SkyscraperCity banner

2301 - 2320 of 3260 Posts

·
Registered
492 Posts
Raste da, ali nije to nekakav drastičan rast. Da je 190 tisuća onda bi to bilo nešto :D

Ovako je dnevni promet sa oko 2500 narastao na oko 3000.
Ne vidim razloga zašto bi koristio Slavoniku, kada starom cestom do Broda izgubim 20 minuta vremena i uštedim 100kn za oba smjera s gorivom i cestarinom.

O podravskoj da i ne pričam, prosječna potrošnja do Zagreba mi padne na 4,5L normalne vožnje, za razliku od 6,6 na autoputu.

·
Registered
676 Posts
^^

Cost benefit analiza u jednom postu. Odlicno.:cheers:
Samo sto se ista radi kad se AC planira a ne kad skuzis da ne vraca ulozeno.

Kod nas cijenu cestarine odredjuju komunisticke Vlade a ne trziste pa da vidimo sto kaze supply/demand graf.
Ocito da je komunisticka metodologija cestarinu dobro precijenila jer po podacima kolege gore AC je po ovom cjenovniku isplativa samo za one koji zaradjuju 150 kn na sat tj. vise od njegovih ustedjenih 50 kn za 20 minuta.

Znaci cijena cestarine bi trebala ici dolje sve dok se ne izjednaci sa vrijednosti onih 20 minuta vremena ustede.
U HR 20 minuta vremena vrijedi 6 kn (izvedeno iz minimalca) pa ispada da ce ljudi voziti po autocesti do Broda tek ako ih HAC kreditira sa 44 kn (HAC doplati korisnicima 10 kn na beplatnu cestarinu).
Evo i breakdown: 6 kn usteda vremena+34 kn neplacena cestarina+10 HAC subvencija=50 kn ekvilibrum izmednju AC i DC.

Cak i da HR dosegne Njemacku pa 20 minuta vrijedi 3 eura (njemacki minimalac) trzisna cestarina Osijek-Brod ne bi mogla biti veca od 5 kn (21kn vrijeme=16kn gorivo (izvor post gore)-5 kn cestarina).

Naravno jednu varijablu sam namjerno propustio u kalkulaciji a to je ugoda i sigurnost jer za to nekog tko radi za 18 kn /h cisto boli Q.:cheers:

·
Registered
3,612 Posts
Ne vidim razloga zašto bi koristio Slavoniku, kada starom cestom do Broda izgubim 20 minuta vremena i uštedim 100kn za oba smjera s gorivom i cestarinom.

O podravskoj da i ne pričam, prosječna potrošnja do Zagreba mi padne na 4,5L normalne vožnje, za razliku od 6,6 na autoputu.
sigurnost, manji umor!

ja sam od ove godine odlucio vise nikad ne ic podravskom jer se jednostavno ne isplati zivaca.

kad sam iso podravskom dolazio sam u zagreb mrtav umoran, da ne kazem da sam putem naletavo na 50 traktora, 10 patrola, 100 šlepera koje trebas zaobic.

ovako kad idem autocestom ides bez brige. jebes 100 kuna, trosis taku lovu i na puno vece gluposti zasto nebi i na svoju sigurnost.

·
Moderator
28,695 Posts
sigurnost, manji umor!

kad sam iso podravskom dolazio sam u zagreb mrtav umoran, da ne kazem da sam putem naletavo na 50 traktora, 10 patrola, 100 šlepera koje trebas zaobic.
Ma da su barem samo traktori i kamioni, najgori su obilasci zbog nekih radova koji se izgleda ne rade. Naravno da onda ideš na milijun obilazaka pa dođeš u neko mjesto koje ne znaš ni gdje se nalazi na karti ili dođeš odjednom do zatvorene ceste, a nigdje prije nije bila tabla da je zatvorena. Jednom mi je zato trebalo 6 sati da dođem do Zagreba.

·
Registered
492 Posts
sigurnost, manji umor!

ja sam od ove godine odlucio vise nikad ne ic podravskom jer se jednostavno ne isplati zivaca.

ovako kad idem autocestom ides bez brige. jebes 100 kuna, trosis taku lovu i na puno vece gluposti zasto nebi i na svoju sigurnost.
Jednako si nesiguran na A3 kao i na podravskoj. Na A3 imaš gomile turčina i bugara koji spavaju ili surfaju dok voze, na podravskoj imaš traktore.

Nekoliko sam se puta zatekao na A3 kada je nebo sastavilo zemlju, da ni brisači nisu mogli pomoći. Doslovce vidiš samo razmrljana svjetla i popaljene žmigavce ispred sebe u pet kolona iako AC ima dvije trake, te moliš boga da ti nekakav kamion ne završi u guzici jer se nemaš gdje skloniti.

