SkyscraperCity banner

741 - 760 of 791 Posts

·
Registered
6,625 Posts
Będzie dzisiaj. W zasadzie wszystko już wczoraj dostosowałem, zostały szczegóły. Natomiast stary Fotorelacjonusz powinien działać w trybie półautomatycznym (tj. kopiuj-wklej wygenerowane posty).

Po nowym forum nawiguje się fatalnie. Mogę wprowadzić prosty system zakładek (na razie takich predefiniowanych, bez możliwości definiowania własnych), tylko nie wiem, do których stron. Propozycje mile widziane.
Zrobiłem starym fotorelecjanuszem w trybie półautomatycznym. Dobrze, że nie wyrzuciłem starego.
Co do nawigacji, to mi poszło nadzwyczaj łatwo. Ja myślę, że zakładki można zrobić do głównych sub-forums. Przy okazji wypróbowałem wrzucanie zdjęć "Drop image"
36080

Czekam wtedy na nową wersję fotorelacjonusza

·
Registered
7,687 Posts
zastanawiam się czy forumowe narzędzie gallery nie jest wystarczające
(nie mylić z showcase)
można wkleić kilkanaście obrazków na raz do albumu
sterować widocznością albumu
w poście na forum dać link z miniaturkami albo całymi obrazkami do takiego albumu
itp itd
trzeba będzie przetestować
Tak i nie. Owo forumowe narzędzie nie dodaje znaku wodnego, nie wstawia mapki, nie pozwala nanosić adnotacji, nie naprawia orientacji zdjęcia, nie numeruje zdjęć, nie dzieli długich relacji na kilka postów i wrzuca tylko na ichni serwer. Stary Fotorelacjonusz miał to wszystko, ten Mariuszowy też, a mój nowy część z tego. Dodatkowo nie jest dla mnie jasne co z prawami autorskimi do zdjęć wrzuconych bezpośrednio na forum (czy zachowujemy pełną swobodę dysponowania nimi, czy wolno je linkować na innych forach itd). Owszem, niejednemu ta nowa funkcja wystarczy, ale nie każdemu i nie w każdej sytuacji.

·
Registered
7,687 Posts
Wersja 4.3.0

O wersji:

– Zaktualizowana do działania z nowym silnikiem forum (XenForo)!

Wciąż aktualne ograniczenia:

– Dostępne są polska i angielska wersja językowa. Z przyczyn technicznych brakuje niedużej części tłumaczeń, jestem tego świadomy, proszę mi tego nie zgłaszać.
– Nie ma też możliwości rysowania strzałek, załączania mapek itd.
– Wgrywanie fot tylko na Imgura (anonimowo).
– Brak eleganckiego instalatora dla Windowsa.

Do pobrania stąd: https://github.com/fotorelacjonusz/fotorelacjonusz-ng/releases/tag/v4.3.0

·
Registered
2,493 Posts
Trochę przedwcześnie ściągnąłem wczoraj wersję 4.2.2 64bit (nie poczekałem na wersję dostosowaną do nowego forum...). Po rozpakowaniu i kliknięciu w plik Fotorelacjonusz.exe pojawił się komunikat:

Nie można uruchomić programu, ponieważ na komputerze nie znaleziono nw_elf.dll. Spróbuj ponownie zainstalować program, aby naprawić ten problem.

Ściągnąłem wersję 4.2.1 i dokładnie to samo.
Teraz poczekam na wersję dostosowaną do nowego forum, ale podejrzewam, że efekt będzie ten sam. Z informatyki jestem kompletnie zielony - jakby ktoś mógł prosto wyśnić w czym jest problem i jak go rozwiązać (jeśli się da) - byłbym wdzięczy. Dodam, że komp jest dość stary i używany tylko do netu, działa na Windows 7.

·
Registered
7,687 Posts
Wydana wczoraj wersja 4.3 jest dostosowana do nowego forum, wcześniejsze nie są. Jednakże opisany wyżej problem na pewno nie ma związku z kwestią dostosowania do tego czy innego forum. Sprawdziłem, że „brakujący” plik jest w paczce, więc Windows powinien go znaleźć bez problemu — pod warunkiem, że jest w tym samym folderze, co plik Fotorelacjonusz.exe. Niestety, wszystkie te rozpakowane pliki muszą być póki co razem, czyli nie możesz sobie przenieść pliku .exe w inne miejsce. Może tak właśnie zrobiłeś i dlatego nie działa.

