Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 31 Posts

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jako, że właśnie wróciłem z wakacji na Bałkanach, chciałbym się z wami podzielić swoimi wrażeniami z podróży (a przede wszystkim zdjęciami). Tak jak napisane w tytule, moja podróż wiodła przez Chorwację, Czarnogórę, Bośnie oraz Serbię, z tym jednak wyjątkiem, że to w Czarnogórze miałem swoją bazę wypadową. Zdjęcia będe starał się opisywać, a w przypadku pytań chętnie odpowiem na nie odpowiem.

==================================

Na początek Chorwacja, czyli właściwie w drodze do Czarnogóry. Oczywiście potem w Chorwacji pojawiałem się jeszcze kilka razy, więc pierwsze zdjęcia, nie są jedynymi z tego kraju.

Zaczynamy od Slunj-Rastoke. Niewielkiego miasteczka, ale jakże urokliwego, położonego pośród wodospadów i ogólnie bardzo związanego z wodą. Miasteczko leży na drodze pomiędzy Karlovacem na Plitvickimi jeziorami. Właśnie z uwagi na pobliskie Plitvice, które w większości są celem jadących tą drogą osób nie są tak popularne turystycznie, ale jak wspomniałem, równierz piękne.

Tutaj też po raz pierwszy musiałem skorzystać, ze swojej początkującej znajomości języka chorwackiego. I wyglądało na to, że poszło mi całkiem dobrze, bo bez problemu zamówiłem pokój, a potem jeszcze z właścicielką pogadałem, na temat dalszych planów mojej podróży :D

Wpierw nieco pozostałości po tragiczniejszej historii Bałkanów, czyli wciąż widoczne ślady wojny domowej 1991-1995 oraz muzeum poświęcone tejże wojnie:

Ale by nie straszyć was przed dalszą fotorelację, jesteśmy w Slunj-Rastoke, czyli tu gdzie pisałem nieco wyżej:

A tu domek spod którego wypływa wodospad, świetnie to wygląda na żywo

========================

Mam nadzieje, że początek się spodobał i zachęci was to do dalszego i regularnego odwiedzania tego tematu. W kolejnej części fotorelacji dalej jedziemy przez Chorwację. :)

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #4 ·
W takim razie jedziemy dalej. Tak jak wspominałem, dalej jest to Chorwacja. Przejeżdżamy przez malownicze równinne jak i górzyste regiony Krajiny. Krajina przed ostatnią wojną była w większości zamieszkana przez Serbów, ogłosili oni nawet niepodległość państwa zwanego Republiką Serbskiej Krajiny. Jednak w 1995 roku, armia chorwacka przeprowadziła potężną ofensywe przeciwko Serbom (tzw. operacja Oluja [Burza]) i dość brutalnie wypędziła ich z tego rejonu. Do dziś w tym regionie widać dziesiątki opuszczonych domów, a i przy drodze nie brakuje tabliczek ostrzegających o minach.

==========================

Jak widać na zdjęciach, Chorwacja to nie tylko górzyste i pełne wysepek wybrzeże, to równierz piękne stepowe krajobrazy

Góry równierz piękne

Linia kolejowa wyglądała na bardzo malowniczą

Przedmieścia Knina

Tak jak wspominałem, pełne tego typu budynków jest w tym regionie

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #6 ·
^^ Pomyślałem o tobie, bo dyskutowaliśmy jakiś czas temu na temat tego wyjazdu w innym wątku :)

Też miałem się wybrać do Albanii, ale po rozmowie z pewnymi Polakami, którzy stwierdzili, że czekali 4 godziny na przejściu granicznym, zrezygnowałem, zwłaszcza że temperatura dochodziła do 38 stopni, więc stanie na granicy w takiej temperaturze to zabójstwo. Aczkolwiek wystarczyła mi wizyta w czarnogórskim Ulcinj, zamieszkałym w większości przez albańczyków by przekonać się jak może być w Albanii, tzn. dużo syfu, pełno odpustowych sklepów i gargamelowate rezydencje.

Jeśli chodzi o wskazówki i rady to będe podczas kolejnych aktualizacji wszystko dokładnie opisywał, chyba, że masz jakieś konkretne pytania.

