SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 70 Posts

·
Registered
Joined
·
8,290 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Konum: İzmir, Bornova
Durum: İnşaat Sürecinde
Yapı Tipi: Ticari
Alan: 4.800 m²

İzmir, Ankara Caddesi üzerinde dar bir parselde yükselen proje ikonik karakteriyle öne çıkar. Yapının gereğinden uzun gözükmesinin önüne geçmek ve farklılaşmaya gitmek amacıyla, bina kütlesel olarak ikiye bölünmüş ve bu katta bir boşluk oluşturulmuştur. Böylece yapıda iki farklı kütle etkisi yaratılmış ve yapıya dinamizm kazandırılmıştır. Bu boşluğun altında kalan kütledeki cephe organizasyonu daha dolu ve masif yüzeyler yaratırken, üstteki organizasyon daha şeffaf yüzeyler oluşturur. Böylelikle projede dolu/boş ve şeffaf/opak gibi zıtlıklardan oluşan bir denge kurulur. Bahsedilen denge yapının batı tarafındaki dikey ulaşım çekirdeğinde de devam eder. Bu bölümde brüt beton ile dikey şerit pencerelerin kurduğu ilişki bu zıtlığı destekler niteliktedir.

Yapının sembolik özelliğine vurgu yapan kabuk binanın en dar kısmından yükselip binayı sarar ve ön cephede interaktif bir ekran oluşturur. Bu hareketle kabuk birbirlerinden ayrıştırılan kütleleri bir çatı altında toplar. Kabuğun altında kalan çatı terası kullanıcılara geniş bir açık alan sunarak, yaşam alanı sağlar.

http://sezyum.co/tr/project/kama/Etrafi cevrildi ve zemin calismalari basladi, umarim ustteki proje yapiliyordur


kama by ad hoc, on Flickr
 

·
Moderator
Joined
·
32,568 Posts
ben tamamen beğendim,
Ataşehir'de yapılmayan Tao'yu anımsattı.
 

·
Registered
Joined
·
1,642 Posts
O renderda kırmızı görünüyor ama orijinal rengi pas rengiyle bakır arasında sanırım. Ben de baya sevdim. Güzel bir imza olmuş bina için. "Form follows function" güzel bir düşünce ama sanat konsept olarak buna uymuyor sanırım.Mimaride yapılan tercihler de çoğu zaman sanata giriyor. Mesela binayı iki kütleye ayırmak görsel olarak hem binanın içindekine hem dışındakine farklı hissettiriyor. Yoksa öyle acayip bir fonksiyon verdiği için yapılmıyor. Veya bir başka bakış açısıyıla şöyle diyebiliriz: verdiği fonksiyon binanın içindekine ve dışındakine hissettirdikleri.
 

·
Registered
Joined
·
24,688 Posts
O turuncu zımbırtı Perla'nın kaplamaları gibi olursa güzel durabilir. Ki sanırım aynı materyal.
 

·
Moderator
Joined
·
32,568 Posts
Korten olursa çok yakışır bence,
Iron Corten diye bir şey de varmış pas yapmayan, o da kullanılabilir.
 
1 - 20 of 70 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top