Aaa, jeszcze możesz spróbować z wersją 32-bitową, zwłaszcza że, jak sam piszesz, komp jest dość stary.

Jeśli ktoś czuje się na siłach, przyda mi się pomoc w zrobieniu instalatora dla Windowsa. Zakładam, że jest to umiarkowanie łatwe zadanie, ale jakieś ogarnięcie programistyczne jest konieczne. No i trzeba mieć Windowsa — ja nie mam.

·
Registered
2,009 Posts
Całkiem przyjemna ta nowa wersja, jedyne czego mi brakuje to bardziej rozbudowanych ustawień (stare apki mają tego mnóstwo) oraz nieszczęsnego zapamiętywania fotorelacji. Tak by ktoś taki jak ja (kto prowadzi ich kilka) mógł jednym kliknięciem wybrać, którą relację kontynuuje i dzięki temu nie musiał potem poprawiać numeracji zdjęć.

·
Registered
7,687 Posts
Postaram się załatwić to w najbliższych dniach. Raczej będzie to po prostu pole „numeruj od” zakopane gdzieś w ustawieniach — może nieszczególnie wygodne, ale chyba wystarczające i łatwe do zrobienia. Nawet myślałem nad jakimś fajniejszym rozwiązaniem, ale chyba na razie są potrzebniejsze rzeczy.

·
Registered
6,625 Posts
Przetestowałem najnowsza wersję. Poszło sprawnie. Oczywiście brakuje paru gadżetów ze starej wersji, ale tak jak pisałeś potrzeba na to czasu. Dobra robota.
P.S.
Zostawiłem sobie starą wersje, aby moc wstawiać półautomatycznie w chwilach problemów.
Jeszcze by się przydała autoreklama tego produktu, tak jak kiedyś było - na zakończenie fotorelacji.

·
Registered
2,009 Posts
Postaram się załatwić to w najbliższych dniach. Raczej będzie to po prostu pole „numeruj od” zakopane gdzieś w ustawieniach — może nieszczególnie wygodne, ale chyba wystarczające i łatwe do zrobienia. Nawet myślałem nad jakimś fajniejszym rozwiązaniem, ale chyba na razie są potrzebniejsze rzeczy.
Potrzebniejszy jest teraz powrót do starej wersji forum hehe. Bo lepsze okazało się wrogiem dobrego. Jest jeszcze problem szybkości działania. Nowy FR działa jakoś ślamazarnie, stara wersja nawet kilkadziesiąt zdjęć ogarniała błyskawicznie. A jeśli chodzi o temat zapamiętania fotorelacji to jest jeszcze kwestia tego, iż za każdym razem trzeba ręcznie wybierać wątek, a w nowej wersji forum nie jest to wcale przyjemne. Kiedyś klikało się, którą relację kontynuować, dzięki czemu jedynym problemem było wrzucenie zdjęć do programu, bo automatycznie wybierał sobie wątek.

·
Registered
7,687 Posts
Wersja 4.3.1

O wersji:

– Można numerować zdjęcia od dowolnej liczby całkowitej, a nie tylko od 1. Liczbę początkową zmienia się w ustawieniach. Jest to prymitywne rozwiązanie, ale lepsze niż żadne.

– Dostępne są polska i angielska wersja językowa. Z przyczyn technicznych brakuje niedużej części tłumaczeń, jestem tego świadomy, proszę mi tego nie zgłaszać.
– Nie ma też możliwości rysowania strzałek, załączania mapek itd.
– Wgrywanie fot tylko na Imgura (anonimowo).
– Brak eleganckiego instalatora dla Windowsa.