·
Registered
417 Posts
Widzę że Bałkany w tym roku modne - ja również się wybieram, z tym że we wrześniu - Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Serbia, Rumunia. Tak więc też śledzę bałkańskie wątki i z chęcią dowiem się jakichś ciekawostek i dobrych rad.
:cheers:

·
Warsaw patriot
5,102 Posts
Przedmieścia Knina

Tak jak wspominałem, pełne tego typu budynków jest w tym regionie

Nie dziwie sie ze byłeś w Kninie.Tam zakończyła się oficjalnie największa akcja operacyjna Wojkowa- zaczepna na odcinku Kraina, Bośnia i Slavonia.Przeprowadzona przez Wojsko Chorwackie.Sukces był niesamowity.Serbowie uciekali w w popłochu (to był punkt zwrotny w ich konflikcie wewnętrznym)-później zgadzali się już na wszytko.

Od czasów II wojny swiatowej była to największa ofensywa militarna:

http://www.youtube.com/watch?v=sEIkdLzwA6A

http://www.youtube.com/watch?v=6eEKWg_IlhQ

http://przezbalkany.cafebabel.com/pl/post/2007/08/27/05072007-Dwunasta-rocznica-akcji-Oluja

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Nie dziwie sie ze byłeś w Kninie.Tam zakończyła się oficjalnie największa akcja operacyjna Wojkowa- zaczepna na odcinku Kraina, Bośnia i Slavonia.Przeprowadzona przez Wojsko Chorwackie.Sukces był niesamowity.Serbowie uciekali w w popłochu (to był punkt zwrotny w ich konflikcie wewnętrznym)-później zgadzali się już na wszytko.
Wszystko tak jak mówisz, zresztą nawet o tym pisałem w jednym z powyższych postów. A swoją drogą, to będąc w maju w Zagrzebiu szukałem książek na temat operacji Oluja, ale nic ciekawego nie znalazłem (pomijając fakt, że w Chorwacjii książki są cholernie drogie).

btw, region to Krajina nie Kraina, gdyż ta druga jest regionem Słowenii :)

=============

A tymczasem kolejne fotki, po dość długiej przerwie. Tym razem dla miłośników infrstruktury drogowej odcinek Drniš-Šibenik.

Zbliżamy się do Drnišu

I wjeżdżamy na nową obwodnice miasta

Dalej jedziemy wzdłóż elegancko ogrodzonych pól minowych :nuts: (co jakiś czas były tabliczki z napisem Mine, ale nie było okazji ich sfotografować :) )

A tu, nie daleko od Šibenika zaczyna się nowo pobudowana, jednojezdniowa ekspresówka. Szczegółów co to za droga nie znam, ale ładnie wygląda :D

Tunel...

...i za tunelem

Znaki elektroniczne nie do końca chyba jeszcze działają poprawnie

W końcu, w oddali pojawia się morze :)

Tutaj rozjazd na Šibenik Centrum i Šibenik Zachód (zapad). My jedziemy na centrum.

Kolejne zdjęcia niedługo... ;)

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Kolejna część. Tym razem, zapewne bardziej znana wielu osobą część Chorwacji, a mianowicie Magistrala Adriatycka. Za dużo tu opisów nie będzie, gdyż tym razem fotki bardziej do podziwiania widoków ;)

===============================

Jeziora Bačinskie

Delta Neretwy

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Widzę, że za dużo komentarzy nie ma, a przydałyby się, bo już się strona długo ładuje, a ja mam jeszcze tyle fotek ;)

===============================

Tym razem, jesteśmy już w Czarnogórze, nie mniej jednak, do Chorwacji jeszcze powrócimy niejednokrotnie. Na początek - Kotor. Jako, że przejechałem praktycznie całą Czarnogórę i praktycznie każde większe miasto w tym kraju, mogę stwierdzić, że Kotor należy do najpiękniejszych. Położony jest w pięknym fiordzie, zadbane i ogólnie bardzo przyjemne, wieczorem, czy też w dzień.

