SkyscraperCity banner

1 - 20 of 46 Posts

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Dobry Wieczór ;)

Z uwagi na wstępnie omówioną w tym ( http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=53545113#post53545113 ) wątku sugestię otwieramy na próbę wątek, który z założenia powinien stać się kolekcją i kompendium "wiedzy" na temat bloków z okresu PRL.

Wiem, że założenia, które poniżej wypunktuję mogą być trudne do opanowania, ale miło by było gdyby udało się:

1. Generalnie chodzi o to, by pojawiły się tutaj zdjęcia bloków przedstawiające ich oryginalną, pierwotną formę (sprzed docieplenia czy innej transformacji). Zdjęcia "poremontowe" starajmy się dawać tylko wtedy, kiedy istnieje już zdjęcie oryginału, do którego możemy nawiązać cytując. Ewentualnym odstępstwem od tej reguły mogłaby być możliwość postowania bloków, które po remoncie nie różnią się zasadniczo, lub nie odbiegają znacznie od oryginału, a na obecną chwilę nie ma możliwości zdobycia fotek sprzed remontu.

2. Wstawiać posty zawierające zdjęcia istniejących bloków i ich opisy (miejsce powstania, projekt, rok budowy, wersje różniące się detalem, specyfikacja techniczna, rozkłady mieszkań, wszystko to, co dotyczy danego bloku).

3. Nie wstawiać komentarzy (do tego celu wystarczy użyć jednego z innych istniejących już wątków: 1 ; 2 ; 3 przeklejając tam treść cytowanego postu) chodzi o to by nie rozciągać niepotrzebnie niniejszego wątku, co ułatwi jego późniejsze przeglądanie

4. Aczkolwiek dopuszczalnym jest oczywiście wstawianie postów zawierających dodatkowe opisy, nawiązujących do wstawionych już wcześniej egzemplarzy.

5. Jeśli dany, identyczny (bardzo podobny - np. znajdujący się w innym mieście) blok znalazł się już wcześniej w wątku nie ma potrzeby postowania go ponownie.

6. Najkorzystniej by było gdyby dany blok udało się ukazać w sposób, w jaki fotografuje się więźniów (przód, tył, bok...)


jak nam coś przyjdzie do głowy, to się dopisze (ewentualne sugestie na priv?)?


PS
Koledzy wspominali coś, że ciekawie by było stworzyć stronę internetową zawierającą wszystkie te bloki, więc może dobrze by było gdyby każdy, kto wkleja tutaj zdjęcie informował czy należy ono do niego i czy wyraża zgodę na zamieszczenie go na owej stronie.
 

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
to na początek może pierwszy blok z wielkiej płyty w Polsce (oczywiście nie muszą to być jedynie bloki z wielkiej płyty)

Jak znajdę później więcej zdjęć, przedstawiających budynek z innych ujęć, to je tutaj wklejęBudynek znajduje się w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta na osiedlu Hutniczym przy ulicy Stanisława Mierzwy. Należy do zespołu 4 identycznych budynków
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ie=UTF8&ll=50.072459,20.04502&spn=0.00093,0.002272&t=k&z=19
Nie posiadam więcej informacji - jeśli ktoś je ma...

PS
zdjęcie należy do mnie i wyrażam zgodę na jego dalsze publikowanie (z resztą jest opisane licencją CC-BY-NC-ND )
 

·
Mam koników siedem
Joined
·
1,645 Posts
Kraków. Blok zajmuje narożnik przy skrzyżowaniu Al. Kijowskiej i Kazimierza Wielkiego i ciągnie się przez kawałek Al. Kijowskiej. Powstał w okolicach lat 1965-1970. Nie wiem, kto go zaprojektował. Zbudowano tylko jeden taki budynek w całym Krakowie(i pewnie tez w całej Polsce).

Widok od strony skrzyżowania:...i od podwórka, które jest zamknięte:Jeden z moich ulubionych w tej dzielnicy :) Zdjęcia moje i wyrażam zgodę na ich publikację.
 

