SkyscraperCity banner

4881 - 4900 of 4929 Posts

·
Registered
Joined
·
724 Posts
^^ Cytując fragment opisu przedmiotu zamówienia:

infrastruktura do ładowania – 8 ładowarek po 120 kW (2 x 60kW)
A tak dokładnie wyglądała kwestia ładowarek w SIWZ:

Ładowanie magazynu energii systemem Plug-in z zewnętrznej ładowarki dwustanowiskowe o łącznej mocy 120 kW (podział mocy ładowania dla poszczególnych autobusów EV dostosowany do potrzeb magazynów energii), zapewniającą pełne naładowanie magazynu energii w czasie nie większym niż 5 godzin 30 minut.

Stacje ładowania powinny posiadać modułową budowę, maksymalna wielkość modułu 15kW, aby uszkodzenie któregokolwiek modułu jedynie ograniczyło moc ładowania a nie wykluczyło ładowarki z użycia. O uszkodzeniu modułu system telemetryczny informuje nadzór wystawiając alarm z odpowiednim komunikatem.

1) Ładowarki zostaną zainstalowane na terenie zajezdni autobusowej we wskazanych lokalizacjach.

2) Ładowarki muszą być wyposażone we wtyki 200 A systemu CCS, type 2 zgodne z IEC62196-3 zwane dalej wtykiem oraz przewodem pomiędzy wtykiem a ładowarką o długości 10 metrów. Z kompletem ładowarek należy dostarczyć 1 zapasowy przewód z wtykiem.

3) Wszystkie stacje ładowania znajdujące się na terenie Zajezdni muszą być wyposażone w moduł umożliwiający komunikację z systemem nadzoru poprzez sieci LAN/Wl-Fl/GSM(minimum 3G) z analogicznym pierwszeństwem wyboru kanału komunikacji.

4) Podczas ładowania jednego autobusu EV z ładowarki, autobus ładowany jest mocą do 120 kW, natomiast w chwili podłączenia drugiego autobusu EV ładowarka powinna się automatycznie, bez dodatkowego restartu ładowarki przełączyć się w tryb ładowania dwóch autobusów o takiej mocy na poszczególny autobus EV, która będzie zgodna do stopnia rozładowania magazynów energii np. pierwszy autobus ładuje się mocą do 90 kW, a drugi mocą do 30 kW. Stacje ładowania mają posiadać wysoki stopień uniwersalności i nie mogą ograniczać się do ładowania wyłącznie wybranej grupy/modelu/producenta autobusów elektrycznych. Na dzień dostawy stacje ładowania muszą spełniać wszystkie wymagane prawem certyfikaty, standardy, normy w zakresie ładowania autobusów elektrycznych, interfejsów, połączenia i komunikacji stacji ładowania z autobusem oraz bezpieczeństwa.

5) Proces ładowania ma przebiegać w taki sposób, aby zagwarantować możliwość wsiadania, wysiadania oraz przebywania osób we wnętrzu autobusu w trakcie ładowania.

6) Dodatkowo Zamawiający wymaga wraz z dostawą autobusów EV dostarczenie jednej mobilnej ładowarki o mocy 30kW z możliwością podłączenia jej na hali naprawczej do gniazda trójfazowego 63 A.
 

·
Eurotram
Joined
·
17,627 Posts
^^ Czyli tylko wtyczki,bez słupów na pantografy. Ile to może kosztować? Raczej chyba nie stanowi znaczącej kwoty (czyli poniżej 10% całego zamówienia). Innymi słowy: Autosan sobie policzył tak mniej więcej 3 bańki za sztukę. Pewnie nie dołożą.
 

·
Eurotram
Joined
·
17,627 Posts
Dzięki forum dowiedziałem się, ze Autosan nadal istnieje. Sądziłem że nie ma tej firmy od przynajmniej 20 lat.
:lol: Istotnie,akurat do Bydzi nowe Autosany od wieków nie dotarły (może za sprawą istnienia Solbusa,który tam przejął rynek autobusów budżetowych; aczkolwiek jeszcze w tym wieku PKS Bydgoszcz nabył prototypowe midiki Autosana,ale z drugiej strony obsługiwały Świecie,więc mogłeś ich nie widzieć). Niemniej jednak Autosan wyprodukował już całkiem ładną ilość wozów MAXI i MIDI dla wielu miast i podczas podróży powinieneś w sumie na jakiegoś się natknąć (zwłaszcza że rodzina Sancity to zdecydowanie ten wiek,a praktycznie nawet ostatnia dekada).
 

