SkyscraperCity Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 17 of 17 Posts

· Registered
Joined
·
8,306 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Tabanlıoğlu is coming to Izmir. YAY! :)

Bir AVM de Koç'tan

AVM modasına Koç da uyuyor İzmir’e çardak konsepti geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e ait İzmir Balçova’daki 23 bin metrekarelik arsaya 25 milyon dolarlık yatırımla Balçova Yaşam Merkezi adında bir alışveriş merkezi kurulacak. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı merkezde mekanlar Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle yaratılacak.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova’da kendine ait olan 22 bin 763 metrekarelik arsada 25 milyon dolar yatırımla “Balçova Yaşam Merkezi” adını taşıyan bir alışveriş merkezi kurma kararı aldı. Koç Grubu şirketlerinden Ark İnşaat’ın Ekim’de inşaatına başlayacağı ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı proje, 37 bin 775 metrekarelik kapalı alan ve 22 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Migros başta olmak üzere 50’ye yakın dükkanın yer alacağı projenin fark yaratan özelliği ise “Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle” yeme içme mekanlarının çardak altında yer alacak olması oldu.

2010 yılının ikinci yarısında tamamlanarak açılması planlanan merkezin kapalı bir alışveriş merkezinden öte bir ’yaşam merkezi’ projesi olarak tasarlandığını söyleyen Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Yeme içme, dinlenme alanları gibi sosyal alanlar üzeri teknolojik bir dokuyla kaplanmış olan açık mekanlarda, çardak altlarında kurgulanıyor. Dükkanların üzeri ise kısmen kapalı avlulara, balkonlara açılacak. İzmir’deki projenin, tasarımını yaptığımız Kanyon’daki gibi bir sokak, rastlaşma, buluşma noktası olarak İzmir’in gündelik hayatının doğal bir uzantısı olmasını hedefliyoruz” dedi.

Tabanlıoğlu’nun yıldızı parlıyor

İstanbul’da Kanyon, Carrefour City Park ve Metro Center gibi alışveriş merkezlerinin, Galataport, İstanbul Modern; Levent Loft gibi büyük projelerin tasarımını üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık yaptığı işlerle fark yaratıyor. Tabanlıoğlu adını son olarak Fettah Tamince’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da Temmuz başında açtığı dev stadyum ile duyurmuştu. Uluslararası pek çok projeyi üstlenen şirketin aldığı projeler arasında Astana’da Palace of Peace Expo Center, Almaata’da Abbaya Ofis Kulesi; Amman’da Officers Tower; Dubrovnik’te Hotel Rixos Libertas; Bodrum’da Yarımada Spa Otel de bulunuyor.

Kimin işleteceği henüz belli değil

450 araçlık 12 bin 361 metrekare büyüklüğünde bir kapalı otoparkın da yer alacağı projede mağaza karmasının ne olacağı ve projeyi kimin işleteceğinin henüz belirlenme aşamasında olduğu öğrenildi.
http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Bir_AVM_de_Koctan&tarih=25.08.2009&Newsid=255626&Categoryid=2
 

· Registered
Joined
·
8,306 Posts
Discussion Starter · #6 ·
evet balçova migrosun oraya
yeni projedede migros olcak (bkz 3.üncü fotoda migrosun turuncu harfleri görünüyor)
 

· Registered
Joined
·
8,306 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Bence dinamizm eksikliğinin esas nedeni ülkedeki dönen paranın ve varlıklı kesmin çoğunun İstanbulda olması yani olay insan sayısından çok varlıklı insan sayısıyla alakalı. İzmirde gelir düzeyi yüksek bir şehir değil işte malesef ayrıca yatırım yapılmasının önünde çok engel var.

Bu arada güzel tasarımlı ve makul boyutlarda olduğu sürece AVM yapılmasına karşı değilim ama İzmirin bu alışveriş sokaklarının kesinlikle korunmasını hatta geliştirilmesini istiyorum. Mesela Alsancak o konuda harika bir yer GAP, M&S ve Zara gibi kendi binaları olan yerler var ve apartmanların altıda hep mağaza ve butik dolu, bu yapı korunmalı. Bir hayalimde daha fazla markanın Kemeraltınada yer açması.
 

