SkyscraperCity banner

1 - 20 of 195 Posts

·
little idiot
4,046 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Zakładam nowy wątek, w którym będę wrzucał zdjęcia z wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej. Jest to druga część wyprawy i postanowiłem wrzucić ją do jednego wątku, natomiast pierwszą częścią jest Japonia, którą prezentuję w osobnym wątku.
Zdjęcia są z września 2010 roku, w każdym miejscu byłem raptem kilka dni (w sumie ok. 3 tygodnie), więc siłą rzeczy będzie to na pewno wszystko bardziej powierzchowne, niż Japonia, o której starałem się napisać/pokazać trochę więcej i głębiej. Enjoy!
1. Na Tajwan, do stolicy - Tajpej - docieram z Osaki, ze słynnego lotniska Kansai projektu Renzo Piano, wybudowanego na sztucznej wyspie. Już na Tajwanie pierwszym przystankiem jest miasto Jhongli (albo Chung-li, albo, jak ktoś chce, Czongli. Nie do końca wiem, o co chodzi, ale nazwy miejscowości są pisane na kilka sposobów), a konkretnie kampus National Central University. Przypomina kampusy amerykańskich uczelni.

2.

3. Scary! ;) Te drzewa spuszczają z pnia pędy (?), które jeśli dotrą do ziemi robią się grubsze i stabilizują pień.

4. Bezdomne psy to częsty widok.

5. Uwaga na węże

·
little idiot
4,046 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
11.

12.

13.

14. Niespodzianka: polski "akcent", czyli Andrzej z Podgórza (dzielnica Krakowa). Gość, jak się dowiedziałem, ma długą historię życia, którą mógłby obdzielić kilka osób, wylądował na Tajwanie. Na nocnym targu sprzedaje "polish cakes" i nie może się opędzić od klientów. Parę razy pokazywali go w tajwańskiej telewizji i wtedy ma prawdziwy nalot ;) Dziś właśnie była telewizja, więc włożył "wyjściową" koszulkę ;)

15.

·
3D
7,140 Posts
Ten wątek również zapowiada się ciekawie. Nie żałuj zdjęć ;)

Moim zdaniem brakuje czegoś takiego w Polsce. Normalne żarcie, które można dostać na ulicy, i które wiesz, że jest nieoszukane i pewnie chodzi w dodatku w bardzo przyzwoitej cenie.

·
心在臺灣
9,699 Posts
^^ mnie tych nocnych marketów bardzo brakuje. Czkałem na ten wątek. Jhongli (czy też jak się to pisze alfabetem łacińskim) znam tylko z okolic dworca kolejowego, pamiętam że przed dworcem stoi pomnik Chiang Kai-sheka i że w weekendy są tam tłumy Filipińczyków, Indonezyjczyków i Tajów pracujących w okolicznych fabrykach. Bardzo przemysłowa okolica. Ciekawa ta historia z tym Polakiem, nie słyszałem o nim ale może on tak od niedawna...

Czekam na więcej zdjęć :)

·
little idiot
4,046 Posts
Discussion Starter #6
W sumie z Jhongli nie mam wiele sensownych zdjęć i nie widziałem wiele, poza kampusem. Co do jedzenia na night marketach - ogólnie to moi gospodarze na Tajwanie mnie trochę przed tym ostrzegali;)

16. Jedziemy do parku narodowego Yangmingshan, położonego na północ od Tajpej, przejeżdżając po drodze przez dość ekskluzywne przedmieście.
Najwyższą góra w parku jest Mt. Cising (Cisingshan, Qixingshan) będąca wygasłym (a wg niektórych naukowców uśpionym) wulkanem, który wyrzuca tu i ówdzie siarczane wapory;)

17.

18.

19.

20. Gdzieś tam w dole zaparkowaliśmy.

Taipei Walker, może możesz nam zafundować szybki kurs czytania chińskich nazw?

·
little idiot
4,046 Posts
Discussion Starter #7
21.

22. Wycieczka

23. Pamiątkowe zdjęcie na 1120 m npm ;) Jesteśmy całkiem blisko morza Wschodniochińskiego

24.

25. Biblioteka publiczna w dzielnicy Beitou, w północnej części Tajpej. Najnowocześniejsza na Tajwanie, "zielony budynek", woda "szara", odzysk ciepła itp. itd.

26. Taras biblioteki. Można wziąć książkę i wyjść poczytać.

27.

