania: 2003Kunsthaus Graz

Projektanci: Peter Cook, Colin Fournier
Data powstania: 2003

Zdjęcia z wiki i z gazetadom.pl
See less See more
12
Nie wiem czy to odpowiedni przykład tego nurtu, jeżeli nie, zawsze można wyedytować.

Stadhuis Alphen aan den Rijn

See less See more
Tak się zastanawiam czy kształt Londyńskiego ratusza nie miał czegoś wspólnego z wykorzystaniem naturalnej wentylacji co zaliczało by go bardziej do high tech niż bąbli?
Skoro już wspomniałem o Polsce to dorzucę jeszcze projekty dwóch blobów, które powstaną w naszym kraju w najbliższym czasie:

Centrum Kongresowe w Krakowie
Zaprojektował: Ingarden & Ewy, Arata Isozaki
Planowany rok rozpoczęcia budowy: 2010Hotel Hilton we Wrocławiu
Zaprojektował: Gottesman-Szmelcman Architecture SARL
Planowany rok rozpoczęcia budowy: nie wiem, nie ktoś bardziej poinformowany podpowie ;)

See less See more
9
Moze nie jest to modernizmem, ale jestem w stanie sie tym lekko zachwycic, obejrzeć drugi raz itp. Moze poza Kunsthausem bo za bardzo przypomina jakis odpruty organ, rozbryzgniety na ulicy.
Moze nie jest to modernizmem, ale jestem w stanie sie tym lekko zachwycic, obejrzeć drugi raz itp. Moze poza Kunsthausem bo za bardzo przypomina jakis odpruty organ, rozbryzgniety na ulicy.
Żołądek świni :D

No a modernizmem nie jest z tego prostego powodu, że to postmodernizm ;)
No mowilem ze to organ ! Do czego to przyszlo, zeby czlowiek musial do żołądka chadzac :p

Że jest postmodernizmem to sie domyslam...wiec powinno mi sie nie podobac, a to robi jednak ;) Ale za to Allianz Arena ma polatującą drogę :D
Ale za to Allianz Arena ma polatującą drogę :D
Więc jakieś tam cechy modernizmu ma :D

Że jest postmodernizmem to sie domyslam...wiec powinno mi sie nie podobac
Ale dlaczego? Podobnie jak Ty, ja też kocham modernizm, jednak dobre* pomo również jest bardzo fajne - no bo jak tu nie kochać dekonstruktywizmu? A i bloby są interesujące :)

*nie mówimy tu oczywiście o pomo historyzującym.
See less See more
Tak patrze na to muz. Salvatora Dali i sie zastanawiam na ile jest ono spokrewnione z Fullerowskimi kopulami geodezyjnymi ? Tu tez sa wielokąty uzyte jako elementy powtarzalne do złożenia powierzchni wypukłej.

Mnie sie generalnie pomo kojarzy z wścieklymi kolorami bez żadnego dopasowania i szkłem refleksyjnym w czerwonych profilach okiennych. Byc moze to ten obecny (w miare) nurt kotry tu pokazujesz jest ucywilizowana odnogą tego kierunku :)
See less See more
Mnie sie generalnie pomo kojarzy z wścieklymi kolorami bez żadnego dopasowania i szkłem refleksyjnym w czerwonych profilach okiennych. Byc moze to ten obecny (w miare) nurt kotry tu pokazujesz jest ucywilizowana odnogą tego kierunku :)
Takie pomo jest rzecz jasne złe, ja też go nie cierpię, ale nie można po tych budynkach oceniać całego dorobku postmodernizmu - bo to tak jakby powiedzieć, że modernizm to tylko bloki ;)

Philologische Bibliothek der Freien Universität Berlin
Zaprojektował: Norman Foster
Rok powstania: 2005
Zdjęcia wiki i morgenpost.de
See less See more
2
Tak jak kiedyś mi się podobala taka architektura to teraz jestem jej przeciwnikiem. Żadnego współgrania z okolicą, często wygląda po prostu kiczowato. Jedyny projekt który mi sie podoba to aqua w chocago.
1 - 20 of 91 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top