Skyscraper City Forum banner
1 - 13 of 13 Posts

·
Registered
576 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam
Być może nazwa tematu wydaje się dla Was trochę dziwna, więc już tłumacze o co mi chodzi.

Całkiem niedawno moja znajoma pisała pracę na studia z architektury. Nie miała do końca pomysłu, więc postanowiła przeprowadzić sondę na jakiś temat związany z architekturą. Miała nadzieję, że jej wyniki ją jakoś zainspirują... I miała rację :)

Wydrukowała zdjęcia kilkudziesięciu różnych budynków (nie było żadnego "słynnego") reprezentujących różne epoki i style. Spytała po prostu czy ludziom się podoba.
Potem pozbierała to do kupy i wyciągnęła ciekawe wnioski. Jednym z nich było to, że ludzie generalnie nie przepadają za bydynkami w których okna mają orientację horyzontalną, a bardziej przypadały im do gustu budynki z oknami wertykalnymi. Epoka i styl nie miały znaczenia.

Wspólnie zaczeliśmy dalej grzebać w tym temacie - okazuje się że jest cała literatura na ten temat.

Oto cytat który najbardziej nam się spodobał:

We project human qualities on houses and they reflect them back at us. Vertical windows frame the human figure in an upright, neutral, and dignified way.
(...)
Horizontal Windows frame the human figure in a way that implies that the inhabitants are either sleeping, having sex, or dead. We don't want to think about them that way.
Źródło: Home from Nowhere, James Howard Kunstler

Polskie tłumaczenie:
"Odzwierciedlamy ludzkie wartości na domach, a te odbijają je spowrotem na nas. Wertykalne okna oprawiają ludzką figurę w wyprostowanej, naturalnej i dostojnej postaci.
(...)
Horyzontalne okna oprawiają ludzką figurę w taki sposób, jakby mieszkańcy [tego domu] śpią, uprawiają sex, albo są martwi. Nie chcemy myśleć o nich w ten sposób"

Ciekawy jestem co na ten temat myślicie. Może znacie jakieś ciekawe przykłady architektury które pasowałaby do tego wątku?

·
Użytkownik zaszczuty
4,134 Posts
mnie sie wydaje ze ludziom zostaly jakies skojarzenia od średniowiecznej strzelnicy, i boja sie okien horyzontalnych przez ktore moze im wleźć Coś, bo sa szerokie. Wiem , ze okna wertykalne juz dawno nie są wąskości strzelnicy, ale taka mam sobie teorię.

·
Registered
762 Posts
ciekawe to
może wynika to również z faktu, że ludzie na przestrzeni wieków, pod wpływem np religii lub przestrzeni w której żyli, zazwyczaj budowali wzwyż, ku górze, a w tej sytuacji okna wertykalne miały po prostu większy sens

·
Registered
1,202 Posts
Można zrobić prostą próbę - stanąć przy ścianie i zakreślić ręką prostokątny kształt, tak jakby planowało się w tym miejscu zrobić okno. Ciekawe co wyjdzie ;)
Wygląda na to, że kształt pionowy jest najbardziej naturalny, i rzeczywiście odzwierciedla proporcje ciała człowieka.

·
Registered
921 Posts
Nie doszukiwałbym się tutaj tłumaczeń typu "człowiek pionowy więc okno też". Gdyby było w tym dużo prawdy, odczuwalibyśmy w ogóle wstręt do "poziomych" przedmiotów, również budynków :)

ciekawe to
może wynika to również z faktu, że ludzie na przestrzeni wieków, pod wpływem np religii lub przestrzeni w której żyli, zazwyczaj budowali wzwyż, ku górze, a w tej sytuacji okna wertykalne miały po prostu większy sens
Tym bardziej nie szukałbym wyjaśnień metafizycznych :) Moim zdaniem jest to
a)kwestia tradycji - ze względów technicznych we wszystkich minionych epokach okna były wertykalne lub miały wertykalne podziały,
b)kwestia kompozycji - przy pionowych drzwiach pionowe okno dobrze wygląda :)

·
Registered
5,848 Posts
Może po prostu ludzie nie lubią komplikować? O wiele łatwiej skonstruować bezpieczny budynek z oknem w pionie, niż w poziomie :)

·
Registered
198 Posts
No cóż, po prostu większość ludzi lubi elementy tradycyjne w architekturze lub takie jakie im się wydaje że do tego nawiązują, co widać w tym co powstaje teraz w naszym kraju. Okna horyzontalne są raczej charakterystyczne dla modernizmu, który niestety nie jest lubiany przez ogół społeczeństwa :cry:. Może mają znaczenie właśnie skojarzenia z nim? Więc jeszcze takie pytanie do autora wątku - jakie np. budynki z oknami o orientacji horyzontalnej prezentowaliście ludziom?

.kp said:
Może po prostu ludzie nie lubią komplikować? O wiele łatwiej skonstruować bezpieczny budynek z oknem w pionie, niż w poziomie
nie wydaje mi się aby ludzie, oceniając estetykę jakiegoś budynku zwracali na to uwagę.

katar said:
b)kwestia kompozycji - przy pionowych drzwiach pionowe okno dobrze wygląda :)
kwestia gustu:D ja na przykład lubię okna horyzontalne:)

·
street-arab
2,416 Posts
Pora ożywić wątek tym bardziej, że mowa o nurtującej również mnie kwestii. Jeśli chodzi o moje odczucia to pod względem estetycznym ładniej wyglądają okna wertykalne. W linku przykład z Warszawy, tyle razy tamtendy przejeżdzałem ale dopiero spacer pozwolił mi to dostrzec: http://goo.gl/maps/98YiE
Funkcjonalność należałoby ocenić od wewnątrz a właściwości termiczne zależą od technologii wykanania i sposobu otwierania - "gilotynki" trudniej wykonać z 2 lub 3 warstw szkła, ale wszystko jest do zrobienia.
W domach jednorodzinnych okna wertykalne dają jescze większe pole do popisu, choć są węższe to wystarczy, że w mniejszych pokojach znajdują się 2, w większych 3 lub 4 sztuki. Sam w domu mam po jednej sztuce uchylno-rozwiernych (35 x 65 cm - czyli małe) w łazience, w jednym pokoju (ok. 7 m.kw.), na jednej ścianie w salonie dwie sztuki + na drugiej ścianie dwuskrzydłowe dzrzwi balkonowe - doskonale się sprawdzają.

1 - 13 of 13 Posts