SkyscraperCity banner

1 - 20 of 496 Posts

·
Registered
1,766 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam. Zainspirowany hotelem mającym powstać we Wrocławiu chciałbym, abyście pokazywali tutaj zdjęcia oraz wizualizacje dobrych architektonicznie i urbanistycznie projektów współgrających ze starą tkanką, z zabytkowymi kamienicami. Niestety, nie mogę dodać nic od siebie - mam nadzieję że nie zostanę zlinczowany za to, że zakładam temat i nic nie wnoszę :nuts: a po prostu jestem ciekaw.

·
extremely flammable
1,199 Posts
Pawilon Wyspiańskiego, Kraków

Hotel andel''s, Kraków

Apartamentowiec przy ulicy Kupa, Kraków, Kazimierz

Hotel Pod Wawelem, Kraków

Nowa Kamienica, Deutsche Bank, Kraków, ulica Rakowicka

Docelowo:

·
Registered
329 Posts
Wydaję mi się, że te projekty do dobrych nie należą, dlaczego? Psują klimat i wprowadzają chaos. Potem mówią o nas, że Polska to najgorszy architektonicznie kraj. Jeśli powstaje nowa zabudowa wśród starej to musi ona jakoś nawiązywać do otoczenia. To co tutaj pokazano za nic ma historię, ostro się odróżnia. Przykłady Krakowa i Wrocławia są tutaj najgorsze. W mniejszych miastach jest zdecydowanie lepiej. Jak będę w Polsce to zrobię trochę zdjęć z Bielska-Białej i Suchej Beskidzkiej i prześlę. Pozdro.

·
.
5,007 Posts
Wydaję mi się, że te projekty do dobrych nie należą, dlaczego? Psują klimat i wprowadzają chaos. Potem mówią o nas, że Polska to najgorszy architektonicznie kraj. Jeśli powstaje nowa zabudowa wśród starej to musi ona jakoś nawiązywać do otoczenia. To co tutaj pokazano za nic ma historię, ostro się odróżnia. Przykłady Krakowa i Wrocławia są tutaj najgorsze. W mniejszych miastach jest zdecydowanie lepiej. Jak będę w Polsce to zrobię trochę zdjęć z Bielska-Białej i Suchej Beskidzkiej i prześlę. Pozdro.

A gdzie tutaj jest Wrocław wsród pokazanych fotek ?

·
Registered User
1,588 Posts
Bardzo fajny wątek, gratuluje pomysłodawcy!

A co do negatywnych komentarzy to zdecydowanie się nie zgadzam. Przykłady z Krakowa są według mnie świetnymi realizacjami, zwłaszcza Hotel pod Wawelem i kamienica Deutshe Banku. Zdecydowanie gorsze byłby nieudolne próby nawiązywania do 'stylu krakowskiego'.

pozdrawiam

·
midnight talker
2,725 Posts
te krakowskie realizacje sa super, zwlaszcza DB (zreszta juz o tym pisalem w dziale krakowskim) ale ten hotel IMO w ogole tam nie pasuje, ta jasna stolarska daje taki jakby nadmorski klimat... zreszta widac jak duzy jest kontrast:

zdjecie z exoticars by oralb

nie mowie zeby tam walnac jakas historyzujaca kopie albo co gorsza badziewne pomo ale cos bardziej zgranego z otoczeniem chocby pod wzgledem koloru i materialow

co takiego jest w tej suchej bezkidzkiej?? akurat jak bywam w polsce to jestem czesto w okolicach babiej gory, chyba nie mowisz o tych badziewnych pasazykach ala radosna tworczosc lat 90? to jakas zupelna pomylka nie tylko architektura ale i wykonczenie rodem ze szpitalnej lazienki ,nie mowiac juz o tandecie jaka tam sprzedaja...

zdjecie flickr

Ograniczona Odpowiedzialnosc Ortograficzna

·
Used Register
2,050 Posts
Pawilon Wyspiańskiego wymiata :applause:

Nie do końca się zgodzę. Dobra, nowoczesna architektura pośród historycznej tkanki miejskiej będzie wygądać dobrze. Przykłady z Krakowa to jak najbardziej potwierdzają. Natomiast "nawiązywanie do otoczenia" nader często kończy się w postaci pretensjonalnych, bestylowych potworków.

·
Registered
2,502 Posts
Nawiazywanie do otoczenia to zla droga - prawie zawsze powstaje w ten sposob obiekt, ktory przy starych pokazuje nieporadnosc w stosowaniu ornamentow. Oczywiscie slaba nowoczesna architektura wywoluje podbny efekt estetyczny, ale juz bez takiej dawki komizmu. :)

