SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 34 Posts

·
Użytkownik zaszczuty
Joined
·
4,119 Posts
Nie wiem czy to taki detal ale moze tu przequotuje
talanar - jak nie mogłeś rozkminić wybiegu dla pingwinów, to patrz na powojenną klatkę schodową (Lenin Court/Bevin Court - Londyn) zaprojektowaną przez tego samego architekta:

Sorry za ilość zdjęć, ale w tym przypadku może to pomóc w ogarnięciu tej klatki schodowej. Ja już któryś raz do tego podchodzę i dalej nie do końca kumam co tam się dzieje. ;)
 

·
Użytkownik zaszczuty
Joined
·
4,119 Posts
Niesamowite zdobniki szklane i poręcz gładko zawinięta na zakonczeniu a u góry gładko zawinieta na zakręcie :banana:

Czechy, schronisko Ještěd


Robi rażenie
 

·
Użytkownik zaszczuty
Joined
·
4,119 Posts
przeciez nie wrzucamy tu gipsowych pierdolników jak to gdzieś padło (kocham to okreslenie :D) tylko analizujemy formy które są zbyt nieduże żeby je rozpatrywac w kontekscie calego budynku albo daszku modernistycznego.
 

·
Registered
Saskie ulice, Kępe ścieżki
Joined
·
17,515 Posts
Detalem jest też faktura materiałów. Kolor materiałów. Sam materiał też jest detalem. Dlaczego Corbu jako pokrycia dla swojej leżanki użył skóry krowy z włosiem? Mógł użyć zwykłej skóry, która sama w sobie nie ma za wiele z ornamentyki.


Modernizm to nie Minimalizm, żeby odrzucać każdy detal i patrzeć tylko na funkcje. Aspekt wizualny jest ważny, ale nie może być na pierwszym planie.
 

·
Registered
Joined
·
1,663 Posts
Dokładnie. Trzeba wziąć poprawkę, że nie każdy detal jest ornamentem, który to właśnie modernizm odrzucał. Podziały elewacji, materiały, daszki, klamki, lampy to jak najbardziej detale baaaardzo mocno rzutujące na odbiór budynku.
 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
^^ Otóż to. Nie każdy detal jest ornamentem, ale każdy ornament jest detalem. To tak jak z zasadą "każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem". Zresztą ta dysputa wydaje mi się w ogóle nie potrzebna, bo przecież z definicji słownikowej detal jest po prostu czymś niewielkim. Natomiast ornament ma funkcję, jeżeli nie tylko, to przynajmniej głównie dekoracyjną.
 

·
'less is more'
Joined
·
6,084 Posts
Joined
·
2,364 Posts
Chwila słabości. Przeprosił za to będąc już dojrzałym architektem. Mniej znaczy więcej. Inna sprawa, że gdy projektujesz wnętrza przesuwa się inna zapadka, niż gdy projektujesz bryłę domu. Dlatego często bryła domu pozostaje w dysonansie z wnętrzem, co oczywiście nam komplikuje wysuwanie oczywistych wniosków :)

Co do ornamentu racja, ale zbliżenie na balustradę, czy klamkę i nazywanie ich detalem modernistycznym lekko koliduje z założeniami modernizmu, gdzie detal- czytaj JAKO ornament- był obrazą, a już szczególnie klatka schodowa zaprezentowana przez Pankracego ma tyle wspólnego z ideami modernizmu co wycinanka łowicka z kosmodromem Bajkonur.
 

·
3D
Joined
·
7,304 Posts
1 - 20 of 34 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top