Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 114 Posts

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam wszystkich zainteresowanych domami o małych powierzchniach!
Od pewnego czasu nurtuje mnie pytanie: czy bardzo małe domy mają rację bytu? Czy mają sens biorąc pod uwagę komfort życiowy, względy ekonomiczne i urbanistyczne? Zapraszam wszytkich do dyskucji nad tymi oraz innymi zagadnieniami.

Czym róznią się mikrodomy od minidomów? Wedle moich obserwacji, podział jest umowny, najczęściej powierzchnia użytkowa mikrodomów nie przekracza 35 m.2 (dopuszczalny metraż domków działkowych), minidomy to nie wiecej niż ok. 70 m.2. powierzchni użytkowej.

Pomijamy domki holenderskie, chyba, że ktoś wykonał ich modyfikację w fajny, oryginalny sposób.

Temat dotyczy domów zarówno z Polski jak i całego Świata.

Zaczynam od przykładów spoza naszego podwórka:
Shotgun shack! (budka na strzelbę)

Czy tak stosunkowo niewielka powieżcznia wystarczy do życia? Powątpiewajacym proponuję nad rozmyśleniem komfortu mieszkań 40-50 m.kw. w bloku :cheers:

Następnym razem wrzucę zdjęcia mikrodomów.

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Tak jak obiecałem, kontynuuję - tym razem mikrodomy. Opcja dla radykałów, zapaleńców, eksperymentatorów, ludzi przebywających w jednym miejscu poza domem przez jakiś czas, tych na prawdę mało wymagających lub może po prostu dla ubogich. Niejednemu Polakowi zapewne od razu skojarzy się z altanami na ogródkach działkowych. część z nich jest mobilna.

Często mikrodomy to po prostu adaptacje kontenerów, prawdopodobnie poniżej mamy przykład jednego:

Spotyka się też "plomby" w istaniejacych zabudowaniach:

...a innymi da sie zwyczajnie odjechać :nuts:, choć od typowych przyczep kempingowych różni je to, że zostały zaprojektowane jednak głównie do postoju, mobilność to tylko dodatkowa opcja:

Jest tego taka różnorodność, że na pewno coś pominąłem...
Poniżej filmy:

Oczywiście, w pewnym momencie zaciera się, jak wcześniej wspomniałem, umowna granica między mikrodomem a minidomem.

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #4 ·
^^Oczywiście, to typowy przykład mini plomby. Miałem nawet o tym napisać, zastanawiam tylko się czy tam faktycznie ktoś mieszka przez cały czas, czy to tylko projekt mający na celu rozsławienie projektanta. Wygląda jak instalacja demo ale może się mylę.

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #7 ·
O, faktycznie, widzę, że jest już podobny wątek, mimo że przeszukiwałem ten dział aby nie robić powtórzeń. W tym starym wątku są jednak tylko mikrodomy a nie ukrywam, że temat minidomów interesuje mnie bardziej a tam tego brakuje :) Wieczorem będę miał więcej czasu, napiszę do pixeolo z propozycją scalenia i rozbudowy tematu. Dzięki za uwagę!

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Admin jakoś nie podjął się scalenia wątków, więc jedziemy dalej ;)

Czy ktoś próbował kiedyś stworzyć swój projekt minidomu? Ja mam rozdłubany jeden, ale ostatnio za mało czasu aby dokończyć, później wrzucę.

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
5,578 Posts
W sumie pasuje, a to nasza Medusa i nasz Górny Śląsk, nie żadna tam zagramanica!

Przebudowa domku letniskowego typu "Brda" w lasach lublinieckich, Medusa Group, 2011

[/IMG]http://bi.gazeta.pl/im/7/11774/z11774777X.jpg[/IMG]

Domek z szufladą

• Like
Reactions: Andrus

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Cegła_rozbiórkowa;117447750 said:
Na domo+ własnie teraz leci program małe i wspaniałe. Facet jeżdzi po Wielkiej Brytanii i odwiedza takie domki, nierzadko jeszcze w trakcie budowy. Bardzo przytulnie w tych chatkach :)
Żałuję, że w Polsce nie ma jakiegoś osiedla minidomów wybudowanych ze smakiem i dbałością o fajne wykończenie. Myślę, że gdyby poświęcić jakiś większy kwartał jeszcze na terenie miasta, takie domy byłyby hitem sprzedaży. Dla domu do ok. 80 m.kw. spokojnie wystarczy działka 250 m.kw. Ciekaw jestem, czy przy wymienionych parametrach cena takiego wykończonego domu na poziomie 300-400 tys.zł. na przedmieściach Warszawy byłaby realna.