28. Lunch time!

·
心在臺灣
9,699 Posts
Taipei Walker, może możesz nam zafundować szybki kurs czytania chińskich nazw?
Hmm, tu będzie problem, bo jak sam zauważyłeś używa się równocześnie kilku systemów transkrypcji (bardziej znane to transkrypcja Wide-Giles'a, Yale, Pinyin, Tongyong Pinyin) co wprowadza niesamowite zamieszanie. Ja w pewnym momencie przestałem zwracać uwagę na transkrypcje i czytałem znaki. I tak jest najlepiej bo problem się rozwiązuje, to znaki były pierwsze :)

Ale na poważnie, mieszkałeś w "dżungli", bo tak właśnie poprawnie czyta się nazwę tej miejscowości gdyby ją spolszczyć (ale ng - tylkojęzykowe n, jak w angielskim). Byłeś w górach "jangming" (ng - telnojęzykowe n), Beitou czyta się "bejtoł", górę Cising czyta się jak po polsku "cising" (ć, ś ale tylnojęzykowe n).

·
Registered
291 Posts
Super zdjęcia, czekam na więcej ;)
Nawet dzieci mają plecaki z kolejowymi motywami, wyobrażam sobie w Polsce taki sam z napisem PKP i zdjęciem kibla ;D

·
little idiot
4,046 Posts
Discussion Starter #14
34. Zmieniamy dzielnicę

35. Znany budynek

36.

37. "Bambus" z bliska.

38. W prawym górnym rogu zawijas widoczny też na poprzednim zdjęciu

39. No cóż, Tokio to to nie jest...

40. Ciemno

41. Umieszczona/zawieszona na szczycie wieży cieżka kula - tłumik drgań harmonicznych. Redukuje (o ok. 45%) wychyły wieży spowodowane parciem wiatru oraz ew. kołysanie spowodowane trzęsieniami ziemi, które są na Tajwanie częste z uwagi na położenie. Skutki trzęsień będzie można zobaczyć w następnym poście.Więcej na temat Taipei 101 na wikipedii.

Opuszczamy Tajpej i kierujemy się na południe wyspy.

·
Registered
1,080 Posts
Bardzo duże kontrasty są na tych zdjęciach. Rajskie miejsca i miejsca cuchnące. Podoba mi się taki klimatyczny obszar.

·
little idiot
4,046 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
42. Powiedziałem, że trzęsienia ziemi to, może nie codzienność, niemniej stały element życia na wyspie. Jednym z ostatnich dużych trzęsień było tak zwane 921 (od daty - 21 września) z 1999 roku albo Chi Chi Earthquake. Zginęło ponad 2000 osób. Uszkodzeniu uległa m.in. zapora na rzece. Strach pomyśleć, co się wtedy dzieje poniżej... Więcej tu.

43. Uskok przebiega dokładnie przez zaporę, różnica poziomów w ukształtowaniu terenu "po" wyniosła kilka metrów. Po prawej widać betonowe kubiki, które ułożono powyżej i zawężono zbiornik i samą zaporę, która nadal funkcjonuje.

44. Maja, pies moich przyjaciół, których odwiedziłem na Tajwanie. Pieski nie mają łatwo na wyspie.

45. Most. Uskok przebiega po prawej. Widoczna krzywizna mostu to już efekt odbudowy i dostosowania tego co zostało, do poziomu terenu po trzęsieniu ziemi.

46. Najsłynniejszym jednak świadkiem tego trzęsienia jest dawna szkoła. Uskok przechodzi dokładnie przez budynek i teren szkoły. Trzęsienie miało miejsce wcześnie nad ranem, dzięki czemu w szkole nie było nikogo... Obecnie znajduje się tu muzeum trzęsienia 921.
Bieżnia i uskok

·
心在臺灣
9,699 Posts
Nantou prawda? Byłem tam w 2001 i 2002, miasto już odbudowane choć co krok wyrwa w zabudowie, nie było już chyba komu odbudowywać. Muzeum jeszcze nie było oddane do użytku.

Dzięki temu że była noc ocalało wielu ludzi, w Nantou, blisko epicentrum praktycznie wszystkie domy "siadły", partery przestały istnieć. Na szczęście ludzie mieszkają zazwyczaj na górnych piętrach, na parterach są albo sklepy albo salony. Tak było u moich znajomych którzy na parterze mieli salon a na górnych piętrach sypialnie. Przeżyli bo spali na górze.

A Maja to nawet kiedyś przez jakiś czas u mnie mieszkała ;)

1 - 20 of 195 Posts