Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1114 Posts

·
Registered
2,120 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zakładam wątek o UDANYCH remontach - w Polsce i na świecie - z potrzeby odzyskania psychicznej równowagi po masochistycznych wizytach w wątku [Architektura] Nieudane remonty i przebudowy - niszczenie architektury

Na początek wrzucam znalezisko z bryla.pl. Przykład z Białegostoku. Okazuje się, że można w Polsce zrobić remont BEZ STYROPIANU i oczodajnych kolorków! :eek: Wprawdzie to jeszcze nie koniec remontu, ale chyba już ich nie dorzucą? ;)

Link do artykułu: http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,15770028.html

Białystok, ul. Staszica

tekst artykułu:

Ten budynek to dowód na to, że można współcześnie remontować bez styropianu i pstrokatej elewacji. Zabytkowa kamienica z Białegostoku odzyskała dawny blask!

Na osiedlu Bojary w Białymstoku udało się wyremontować starą kamienicę z XIX wieku. Przez wiele lat budynek z ulicy Staszica straszył przechodniów. Do tej pory jego największym "osiągnięciem" był znajdujący się w środku sklep monopolowy. Mieszkańcy byli przekonani, że jedynym scenariuszem będzie jego wyburzenie. Udało się tego uniknąć. Ułożono nowy dach, dokładnie oczyszczono cegły. Wprawdzie prace budowlane jeszcze trwają, ale już widać ich wspaniały efekt.

Bardzo cieszy to, że podczas remontu nie położono styropianu, którym obecnie bardzo często oklejane są budynki. Styropian taki bywa również malowany tak by sprawiał wrażenie starego. Cieszy również to, że budynek nie został otynkowany i nie zyskał pstrokatej elewacji. Taki remont powinien być książkowym przykładem dla innych właścicieli starych kamienic.

·
hipp-E
11,148 Posts
^^ Świetne!

Amsterdam, kamienice historyzujące z początku XX w., stan oryginalny przed modernizacją w latach 70-80.

Po modernizacji, stan z 2008.

W czasie remontu, 2010, przywrócono stan pierwotny.

przed remontem

po remoncie socjalne mieszkania wystawiono na sprzedaż.

Ta sama okolica przed rewitalizacją.

po

·
BANANED BY VOLT CENTERTEL
4,431 Posts
W końcu jakiś pozytywny temat, a nie ciągłe narzekanie jak brzydko i szaro dookoła :happy:

·
Registered
769 Posts
Września woj. Wielkopolskie. Dwa remonty z tego roku, co ważne z centrum miasta.

Dawna "Kadena" ul. Staszica.
Przed:

Po: Stan z przed 2 tygodni, dzisiaj np. nie ma już tego płotu, została tam posadzona ładna trawka a przed schodami wymieniono stare płyty chodnikowe na ładną kosteczkę.

I drugi budynek, Września ul. Moniuszki

Przed:

Po:

·
Banned
3,427 Posts
Dobry wątek. Też mi taki chodził po głowie (Dzieło ocalenia). Tylko nie wiem, czy nie należałoby go ograniczyć do Polski, tak by był jakąś przeciwwagą dla wątków pesymistycznych i spraw beznadziejnych.

Tym bardziej, że nam tutaj holenderskie przykłady humor zepsują jako kompleksowe podejście, podczas gdy ta Września to jakiś sierotyzm pośród urbanistycznego bourdelu.

No i nie wiem, czy remonty "zwykłych" kamienic wybranych z wątków lokalnych nie zaleją inne ciekawsze przykłady. Tzn jakieś przykłady podniesienia ze stanu rozpaczy bardziej niż "zwykły" remont estetyczny.

Takich przykładów mocnych miałem kilka, ale niestety teraz dziura w głowie :)

·
Registered
2,120 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Amsterdam
Dzięki za świetne przykłady! Przyznam, że liczyłam na to, że coś pokażesz. Miałam nawet zacytować Twój post z Nassaukade (widziałam kiedyś w wątku o złych przykładach i zrobił na mnie wrażenie-ale teraz jestem pod większym wrażeniem City Theater!).

