Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 3828 Posts

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wątek w którym chciałbym się skupic na architekturze, która wydawać by sie mogło wymarła jeszcze pare ładnych lat przed IIWŚ.

Wbrew pozorom architektura historyzująca wciąż jest żywa i to nie tylko w rekonstrukcjach które przez ostatnie kilkanaście lat stały sie wręcz falą w Europie. Tego typu architektura jest wciąż żywa w calej Europie i Ameryce, a z pewnoscią nie tylko tam.

Ci, którzy twierdzą, ze przejawy projektowania w poprzednim duchu objawiają się w postaci czkawki już tylko w Polsce, i są wynikiem zacofania Polski w dziedzinie nowoczesnej architektury, powiedzmy sobie szczerze, albo nie maja pojęcia co się dzieje na świecie albo kłamią ;) :)

Proszę Was o wklejnanie znanych wam przykladow architektury historyzyjącej, nie koniecznie wiernych kopii ale także budynkow inspirowanych taką architekturą.Pierwsza porcja pochodzi od lidera w tej dziedzinie (przynajmniej wsrod miast europejskich), czyli z Kijowa. :)

A to jedna z moich ulubionych :DTyle na pierwszy raz. W Kijowie sie tego jeszcze sporo znajdzie, a w całej Europie naprawde masa.

Dlatego jeśli macie coś to wrzucajcie :).
 
  • Like
Reactions: erbse

·
Optimist trotzdem
Joined
·
3,280 Posts
może nie mam gustu, a i architektem żadnym nie jestem. Ale dla mnie to naprawdę ładnie wygląda.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
26,725 Posts
No tak Kijow jako dowod na "swiatowe" trendy
:lol:

Tu jest ladny, historyzujacy budynek:

 

·
Silesia Inferior
Joined
·
917 Posts
^^ fakt faktem ale architektura ciekawa. Nie jestem jakims znawcą tematu, ani nie znam się też dobrze na stylach, ale czy takie historyzujące budynki po II WŚ nie postmodernizm, lub jakiś jego odłam?

W polskich miastach jest dużo miejsca na "plomby", a lepiej by było aby zamiast kiczowatych kamieniczek (jak to ktoś określi w wątku z nowymi kamienicami, "zły sen cukiernika") były budowane takie gmachy, które są eleganckie i reprezentatywne.
 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
edit
 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #7 ·
W Kijowie buduje się nawet historyzujący riverfront ;)

 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #8 ·
A to moim zdaniem bardzo udane historyzujące kamienice, chciałbym żeby u nas takie budowali: 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Kolejne przykłady z Kijowa:


Kolejne, uważam, bardzo udane kamienice: 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
W Kijowie zabudowuje się wręcz całe fragmenty miasta historyzującą architekturą:Na co warto zwrócić uwagę, kamienice nie mają styropianowych ozdób i nie są odlewane z betonu i budowane z pustaków [tak jak robi się to w Polsce]. Budowane są wg. tradycyjnej metody z drobnej cegły, z której układa się ciekawą fasadę budynku.

 

·
Registered
Joined
·
3,149 Posts
Ale to bardzo ładne jest co budują w Kijowie. Chciałbym żeby u nas w Krakowie tak budowan, tzn. pierzejami które tworzą miasto i które sie z nim łączą. Bo jak na razie to buduje się bloczyska i a rozwój miasta skończył się w 1939 roku. Nawet plomby nie wychodzą. A to co budują w Kijowie jest wysokie i bardzo ładne.
 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #12 ·
^^ Też tak uważam, w dodatku budują to z wielką precyzją, te kamienice to prawdziwe dzieła sztuki murarskiej. U nas murarze potrafią tylko pustak na pustak ustawiać ;)

Kolejny przykład, tym razem z Dnieprowska, chociaż tu już mamy raczej historyzujący modernizm [jeżeli mozna to tak nazwac...]:

Jeszcze trochę pomęcze Ukraine i przejde do Berlina i Chicago żeby pokazać niedowiarkom że na bogatym Zachodzie historyzm też nie umarł ;)
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
26,725 Posts
Marne to. Bardzo.
Gdyby to chociaz byla doslowna kalka motywow. Ale to kiczowata scenografia nalozona na zelbeton. Proporcje nie maja nic wspolnego z detalem. Tetal "plastikowy" uproszczony jak z odpustu. Wszystko to wyglada jak odpustowe serce z farbowanym lukrem i tak samo jest niejadalne...
 

