SkyscraperCity Forum banner

Asmaçatı Shopping & Recreation Center | Com

18943 Views 64 Replies 23 Participants Last post by  meds
Tabanlıoğlu is coming to Izmir. YAY! :)

Bir AVM de Koç'tan

AVM modasına Koç da uyuyor İzmir’e çardak konsepti geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e ait İzmir Balçova’daki 23 bin metrekarelik arsaya 25 milyon dolarlık yatırımla Balçova Yaşam Merkezi adında bir alışveriş merkezi kurulacak. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı merkezde mekanlar Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle yaratılacak.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova’da kendine ait olan 22 bin 763 metrekarelik arsada 25 milyon dolar yatırımla “Balçova Yaşam Merkezi” adını taşıyan bir alışveriş merkezi kurma kararı aldı. Koç Grubu şirketlerinden Ark İnşaat’ın Ekim’de inşaatına başlayacağı ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı proje, 37 bin 775 metrekarelik kapalı alan ve 22 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Migros başta olmak üzere 50’ye yakın dükkanın yer alacağı projenin fark yaratan özelliği ise “Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle” yeme içme mekanlarının çardak altında yer alacak olması oldu.

2010 yılının ikinci yarısında tamamlanarak açılması planlanan merkezin kapalı bir alışveriş merkezinden öte bir ’yaşam merkezi’ projesi olarak tasarlandığını söyleyen Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Yeme içme, dinlenme alanları gibi sosyal alanlar üzeri teknolojik bir dokuyla kaplanmış olan açık mekanlarda, çardak altlarında kurgulanıyor. Dükkanların üzeri ise kısmen kapalı avlulara, balkonlara açılacak. İzmir’deki projenin, tasarımını yaptığımız Kanyon’daki gibi bir sokak, rastlaşma, buluşma noktası olarak İzmir’in gündelik hayatının doğal bir uzantısı olmasını hedefliyoruz” dedi.

Tabanlıoğlu’nun yıldızı parlıyor

İstanbul’da Kanyon, Carrefour City Park ve Metro Center gibi alışveriş merkezlerinin, Galataport, İstanbul Modern; Levent Loft gibi büyük projelerin tasarımını üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık yaptığı işlerle fark yaratıyor. Tabanlıoğlu adını son olarak Fettah Tamince’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da Temmuz başında açtığı dev stadyum ile duyurmuştu. Uluslararası pek çok projeyi üstlenen şirketin aldığı projeler arasında Astana’da Palace of Peace Expo Center, Almaata’da Abbaya Ofis Kulesi; Amman’da Officers Tower; Dubrovnik’te Hotel Rixos Libertas; Bodrum’da Yarımada Spa Otel de bulunuyor.

Kimin işleteceği henüz belli değil

450 araçlık 12 bin 361 metrekare büyüklüğünde bir kapalı otoparkın da yer alacağı projede mağaza karmasının ne olacağı ve projeyi kimin işleteceğinin henüz belirlenme aşamasında olduğu öğrenildi.
http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Bir_AVM_de_Koctan&tarih=25.08.2009&Newsid=255626&Categoryid=2
Status
Not open for further replies.
1 - 3 of 65 Posts
Sen forum istanbul gibi bir şeyi dik mavişehire gör bak nasıl gidiyorlar.Ayrıca çok alışveriş caddesi var diyorsun ama acaba neden ben bu bolluğu göremiyorum.Bana kalırsa şehir dinamizmimiz İstanbul ve Ankara'nın çok gerisinde kaldı.Sadece avm olarak değil otel kapasitesi, havalimanlarının yıllık yolcu sayısı, işmerkezlerinin azlığı.Yani İstanbulla kıyaslayınca resmen şirin bir kasaba gibi kalıyoruz yanında.Tamam İstanbulun nüfusu büyük ama İstanbulun nüfusu bizim 3.5 katımız olmasına rağmen dinamiği 10 katımız.Üzücü bir durum.Çözümü nedir onu da bilmiyorum :eek:hno:
Havalimanı kapasitesi ve yoğunluğu olarak İzmir adnan menderes havaalanı istanbul atatürk ve antalya havaalanlarının ardından 3.sırada gelmektedir. Ankara havaalanından daha yoğun ve işlekdir. istersen rakamlarıda yazabilirim.
Forum İstanbul sıkıcı, yapay ve gayet alelade bi AVM. Tek atraksiyonu içindeki akvaryumu.
İzmir İstanbul'a göre çok daha güvenli bi şehir, çıkıp sabahın körüne kadar hiç bi huzursuzluk hissetmeden sokakta alışveriş yapabilirsin, ama İstanbul'da bunu yapamazsın. İstanbul'da AVM sayısın çok olmasının nedeni bu. Bilmiyorum dikkat ettin mi ama İzmir'de her semtte en az bi tane pedestrian alışveriş caddesi var. Yaya olmasa bile geniş kaldırımlı ve uzun, birsürü restoran, cafe, dükkan olan caddeler. Tabi İstanbul'da da bu var ama görünüşe göre yeterli gelmiyor.
Dinamizm konusunda katılıyorum ama bunun %90 nedenin siyasi olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
Öte yandan İzmir ile İstanbul'u kıyaslamak başlı başına bi hata çünkü İstanbul bi dünya megapolisiyken İzmir sadece bi Akdeniz şehri, ve kendi düzeyindeki şehirlere göre -siyasi engellere rağmen- gayet iyi gidiyor.
İzmir sadece akdeniz kenti değildir.
potansiyel olarak istanbulla yarışabilecek tek şehirdir Türkiyede.
Ayrıca 4 milyonluk nüfusuyla dünyanın büyük metropollerinden biridir izmir.
Vede dünyanın en eski kültürlerinden ve şehirlerindendir.
Bi çok konudada istanbuldan daha gelişmiş durumdadır. izmirin Yaşam standartları istanbuldan daha iyidir.
Haksız olduğun bir konuda suç durumu. Ne yazıkki büyük bir metropol olduğu için İzmirde suç oranları bir hayli yüksek durumda. Keşke güvenli olsaydı ama izmirde suç oranı şuan türkiye ortalamasının bir hayli üstünde. Ama dünyadaki diğer metropollerdede suç oranları yüksekdir bunu kafaya takmak gereksiz bence.
Son olarakda izmirde zaten bir sürü avm var nedir bu avm merakı anlamıyorum. Her köşe başı avm oldu İzmirde yani istanbuldan farkı kalmadı nerdeyse bu konuda.
1 - 3 of 65 Posts
Status
Not open for further replies.
Top