· Registered
Joined
·
8,306 Posts
Discussion Starter · #31 ·


Koç Holding'den, Balçova'ya 25 milyon dolarlık yatırım

Koç Holding'in Balçova'da yapımına başladığı ve gelecek yıl başlarında hizmete girecek alışveriş merkezinin bölgeye yeni bir soluk getirmesi bekleniyor. 18-20 dükkanın bulunacağı alışveriş merkezi, özellikle açık havayı hissedecek şekilde çardak altı konseptiyle tasarlandı. Böylece İzmir'in yerel ögeleri de alışveriş merkezinde yer almış oldu.

EGE KÜLTÜRÜ
Alışveriş merkezine imzayı ise Avrupa'da 40 yaş altı en önemli 40 mimardan biri seçilen Melkan Gürsel Tabanlıoğlu attı. Tabanlıoğlu'nun projeleri arasında Kanyon, Zorlu Center, Galataport, İstanbul Modern, Kazakistan'da Astana Arena, Amman'da Officers Tower, Moskova'da konut, otel, Kiev'de mix-use, Dubrovnik'te Hotel Rixos Libertas, Hannover Expo 2000 Türkiye Pavyonu ve son dönemle birçok uluslararası ödülle onurlandırılan Tripoli Kongre Merkezi yer alıyor.

Henüz ismi konmayan alışveriş merkezi, 25 milyon dolara mal olacak ve 2011'in ilk çeyreğinde tamamlanacak. Koç yetkilileri, "Balçova, İzmir halkının alışveriş için tercih ettiği bir bölge. Ayrıca 2 üniversitenin burada yer almasından dolayı bölge oldukça genç, hareketli ve canlı. Çeşme otobanına çıkıştan hemen önce hızlı, kolay erişebilir bir alışveriş alanında huzurlu bir buluşma noktası planlanıyor. Biz bu alanda yatırım yapmaktan ötürü çok heyecanlıyız" açıklamasında bulundu.

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan yaşam merkezi projesinin Ark İnşaat tarafından inşa edilmeye başlandığını, projenin pazarlamasını ise YKS Yapı Kredi and Koray'ın gerçekleştirdiğini belirten yetkililer, "Proje için Ege'nin çardak altında vakit geçirme konseptinden yola çıkıldı. Butik konseptle inşa edilen projede 18-20 dükkan bulunmasını planlıyoruz. Proje hazırlanırken alışveriş fonksiyonu dikkate alınarak özellikle de yeme-içme mekanları açık havayı hissedecek şekilde çardak altı konseptiyle tasarlandı. Böyle bir buluşma noktasının bölgenin yaşam ritmi ve sosyal alışkanlıkları ile de uyumlu olacağına inanıyoruz. Yerel öğeleri içeren projelerin o kentte yaşayanlar tarafından daha kolay kabul gördüğünü biliyoruz" diye konuştu.
Yetkililer şöyle konuştu: "Bizim dev bir alışveriş kutusunun içinde olmaktan farkımız kolay erişilebilir, sıcak ve keyifli bir ambiyans yaratmamız. Alışveriş imkanlarından öte dört mevsim Ege ikliminin tadına varılabilecek bir atmosferimiz olacak. Aslında İzmir'e yeni bir konsept sunmuyoruz. Var olan alışkanlıklar ve yaşam tarzına uyum sağlayacak bir alan açmayı, bu noktada var olan bir eksikliğe çözüm yaratmayı amaçlıyoruz."

