Skyscraper City Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
2,687 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jako, że zagląda tu sporo architektów i studentów architektury, postanowiłem założyć wątek, w którym mniej doświadczeni będą zadawać pytania, a Ci bardziej na nie odpowiadać. Jako, że zaliczam się jeszcze do pierwszej grupy :))) zacznę następująco:

1. Zaglądnijcie tutaj - stworzyłem wątek nt. przewietrzania mieszkań, bo nie jestem pewien czy mieszkanie 3 pokojowe może być zwrócone oknami tylko w jedną stronę świata. Jak ktoś zna odpowiedź to chętnie wysłucham.
2. Czy mógłby ktoś powiedzieć, co się zmieni po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego? Czy wiąże się to z ujednoliceniem w UE przepisów budowlanych?
3. Jak można uzyskać odstępstwo od Warunków Technicznych ws. otwierania drzwi łazienki na zewnątrz? Chciałbym otwierać do wewnątrz.
4. Czy jest jakiś przelicznik ilości potrzebnych wind w zależności od liczby osób przebywających na kondygnacji? W WT tego nie znalazłem, ale może jest jakaś niepisana reguła?
5. Ciągnąc dalej temat wind - jakie są wymiary windy dla ekip ratowniczych?

W starych Warunkach Technicznych było tak:

§ 253. 1. W budynkach wysokościowych (WW) i wysokich (W) ZL I, ZL II, ZL III i ZL V, mających kondygnację użytkową na wysokości powyżej 25 m, przynajmniej jeden dźwig w każdej strefie pożarowej powinien być przystosowany do potrzeb ekip ratowniczych.
2. Dźwig, o którym mowa w ust. 1, powinien mieć nośność co najmniej 1.000 kg i kabinę o wymiarach poziomych nie mniejszych niż 1,1x2,1 m.
W nowych natomiast nie podają wymiarów, tylko odsyłają do normy:

§ 253. 1. W budynku ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V, mającym kondygnację z posadzką na wysokości powyżej 25 m ponad poziomem terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku oraz w budynku wysokościowym (WW) ZL IV, przynajmniej jeden dźwig w każdej strefie pożarowej powinien być przystosowany do potrzeb ekip ratowniczych, spełniając wymagania Polskiej Normy dotyczącej dźwigów dla straży pożarnej.
Na internecie nie mogę znaleźć tej normy, w programie Aslan "Polskie Normy i prawo budowlane" jej nie ma. Wie ktoś, czy zmieniły się wymiary tej windy? A może ma ktoś tą normę? Jak nie to chyba będę musiał się wybrać do Biblioteki PG, podobno udostępniają Normy.

6. Jak ociepla się ściany szczelinowe i przylegające do innych budynków, oraz jak ominąć stopy fundamentowe sąsiednich budynków, gdy wchodzą one na naszą działkę? Chodzi mi o taką sytuację - plomba w zabudowie śródmiejskiej, budynki ściana w ścianę:

(rysunki schematyczne)

PRZED:


PO:


Jak wykonuje się w takim przypadku ściany piwnic i ich fundamenty?
 

·
Registered
Joined
·
2,815 Posts
Nie znalazłem lepszego tematu na problem. Niestety widzę temat nie cieszy się popularnością :D lecz liczę że ktoś mi odpowie...


Czy w prawie jest zawarta możliwość (nie obowiazek!) zażądania przez miasto/gminę od inwestora przebudowy infrastruktury (np.: drogowej ) okalającej inwestycje i uzależnianie od tego wydania warunków zabudowy albo pozwolenia na budowę? Wiem że tego typu praktyki są stosowane ale czy jest furtka prawna regulująca tego typu poczynania?


ww. problem jest obiektem zakładu. Ja powiedziałem że jest i muszę to udowodnić. Niestety mam problemy ze znalezieniem. Oprócz publikacji prasowych - które mogą świadczyć o zwykłych naciskach miasta na zasadzie "coś za coś" co jest formą łapówkarstwa - stąd mój wniosek że tego typu działania muszą mieć furtkę prawną.
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Dojścia ewakuacyjne

§ 256. [Dojścia ewakuacyjne - długość] 1. Długość drogi ewakuacyjnej od wyjścia z pomieszczenia na tę drogę do wyjścia do innej strefy pożarowej lub na zewnątrz budynku, zwanej dalej "dojściem ewakuacyjnym", mierzy się wzdłuż osi drogi ewakuacyjnej. W przypadku zakończenia dojścia ewakuacyjnego przedsionkiem przeciwpożarowym, długość tę mierzy się do pierwszych drzwi tego przedsionka.

2. Za równorzędne wyjściu do innej strefy pożarowej, o którym mowa w ust. 1, uważa się wyjście do obudowanej klatki schodowej, zamykanej drzwiami o klasie odporności ogniowej co najmniej E I 30, wyposażonej w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu, a w przypadku, o którym mowa w § 246 ust. 5 - zamykanej drzwiami dymoszczelnymi.