Do pobrania stąd: https://github.com/fotorelacjonusz/fotorelacjonusz-ng/releases/tag/v4.3.1

A jeśli chodzi o temat zapamiętania fotorelacji to jest jeszcze kwestia tego, iż za każdym razem trzeba ręcznie wybierać wątek, a w nowej wersji forum nie jest to wcale przyjemne. Kiedyś klikało się, którą relację kontynuować, dzięki czemu jedynym problemem było wrzucenie zdjęć do programu, bo automatycznie wybierał sobie wątek.
Szczerze mówiąc nigdy nie zrozumiałem, jak ta funkcja działała. Wprawdzie mam jakieś wyobrażenie, ale jeśli mi opiszesz, to na pewno mi to pomoże. Może kiedyś zrobię to porządnie, chociaż myślę, że inne braki są bardziej dotkliwe.

·
Registered
7,687 Posts
Jest jeszcze problem szybkości działania. Nowy FR działa jakoś ślamazarnie, stara wersja nawet kilkadziesiąt zdjęć ogarniała błyskawicznie.
Aaa, chyba wiem, o co chodzi. Otóż to nie jest taka prosta sprawa poprawnie wyświetlić dowolne zdjęcie w przeglądarce Chrome (nowy Fotorelacjonusz to de facto aplikacja webowa wraz z przeglądarką do wyświetlenia jej), bo Chrome potrafi sobie sam odwrócić zgodnie z EXIF. Są na to różne rady — najłatwiejszą było zastosowanie biblioteki "blueimp-load-image", ale że ta wykorzystuje <canvas>, to przez to jest niestety pamięciożerna i w zasadzie nie nadaje się do tego programu. Ale ja poszedłem właśnie po linii najmniejszego oporu, odkładając lepsze rozwiązanie na później i przypuszczam, że właśnie stąd bierze się wolne działanie. Wyobrażam sobie, że kilkadziesiąt zdjęć w dużej rozdzielczości może zjeść nawet kilka GB RAM-u. Dobra wiadomość jest taka, że Chrome od wersji 81 ma sobie poprawnie radzić z EXIF-em, przez co takie kombinowanie stanie się zbędne. Chrome 81 ma zostać wydany w najbliższych dniach (Chromium Dash).

·
Registered
2,009 Posts
No to fajnie, że za kilka dni być może będzie to pracować stabilnie. Bo w tej chwili jedna relacja 5-zdjęciowa wgrywa się 1 minutę. A druga relacja 3-zdjęciowa z o wiele gorszymi zdjęciami (z telefonu) wrzucała się dobre 10 min (nic więcej na kompie nie robiłem). Tym samym to spora loteria. Dla mnie tak naprawdę wystarczyłaby wersja 3 (gdyby zapamiętywała relację i nie wyłączała się po zmianie ustawień). A i tak wolałbym starą wersję forum :) Tutaj nawet linki kopiuje się mało intuicyjnie i wrzuca mi jakieś niepotrzebne spacje.

·
Registered
7,687 Posts
Ooo, to faktycznie kiepsko. Rozumiem, że może mulić przy relacji 50-zdjęciowej z fotami 16 megapikseli, ale przy 3-zdjęciowej? No nic, wypuszczą tego Chroma 81 (potem jeszcze musi wyjść nowa wersja NW.js z tym Chromem) i zobaczymy, czy to coś pomoże, a jak nie, to wtedy będziemy myśleć dalej.

Ktoś jeszcze doświadcza takich problemów? Mnie się nigdy nie przydarzyły.

Co do zapamiętywania — nawet coś próbowałem, ale jest z tym więcej roboty, niż mi się z początku wydawało. Kiedyś pewnie tak, ale niekoniecznie prędko.

·
Registered
7,687 Posts
Wersja 4.4.0

Przynosi wyczekiwane zmiany, ale też ma istotny błąd, o którym piszę dalej.