SOKAK ATMOSFERİ
Alışveriş merkezinde tüm hızlı tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak olan Migros'un bulunacağını belirten yetkililer, "Migros lokomotif marka. 18 ile 20 adet mağazamız ise elektronik ve restoranlara ayrıldı. Gençlerin oldukça sevecekleri marka karmasına sahip olacağız. Aileler de hafta sonlarında tüm ev ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra çocuklarının hoşça vakit geçirecekleri eğlence merkezlerine sahip olacaklar. Ayrıca deniz tutkunları hobileri için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını alışveriş merkezimizde bulabilecek. Yeme-içme imkanları, sokak kahveleriyle farklı ziyaretçi profilinin ortak noktası ise Ege'nin çardak altı keyifli sohbetleri olacak" dediler.

Projesi ödüllü mimardan
Koç'un Balçova'daki alışveriş merkezi projesini Melkan Gürsel Tabanlıoğlu çizdi. Tabanlıoğlu, 2008 yılında 'The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies' tarafından Avrupa'nın 40 yaş altı 40 mimarından biri seçilmişti.
http://www.yeniasir.com.tr/Ekonomi/2011/01/04/koc_holdingden_balcovaya_25_milyon_dolarlik_yatirim
 

· Registered
Joined
·
8,306 Posts
Discussion Starter · #51 ·
Koç ailesi açılış için İzmir'e geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel'in yatırımı olan 'Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası'nın bugün Balçova'daki açılışına Koç ailesi de katılacak

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel, Balçova'da yeni bir butik alışveriş merkezi açıyor. Ege çardak sohbetlerine de ev sahipliği yapacak 'Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası' bugün kapılarını ziyaretçilerine açacak. Merkezin açılışına Arsel'in yanı sıra Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç'un da katılacağı bildirildi. Yaklaşık 25 milyon dolar yatırımla gerçekleşen Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası, Ege'nin vazgeçilmezi olan çardakaltı sohbetleri konseptine göre inşa edildi. Semahat Arsel'in yatırımı olan, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Asmaçatı ABN'nin inşaatı ise Ark İnşaat tarafından gerçekleştirildi.

18 DÜKKAN VAR
Ege'nin çardakaltında vakit geçirme konseptinden yola çıkılarak inşa edilen butik projede 18 dükkan bulunuyor. İzmir kültürü ile uyum içerisinde olan, yerel öğeleri barındıran Asmaçatı, yaz aylarında açık alanları, kış aylarında ise kapanan özel tasarımlı çatısı ile keyifli sohbetlere ev sahipliği yapacak.
Genç kitlenin dinamik ve değişken ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefleyen altyapı ve ürün çeşitliliğine sahip buluşma noktası, İzmirlilerin ve turistlerin yol üzerinde ihtiyaçlarını karşılayacakları bir nokta olmayı hedefliyor
http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2011/03/24/koc_ailesi_acilis_icin_izmire_geliyor
 

· Registered
Joined
·
8,306 Posts
Discussion Starter · #52 ·
Koç Ailesi, Asmaçatı'yı açtı

Koç ailesi, Balçova'da 25 milyon dolarlık yatırımla kurulan Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası'nı hizmete açtı. Törende İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun oğlu Ulaş Kocaoğlu'na ait Arçelik mağazasının açılışı da yapıldı.
Törende Koç ailesi tam kadro yer aldı. Açılışta projenin sahibi olan merhum Vehbi Koç'un kızı Semahat Arsel, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç ile Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Türkegül Kocaoğlu katıldı.
Rahmi Koç'un İzmirli dünürü Herve Giraud ile Mustafa Koç'un eşi olan kızı Caroline Koç da hazır bulundu.
Etkinlikte Mustafa Koç ile bir araya gelen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, ilçede termale dayalı sağlık turizmi yatırımı için arazi olduğunu belirterek, Koç'tan yatırım yapmasını istedi. Koç öneriyi değerlendirebileceklerini ifade ederken, Çalkaya, "Bölgede yatırım için uygun çok sayıda arsa var. Koç'tan da yatırım yapmasını istiyoruz" dedi.