·
Registered
329 Posts
Te ,,dobre, pasujące do historycznego klimatu otoczenia'' realizacje, które zostały przedstawione na początku wątku, równie dobrze mogłyby znależć się i na nowoczesnym osiedlu gdzie daje głowę, w żaden sposób by się nie wyróżniały(!). Jeśli tworzymy architekturę, która ma się znaleźć w zabytkowej tkance, w mojej opini, powinna się ona znacznie bardziej odróżniać od nowoczesnej architektury modernistycznej, powinna, przynajmniej w oczach laika, stapiać się z dawną zabudową. Tworzenie takiej architektury nie jest oczywiście łatwe, jest wręcz trudniejsze, ale możliwe, pożyteczne, prawdziwe i efekciarskie zarazem. Polecam wątek o nowej ,,architekturze stylowej''. Osobiście podoba mi się nakładanie detalu na nowe materiały (szkło?), coś takiego widziałem w Rzeszowie na deptaku i w Bielsku-B. na 11 Listopada.
Co do Suchej Beskidzkiej- ta wesoła, nie ukrywajmy, twórczość jest miła dla oka, pasuje również do prowincjonalnego i zabytkowego klimatu S.B. Pewnie, że mogło być lepiej, ale nie wyobrażam sobie tej ulicy zalanej szkłem i betonem. Pozatym drogi jumpin_jacku umieściłeś tendencyjne zdjęcie ;).
Wrocław i Kraków.
Spotykałem się z opiniami ,,laików'' ;) którzy pytali mnie czemu nie można w Krakowie wybudować paru budynków takich jak w starej zabytkowej Pradze żeby dorównać w urodzie temu miastu ;). Jeśli chodzi o Kraków to najbardziej drażni mnie ten hotel pod Wawelem nad Wisłą (nawet Kabaret Moralnego Niepokoju poświęcił mu chwilę w jednym ze skeczy ;) ), Galeria Biała, jak i utrata klimatu przez Kazimierz.
We Wrocławiu np. budynek Europeum- szklane pudło dobudowane do barokowego kościoła, czy plastikowy różowo- szary budynek ze sklepem CCC na głównym deptaku k. jednego z gotyckich kościołów (bez szczegółów, ale z Wrocławia nie jestem).

·
midnight talker
2,725 Posts
no widzisz van czyzie chociaz co do jednej zeczy sie zgadzamy (hotel pod wawelem), mi bardziej przeszkadza niz sheraton...
co do sucheej beskidzkiej to przykro mi ale zdjecie wcale nie jest tendencyjne, te kolorowe domki to jedno wielkie badziewie od taki tandetny disney land, a z bliska wygladaja jeszcze gorzej bo morzna zobaczc te tandetne materialy jak plastikowe okna albo plytki ceramiczne na schodkach, a sama sucha bezkidzka to wcale klimatu nie trzyma od taka jedna dluga i pusta ulica i pare blokowisk...

Ograniczona Odpowidzialnosc Ortograficzna

·
Banned
633 Posts
A to biurowiec z Katowic budzący wśród mieszkańców skrajne emocje:

Ten (Dom Księży Emerytów, pomiędzy Biurowcem Wojewódzkim, Katedrą i Drapaczem Chmur) budzi mniejsze, ale jednak dalej kontrowersje

·
Banned
633 Posts
^^ Dlatego napisałem, że budzi skrajne emocje

szym'car, wrzuć tu zdjęcie tej plomby z Gliwickiej w Rybniku

·
Moderator
4,150 Posts
Jeśli pawilon wyspiańskiego, apartamentowiec na ul. Kupa czy też biurowiec na Rakowickiej nie wpasowują się w tkankę historyczną, to ja już nic nie wiem. Zapewne lepiej wpisuje się nowa historyzująca "architektura", jak nowe pseudo kamieniczki :nuts:

·
Registered
2,502 Posts
Te ,,dobre, pasujące do historycznego klimatu otoczenia'' realizacje, które zostały przedstawione na początku wątku, równie dobrze mogłyby znależć się i na nowoczesnym osiedlu gdzie daje głowę, w żaden sposób by się nie wyróżniały(!). Jeśli tworzymy architekturę, która ma się znaleźć w zabytkowej tkance, w mojej opini, powinna się ona znacznie bardziej odróżniać od nowoczesnej architektury modernistycznej, powinna, przynajmniej w oczach laika, stapiać się z dawną zabudową. .
Znowu posilkujesz sie jakims wyimaginowanym "laikiem". Otoz informuje Cie ze dobra modernistyczna architektura posrod zabytkowej tkanki podoba sie wielu laikom - sa na to dobre przyklady w Katowicach i wielu innych miastach.

A wsrod "laikow" czeste jest nasmiewanie sie z "makiet zabytkow" i "pseudozabytkow". Wiec wybacz ale twoje teorie socjologiczne sa kompletnie do bani.

·
midnight talker
2,725 Posts
@arbais

ten drogi budynek jest spoko i nie wiem czemu mowisz ze taki kontrowersyjny, ale nie widze tkanki wokol tylko jakiese chaszcze:lol: za to ten pierwszy to masakra:gaah:

Ograniczona Odpowiedzalnosc Ortograficzna

·
Registered
1,766 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
Osobiście podoba mi się nakładanie detalu na nowe materiały (szkło?), coś takiego widziałem w Rzeszowie na deptaku i w Bielsku-B. na 11 Listopada.

Zapewne o to chodzi. Ten budynek miał dość burzliwą historię - najpierw była to porządna kamienica, potem w PRLu przebudowano ją na paskudne delikatesy, które wytrwały do końca lat 90'tych ubiegłego wieku, a od jakiegoś czasu taka wariacja.

·
Banned
633 Posts
@arbais

ten drogi budynek jest spoko i nie wiem czemu mowisz ze taki kontrowersyjny, ale nie widze tkanki wokol tylko jakiese chaszcze:lol: za to ten pierwszy to masakra:gaah:

Ograniczona Odpowiedzalnosc Ortograficzna
To kilkadziesiąt metrów od katedry, Wydziału Teologicznego i Kurii Biskupiej.

1 - 20 of 496 Posts