SkyscraperCity Forum banner

Asmaçatı Shopping & Recreation Center | Com

18872 Views 64 Replies 23 Participants Last post by  meds
Tabanlıoğlu is coming to Izmir. YAY! :)

Bir AVM de Koç'tan

AVM modasına Koç da uyuyor İzmir’e çardak konsepti geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e ait İzmir Balçova’daki 23 bin metrekarelik arsaya 25 milyon dolarlık yatırımla Balçova Yaşam Merkezi adında bir alışveriş merkezi kurulacak. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı merkezde mekanlar Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle yaratılacak.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova’da kendine ait olan 22 bin 763 metrekarelik arsada 25 milyon dolar yatırımla “Balçova Yaşam Merkezi” adını taşıyan bir alışveriş merkezi kurma kararı aldı. Koç Grubu şirketlerinden Ark İnşaat’ın Ekim’de inşaatına başlayacağı ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı proje, 37 bin 775 metrekarelik kapalı alan ve 22 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Migros başta olmak üzere 50’ye yakın dükkanın yer alacağı projenin fark yaratan özelliği ise “Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle” yeme içme mekanlarının çardak altında yer alacak olması oldu.

2010 yılının ikinci yarısında tamamlanarak açılması planlanan merkezin kapalı bir alışveriş merkezinden öte bir ’yaşam merkezi’ projesi olarak tasarlandığını söyleyen Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Yeme içme, dinlenme alanları gibi sosyal alanlar üzeri teknolojik bir dokuyla kaplanmış olan açık mekanlarda, çardak altlarında kurgulanıyor. Dükkanların üzeri ise kısmen kapalı avlulara, balkonlara açılacak. İzmir’deki projenin, tasarımını yaptığımız Kanyon’daki gibi bir sokak, rastlaşma, buluşma noktası olarak İzmir’in gündelik hayatının doğal bir uzantısı olmasını hedefliyoruz” dedi.

Tabanlıoğlu’nun yıldızı parlıyor

İstanbul’da Kanyon, Carrefour City Park ve Metro Center gibi alışveriş merkezlerinin, Galataport, İstanbul Modern; Levent Loft gibi büyük projelerin tasarımını üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık yaptığı işlerle fark yaratıyor. Tabanlıoğlu adını son olarak Fettah Tamince’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da Temmuz başında açtığı dev stadyum ile duyurmuştu. Uluslararası pek çok projeyi üstlenen şirketin aldığı projeler arasında Astana’da Palace of Peace Expo Center, Almaata’da Abbaya Ofis Kulesi; Amman’da Officers Tower; Dubrovnik’te Hotel Rixos Libertas; Bodrum’da Yarımada Spa Otel de bulunuyor.

Kimin işleteceği henüz belli değil

450 araçlık 12 bin 361 metrekare büyüklüğünde bir kapalı otoparkın da yer alacağı projede mağaza karmasının ne olacağı ve projeyi kimin işleteceğinin henüz belirlenme aşamasında olduğu öğrenildi.
http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Bir_AVM_de_Koctan&tarih=25.08.2009&Newsid=255626&Categoryid=2
Status
Not open for further replies.
1 - 9 of 9 Posts
Balçova migrosun yerine mi yapılıyor ?
http://perakende.org/haber.php?hid=1251179669

Haberde projenin 25 milyon dolara mal olacağını belirtmişler.Keşke daha büyük bir proje olsaydı...
Bahara yetişecek gibi duruyor ^^ Ayrıca büyük avm olarak Ankara ve İstanbul'un çok gerisinde kaldık.Mavişehir tarafına 200 bin metrekarelik bir avm iyi gider asından çünkü geçen gün uçak izmire alcalırken çok daha net bir şekilde gördüm ki izmir artık menemen tarafına doğru gelişiyor ^^
Sen forum istanbul gibi bir şeyi dik mavişehire gör bak nasıl gidiyorlar.Ayrıca çok alışveriş caddesi var diyorsun ama acaba neden ben bu bolluğu göremiyorum.Bana kalırsa şehir dinamizmimiz İstanbul ve Ankara'nın çok gerisinde kaldı.Sadece avm olarak değil otel kapasitesi, havalimanlarının yıllık yolcu sayısı, işmerkezlerinin azlığı.Yani İstanbulla kıyaslayınca resmen şirin bir kasaba gibi kalıyoruz yanında.Tamam İstanbulun nüfusu büyük ama İstanbulun nüfusu bizim 3.5 katımız olmasına rağmen dinamiği 10 katımız.Üzücü bir durum.Çözümü nedir onu da bilmiyorum :eek:hno:
İzmir AVM konusunda geri çünkü Avrupadaki gibi per capita pedestrian alışveriş sokakları-caddeleri çok . Zaten büyük AVM'lere gerek de yok çünkü biçok AVM'de onlarca boş dükkan var şuanda.
Ve kimse kıçını kaldırıp Mavişehir'e gitmez bence, vakitlerini de harcamazlar kocaman bi AVM'de :D It is simply so not "Izmirite".
Peki madem kanyon ya da istinye park'a ne diyorsun ? Avm güzel yapılırsa gayet de güzel vakit geçirilen bir yer oluyor.Ayrıca İstanbuldaki alışveriş caddeleri de İzmire göre fazla.Dediğim gibi sorun dinamizm.Ticaretin veya sanayinin bir şekilde canlanması lazım.Turizm potansiyelimiz büyük aslında kımarı serbest bırakıp inciraltında Mini bir Las Vegas falan oluşturulabilir ama dediğin gibi siyasi destek olmalı bunlar için falan filan.Neyse bu olaylara hiç girmeyelim konu bitmez.Bu güzel projenin tadını çıkartalım şimdilik :)
Al benden de o kadar :cheers:
yapılır neden yapılmasınki ikiside çooook pahalı uçuk yatırımlar değil bende çok sık izmirde kalan bi insanım izmirlide sayılırım gördüğüm kadarılya şöyle kapalı alanı 300 000+ metrekare aynı zamanda içinde dev eğlence alanları,spor tesisleri açık alış veriş sokağı tarzında bi avm yapılırsa izmirde iş görür (tabi yapılacağı yerde çok önenmli)
İzmirliyim ama İzmir'i gidip de İstanbul ile kıyaslama cehaletinde bulunmayacağım. Ankara ile İzmirli arkadaşlar aralarında kim daha iyi diye tartışsınlar ama İstanbul' la kıyaslayıp komik duruma düşmesinler.İstanbul'un dinamizmine hiç bir kent yakınından bile yaklaşamaz.
Bu fotolar hangi projeye ait.
Ben mimari açıdan herhangi bir güzellik göremiyorum bu projede. O alana istinyepark gibi birşey yapılabilirdi.
1 - 9 of 9 Posts
Status
Not open for further replies.
Top