KEYİFLİ BULUŞMA YERİ
Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası'nın kurulduğu arsayı 1994 yılında o zamanki Egebank'ın ortaklarından olan Hüseyin Bayraktar'dan aldığını belirten Semahat Arsel, o yıllarda Balçova'nın İzmir'in adeta unutulmuş bir köşesi durumunda olduğunu belirterek, "Bırakın bu dolaylarda herhangi bir inşaatı, imar bile yoktu. Seneler sonra Balçova Belediyesi ısrarla arsanın boş kalan kısmını değerlendirmemi istedi. Böylece içinde bulunduğumuz Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Merkezi hayata geçirildi. İzmir'e has çardaklı alışveriş noktalarını modernleştirerek İzmirlilere çocukları ve dostları ile keyifli bir buluşma noktası yaratmaya çalıştık" dedi.

BÖLGE HALKI SAMİMİ
Projenin başından sonuna kadar her aşamasında değerli ekip çalışanlarıyla heyecan ve uyum içinde çalıştıklarını kaydeden Arsel, mimarisinden marka seçimine kadar titiz bir yatırım süreci geçirdiklerini söyledi. Ege insanının sevecenliğini, samimiyetini, güler yüzlü tavrını çok beğendiğini vurgulayan Arsel, İzmir'de keyifli bir buluşma merkezi yaratma fikrinin kendisini çok heyecanlandırdığını ifade etti. Arsel, "Tüm İzmirlilerin aileleriyle, çocuklarıyla, gençlerin de arkadaşlarıyla vakit geçirebilecekleri, her türlü ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir yer yarattık. Ege kültürünü burada da yaşatabilmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir'in Balçova bölgesinin alışveriş merkezleriyle büyüdüğünü belirterek, "Halkımız buralardan bol seçenekli alışveriş yapma imkanına kavuşuyor. Asmaçatı ile bölge yeni bir sokak kazanmış oldu" dedi. Konuşmaların ardından Asmaçatı Alışveriş Merkezi'nin ve Ulaş Kocaoğlu'na ait Seçkin Ev'in sahibi olduğu İzmir'deki ilk Arçelik konsept mağazası açıldı.

5M MİGROS'U GEZDİ
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, kısa süre önce hizmete açılan 5M Migros'u gezerek hem çalışanlarla sohbet etti hem ürünleri inceledi. Açılışta çeşitli müzikler çalan orkestra üyeleriyle sohbet eden Koç, balık ve sebze meyve reyonunu gezdi. Arçelik mağazasında kardeşi Semahat Arsel'e yer veren Koç, "Gel otur, bu kadar parayı buraya sen harcadın" dedi. Koç, kendisinin misafir olduğunu, yatırımı yapanın kardeşi Semahat Arsel olduğunu belirterek, gazetecilerin sorularına yanıt vermedi.

Çardak modeli ile inşa edildi
Asmaçatı ABN'de, geleneksel çardak modelinden yola çıkılarak, merkezin çatısında yer alan yaprak ve sarmaşıklardan esinlenen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekanı elde edildiği bildirildi. Yetkililer, kamusal alanın, alışveriş ve sokak hayatının birbirini tamamladığı ortamda, dışa dönük bir Ege mimarisinin hedeflendiğini dile getirdi.

Ünlü markalar var
Toplam 27 bin 775 metrekarelik inşaat alanına sahip Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası'nda 5M Migros, Arçelik ve Darty mağazaları başta olmak üzere Watsons, Mado, Necati Gümüş, Gönül Kahvesi markaları yer alıyor. İki kattan oluşan Asmaçatı'nın üst katında ise Köfteci Rasim, Kumpir Box, Arby's, Sabarro, Popeyes, Dönerci Orhan, Burger King, Elite Oyuncak ve Play Planet bulunuyor. Projede kapalı otopark da yer alıyor. Asmaçatı'da toplam 18 işyeri var.
http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2011/03/25/koc_ailesi_asmacatiyi_acti
 
1 - 17 of 17 Posts
Status
Not open for further replies.
Top