SkyscraperCity banner

361 - 380 of 3828 Posts

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,608 Posts
Akurat wg. mnie sposób użycia drewna w większości nowych realizacji jest mało historyzujący tylko bliżej mu do modernizmu (Van der Rohe, Wright...).
Ale to było tak dawno, ze już można nawiązania do nich uznać za historyzm :lol:
 

·
lublinianin
Joined
·
3,413 Posts
43-letnia? Jeśli dobrze liczę, to 1965. U nas też wtedy zdarzały sie historyzujące kościoły. W sumie żadna ciekawostka.Kościół w Prawnie, pow. Opole Lubelskie, zbudowany w l. 70tych.
hmmm, to jednak co innego - w przeciwieństwie do tego kościoła w Galway, tutaj na pierwszy rzut oka widać że to współczesny gniotek :) O ile ten w Oppolu jest typowy to ten w Galway wydaje się być wręcz repliką tego co tam mogło stać wcześniej...
 

·
Registered
Joined
·
1,754 Posts
Nie mówiłem o drewnie w kontekście historii tylko środka oporu przeciwko chłodowi i surowości :)
 

·
International
Joined
·
520 Posts
Przerażający wątek. Trudno to nawet nazwać neoklasycyzmem czy architekturą historyzującą bo projektantom tych koszmarów brak elementarniej znajomości stylów architektonicznych do których mogliby się odwołać. To co widać to wg. mnie typowo "ludyczne" i grafomańskie podejście do tematu które obliczone jest raczej na poklask nieswiadomego tłumu. Nie ma tu mowy o rzetelnym wykonywaniu zawodu architekta.
Taka architektura wywołuje u mnie agresję :bash:
 

·
Moderator
Joined
·
11,065 Posts
kilka przykładów z gdańskiego starego miasta (tej części śródmieścia na której nie odbudowano po wojnie kamienic) wybudowanych w ciągu ostatnich lat.

neogotycki domek pod kościołem św. katarzyny. całkiem sympatyczny.


takie dwie kamieniczki. wygląda troche sztucznie ale daje rade.


pierzeja kamienic nad kanałem raduni (jego koryto jest widoczne poniżej). czerwona i zółta są ok, pozostałe słabe. zaletą tego jest to że dzięki bliskiemu położeniu kanału ma się wrażenie że to taki "mini amsterdam", fakt że dla ubogich, ale jednak.


domek młynarza na wyspie na kanale raduni. trudno powiedzieć czy to historyzm czy rekonstrukcja, bo w oryginale domek był wykonany z ceglastego muru pruskiego, a nie z szachulca. ze względu na tą niedokładność myśle że to jednak "tylko" historyzm.
 

·
Registered
Joined
·
1,818 Posts
^^ to, co widoczne jest na pierwszym planie [mur pruski], to rekonstrukcja obiektu zburzonego na potrzeby tej budowy.

Historyzcyzmem jest natomiast ten koslawy na potege budynek udajacy konstrukcje szachulcowa:


Naprawde zoncu - nie ma sie czym chwailc....:\


P.S.
Tak na marginesie, ciekaw jestem ile przetrzyma ta biala sciana, zanim uliczni TFUrcy zdaza ja upiekszyc sprayami....
 

·
**** Skyscraperus
Joined
·
22,230 Posts
^^
Ten wątek na przeznaczony do chwalenia raczej nie wyglądał nigdy.

Co do rekonstrukcji - to też jest quasi. Budynek postawiono od zera dodatkowo zmieniając kąt nachylenia dachu.

Mimo wszystko obiekt nad Brdą wygląda przyzwoicie.
 

·
Moderator
Joined
·
11,065 Posts
podsumowanie budowanych i planowanych realizacji w "stylu gdańskim"

centralne muzeum morskie na długim pobrzeżu
kamienica na grodzkiej


hotel na grodzkiej
hotel hilton na targu rybnym


kamienice symfonia na rybackim pobrzeżu
kamienice w kwartale szeroka-tandeta-świętojańska
mieszkaniówka na południu wyspy spichrzów


hotel w kwartale spichrzowa-żytnia-pszenna na wyspie spichrzów


apartamentowce na szafarnii
 

·
**** Skyscraperus
Joined
·
22,230 Posts
Wyspa Spichrzów i kamienica na Grodzkiej - bardzo ładnie.

Symfonia i Hilton może być poprawnie przy dobrych materiałach. Hotel na Grodzkiej - żenua.
 

·
Registered
Joined
·
6,017 Posts

Prawdę mówiąc nie widzę w tym niczego historyzującego, zupełnie współczesny budynek. Trójkątne szczyty to pewnie i tak wymóg konserwatora.
 

·
Moderator
Joined
·
11,065 Posts
oprócz szczytów to historyzujące jest jeszcze rozczłonkowanie bryły na sześć modułów-kamieniczek. trzeba dodać że zarówno symfonia jak i hilton wyszły z pracowni kuryłowicza.