3. Dopuszczalne długości dojść ewakuacyjnych w strefach pożarowych określa poniższa tabela:

http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_vi_bezpieczenstwo_pozarowe/rozdzial_4_drogi_ewakuacyjne

1) Dla dojścia najkrótszego, przy czym dopuszcza się dla drugiego dojścia długość większą o 100% od najkrótszego. Dojścia te nie mogą się pokrywać ani krzyżować.

2) W tym nie więcej niż 20 m na poziomej drodze ewakuacyjnej.

PYTANIE:
Co to znaczy "przy jednym dojściu" i "przy 2 dojściach"?
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Oto odpowiedź na moje pytanie:


Na zewnatrz obrys budynku, w srodku 2 klatki schodowe. Oczywiscie nalezaloby jeszcze narysowac pomieszczenia i drzwi, ale to tylko schemat.
 

·
Registered
Joined
·
98 Posts
odkopuję wątek bo chyba nie ma lepszego do zadania tego pytania. kieruję je do architektów/urbanistów (?), a mianowicie podjąłem się napisania referatu pt. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jako element kształtowania ładu przestrzennego. jest to praca na zajęcia na prawie także jej element "architektoniczny" nie będzie dominujący, chodzi przede tutaj przede wszystkim o procedury, wymogi etc. ;) ale chciałbym również przejrzeć jakąś literaturę podejmującą się tego tematu od strony architektury. jeśli ktoś byłby w stanie podać jakąś literaturę chociażby zahaczającą o tę tematykę byłbym bardzo wdzięczny :)
 

·
Registered
Joined
·
115 Posts
Witam,
nie znalazłem lepszego już istniejącego tematu do zadania następującego pytania, a nie chciałem zakładać nowego wątku.
Chodzi o zdobywanie uprawnień architektonicznych w świetle nowych przepisów czyli:

"Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dn. 11 września 2014r
(Dz.U.z 24 września 2014r. Poz. 1278)"

Czy może ktoś w prosty sposób opisać jakie są konkretne wymagania, w szczególności jeśli chodzi o praktykę zawodową, do zdobycia uprawnień architektonicznych?

Nigdzie w internetach nie mogę znaleźć informacji poza tą z ustawy, że wymagany jest rok praktyki na budowie... ale co to dokładnie oznacza w praktyce.

Żona jest po studiach dziennych magisterskich na kierunku architektura i urbanistyka i pracuje jako asystent kierownika robót budowlanych i tak na prawdę nie wiem czy liczy jej się to do praktyki zawodowej czy nie. Jeśli tak to jak długo musi pracować na tym stanowisku? Czy musi wypełniać książkę praktyk? Ile projektów musi ta książka zawierać? Itd. Nigdzie nie ma informacji na ten tamat.

Może tu na forum znajdzie się ktoś kto posiada taką wiedzę i zechce się nią podzielić?

Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
115 Posts
Witam,
nie znalazłem lepszego już istniejącego tematu do zadania następującego pytania, a nie chciałem zakładać nowego wątku.
Chodzi o zdobywanie uprawnień architektonicznych w świetle nowych przepisów czyli:

"Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dn. 11 września 2014r
(Dz.U.z 24 września 2014r. Poz. 1278)"

Czy może ktoś w prosty sposób opisać jakie są konkretne wymagania, w szczególności jeśli chodzi o praktykę zawodową, do zdobycia uprawnień architektonicznych?

Nigdzie w internetach nie mogę znaleźć informacji poza tą z ustawy, że wymagany jest rok praktyki na budowie... ale co to dokładnie oznacza w praktyce.

Żona jest po studiach dziennych magisterskich na kierunku architektura i urbanistyka i pracuje jako asystent kierownika robót budowlanych i tak na prawdę nie wiem czy liczy jej się to do praktyki zawodowej czy nie. Jeśli tak to jak długo musi pracować na tym stanowisku? Czy musi wypełniać książkę praktyk? Ile projektów musi ta książka zawierać? Itd. Nigdzie nie ma informacji na ten tamat.

Może tu na forum znajdzie się ktoś kto posiada taką wiedzę i zechce się nią podzielić?

Pozdrawiam

Przepraszam, że post pod postem, ale czy na prawdę nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie?
 

·
Registered
Joined
·
314 Posts
Udało się znaleźć odpowiedni (mam nadzieję) wątek.

Mam taką oto sytuację. Wieś, województwo dolnośląskie. Jest działka budowlana, w MPZP pod budownictwo jednorodzinne. Dostęp do drogi publicznej odbywać się ma przez wydzieloną(aczkolwiek nie wykonaną) drogę gminną(wzdłuż rowu melioracyjnego) do istniejącej "głównej" drogi przez wieś.
Zgodnie z MPZP, rów ma być "zarurowany", tak aby droga miała ok 6m(obecnie 2,80-2,90 - samochód osobowy przejedzie).
I teraz pytanie:
Czy w świetle noweli przepisów budowlanych, które mówią o braku konieczności uzyskania oświadczenia o dostępie do drogi publicznej, będzie można rozpocząć budowę domu jednorodzinnego?
Pomijam kwestię dojazdu sprzętu budowlanego.
 
1 - 8 of 8 Posts
Top