SkyscraperCity banner

1 - 20 of 347 Posts

·
Marsjanin
707 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Miarka się przebrała. Przerażony skalą architektonicznej degeneracji, postanowiłem coś wreszcie zrobić własnoręcznie. Jedyne co mogę, jako zwykły człowiek, to informować i uświadamiać. Mogę narysować, wydrukować i rozwiesić plakaty zwracające uwagę na fatalną jakość nowych realizacji i dociepleń. Akcja ma szanse odnieść efekt, jeśli będzie miała duży zasięg, więc liczę na Waszą pomoc :)

Plan jest prosty. Narysuję kilka wersji plakatów zwracających uwagę na najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu bloków czy dobieraniu kolorów dociepleń i oczywiście piętnujących wyburzanie i przerabianie osiągnięć architektury PRL-u. Następnie spróbuję zainteresować akcją jakieś ogólnopolskie media. Jestem też pewien, że zwłaszcza lokalna prasa chętnie się włączy. Oni lubią takie inicjatywy. Jeśli znajdzie się sponsor na druk (koszty nie będą duże) to wezmę te plakaty pod pachę i przejdę się po mieście rozwieszając je w siedzibach spółdzielni mieszkaniowych (zwłaszcza tam!), przyda się też w urzędach, na uczelniach, itp. Będą dobrane tematycznie: w spółdzielniach plakaty o dociepleniach, na uczelniach i w biurach projektowych o kiczowatych bloczkach, w instytucjach mieszczących się w budynkach modernistycznych - o ochronie dziedzictwa, itp. Myślę, że spokojnie można wciągnąć do tej akcji izby architektów, instytucje miejskie (dbanie o wizerunek miasta!), uczelnie, itp. I przede wszystkim Was, drodzy forumowicze :) Nikt nie wie więcej o dramacie, który rozgrywa się w naszych miastach, niż użytkownicy Forum. Moglibyśmy zebrać najgorsze przypadki, sklasyfikować je i porównać z najlepszymi przykładami, wskazując konkretnie gdzie tkwi problem i spróbować wyjść z tą wiedzą do źródła, czyli tam, gdzie zapadaja decyzję. Mogę skooordynować druk plakatów, ale nie rozwieszę ich w całym kraju. Pomożecie?

Poniżej dwie propozycje.

Źródła zdjęć:
http://guzlo.wrzuta.pl/obraz/jsgSJYRkFB/nowy_dres
Autor: martm
http://designingdivas.blogspot.com/2008/05/maggy-london-fashions.html
Yuniversal Podlaski
Autor: frost84
Ino-online.pl
Autor: timit
Autor: janas_81
Autor: sky's_the_limit.jpg

Co sądzicie o hasłach, podpisach, doborze zdjęć?
I czy w ogóle jest sens startowania z taką akcją?

·
keep jaywalking
6,492 Posts
Jest sens! Ja chętnie dodam pierwsze zdjęcie do swojego profilu na facebook.com. Grupa odbiorców będzie co prawda zawężona do moich znajomych posiadających konto na facebook.com, ale zawsze to coś.

edit: A jednak nie dodam, bo myslałem, że to zdjęcie z elegancją jest oddzielne.

·
Homo Skyscraperus
22,111 Posts
Można by taką akcje zrobić. Tyle, że bardziej przemyślaną itd. Pisać do gazet itd.

Jestem za, chętny do pisania.

·
Banned
2,472 Posts
Ta czesc gdzie jest "elegancja" mi sie niezbyt podoba. Wglada jak reklama developerska. Ja bym ta czesc calkowicie wycial. Ona jest zupelnie zbedna i niepotrzebnie odwraca uwage.

Drugi plakat jest natomiast bardzo dobry od A do Z.

·
keep jaywalking
6,492 Posts
Mógłbyś też wykorzystać zdjęcia nowo powstających willi a la dworek polski. Takich ze spadzistymi dachami krytych błyszczącą dachówką, kutymi ogrodzeniami i dwoma betonowymi kolumienkami przy wejściu. To absolutnie dominujacy styl w architekturze nowo powstających domów jednorodzinnych w Polsce.

·
Registered
1,909 Posts
Proponuję dodać do tandety słynny piramidkowy bloczek z Gdańska.

Dobrze by było gdyby przemalowywać bloczki wg pierwotnego projektu (nie mówię o gołej płycie).Tam gdzie były ciekawe przedziały powinno się ich nie przemalowywać bo to niszczenie architektury i wspomniana tandeta.

Poniżej przykład,chyba najlepszy jak malowanie może odmienić budynek(też warto by gdzieś tam upchnąć).Dziś gdyby były tak pomalowane,wyglądały by bardzo nowocześnie i nie ustępowały nowo budowanym konstrukcjom.