I meni je neusporedivo draže krstariti sa 130 na autocesti nego se taljigati 80 po podravskim vukojebinama, ali ako nemam presing da budem u određenom roku u Zagrebu, nema mi smisla bacati lovu na iluziju sigurnosti.

U konačnici slučaju, ako ću gledati računicu, autobus nema konkurenciju ni po cijeni niti po sigurnosti. U usporedbi cijene povratne autobusne karte i cijene odlaska osobnim vozilom, autobus vodi u tolikoj mjeri da ti može ostati razlika love za najam rent'a'cara za điranje po Zg.

·
Registered
1,394 Posts
^^ ići po AC ili ne je onda stvar osobne kalkulacije svakog.

Ja bih osobno uvijek do Osijeka išao AC. Osječani su izgleda pola-pola po tom pitanju.

Ono što je zabavno je kad je trebalo odlučit hoće li se radit AC do Osijeka, onda su ne-Osječani bili indiferentni i upozoravali na skupoću u odnosu na vjerojatni mali promet, a svi Osječani su srcem i dušom bili za gradnju AC.

Kad se izgradila, sve se obrnulo :):cheers:

·
Registered User
349 Posts
^^

Cost benefit analiza u jednom postu. Odlicno.:cheers:
Samo sto se ista radi kad se AC planira a ne kad skuzis da ne vraca ulozeno.

Kod nas cijenu cestarine odredjuju komunisticke Vlade a ne trziste pa da vidimo sto kaze supply/demand graf.
Ocito da je komunisticka metodologija cestarinu dobro precijenila jer po podacima kolege gore AC je po ovom cjenovniku isplativa samo za one koji zaradjuju 150 kn na sat tj. vise od njegovih ustedjenih 50 kn za 20 minuta.

Znaci cijena cestarine bi trebala ici dolje sve dok se ne izjednaci sa vrijednosti onih 20 minuta vremena ustede.
U HR 20 minuta vremena vrijedi 6 kn (izvedeno iz minimalca) pa ispada da ce ljudi voziti po autocesti do Broda tek ako ih HAC kreditira sa 44 kn (HAC doplati korisnicima 10 kn na beplatnu cestarinu).
Evo i breakdown: 6 kn usteda vremena+34 kn neplacena cestarina+10 HAC subvencija=50 kn ekvilibrum izmednju AC i DC.

Cak i da HR dosegne Njemacku pa 20 minuta vrijedi 3 eura (njemacki minimalac) trzisna cestarina Osijek-Brod ne bi mogla biti veca od 5 kn (21kn vrijeme=16kn gorivo (izvor post gore)-5 kn cestarina).

Naravno jednu varijablu sam namjerno propustio u kalkulaciji a to je ugoda i sigurnost jer za to nekog tko radi za 18 kn /h cisto boli Q.:cheers:
činjenica da o tome nitko nije SMIO voditi računa, kamoli išta reći, napisati, stručno, protiv gradnje, kada je Sanader naredio gradnju A5, govori sve o Rvackoj.

·
Moderator
28,695 Posts
Sve to je tako trebalo izgledati jos 80-tih proslog stoljeca kada je Osijek bio po broju stanovnika jos veci grad i vazan industrijski grad.
Ma to svakako stoji, ali šta je tu je. Okolnosti nažalost nisu išle u našu korist pa je tek sada, 30 godina poslije to napravljeno.

Evo ja bi naveo neke od tih velikih promjena što se tiče cestovne infre:

- Obilaznica Čepina i zapadna obilaznica Osijeka : kružni tok, nadvožnjak preko južne obilaznice, podvožnjak ispod željezničke pruge, nadvožnjak iznad Starčevićeve ulice, nadvožnjak preko Strossmayerove, novi most preko Drave i 9 mostova iznad kanala i prtenih puteva na trasi od Osijeka do Darde.

- Dupla južna obilaznica Osijeka : novi most preko Poganovačko-Brondičkog kanala (kod izlaza na A5), 2 nova poljoprivredna nadvožnjaka, novi nadvožnjak kod čvorišta Vinkovačka, novi nadvožnjak na čvorištu Trpimirova, pješački nathodnik koji se trenutno gradi

-A5 : izlaz na autocestu s južne obilaznice, novi nadvožnjaci prema Bizovcu i Petrijevcima, novi most preko Drave

I eventualno bi se tu mogli dodati neki manji projekti u samoj blizini ili unutar samog Osijeka koji su ga podigli na novu razinu cestovnog prometa - kružni tokovi u Brijestu, poslovnoj zoni na Čepinskoj, Rosinjači, turbo kružni tok na Strossmayerovoj, novi kružni tokovi u Višnjevcu, S cesta, produžena Gacka ulica, rekonstruirana Divaltova i duplanje Trpimirove zajedno s izgradnjom drugog turbo kružnog toka koji su trenutno u tijeku.

Vjerojatno sam još nešta mašio, ali to je otprilike to.

2301 - 2320 of 3260 Posts