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
Discussion Starter · #6 ·
^^ wątek najwyraźniej powstał zbyt późno. Większość bloków uległa termodeformacji i nie wiadomo jak wyglądały wcześniej. Nie ma materiałów. A szkoda, bo mielibyśmy tutaj niezłą kolekcję argumentów przeciwko zarzutom np. kolegi Mruczka

Byłoby idealnie, gdyby udało się sfotografować (przed dociepleniem) każdy rodzaj bloku a następnie go opisać (materiały, technologia etc)

Domyślam się, że takie zdjęcia istnieją - tyle, że trzeba by było mieć dojścia
 

·
Użytkownik zaszczuty
Joined
·
4,134 Posts
Przyda sie Wam tu troche faktów
  • pierwszy projekt w pełni prefabrykowanego budynku powstał w 1954
  • 24 XII 1963 - zarzadzenie nr 103 Prezesa Rady Ministrów o zaostrzeniu rygorów stosowania projektów typowych w budownictwie mieszkaniowym,
  • "Fabryki domów" kupiono z ZSRR na pocz. lat 70,
  • Systemy zamknięte płyt: "Rataje", "Winogrady", "Szczeciński"
  • Systemy otwarte płyt: "W-70", "Wk-70", modyfikacje systemu "szczecińskiego"
 

·
Mamo, zbieram gruz!
Joined
·
4,464 Posts
Tutaj nawet specjalistyczne księgi nie pomogą - nie ma zbioru danych szczegółowych systemów wielkoblokowych. Potrzebna jest wiedza technologa, albo pracownika fabryki domów.
akurat jestem w posiadaniu katalogu elementów cegły żerańskiej (płyty żerańskiej), w którym są setki różnych elementów - przykład poniżej

to jest kropla w morzu, bo systemów i podsystemów z modyfikacjami były dziesiątki...
 

·
Registered
Joined
·
528 Posts
Witam wszystkich bardzo serdecznie w tym wątku. Bardzo się cieszę, że ktoś porusza temat technologii, która dziś właściwie nie jest już wykorzystywana, a co najgorsze bardzo trudno znaleźć dokładniejsze informacje o konkretnych systemach.
Ale do rzeczy. Od początku mieszkam w budynku z wielkiej płyty i z początku nie zastanawiałem się, jaka to dokładnie technologia, teraz pożera mnie ciekawość, ponieważ nigdzie indziej w Polsce czegoś takiego nie widziałem. Pokrótce opiszę w nadziei, że forum odwiedzi jakiś specjalista:

Budynki występują niezwykle rzadko (dlatego problem z identyfikacją). W Lublinie widziałem tylko na czterech osiedlach, Poręba, Widok i po kilka bloczków na Kalinie i Bronowicach. Nigdzie indziej w kraju nie spotkałem tego typu. Budynki budowane wyłącznie jako pięciokondygnacyjne. Najbardziej charakterystyczną cechą tej konstrukcji jest wypełnienie międzyokienne w postaci płyt betonowych warstwowych, wykończonych mozaiką z kolorowego szkła. Płyty zewnętrze poskładane na charakterystyczne zamki. Zarówno te kolorowe, jak i podokienne są warstwowe (beton – styropian – beton). Budynki budowlane występują jako dwu i trój klatkowe, niezwykle rzadko również jako jedno klatkowe (te ostatnie już w latach ''90). Każdy taki budynek budowlany jest samodzielną jednostką, ma swoje złącze, swoje gazomierze, wodomierze, a także węzeł cieplny. Budowane były w latach 1988 – 1992, co ciekawe te budowane w latach ''80 mają zbiorcze gazomierze (nie ma liczników w mieszkaniach). Wypełnienia międzyokienne występują w trzech charakterystycznych kombinacjach. Całkowicie brązowe (najstarsze), brązowo - zielone (najpopularniejsze) A także w najnowszych budynkach żółto – pomarańczowo – brązowe.
Na każdej kondygnacji po dwa mieszkania na klatce. Ściany nośne poprzeczne tylko pomiędzy mieszkaniami, podłużna jedna w geometrycznej osi budynku. Ciekawostką są stropy wykonane z dosłownie wielkiej płyty. I bynajmniej nie jest to cegła żerańska, tylko jakiś gigant 3x5m. Moje mieszkanie (dwupokojowe). Przykryte jest takimi czterema, doskonale widać miejsca ich łączeń :)

Za brak fachowości przepraszam, nie byłem kształcony w kierunku budowlanym, poniżej kilka zdjęć budynków (zdążyłem przed termomodernizacją) A także komponent wypełnienia dawnej elewacji. Udało się odzyskać na pamiątkę przed położeniem docieplenia :)
Jeżeli ktoś z odwiedzających ma jakieś informacje na temat tej technologii (dokładna nazwa, gdzie produkowane, czy rodzimy wynalazek, czy import z ZSRR) i tym podobne szczegóły, bardzo proszę o pomoc w zaspokojeniu ciekawości. 

·
Registered
Joined
·
15,043 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^ dzięki, bardzo ciężko byłoby mi do tego dojść posługując się mapą satelitarną. Dopiero może coś takiego jak Bird's Eye view (dostępne dla innych miast w wyszukiwarce Bing) mogłoby mi pomóc ten budynek znaleźć
 
1 - 20 of 46 Posts
Top