SkyscraperCity Forum banner

Asmaçatı Shopping & Recreation Center | Com

18940 Views 64 Replies 23 Participants Last post by  meds
Tabanlıoğlu is coming to Izmir. YAY! :)

Bir AVM de Koç'tan

AVM modasına Koç da uyuyor İzmir’e çardak konsepti geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e ait İzmir Balçova’daki 23 bin metrekarelik arsaya 25 milyon dolarlık yatırımla Balçova Yaşam Merkezi adında bir alışveriş merkezi kurulacak. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı merkezde mekanlar Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle yaratılacak.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, İzmir Balçova’da kendine ait olan 22 bin 763 metrekarelik arsada 25 milyon dolar yatırımla “Balçova Yaşam Merkezi” adını taşıyan bir alışveriş merkezi kurma kararı aldı. Koç Grubu şirketlerinden Ark İnşaat’ın Ekim’de inşaatına başlayacağı ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı proje, 37 bin 775 metrekarelik kapalı alan ve 22 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip olacak. Migros başta olmak üzere 50’ye yakın dükkanın yer alacağı projenin fark yaratan özelliği ise “Ege’nin çardak altında sohbet ve vakit geçirme fikrinden hareketle” yeme içme mekanlarının çardak altında yer alacak olması oldu.

2010 yılının ikinci yarısında tamamlanarak açılması planlanan merkezin kapalı bir alışveriş merkezinden öte bir ’yaşam merkezi’ projesi olarak tasarlandığını söyleyen Tabanlıoğlu Mimarlık ortaklarından Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Yeme içme, dinlenme alanları gibi sosyal alanlar üzeri teknolojik bir dokuyla kaplanmış olan açık mekanlarda, çardak altlarında kurgulanıyor. Dükkanların üzeri ise kısmen kapalı avlulara, balkonlara açılacak. İzmir’deki projenin, tasarımını yaptığımız Kanyon’daki gibi bir sokak, rastlaşma, buluşma noktası olarak İzmir’in gündelik hayatının doğal bir uzantısı olmasını hedefliyoruz” dedi.

Tabanlıoğlu’nun yıldızı parlıyor

İstanbul’da Kanyon, Carrefour City Park ve Metro Center gibi alışveriş merkezlerinin, Galataport, İstanbul Modern; Levent Loft gibi büyük projelerin tasarımını üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık yaptığı işlerle fark yaratıyor. Tabanlıoğlu adını son olarak Fettah Tamince’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da Temmuz başında açtığı dev stadyum ile duyurmuştu. Uluslararası pek çok projeyi üstlenen şirketin aldığı projeler arasında Astana’da Palace of Peace Expo Center, Almaata’da Abbaya Ofis Kulesi; Amman’da Officers Tower; Dubrovnik’te Hotel Rixos Libertas; Bodrum’da Yarımada Spa Otel de bulunuyor.

Kimin işleteceği henüz belli değil

450 araçlık 12 bin 361 metrekare büyüklüğünde bir kapalı otoparkın da yer alacağı projede mağaza karmasının ne olacağı ve projeyi kimin işleteceğinin henüz belirlenme aşamasında olduğu öğrenildi.
http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Bir_AVM_de_Koctan&tarih=25.08.2009&Newsid=255626&Categoryid=2
Status
Not open for further replies.
21 - 40 of 65 Posts
Bu arada çok güzel bi açıdan çekmişsin Palmiye'yi meds, Palmiye iyi çıkmış. Aslında Kaplamalara o aptalca kareleri koymasalarmış hiçte fena olmazmış.

