SkyscraperCity banner
1 - 20 of 56 Posts

·
Registered
194 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Lokalny kamień w architekturze
Prponuję otworzy c nowy temat i akcję: o wykorzystaniu lokalnego kamienia w architekturze, takźe a może zwłaszcza obecnie. Ile tracimy, ile wygląd naszego kraju traci na powszechnym stosowaniu betonu itp. Tymczasem chocby elementy z miejscowego kamienia - tam zwłaszcza gdzie jest, a jest nie tylko w górach i na wyżynach - mógby oddawa kimata i urdę miejscową. Widzuałem np. we Francji, że nawet domy z nowoczesnych materiałów mają mijscowe elementy np. kaminne fotryny. W Polsce na arachitektów liczyc chyba nie moźna - to mordercy ojczystej ziemi, sami musimu podją temat !!!!

·
Jestem z Miasta...
3,960 Posts
Na Lubelszczyznie najbardziej znanym przykladem architektury z lokalnego kamienia jest chyba Kazimierz Dolny. Nie tylko kiedys ale i obecnie wapienie sa wykorzystywane do budowy domow. Kiedys byly podstawowym budulcem, dzis jako dodatek estetyczny. Sztandarowo duza czesc zamkow powstawala przy wykorzystaniu lokalnych "mineralow". Innym przykladem wykorzystania "lokalnego kamienia w architekturze" moze byc np zamek w Ogrodziencu, gdzie mury czesciowo zostaly wpisane w skaly, a wiec w jak najbardziej lokalny kamien:)

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
Marek Domagala said:
W Polsce na arachitektów liczyc chyba nie moźna - to mordercy ojczystej ziemi, sami musimu podją temat !!!!
ranisz me serce tym narodowym programem walki z architektami o stosowanie kamieni lokalnych ;) :tongue:
architektura ma być przede wszystkim dobra... kamien jest jednym z wielu (rzeczywiście wspaniałym) materiałów - środkiem wyrazu w architekturze.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,167 Posts
A "Rapakivi" to juz lokalne czy jeszcze zamiejscowe ??
;)

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
sonnenkind said:
Na Lubelszczyznie najbardziej znanym przykladem architektury z lokalnego kamienia jest chyba Kazimierz Dolny. Nie tylko kiedys ale i obecnie wapienie sa wykorzystywane do budowy domow. Kiedys byly podstawowym budulcem, dzis jako dodatek estetyczny. Sztandarowo duza czesc zamkow powstawala przy wykorzystaniu lokalnych "mineralow". Innym przykladem wykorzystania "lokalnego kamienia w architekturze" moze byc np zamek w Ogrodziencu, gdzie mury czesciowo zostaly wpisane w skaly, a wiec w jak najbardziej lokalny kamien:)
W zasadzie na całej Lubelszczyźnie budowano z białego kamienia (oprócz drewna rzecz jasna), problem w tym raczej, że w pewnych rejonach tradycyjnie się tynkuje, a w innych nie. Oprócz Kazimierza i oklic ciekawy rejon "białokamienny" to jeszcze dolina Giełczewki i Wieprza w okolicy Piask i Biskupic. Obeicałem zdjęcia, ale gdzieś mi siezapodziały, w każdym razie słowa dotrzymam i będa niebawem.

·
Registered
751 Posts
W Strzemieszycach Wielkich, gdzie mieszkam takie połączenie kamienia i cegieł jest dość często spotykane, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,167 Posts
bobtrebor said:
wygląda jak bazalt
Nie, absolutnie nie wyglada jak bazalt. Pisze ci to z wyspy zbudowanej glownie z bazaltow. ;)

Ten kamien wyglada raczej na czerwony piaskowiec.

Bardzo 'krakowski' WSA:

ale sam kamien nie wystarczy... Galerie Krakowska obkladaja piaskowcem ale ja dziekuje serdecznie za taki 'lokalny koloryt' ;)

·
Registered
1,369 Posts
bardzo charakterystyczny jest budowanie z kamienia w boleslawcu i okolicach. kamien ten z natury jest jasnoszary, ale nie wiem jak sie nazywa.
niestety moda na styropian i tynki przyczynila sie do stopniowego zaniku elawacji z tego materialu w tamtych okolicach.
kilka starych chat, palcykow czy kosciolow jest jeszcze w stanie oryginalnym. ladnie to wyglada

·
Registered
194 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Kamień bywa w całej południowej Polsce materiałem budowlanym, ale mnie najbardziej zaintrygowały wapienne chyba budynki pod Łęczycą. Chyba zresztą sławna świątynia w Tumie jest też z tego materiału, ale mogę się mylić. Piszcie skąd bierze się ten kamień, piszcie o kamieniołomach, czy jak tam to się w Polsce nazywa. Piszcie jak najwięcej. Jeszcze polska architektura nie zginęła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Marek Domagala said:
Kamień bywa w całej południowej Polsce materiałem budowlanym, ale mnie najbardziej zaintrygowały wapienne chyba budynki pod Łęczycą. Chyba zresztą sławna świątynia w Tumie jest też z tego materiału, ale mogę się mylić. Piszcie skąd bierze się ten kamień, piszcie o kamieniołomach, czy jak tam to się w Polsce nazywa. Piszcie jak najwięcej. Jeszcze polska architektura nie zginęła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tum jest z granitu.

·
Banned
1,565 Posts
behemot said:
Nie, absolutnie nie wyglada jak bazalt. Pisze ci to z wyspy zbudowanej glownie z bazaltow. ;)

Ten kamien wyglada raczej na czerwony piaskowiec.
wiesz, bazalt bazaltowi nierówny są też takie

oczywiście nie będę się upierał, że to z tej skały jest omawiany budynek, trzeba by go pomacać, jednak kolor podobny, poza tym sudeckie piaskowce nie mają takiego koloru, przynajmniej ja o tym nie wiem

·
Banned
1,565 Posts
hubertkm said:
Tum jest z granitu.
to prawda, jednak w rejonie na północ od Łodzi jest sporo bydynków z wapienia, zdziwiłem się bardzo, gdy to zobaczyłem, bo kojarzyłem to zawsze wyłącznie z Jurą i Śląskiem

·
Registered
512 Posts
Mówiąc o lokalnym kamieniu, np w Będzinie czy Ogrodzieńcu, to stara część miasta w znacznej mierze pochodzi z rozebranych i zabieranych w miarę upływu czasu murów obronnych tychze zamków:)
Nie wiem dokladnie jakie to są kamienie, w każdym razie w Będzinie jest kilka domów, których sciany stanowią dawne mury. Sądze, ze zamki byly wlasnie budowane z lokalnych materiałow.
ot taka ciekawostka ;)

1 - 20 of 56 Posts