SkyscraperCity banner

1 - 20 of 115 Posts

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Lepiej późno, niż wcale, więc pozwolę sobie zaprezentować zdjęcia z sierpniowej wyprawy do Armenii i Gruzji. Szczególnie, że ten pierwszy kraj nie był za bardzo prezentowany na tym forum.

Podróż odbyła się w dniach 7 do 16 sierpnia. Wylot liniami airBaltic z Gdańska przez Rygę do Tbilisi. Później wrzucę dodatkowo zdjęcia ze stolicy Łotwy, ale ponieważ nie są one tematem wątku zrobię to na sam koniec. Powrót był również z Tbilisi.

Ostetecznie żałowałem, że na Armenie przypadło tak mało dni, gdyż okazała się moim zdaniem ciekawsze od Gruzji, ale może kiedyś z pomocą promocji w LOT uda się nadrobić zaległości ;)

Nareszcie w Gruzji. Lądowanie około 5 rano czasu miejscowego, pierwszy "autobus" dopiero po 7mej.

Lotnisko małe, ale w sam raz aby obsłużyć niewielki ruch. Obsługa i komfort oczekiwania na samolot marny, ale lepsze to niż totalnie zatłoczone małe lotnisko w Rydze.

Po nieprzespanej nocy czas udać się do centrum busikiem. Na pierwszy rzut oka nie wiedziałem, czy to marszrutka, czy bus. Rozmiar ten sam, ale w marszrutkach nie kupuje się biletu w automacie i nie zmieści się tyle ludzi. Był wypchany na maksa. Droga im Busha Juniora do miasta:

Przystanek po drodze:

Szczęśliwie byliśmy pierwsi i mieliśmy całkiem wygodne miejsca.

Nareszcie centrum! Plac wolności. Stąd już parę kroków do hostelu, na stare miasto i ulicę Rustaveli.

Stacja metra obok placu:

Piękny socrealizm na Rustaveli:

Generalnie 90% ładnych budynków w Tbilisi znajduje się przy tej ulicy, jedynej ładnej ulicy w stolicy Gruzji:

·
Registered
350 Posts
Mamy plan dokladnie takiej samej wyprawy: do Gruzji ( i byc moze Armenii) przez Rygę. W zwiazku z tym prosze o wiecej opisow, zdjec i informacji:)

Dzieki!

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Przystanki miejskich busów:

Co ciekawe na Rustaveli były wyświetlacze pokazujące przyjazdy, ale NIGDZIE nie można było znaleźć rozkładu jazdy :D

Gargamelizm olbrzymi:

Rustaveli byłaby nawet bardzo przyjemna, bo pięknie ją odrestaurowali, gdyby nie fakt, że to 3 pasmowa przelotówka. W godzinach szczytu nie da się tam wytrzymać.

Opera:

Dalej Rust.

Boczne ulice.

Opera.

Szczególnie wieczorem jest tu spore Kongo:

Niemniej jakby w Warszawie była choć jedna tak zrobiona ulica to byłoby fajnie ;)

W pierwszy dzień zwiedziliśmy na szybkiego całe Tbilisi, więc troche zdjęć z miasta będzie.

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Mamy plan dokladnie takiej samej wyprawy: do Gruzji ( i byc moze Armenii) przez Rygę. W zwiazku z tym prosze o wiecej opisow, zdjec i informacji:)

Dzieki!
Postaram się wrzucić trochę porad odnośnie transportu, wymiany walut, wycieczek itd. Generalnie jak ktoś zna rosyjski to nie powinien mieć problemu z podróżowaniem. Ja znam tylko cyrylicę, ale na szczęście chętnie pomogli mi m.in. w hostelu czy w informacji turystycznej. Warto też skorzystać z CouchSurfingu.

Wracając do Tbilisi. Dalej Rustaveli. Największą wadę centrum Tbilisi i tej ulicy są przejścia podziemne. Brudne, ciemne, do tego pozbawione alternatywy:

Boczna ulica. Już równoległe są mało ciekawe, ale o tym później:

Dla miłośników architektury ZSRR:

Dochodzimy do kolejnego ronda, przy którym stoi taki oto hotel:

Obok niego natomiast biega stadko dzikich psów siejąc zamęt na jezdni. Generalnie norma w byłych republikach radzieckich:

Rustaveli to najdroższa ulica w mieście:

Ale McDonald dla ubogich też się znajdzie. Troche brudny, ale co najważniejsze ma darmowe Wi-Fi.

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Instytut nauk:

Fontanna między Maciem i metrem:

Oraz sama stacja Rustaveli:

Wieża TV na szczycie:

Wewnątrz kwartału z pierwszego zdjęcia:

Jedna z wielu wyglądajach prawie identycznie świątyń:

Następne będzie stare miasto.

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Pora na stare miasto, ale najpierw pytanie: czy na ImageShack w wersji darmowej jest limit transferu? Spokojnie zmieszczę się w tych 500 zdjęciach, ale na PhotoBucket od wczoraj zjadło mi 1,4 GB, a miesięcznie jest 10 GB. Kolejne porcje będą już z jakiegoś nowego hostingu, pozniej najwyzej te przekopiuje jak wygasną.

Tak zwane stare miasto:

Generalnie gówna ulica starego miasta mieści większość knajp w mieście, choć odstrasza swoim stanem. Pozostała część prezentuje się jak na zdjęciach powyżej.