·
BUS & KM Bydgoszcz
Joined
·
3,623 Posts
@Eurotram i zaliczyłeś fopa. PKS BYDGOSZCZ kupił Eurolidery 12m 4 sztuki jako nówki dla centrali w Bydgoszczy 2 sztuki i placówki w Świeciu 2 sztuki. Kupowali też Autosany Gemini.
 

·
Eurotram
Joined
·
17,627 Posts
@Eurotram i zaliczyłeś fopa. PKS BYDGOSZCZ kupił Eurolidery 12m 4 sztuki jako nówki dla centrali w Bydgoszczy 2 sztuki i placówki w Świeciu 2 sztuki. Kupowali też Autosany Gemini.
Nie nazwałbym tak tego,bo i śledzona tu działalność Autosana w lwiej części skupia się na Sancity (a nie na regio,które - szczerze mówiąc - też mam głęboko) i ja świadomie skupiałem się na miejskich i raczej Maciej_1976 też miał na myśli miejskie ;)
Zresztą może to jest właśnie jeden z powodów upadków PKS-ów (to,że przeciętny mieszczuch ma z autobusami innymi niż Flixbusy i tym podobne coraz mniejszy kontakt).
 

·
Registered
Joined
·
7,030 Posts
^^ Patrząc pod tym kątem to może okazać się, że np. wojsko też korzysta w Bydgoszczy z jakiś Autosanów, ale zwykły zjadacz chleba na takie autobusy mało zwraca uwagę.
 

·
Registered
Joined
·
5,597 Posts
Elektryczny Sancity12 LF ( zdjecia )

 

·
Registered
Joined
·
5,316 Posts
Projekt p.n.: „Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i konsorcjum ŁUKASIEWICZ - Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz AUTOSAN sp. z o.o. podpisały umowę o dofinansowanie kwotą ponad 5 mln zł projektu p.n.: „Autobus z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym”. ŁUKASIEWICZ - PIMOT i AUTOSAN planują opracowanie i wyprodukowanie takiego autobusu.

Projekt zakłada budowę autobusu elektrycznego klasy I ze źródłem energii wydzielonym poza przestrzeń jego zabudowy. Takie rozwiązanie pozwoli na szybką wymianę magazynu energii i wyeliminuje problem długotrwałego ładowania. Wynik projektu może być odpowiedzią na potrzeby transportu autobusowego zwiększając jednocześnie pojemność autobusu oraz bezpieczeństwo pasażerów.

- Obecny stan technologii znacznie ogranicza efektywne wykonywanie zadań transportu dalekobieżnego, a nawet transportu miejskiego ze względu na konieczność długotrwałego ładowania magazynów energii. Dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych zapewniających skrócenie czasu przestoju pojazdów. Mamy nadzieję, że wyniki projektu przyniosą nie tylko odpowiedzi na pytania natury technicznej, ale również stworzą podstawy rozwoju nowych modeli biznesowych w zakresie elektrycznego transportu publicznego, gdzie możliwa będzie współpraca przedsiębiorstw transportowych z operatorami-dostawcami magazynów energii – powiedział Witold Luty, Dyrektor Łuksiewicz- PIMOT.

- Poprzez budowę autobusu elektrycznego z zewnętrznym magazynem energii chcemy osiągnąć dwa cele, czyli zdecydowane zwiększenie zasięgu autobusu oraz obniżenie kosztów jego eksploatacji poprzez ładowanie magazynu energii w takich godzinach, kiedy sieci energetyczne dysponują nadmiarem energii elektrycznej. Jednocześnie zwiększony zasięg autobusu i możliwość wymiany magazynu energii pozwolą na wykorzystanie autobusów elektrycznych nie tylko w przewozach miejskich, ale także lokalnych, regionalnych i krajowych. Dodatkowo powstanie również techniczna i organizacyjna możliwość oddzielenia w firmach przewozowych funkcji transportu pasażerów od funkcji zapewnienia energii dla autobusów elektrycznych. Liczymy, że nasz produkt przełamie dotychczasowe bariery rozwoju elektromobilności – powiedział Eugeniusz Szymonik, Prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o.

Dofinansowanie projektu budowy autobusu pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
 

·
Registered
Joined
·
4,108 Posts
Tak jak patrzę na zdjęcia tego testowego elektryka to wygląda na to, że ma 3 siedzenia na tyle za III drzwiami co ogólnie w elektrykach nie jest oczywiste. Za to ten zysk skompensowali wielką wieżą, z brakiem siedzeń naprzeciwko sztuk skierowanych do tyłu na nadkolach.
 

·
Registered
Joined
·
5,597 Posts
Autosan rusza z SanCity 12LF CNG dla Rzeszowa

 
4881 - 4900 of 4929 Posts
Top