SkyscraperCity Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
4,541 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Do zalozenia tego watku zainspirowaly mnie te zdjecia Arka z jego relacji z Waszyngtonu:

Musze przyznac, ze townhouses byly chyba od zawsze jednym z moich ulubionych typow zabudowy. Bardzo mi sie podobaja szczegolnie te klasyczne - jednorodzinne, ze schodkami i wykuszami. Duzo jest ich w miastach angielskich i amerykanskich:Czy znacie jakies przyklady townhouses rowniez w polskich miastach?
 

·
Registered
Joined
·
682 Posts
^^Chyba o to chodzi ze sa to jakby odzielne domy (tzn. kazdy ma osobne wejscie) ale sa jakby jedna caloscia bez ogrodow itd.

Rzeczywiscie bardzo duzo tego jest w USA i w anglii. W minneapolis wszystkie japiszony lubia w tym mieszkac ;)

W Wawie, moze jest kilka takich domow na starym zoliborzu (nie mam niestety fotek) - ale nie ma ich za duza, i tak naprawde ciezko nazwac zoliborz miastem... no ale, chyba innych przykladow w wawie nie ma....

Ciekawy watek (jesl ida sie znalez polskie przyklady)!
 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
^^Chyba o to chodzi ze sa to jakby odzielne domy (tzn. kazdy ma osobne wejscie) ale sa jakby jedna caloscia bez ogrodow itd.
Oj nie.
Townhouse to jest "miejski dom jednorodzinny" - najczęściej jednorodzinny. Można to porównać do niewielkich prywatnych kamienic XIX wiecznych. Kamienice takie tak jak townhouse'y należały do jednej rodziny, czasami zdarzało się, że ktoś wynajmował małe mieszkanie na parterze, czy na strychu. I townhouse'y tak jak takie niewielkie kamieniczki (nie mówię o kamienicach czynszowych) posiadały niewielkie ogródki czy tarasy na tyłach, tyle, że były budowane w pierzei i to jest najważniejszy wyznacznik, tworzące często czworokątne kwartały.

W Polsce z najstarszych przykładów, do townhouseów można porównać zabudowę staromiejską. Fron od ulicy, z tyłu sień i jakiś ogród, stajnia, podwórko. Njabardziej to widać chyba w Gdańsku i w Warszawie.

Za chwilę poszukam kilka przykładów z Alexandrii. Nie w Egipcie, w Wirginii :D
 

·
Registered
Joined
·
4,541 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Tak, dokladnie jak piszecie. To byly miejskie rezydencje zamoznych mieszczan a te bardziej okazale - arystokratow. Wiele z tych domow zostalo z czasem przebudowane na wielorodzinne z osobnym mieszkaniem na kazdym pietrze. Niektore tez zaadaptowano na biura. Jednak jako ze jeden obraz wart tysiaca slow, a na gorze dalem 5 obrazkow wiec wiadomo o co chodzi :)

W Szczecinie jest kilka przykladow, niestety nie mam pod reka zdjec zeby zapostowac. Sa to typowe domy w angielskim stylu z przelomu XIX/XX w. Obiecuje fotki jak tylko zjade do miasta. Na pewno cos sie znajdzie tez w pozostalych miastach Polski. Ten przyklad z Gdanska bdb - od razu sobie przypomnialem te uliczke! :)
 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
^^ Bo tak jakby nie patrzeć, to nie trzeba długo szukać pierwowzoru amerykańskiego townhouse'u - jest to po prostu adaptacja i przekształcenie typu średniowiecznego miasta europejskiego.
Np. cała Alexandria ma prostokątną siatkę ulic, z rynkiem (Market Place albo Market Square), ratuszem i uliczkami z właśnie takimi jednorodzinnymi, pierzejowymi domami. Zupełnie jak mieszczańskie gotyckie kamienice, lub miejskie barokowe rezydencje.
 
1 - 8 of 8 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top