W końcu jakiś pozytywny temat, a nie ciągłe narzekanie jak brzydko i szaro dookoła :happy:
:)

nie ma już tego płotu
Nie ma płotu i nie stawiają nowego? :eek: :banana:

Dzieło ocalenia
Ładnie :)

Tylko nie wiem, czy nie należałoby go ograniczyć do Polski, tak by był jakąś przeciwwagą dla wątków pesymistycznych i spraw beznadziejnych.
Też się nad tym zastanawiałam ale...

Tym bardziej, że nam tutaj holenderskie przykłady humor zepsują jako kompleksowe podejście, podczas gdy ta Września to jakiś sierotyzm pośród urbanistycznego bourdelu.
... ale mnie te przykłady wcale humoru nie psują, wręcz przeciwnie, bo pokazują, że się da. Może nie u nas, ale SIĘ DA. A jak gdzieś się da to czemu i u nas miałoby się nie dać. Moim zdaniem taka inspiracja jest potrzebna :) no i miło na nią popatrzeć.

No i nie wiem, czy remonty "zwykłych" kamienic wybranych z wątków lokalnych nie zaleją inne ciekawsze przykłady. Tzn jakieś przykłady podniesienia ze stanu rozpaczy bardziej niż "zwykły" remont estetyczny.
Zobaczymy :)

Takich przykładów mocnych miałem kilka, ale niestety teraz dziura w głowie :)
Jak sobie przypomnisz, albo na coś natkniesz, wrzucaj koniecznie!

·
przestrzeń-ludzie-miasto
25,348 Posts
Tzw. Trumna profesorska przy Alejach w Krakowie:
przed:

po:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
25,348 Posts

·
Registered
769 Posts
I jeszcze jeden remont z tej nieszczęsnej Wrzesińskiej architektury :D

Była szkoła mleczarska ul. Gnieźnieńska
Do 2012

Po:
Budynek ma między innymi ładą iluminację świetlną :)

Nie ma płotu i nie stawiają nowego?
Nie stawiają :) Zmienił się chyba właściciel i wziął się za to straszydło i za przylegający teren.

·
Konstytucja głupcze!
222 Posts
^^^
super stolarka :cheers:

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
5,397 Posts
Co do dworca we Wrocławiu - słyszałem wiele niepochlebnych opinii na temat obecnego wyglądu jego elewacji (np. z ust mojej dziewczyny podczas ostatniej wizyty w tym mieście ;)). I, powiem szczerze, trochę to rozumiem - bo chociaż jest to na wskroś właściwy przypadek przywrócenia obiektowi oryginalnego wyglądu, to pomarańczowy, w połączeniu z tą całą sztukaterią elewacyjną, trochę zbyt nachalnie podkreśla zameczkowy charakter tego obiektu. Trochę to sprawia wrażenie gargamela tamtych czasów - i zastanawiam się, czy kiedyś aby trochę tak nie odbierano tego budynku.

Nota bene, raz w polskim wątku w międzynarodowym dziale kolejowym jeden Hiszpan napisał, że ten obiekt na zewnątrz wygląda za bardzo jak Disneyland.

• Like
Reactions: dash wwa

·
hipp-E
11,148 Posts
Muzeum Narodowe (Rijksmuseum) w Amsterdamie zaprojektowane przez Cuypersa uważane było przez wielu za przejaw rozpasanej estetyki katolickiej. Po jego śmierci w 1921 zaczęła się powolna dewastacja wnętrz, wiele fresków zniknęło pod białą farbą. W 2013 zakończyły się trwające 10 lat prace konserwatorskie. Większość fresków powróciła, Rijksmuseum nazywane jest we Francji Luwrem północy.

przed

po

Sala międzynarodowa (De Internationale Zaal) w 2005.

2013

1900

1980s

2013

1 - 20 of 1114 Posts