^sağol

vinç gitmiş :)
on the rightSen forum istanbul gibi bir şeyi dik mavişehire gör bak nasıl gidiyorlar.Ayrıca çok alışveriş caddesi var diyorsun ama acaba neden ben bu bolluğu göremiyorum.Bana kalırsa şehir dinamizmimiz İstanbul ve Ankara'nın çok gerisinde kaldı.Sadece avm olarak değil otel kapasitesi, havalimanlarının yıllık yolcu sayısı, işmerkezlerinin azlığı.Yani İstanbulla kıyaslayınca resmen şirin bir kasaba gibi kalıyoruz yanında.Tamam İstanbulun nüfusu büyük ama İstanbulun nüfusu bizim 3.5 katımız olmasına rağmen dinamiği 10 katımız.Üzücü bir durum.Çözümü nedir onu da bilmiyorum :eek:hno:
Havalimanı kapasitesi ve yoğunluğu olarak İzmir adnan menderes havaalanı istanbul atatürk ve antalya havaalanlarının ardından 3.sırada gelmektedir. Ankara havaalanından daha yoğun ve işlekdir. istersen rakamlarıda yazabilirim.
Forum İstanbul sıkıcı, yapay ve gayet alelade bi AVM. Tek atraksiyonu içindeki akvaryumu.
İzmir İstanbul'a göre çok daha güvenli bi şehir, çıkıp sabahın körüne kadar hiç bi huzursuzluk hissetmeden sokakta alışveriş yapabilirsin, ama İstanbul'da bunu yapamazsın. İstanbul'da AVM sayısın çok olmasının nedeni bu. Bilmiyorum dikkat ettin mi ama İzmir'de her semtte en az bi tane pedestrian alışveriş caddesi var. Yaya olmasa bile geniş kaldırımlı ve uzun, birsürü restoran, cafe, dükkan olan caddeler. Tabi İstanbul'da da bu var ama görünüşe göre yeterli gelmiyor.
Dinamizm konusunda katılıyorum ama bunun %90 nedenin siyasi olduğunu söylememe gerek yok sanırım.
Öte yandan İzmir ile İstanbul'u kıyaslamak başlı başına bi hata çünkü İstanbul bi dünya megapolisiyken İzmir sadece bi Akdeniz şehri, ve kendi düzeyindeki şehirlere göre -siyasi engellere rağmen- gayet iyi gidiyor.
İzmir sadece akdeniz kenti değildir.
potansiyel olarak istanbulla yarışabilecek tek şehirdir Türkiyede.
Ayrıca 4 milyonluk nüfusuyla dünyanın büyük metropollerinden biridir izmir.
Vede dünyanın en eski kültürlerinden ve şehirlerindendir.
Bi çok konudada istanbuldan daha gelişmiş durumdadır. izmirin Yaşam standartları istanbuldan daha iyidir.
Haksız olduğun bir konuda suç durumu. Ne yazıkki büyük bir metropol olduğu için İzmirde suç oranları bir hayli yüksek durumda. Keşke güvenli olsaydı ama izmirde suç oranı şuan türkiye ortalamasının bir hayli üstünde. Ama dünyadaki diğer metropollerdede suç oranları yüksekdir bunu kafaya takmak gereksiz bence.
Son olarakda izmirde zaten bir sürü avm var nedir bu avm merakı anlamıyorum. Her köşe başı avm oldu İzmirde yani istanbuldan farkı kalmadı nerdeyse bu konuda.
İzmirliyim ama İzmir'i gidip de İstanbul ile kıyaslama cehaletinde bulunmayacağım. Ankara ile İzmirli arkadaşlar aralarında kim daha iyi diye tartışsınlar ama İstanbul' la kıyaslayıp komik duruma düşmesinler.İstanbul'un dinamizmine hiç bir kent yakınından bile yaklaşamaz.
Paris İstanbul'dan çok daha dinamik bir kent. İki şehir de yaklaşık aynı nüfusa sahipler ama Paris'e giden yabancı turist sayısı 2 kat, yerli turist sayısı 3 kat daha fazla. Yani İstanbul yarışılmaz ulaşılmaz bir yerde değil. Çok daha iyi durumda olmalıydı, ama değil. İzmir hala Türkiye'de İstanbul'la kıyaslanabilecek tek şehirdir(pek çok açıdan epey gerisinde olmasına rağmen).
AVM bir gelişmişlik göstergesi değildir. Daha çok o şehrin alışkanlıkları ile ilgili bir şey. Ben de kaliteli alışveriş caddelerini tercih ederim. Elbette iklimsel koşullarında alışveriş alışkanlıklarında etkisi olacaktır.

Havalimanı kapasitesi ve yoğunluğu olarak İzmir adnan menderes havaalanı istanbul atatürk ve antalya havaalanlarının ardından 3.sırada gelmektedir. Ankara havaalanından daha yoğun ve işlekdir. istersen rakamlarıda yazabilirim.
Yanlış.

Sabiha Gökçen 3, Ankara 4, İzmir 5. sırada.

Geçen sene İzmir 4., Ankara 5.'ydi.

Bir önceki sene de Ankara 3., İzmir 4.'ydü.

Genelde yolcu rakamları birbirine yakın, uçak trafiğinde ise sadece ticari uçakları saysak bile Ankara her zaman önde.

http://www.dhmi.gov.tr/istatistik.aspx
Yanlış.

Sabiha Gökçen 3, Ankara 4, İzmir 5. sırada.

Geçen sene İzmir 4., Ankara 5.'ydi.

Bir önceki sene de Ankara 3., İzmir 4.'ydü.

Genelde yolcu rakamları birbirine yakın, uçak trafiğinde ise sadece ticari uçakları saysak bile Ankara her zaman önde.

http://www.dhmi.gov.tr/istatistik.aspx
Sitedeki rakamlar Eylül'e kadar kesin, sonrası tahmini. Tüm 2010 verileri açıklanınca durum netleşir. 2009'da İzmir daha işlekmiş.
^^ Sıralamayı değiştirecek bir fark olmaz. Rakamların küsüratları netleşecek o kadar.


Koç Holding'den, Balçova'ya 25 milyon dolarlık yatırım

Koç Holding'in Balçova'da yapımına başladığı ve gelecek yıl başlarında hizmete girecek alışveriş merkezinin bölgeye yeni bir soluk getirmesi bekleniyor. 18-20 dükkanın bulunacağı alışveriş merkezi, özellikle açık havayı hissedecek şekilde çardak altı konseptiyle tasarlandı. Böylece İzmir'in yerel ögeleri de alışveriş merkezinde yer almış oldu.