Dziś są takie.Niedługo pewnie zamienią się w pastele

A tego nie skomentuje-wiem że były,niech się powtarzają,może twórca tego gównianego remontu jakimś cudem tu trafi i zobaczy co narobił.Oby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła.

Problemem jest też stolarka okienna,ale w większości już wymieniona i jest po ptakach.Przedziały poniszczone,okna czarne zmieniane na białe PCV itd....Ale to już sprawa lokatorów jakie okna wstawiają...

·
Registered
Patrz, bocian!
1,428 Posts
Myślę, że pomysł na akcję dobry. Proponowałbym skoordynowanie akcji. Przydałby się jakiś dobry blog z "manifestem", trochę plakatów i vlepek. Poniżej kilka koncepcji zainspirowanych wątkami, cytatami i fotografiami z SSC:

:)

·
Pilanin
3,874 Posts
^^ Pixeolo, zatrudniaj się w jakiejś agencji reklamowej! :D
Rewelacyjne plakaty działające na psychikę. Z tym, że sama kampania musiałaby być połączona z jakimiś broszurami czy wykładami, gdzie ludzie mogliby przeczytać jak bardoz przestrzeń publiczna oddziaływuje na człowieka i jego nastrój i z drugiej strony jak żle zagospodarowana może go zniszczyć. Bo podejrzewam że conajmniej 3/5 Polaków styropian na blokach się podoba. W kóncu "ładnie" obłożyli, pomalowali na "ładne" kolorki no to jest przecież "ładnie", co nie?
Bo sama akcja, mimo, że plakaty rewelacyjne (czarami zmieniłbym tylko kolor na ciut ciemniejszy, bo nie bardzo widac napis), niczego nie uświadamia, bo mentalność ludzi nie dorosła do poziomu dbałości o estetykę - vel. paskudna blacha na domkach jednorodzinnych, czy zlomowiska w ogródku, nie mówiąc już o kolorach farb na które jest wieczna przecena czy psie kupy.

·
keep jaywalking
6,492 Posts
Przydałby się jakiś dobry blog z "manifestem", trochę plakatów i vlepek.
Błagam, nie odpowiadajmy na patologię patologią. I co później stanie się z tymi vlepkami? Najpewniej to co po wyjątkowo chamskiej i aroganckiej kampanii 36,6, po której całe miasto było pozalepiane tym syfem, wszystkie znaki, słupy, skrzynki, elewacje...

·
Registered
Patrz, bocian!
1,428 Posts
Boogie, też myślałem o destrukcyjnej działalności vlepek, ale można stosować je dyskretniej nic 36.6. (np malutka vlepeczka na drzwiach koszmarcha). Niszczyć przestrzeń w obronie przestrzeni byłoby ciut niekonsekwentne. Żeby zaangażować ludzi na dłużej, trzeba łechtać ich pamięć co chwilę informacjami czy przypominać o istnieniu akcji i taką rolę może pełnić vlepka, tudzież naklejka np na laptopie, notesie, biurku, futerale na gadżet itp. Taką funkcję miałem przede wszystkim na myśli.

@zonc, Filipo01, dzięki za uznanie :)

·
Registered
39 Posts
A wg. mnie taka akcja nie ma szans na powodzenie, choć inicjatywa jest słuszna i jak najbardziej godna pochwały! Ludzie na ulicy i tak nie zwracają uwagi na plakaty, a tym bardziej wlepki, nie mówiąc już o stronie internetowej, bo niby jak mieli by na nią trafić, więc grupa odbiorców, do której miało by trafić to przesłanie jest bardzo wąska. A poza tym ludzie nie interesujący się architekturą nie mają tak rozwiniętego poczucia estetyki miejskiej jak my. Nawet nie zauważają tych wszystkich kiczowatych koszmarków, ba nawet im sie to podoba, bo jest kolorowo i w ich uznaniu nowocześnie, takie odreagowanie po latach szarego PRL-u. Zwłaszcza mam tu na myśli mieszkańców tych wszystkich bloków po termomodernizacji. Dla nich nie liczy sie wygląd, a to, że jest im cieplej i że budynek wygląda na nowy. Ja sam zanim poznałem to forum nie zwracałem uwagi na te wszystkie architektoniczne buble, po prostu zadowalałem sie tym, że coś budują albo odnawiają. Niestety tak samo byłoby z potencjalnymi odbiorcami tej akcji.

·
Pilanin
3,874 Posts
^^ Moim zdaniem zawsze jest jakiś sens. W końcu ludzie na początku też nie bardzo sobie zdawali sprawę z tego jaki wpływ na zdrowie ma palenie tytoniu, ale akcje rozmuchane od dobych kilkunastu lat zmniejszają odsetek palaczy. Jednorazowa akcja w życiu nie pomoże, ale kilka, kilkanaście rozciagnięte na przestrzeni 10 lat owszem.

1 - 20 of 347 Posts