Zatoka Kotorska

W oddali Kotor

I miasto z bliska

Palmy i jachty, czyli wyraźny znak na to, że jesteśmy w słowiańskim kraju :D

Bardzo lubię flagę Czarnogóry, stąd postanowiłem ją uwiecznić dwukrotnie :)

W Czarnogórze można spotkać bardzo dużo opuszczonych budynków, czy ruin. I nie są to bynajmniej ślady po ostatniej wojnie (w Czarnogórze nie były prowadzone, żadne działania zbrojne), a skutki potężnego trzęsienia ziemi sprzed blisko 30 lat (7,0 stopni w skali Richtera).

Katedrala Svetog Tripuna, czyli Katedra św. Tripuna

Wnętrze katedry

Tak jak wspomniałem na początku, mile widziane by były komentarze, pytania, bo coraz wolniej się ładuje strona.

·
Registered
375 Posts
No to pierwszy komentarz odnośnie Czarnogóry - moi rodzice byli tam w zeszłym roku i byli zachwyceni. Widać było ze kraj dynamicznie się rozwija, dużo nowych inwestycji (szczególnie hoteli), jednak z tego co powiedzieli, to jeszcze troszkę jej brakuje do zachodnich standardów. Powiedzieli, że plaże średnio czyste, często nie nadążano z ich wysprzątaniem, jeśli w ogóle sprzątano. Byli też zaskoczeni olbrzymią ilością turystów z Rosji, wręcz z inwazją :). Dowiedziałem się później, że to dlatego, iż Ruscy nie potrzebują do Czarnogóry (jeszcze) wiz i dlatego łatwo im się tam dostać. Poza tym dużo bogatych Rosjan inwestuje tam w nieruchomości. Mimo wszystko ja odczuwam jakąś taką sympatię do tego kraju i napewno go odwiedze :)

·
Registered
208 Posts
Świetna fotorelacja, kontynuuj . Byłem na Chorwacji i (jeszcze wtedy)Serbii i Czarnogórze 6lat temu, z tego co zauważyłem woda tak samo niebieściutka jak kiedyś :) Patrząc na te piękne krajobrazy nasuwa się tylko jedno pytanie: i po co im była ta wojna...

·
In Utumno Veritas
1,619 Posts
Wyzej piszesz , ze do Czarnogory jechales przez Chorwacje, a nie przez Serbie. Dlaczego? Przez Serbie nie byloby znacznie krocej?

·
Registered
2,996 Posts
Discussion Starter · #18 ·
^^ Bo ja nie jeżdżę "na szybko". Jeżdże tak by jak najwięcej zwiedzić. Poza Czechami i Austrią, omijałem jakiekolwiek autostrady. Co prawda taka podróż trwa wtedy 3 dni, ale mnóstwo rzeczy można zobaczyć, iść sobie spokojnie na kawe do kawiarni czy na piwo, porozmawiać z miejscowymi ludźmi. Ponadto robię mnóstwo zdjęć i bywało tak, zresztą bardzo często, że zatrzymywaliśmy się co 3-4 kilometry by zrobić nieco fotek, bo każde miejsce wydawało się atrakcyjniejsze od poprzedniego.

Przez Serbię jechałem z powrotem. I nawet tam praktycznie unikałem autostrad. Od granicy z Czarnogórą do Belgradu, co prawda i tak autostrady nie ma, ale za to od Belgradu do Nowego Sadu takowa jest, ale ja i tak jechałem alternatywną, równoległą drogą (obok lotniska wojskowego w Batajanicy).

·
Registered
1,742 Posts
Zamierzałe się w tym roku wybrać do czarnogóry, no ale przypadki losowe sprawiły, że musiałem zadowolić się polskim morzem. Ja chciałbym się spytac o ceny w tym kraju, chodzi mi przede wszystkim o pola namiotowe, żywność i paliwo. Choć cena piwa też będzie mile widziana ;)

·
pjortas
7 Posts
w Czarnogórze polecam podróż z Budvy do Kotoru przez górskie przełęcze (kierunek na Cetinje a później już hardcore) a nie główną drogą E65. widoki na Bokę Kotorsaką są super, niektórzy określają trasę jako jedną z najpiękniejszych w Europie. Tylko jedno małe ale... auto trzeba mieć z dobrymi hamulcami, bo nie jest zbyt przyjemna dla kierowcy, ale widoczki wynagradzają :nuts:

1 - 20 of 31 Posts