Nie podoba mi się, już lepiej jakby całość była prostokątna no i raczej w tym stylu co prawy-środek tego budynku
no to już nie byłby historyzm ;)
 

·
Registered
Joined
·
6,017 Posts
Ale dlaczego szczyty i rozczłonkowanie musi być uznane za historyzm?..owszem jest to nawiązanie do otoczenia, ale to żaden historyzm. Budynek po prostu się wpisuje podziałami i elementami, ale nie udaje na siłę, że jest kamienicą z XIX wieku czy ze średniowiecza.
Jakby Stefan wsadził tam jakieś okucia, gzymsiki to tak, ale ta kamienica niczego nie udaje, normalny budynek, mi się zresztą nawet podoba, wygląda duzo lepiej niż te potworki udające cienie przeszłości.
 

·
Moderator
Joined
·
11,065 Posts
gdańsk ponownie

stare miasto:

plomba w stylu typowych lat 90, bo w końcu z tego szczęśliwego okresu ona pochodzizaraz obok na głównym mieście:nie wiem jak wam, ale mi ta po lewej się podoba wielce 

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts


Maskarada dla nowych bogatych
Janusz Miliszkiewicz 24-06-2008, ostatnia aktualizacja 24-06-2008 06:46

Andrzej Grzybowski projektuje dwory i pałace w historycznych stylach. Nawet fachowcy mylą się i jego dzieła uznają za relikty odległej przeszłości

W Konstancinie stoi należący do Ryszarda Krauzego sławny Dom nad Wodą. Przechodzący ulicą wykrzykują: O‚ pałac, taki sam jak w Łazienkach! Andrzej Grzybowski jak nikt inny w Polsce, potrafi projektować w historycznych stylach. Nawet fachowcy mylą się i jego dzieła uznają za relikty odległej przeszłości.

Historyk sztuki Marcin Libicki w monografii „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce” napisał‚ że dwór w Jeziorach Wielkich pochodzi sprzed II wojny‚ choć został zaprojektowany przez Grzybowskiego w 1978 roku. W miesięczniku „Architektura” zaprojektowane przez Grzybowskiego ogrodzenie posiadłości marszanda Piotra Nowickiego uznano za zabytek z początku XX wieku.

W 1985 roku Grzybowski na zamówienie ówczesnego dyrektora Zamku Królewskiego prof. Aleksandra Gieysztora stworzył projekt przerobienia dawnej kaplicy Saskiej na salę koncertową. Zaprojektował też trzy królewskie trony oraz łoże króla. Jeden z tronów autorstwa Grzybowskiego prezentowany był na wystawie „Skarby polskie” w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Turyści odwiedzający zamek uważają te trony za uratowane z pożogi oryginały.

Dzisiejsza architektura ma odzwierciedlać ducha naszych czasów czy udawać zabytki? W Europie i w USA od kilkudziesięciu lat ceniony jest nurt architektury nawiązujący do historycznych stylów.

Przedstawicielem tego nurtu jest Quinlan Terry‚ współczesny architekt angielski‚ o którym wydano monografie w kilku krajach. O Grzybowskim‚ który przyrównywany jest do Terriego‚ wydano właśnie bogato ilustrowaną książkę Macieja Loby: „Andrzej Grzybowski. Polski historyzm współczesny”.

Grzybowski nie tworzy kopii zabytków. Są to jego interpretacje klasycznych wzorów. Wiernie stosuje dawne detale architektoniczne. Ale jego rezydencje są nowoczesne i funkcjonalne. Okna mają zespolone szyby chroniące przed ubytkiem ciepła‚ a domy mają windy, gdy potrzeba.

Grzybowski projektuje całość: bryłę‚ wnętrza‚ wzory parkietów‚ klamki‚ meble‚ obicia‚ ogrodzenia. Również stajnie i powozy. Także do filmów historycznych.

Wśród zamożnych ceniony jest od lat 60. minionego wieku. Wtedy tworzył w konspiracji przed egalitaryzmem socjalistycznym.

Prof. Tadeusz Stefan Jaroszewski‚ historyk sztuki i architektury‚ tamten jego dorobek nazwał „nurtem pod prąd”. Ostatnio pracował nad rezydencją Anny Hinckfuss w Bielawie blisko Warszawy.

W ekskluzywnych prywatnych szkołach Grzybowski prowadził lekcje stylu życia. Urodzony w 1930 roku, jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Laureat Złotej Odznaki Jeździeckiej‚ ilustrował niemieckie monografie hipologiczne.

Z zawodu jest aktorem dramatycznym‚ przez lata grał w Teatrze Współczesnym. Może to najlepiej wyjaśnia jego jako architekta? Potrafi się wpasować w stylowy kostium projektanta sprzed lat.

Nie wiadomo, czy wille i pałace zbudowane przez Grzybowskiego wpisane zostaną w przyszłości do rejestru zabytków. Natomiast dziś wiele mówią o współczesnych inwestorach.

Powstaje pytanie: kim są i kogo udają? Czy powodzenie tej architektury wynika ze snobizmu czy z tęsknoty za ciągłością tradycji?
Źródło : Rzeczpospolita 
361 - 380 of 3828 Posts
Top