·
Registered
Joined
·
5,784 Posts
Patrząc na te projekty odnoszę wrażenie, że Ukraińcy są w podobnym punkcie, jak my jakieś 85 lat temu i w mniejszym stopniu po roku 89. Tzn. dopiero co zdobyta niepodległość i usilne próby podkreślenia swojej tożsamości narodowej i kulturowej, gdzie tylko się da. Także w architekturze, poprzez szukanie motywów, które można uznać za narodowe i "eksploatowanie" ich aż do znudzenia. W Polsce międzywojennej takie znudzenie przyszło po około 10 latach, mimo że historyzm nie był aż tak "nachalny". Ciekawe, ile czasu to zajmie Ukraińcom.

Część z tych budynków wygląda na rekonstrukcje. Jeżeli odtwarzają jakieś szczególnie ważne dla nich budowle, zburzone za komuny, to jest to uzasadnione.
A te wielkie bloczyska, molochy oblepione dekoracjami, kojarzą mi się bardziej z socrealizmem niż historyczną zabudową.

@MikeN
Jestem ciekawy przykładów z innych krajów niż Rosja i Ukraina, szczególnie z zachodniej Europy.
 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #15 ·
@Behemot

Tyle że tak właśnie wyglądała XIX/XX wieczna architektura Ukrainy, czy Ci sie podoba czy nie. Taka kultura. W Rosji to samo, nawet zabytkowe świątynie. Powiedziałbym nawet że częśc tych dzisiaj budowanych kamienic w Kijowie są lepsze od tych oryginalnych.
 

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Nowy dworzec w Kijowie:

 

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
Joined
·
7,368 Posts
^^ Jeśli to jest MARNE - to co powiedzieć można o 98% polskiej architektury? Dno totalne? Makulatura? Slamsy?

Zresztą nie wiem, dlaczego Kijów miałby być niczym dla architektury światowej. Ładne jest to, co jest na Zachodzie, a to dlatego, bo jest na Zachodzie, a to, co na Zachodzie, to ładne?

Częściowo jest to "kicz" z przesadą i "łunowocześnieniem"- ale częściowo zaczyna to być normalny historyzm, taki jak w XIX wieku. Czyli ulubiona architektura mas pracujących.
No i straszak dla nowoczesnych architektów - ale jak widzę, to oligarchia narzuciła standardy a nie rzemieślnicy. I dobrze - co to, już wszędzie musi być neomoderna i dekonstukcja?
 
  • Like
Reactions: iherb.com

·
Miastolub
Joined
·
3,728 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
A te wielkie bloczyska, molochy oblepione dekoracjami, kojarzą mi się bardziej z socrealizmem niż historyczną zabudową.
Owszem, chociaz ja to zaliczam do stylów historyzujacych, może błednie, nie wiem :) W innych miastach Ukrainy buduje się wręcz bloki-wiezowce o charakterze socrealistycznym, przykład z Charkowa (spojrz na przyziemie i te charakterystyczne, socrealistyczne kolumny):
@MikeN
Jestem ciekawy przykładów z innych krajów niż Rosja i Ukraina, szczególnie z zachodniej Europy.
Będą ale już jutro, bo w tym przypadku musze wygrzebac sporo zdjęc z twardziela i powrzucac na serwer :/

Na zachęte podpowiem: z Berlina będzie miejska, monumentalna zabudowa o motywach architektury historyzujacej, natomiast z Chicago wrzuce pare wieżowców o mniej lub bardziej historyzujacych kostiumach. :)
 
1 - 20 of 3828 Posts
Top