W sumie pasuje, a to nasza Medusa i nasz Górny Śląsk, nie żadna tam zagramanica!

Przebudowa domku letniskowego typu "Brda" w lasach lublinieckich, Medusa Group, 2011

Piękna, udana przemiana! Pierwsze zdjęcie mnie zachwyciło :cheers: Czy ten dom stał się całoroczym?

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
5,578 Posts
^^ W pewnym sensie, jeśli za jego przystosowanie do użytkowania zimą uznamy obecne w nim źródło ciepła - kominek. :)

Tutaj jeszcze PDF z oficjalnym folderem na temat tej realizacji.

·
Registered
1,793 Posts
80m2 to minidom? Toż moje mieszkanie jest 2 razy mniejsze :nuts:
Do takiego mini domu trzeba też mini-ludzi psychicznie, bo taki minidom to można powiedzieć styl życia, nie każdy może w takim czymś mieszkać. Niektóre zdjęcie z tej strony mnie zachwyciły, nawet mógłbym sobie w takim zamieszkać np. na wakacje, albo na zimę gdzieś w górach :cheers:

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^Jeśli odnosisz się do powyższego projektu to tam powieżchnia użytkowa wynosi 70 m.kw., dla mnie to jeszcze jak najbardziej minidom. Wydaje mi się, że 70-75 m.kw. to taka górna granica tej kategorii. Przeróbka "Brdy" dodała loggię (nie jest włączona do powierzchni mieszkalnej, nie posiada okien itd.), balkon więc subiektywnie dom jest odbierany jako większy niż w rzeczywistości. Dodatkowo skosy są tu od ziemi i też inaczej liczy się tą powierchnię - wg prawa budowlanego pomieszczenia ze skosami od samej podłogi chyba w ogóle nie są wliczane do powierzchni użytkowej, więc tak na prawdę jest to jeden z największych minidomów.

·
Elf Leśny
5,319 Posts
Mógłbym w czymś takim mieszkać... albo w domu, w którym tylko niewielka część jest mieszkalna, a cała reszta jest wielkim warsztatem i laboratorium, jak u Dextera w kreskówce. Obok wysoka wieża na aparaturę naukową, wszystko w miejscu dalekim od zakłóceń elektromagnetycznych (radio) i świateł miasta (astronomia)... tylko dojazd gdziekolwiek byłby wtedy utrudniony.

·
street-arab
2,416 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
Omawiana parę postów wyżej Brda w wersji (niemal) oryginalnej ;)
http://www.gumtree.pl/c-ViewAdLargeImage?AdId=608484937&Keyword=warszawa
Wrzucam kilka zdjeć nim ogłoszenie wygaśnie:

Część informacji z ogłoszenia:
Dom ocieplony - częściowo podpiwniczony

- powierzchnia całkowita 57 m2 + 10 taras
- powierzchnia zabudowy 40 m2
- kubatura 150 m2

- kuchnia 5,5 m2
- łazienka - 5,5 m2
- pokój dzienny - 25 m2
- taras - 10,m2
- sypialnia 1 - 10 m2
- sypialnia 2 - 11 m 2

- powierzchnia działki 400 m2

W domku znajdują się dwie sypialnie 2 osobowe na poddaszu oraz otwarty salon z aneksem kuchennym..

W łazience kabina prysznicowa z hydro-masażem..
Cena 137 tys zł
Z działką. I tak drogo, mimo dużego nakładu na odnowienie domku.

Oświadczam, że powyższy post nie jest reklamą ani moją ofertą a ma jedynie charakter poglądowy, informacje i zdjęcia są przeznaczone wyłącznie do celów związanych z tematem wątku ;)

1 - 20 of 114 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.