O wersji:
  • Opcjonalnie rysowana jest czarna ramki wokół zdjęć.
  • Istnieje możliwość ustawienia standardowej stopki dla relacji — jakiegoś stałego tekstu, który będzie powielany we wszystkich relacjach, np. linka do bloga fotograficznego albo po prostu standardowego tekstu wieńczącego relację. Wprawdzie rzecz ta trochę dubluje funkcję forumowej sygnaturki, ale może się zdarzyć, że ktoś chce zamieszczać jakieś dodatkowe informacje właśnie pod fotorelacjami, a nie innymi postami.
  • Na końcu fotorelacji opcjonalnie umieszczany jest link do strony programu.
  • Zaktualizowano Chromium do wersji 81, czym jest szczególnie zainteresowany @Erkaesowiec — jest uzasadniona nadzieja, że program zacznie u niego płynniej działać.
A teraz parę słów o błędzie: otóż program przestał sobie radzić z obracaniem zdjęć na podstawie znaczników EXIF. Wprawdzie w programie wszystko będzie ładnie wyglądało, ale na serwer trafią zdjęcia źle obrócone. To nie jest nowy błąd, lecz dopiero teraz go wykryłem. Na pewno był już obecny w wersji 4.3.1, prawdopodobnie wersja 4.2.0 była ostatnią od niego wolną. Czyli jeśli ktoś aktualizował na bieżąco, to niniejsza wersja raczej niczego nie popsuje, ale jeśli ktoś korzystał ze starszej wersji, to może lepiej niech przy niej pozostanie. Błąd będzie uciążliwy przede wszystkim dla tych osób, które wrzucają zdjęcia prosto z aparatu. Zdjęcia wyeksportowane z różnych programów graficznych lub menedżerów zdjęć często są poprawnie obrócone przez te programy.

• Dostępne są polska i angielska wersja językowa. Z przyczyn technicznych brakuje niedużej części tłumaczeń, jestem tego świadomy, proszę mi tego nie zgłaszać.
  • Nie ma też możliwości rysowania strzałek, załączania mapek itd.
  • Wgrywanie fot tylko na Imgura (anonimowo).
  • Brak eleganckiego instalatora dla Windowsa.
Do pobrania stąd: https://github.com/fotorelacjonusz/fotorelacjonusz-ng/releases/tag/v4.4.0

·
Registered
6,625 Posts
Z obracaniem zdjęć, to sam odkryłem problem. Staram się całe szczęście robić fotki w poziomie, więc mam mało poprawek. Można dopisać info, że tylko jest 50 kredytów załączania zdjęć z imgura na godzinę. W starych wersjach wyskakiwał błąd po przekroczeniu ilości 50 zdjęć. Więc wykombinowałem, że po godzinie, znowu można wrzucić 50 kolejnych fotek (teraz miałem przy fotorelacji na A1, gdze wrzucałem 100 zdjęć).

·
Registered
7,687 Posts
Tak, już pisałeś kiedyś o tym ograniczeniu. Rzeczywiście jest limit 50 zdjęć na jeden adres IP, który odnawia się po godzinie:

We also limit each user (via their IP Address) for each application, this is to ensure that no single user is able to spam an application. This limit will simply stop the user from requesting more data for an hour. We recommend that each application takes precautions against spamming by implementing rate limiting on their own applications. Each response will also include the remaining credits for each user in the X-RateLimit-UserLimit HTTP header. (https://apidocs.imgur.com/?version=latest)

Cóż, pewnie trzeba będzie coś z tym fantem zrobić i może rzeczywiście krótka informacja gdzieś tam będzie wystarczająca.

·
Registered
7,687 Posts
Ach, nie zwiększyłem numeru wersji w samym programie. To jest tak naprawdę 4.4.0, tylko nazywa się nie tak. A że 4.4.1 wyjdzie wnet, to nie będę się silił na poprawianie tego.

·
Registered
7,687 Posts
Wersja 4.4.1

O wersji:
  • Naprawia problem z nieprawidłowym obracaniem zdjęć na podstawie znaczników EXIF.
  • Dostępne są polska i angielska wersja językowa. Z przyczyn technicznych brakuje niedużej części tłumaczeń, jestem tego świadomy, proszę mi tego nie zgłaszać.
  • Nie ma też możliwości rysowania strzałek, załączania mapek itd.
  • Wgrywanie fot tylko na Imgura (anonimowo).
  • Brak eleganckiego instalatora dla Windowsa.
Do pobrania stąd: https://github.com/fotorelacjonusz/fotorelacjonusz-ng/releases/tag/v4.4.1

741 - 760 of 791 Posts