Przy rzece zaczynają cywilizować otoczenie:

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Nowe budynki i knajpy przy rzece:

Gwarancja świeżości:

Widok spod samej rzeki. Na twierdzę jeszcze przyjdzie czas:

Matka Gruzja:

Świątynia i zjazd włoskich karawaniarzy:

W tle nowy most zwany przez mieszkańców "Always" od podpaski:

Most i okoliczny park były zdecydowanie najprzyjemniejszymi miejscami w całym mieście, szczególnie wieczorem, kiedy temteratury były znośne. Co ciekawe, park został zrealizowany dzięki schowaniu ruchu samochodowego w tunel, podobnie jak stało się z Wisłostradą. Po powrocie z Armenii będzie więcej zdjęć z tego miejsca, głównie nocą.

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Widok na ściek z mostu:

W tle rezydencja Sakaszwilego:

Po drugiej stronie jest już typowe stare miasto:

Sporo kontrastów. Część mieszkańców jeździ luksusowymi samochodami:

Jednak większość aut na drogach to zdezelowane stare samochody. Patrząc na chaotyczny ruch drogowy ich stan techniczny przestaje dziwić:

·
Ave Silesia
2,231 Posts
Wg wikipedii Tbilisi liczy ponad 1 mln mieszkańców, ale patrząc na te zdjęcia to nie wygląda nawet na połowe mniejsze.

·
Dream on!
2,580 Posts
z z tego co mogę powiedzieć na podstawie zapostowanych zdjęć miasto wygląda bardzo interesująco. Główna ulica świetna, fajne tereny nad rzeką, a nawet Stare Miasto ma spory potencjał po odpicowaniu uliczek i ożywieniu go knajpami.

·
Registered
634 Posts
Ruch uliczny jest tam straszny przejście przez ulicę przyprawia o drżenie serca(nikt się nie zatrzyma trzeba przebiegać pomiędzy pędzącymi samochodami). Jechałem taksówką z lotniska - gość większość czasu jechać 120 km/h, jak przejeżdżaliśmy obok kościoła zdjął ręce z kierownicy i się przeżegnał, lokalsi sobie normalnie bez nerwów po pasach przechodzili, a on wymijał ich, prawie w ogóle nie zwalniając.

Identyczną fotkę zrobiłem(i zresztą chyba wrzuciłem na forum) :)

·
Jestę Solo tej ziemi !
7,015 Posts
Wg wikipedii Tbilisi liczy ponad 1 mln mieszkańców, ale patrząc na te zdjęcia to nie wygląda nawet na połowe mniejsze.
Po zdj strzelałbym, że ma z 80 tys...

·
master of disaster
1,330 Posts
Zdjęcia sie nie wyświetlają ...

·
Moderator
13,625 Posts
Świątynia i zjazd włoskich karawaniarzy:
Kiedyś myślałem, że Włosi są tak bogatym społeczeństwem że stać ich na masowe posiadanie kamperów, ale po paru ostatnich wyjazdach do Włoch wiem, że znaczna część tego co widać pochodzi z wypożyczalni. Wydziałem ich całe mnóstwo, niektóre spokojnie miały setki takich pojazdów, od małych po bardzo duże.

Jeśli chodzi o widoki na zdjęciach to poza Rustaveli i kilkoma obiektami całość na razie nie zachwyca i jest raczej przeciętna. Mam nadzieję że jakieś góry ze starymi kamiennymi świątyniami też będą :)

·
Registered
7,672 Posts
Miłe wspomnienia. Odkrywam Tbilisi od nowa. Gruzińska kuchnia, a zwłaszcza wino i przyjazne nastawienie do Polaków. Dziś otrzymałem potwierdzenie od mojego klienta z Gruzji o jego przyjeździe w marcu. Ciężko będzie mi go ugościć, jak on mnie.

Ciekaw jestem zdjęć z Armenii!

·
'less is more'
5,538 Posts
Discussion Starter #19
Warto zobaczyć jak to wygląda np. z satelity. Potężne przedmieścia usiane blokami.

Ruch uliczny jest tam straszny przejście przez ulicę przyprawia o drżenie serca(nikt się nie zatrzyma trzeba przebiegać pomiędzy pędzącymi samochodami). Jechałem taksówką z lotniska - gość większość czasu jechać 120 km/h, jak przejeżdżaliśmy obok kościoła zdjął ręce z kierownicy i się przeżegnał, lokalsi sobie normalnie bez nerwów po pasach przechodzili, a on wymijał ich, prawie w ogóle nie zwalniając.
Podobne przeżycia :D Mijając każdą świątynię obowiązkowe przeżegnanie się. Generalnie wszystko co działo się na drodze nie jest mi obce, zdażało mi się to widzieć nie raz w Polsce. Tylko tam to się dzieje cały czas :D

Masz wielkiego minusa u mnie... Sam jeżdżę takim "zdezelowanym starociem":tongue: Ale wątek dobry
Nie często widuje w PL samochody z oderwanym przodem, drzwiami, brakiem lusterek itd. Tam to jest raczej norma. Większość aut nie spełnia żadnych unijnych norm dopuszczenia do ruchu. Generalnie w stolicy większość samochodów nie jest aż taka stara - ok. kilkanaście lat. Na prowincji króluje jednak Łada. Większość samochodów ma instalacje gazową, choć paliwo dla nas nie jest drogie (nie pamiętam dokładnie, ale poniżej 4 zł za litr).

Zdjęcia sie nie wyświetlają ...
Czyli PhotoBucket osiągnął limit transferu. Zaraz wrzuce na ImageShack i dorzuce ostatnią porcję zdjęć z Tbilisi przed wyjazdem do Armenii.

Mam nadzieję że jakieś góry ze starymi kamiennymi świątyniami też będą :)
Całe mnóstwo. Świątynie szybko się znudziły, ale góry na Kaukazie są cudowne i bardzo zróżnicowane.

1 - 20 of 115 Posts