Skyscraper City Forum banner
1 - 9 of 9 Posts

·
Registered
564 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Zapraszam wszystkich do wstawiania fotografii, opisów, ciekawych historii związanych z Bączalem Górnym, Dolnym jak i okolicznymi miejscowościami.

Na początek lokalizacja

Bączal leży na Pogórzu Ciężkowickim nieopodal góry Liwocz, 12 km od Jasła, w gminie Skołyszyn.

Co ciekawego jest w Bączalu?

- urokliwe kapliczki w tym najstarsza Murowana Figura - uważana za jedną z najstarszych w powiecie jasielskim, św. Floriana o cechach barokowych czy św. Jana Nepomucena z XIX wieku
- liczne krzyże zarówno drewniane jak i murowane upamiętniające miejsca pierwotnego spoczynku żołnierzy z I jak i II wojny światowej czy inne - wotywne
- cmentarze z I wojny światowej nr 27 i 28 na wzgórzu "Babis" i w "Nowinach"
- stary cmentarz parafialny z poł. XIX wieku wznoszący się urokliwie na jednym ze wzgórz na którym przeważają drewniane i metalowe krzyże z XIX i początku XX wieku
- zabytkowy wóz strażacki "sikawka" z początku XX wieku przy Remizie w Bączalu Górnym
- drewniana plebania z 1923 roku wzniesiona na kamiennej podmurówce
- figura św. Mikołaja wzniesiona w latach 70-tych w miejscu pierwotnego ulokowania drewnianego kościoła z 1667 roku który obecnie stoi w MBL w Sanoku
- drewniane domy i zabudowania z XIX i XX wieku wraz nierzadko ze starymi sadami i ogrodami

Wymieniać można by było dużo, dużo więcej, ale po co skoro można choć część pokazać:

G

·
Mógłby być ciekawy wątek, ale raczej nie oczekuj wielkiego odzewu. Przynajmniej na początku - ten musi należeć do ciebie, twoich zdjęć.

·
Wielkopolanin :)
1,363 Posts
^^ czy oprócz niedziałających linków z Wikipedii zobaczymy coś jeszcze? Sądząc po króciutkim opisie nie ma w tej wsi nic wartego specjalnego wątku, ale nie obrażę się jeśli wyprowadzisz mnie z błędu ;)

·
Registered
564 Posts
Discussion Starter · #7 ·
^^ czy oprócz niedziałających linków z Wikipedii zobaczymy coś jeszcze? Sądząc po króciutkim opisie nie ma w tej wsi nic wartego specjalnego wątku, ale nie obrażę się jeśli wyprowadzisz mnie z błędu ;)

Kościół z Bączala Dolnego

Murowana Figura - jedna z najstarszych kapliczek w regionie; najpóźniej 1647

Zabytkowy cmentarz parafialny "Bączalska Grabarka" z poł. XIX wieku

Plebania z 1923 roku

Cmentarz nr 27 z I wojny światowej

·
Wielkopolanin :)
1,363 Posts
^^ Kościół z tego co wiem nie zobaczymy już w tej wsi tylko w skansenie. Reszta co prawda urocza, ale nie ma w sobie nic wybitnego, na takie cmentarze natrafia się bardzo często. Może chociaż okolice ciekawsze? Chyba lepiej było połączyć ten wątek z pobliskim Bieczem lub Jasłem, bo zaraz zginie nam w czeluściach forum. Pokażesz jakieś własne zdjęcia?

·
Registered
564 Posts
Discussion Starter · #9 ·
^^ Kościół z tego co wiem nie zobaczymy już w tej wsi tylko w skansenie. Reszta co prawda urocza, ale nie ma w sobie nic wybitnego, na takie cmentarze natrafia się bardzo często. Może chociaż okolice ciekawsze? Chyba lepiej było połączyć ten wątek z pobliskim Bieczem lub Jasłem, bo zaraz zginie nam w czeluściach forum. Pokażesz jakieś własne zdjęcia?
a większość tych niby czyje, co prawda z wiki ale kto je tam wsadzał hmm...

1 - 9 of 9 Posts