EGE KÜLTÜRÜ
Alışveriş merkezine imzayı ise Avrupa'da 40 yaş altı en önemli 40 mimardan biri seçilen Melkan Gürsel Tabanlıoğlu attı. Tabanlıoğlu'nun projeleri arasında Kanyon, Zorlu Center, Galataport, İstanbul Modern, Kazakistan'da Astana Arena, Amman'da Officers Tower, Moskova'da konut, otel, Kiev'de mix-use, Dubrovnik'te Hotel Rixos Libertas, Hannover Expo 2000 Türkiye Pavyonu ve son dönemle birçok uluslararası ödülle onurlandırılan Tripoli Kongre Merkezi yer alıyor.

Henüz ismi konmayan alışveriş merkezi, 25 milyon dolara mal olacak ve 2011'in ilk çeyreğinde tamamlanacak. Koç yetkilileri, "Balçova, İzmir halkının alışveriş için tercih ettiği bir bölge. Ayrıca 2 üniversitenin burada yer almasından dolayı bölge oldukça genç, hareketli ve canlı. Çeşme otobanına çıkıştan hemen önce hızlı, kolay erişebilir bir alışveriş alanında huzurlu bir buluşma noktası planlanıyor. Biz bu alanda yatırım yapmaktan ötürü çok heyecanlıyız" açıklamasında bulundu.

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan yaşam merkezi projesinin Ark İnşaat tarafından inşa edilmeye başlandığını, projenin pazarlamasını ise YKS Yapı Kredi and Koray'ın gerçekleştirdiğini belirten yetkililer, "Proje için Ege'nin çardak altında vakit geçirme konseptinden yola çıkıldı. Butik konseptle inşa edilen projede 18-20 dükkan bulunmasını planlıyoruz. Proje hazırlanırken alışveriş fonksiyonu dikkate alınarak özellikle de yeme-içme mekanları açık havayı hissedecek şekilde çardak altı konseptiyle tasarlandı. Böyle bir buluşma noktasının bölgenin yaşam ritmi ve sosyal alışkanlıkları ile de uyumlu olacağına inanıyoruz. Yerel öğeleri içeren projelerin o kentte yaşayanlar tarafından daha kolay kabul gördüğünü biliyoruz" diye konuştu.
Yetkililer şöyle konuştu: "Bizim dev bir alışveriş kutusunun içinde olmaktan farkımız kolay erişilebilir, sıcak ve keyifli bir ambiyans yaratmamız. Alışveriş imkanlarından öte dört mevsim Ege ikliminin tadına varılabilecek bir atmosferimiz olacak. Aslında İzmir'e yeni bir konsept sunmuyoruz. Var olan alışkanlıklar ve yaşam tarzına uyum sağlayacak bir alan açmayı, bu noktada var olan bir eksikliğe çözüm yaratmayı amaçlıyoruz."

SOKAK ATMOSFERİ
Alışveriş merkezinde tüm hızlı tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak olan Migros'un bulunacağını belirten yetkililer, "Migros lokomotif marka. 18 ile 20 adet mağazamız ise elektronik ve restoranlara ayrıldı. Gençlerin oldukça sevecekleri marka karmasına sahip olacağız. Aileler de hafta sonlarında tüm ev ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra çocuklarının hoşça vakit geçirecekleri eğlence merkezlerine sahip olacaklar. Ayrıca deniz tutkunları hobileri için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını alışveriş merkezimizde bulabilecek. Yeme-içme imkanları, sokak kahveleriyle farklı ziyaretçi profilinin ortak noktası ise Ege'nin çardak altı keyifli sohbetleri olacak" dediler.

Projesi ödüllü mimardan
Koç'un Balçova'daki alışveriş merkezi projesini Melkan Gürsel Tabanlıoğlu çizdi. Tabanlıoğlu, 2008 yılında 'The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies' tarafından Avrupa'nın 40 yaş altı 40 mimarından biri seçilmişti.
http://www.yeniasir.com.tr/Ekonomi/2011/01/04/koc_holdingden_balcovaya_25_milyon_dolarlik_yatirim
yolcu rakamları daha relevant

ankaraya daha çok uçuş konuyor ama daha az kişi uçuyor...

bu sene de izmir önde olur bence...
yolcu rakamları daha relevant

ankaraya daha çok uçuş konuyor ama daha az kişi uçuyor...

bu sene de izmir önde olur bence...
27.01.2011 :cheers:Bu fotolar hangi projeye ait.
^^ Look at 4 posts up.
edit: I'm getting too slow :(
^^ Ehehe :D


25 Şubat'ta açılıyor. Hayırlı uğurlu olsun. ;)
Evet bugün geçerken gördüm ama sadece migros bölümü açılacak sanırım :)
21 - 40 of 65 Posts
Status
Not open for further replies.
Top