SkyscraperCity banner

1141 - 1160 of 1213 Posts

·
Registered
3,856 Posts
Tu jest tak wąsko że jak dojeżdżasz stroną pasażera to się go musisz pytać czy jeszcze jest miejsce. Normalnie jest krawężnik czy pobocze.
Tu pożyczasz skuter i walisz śmiało bez problemu. Ciężki motor może mieć faktycznie lekki problem.
Tylko nie w weekend tam jedź to będziesz mógł czuć przyjemność z jazdy. Inaczej to prawie w korku i palące się hamulce w Dacii ;)

·
1Marek1
1,328 Posts
Tu jest tak wąsko że jak dojeżdżasz stroną pasażera to się go musisz pytać czy jeszcze jest miejsce. Normalnie jest krawężnik czy pobocze.
Tu pożyczasz skuter i walisz śmiało bez problemu. Ciężki motor może mieć faktycznie lekki problem.
Tylko nie w weekend tam jedź to będziesz mógł czuć przyjemność z jazdy. Inaczej to prawie w korku i palące się hamulce w Dacii ;)
Transfogaraska mam w planie w czwartek a Transalpinę w piątek. Jedziemy z ekipą która już tam była i zna tamtejsze zwyczaje. Pozdrawiam

·
Registered
1,565 Posts
Na Transalpinie i Trasfogaraskiej bede za dwa tygodnie. Tylko komuś kto nie jezdzi na motocyklu może się wydawać taki wjazd na moto za łatwy, bo" dla niego jest szeroko". Chociażby z powodu że czesto nie ma się jak zatrzymać na tych pochyleniach albo strach zjechać do krawedzi żeby puscić auto z przeciwka. Tak jak piszesz to już czysta adrenalina.

PS- w której minucie sa te autobusy?
Aby sprecyzować dla tych co nie wiedzieli do końca o istnieniu tych tras jak ja chcę się upewnić że mówisz o drogach w Rumuni :) ? Teraz patrząc na mapie wyglądają ciekawie :D Tą drugą to chyba Top Gear jechał przez Rumunię ale tej pierwszej nie kojarzę.

·
Registered
3,856 Posts
Bez przesady. Jechałem 90 KM i 150 KM autem i nie było problemów. Zadyszki dostają kierowcy, którzy nie umieją jeździć po górach.
Transalpina to najwyżej położona droga w Rumunii. W Top Gear jej nie pokazywali i nie jeździli bo wtedy jeszcze nie byłą cała wyasfaltowana.

·
Registered
584 Posts
Miałem okazję ostatnio jechać przez Serbię i Macedonię do Grecji i przyznac musze że od Leskovca w Serbii aż do Grecji droga robi wrażenie.

Z tego co wiem to odcinek za Leskovcem oddali do użytku w tym roku, pytanie czy to sama Serbia "udzwigneła" czy UE coś pomogło ? bo tunele i estakady robią wrażenie.

Następnie jest Macedonia początek niby autostrada ale w górach i widać że swoje lata swietlności ma za soba natomiast im bliżej granicy z Grecją to droga wydaje się w miarę nowa i tez robi wrażenie tunele, ścinanie gór oraz estakady, kiedy ta droga została oddana do użytku i czy też z pomocą UE czy sama Macedonia dała rade to zbudować ?

Bo przyznać muszę że wrażenie robi ogromne.

·
Registered
4,273 Posts
^^
W Serbii budowę autostrad finansują w większości Chińczycy, choć występują też odcinki z dofinansowanie Azerbejdżanu. Ostatnio Serbia rozmawia nt. dofinansowania z Rosji i Turcji. Dofinansowanie z UE to rzadkość, bardziej kredyty z EBOIR. W przypadku chińskich inwestycji, są to b. nisko oprocentowane kredyty, ale warunkiem jest udział chińskich firm w realizacji.
W Macedonii jest jest mieszanie, ale większość dofinansowania jest z europejskich pieniędzy (UE, EBOIR itp) + USA + budżet lokalny.

·
Registered
584 Posts
Grecja planuje zrobić połączenie 2x2 od granicy z Macedonią do Salonik ? Bo teren wydaje się prosty a obiekty są przystosowane pod 2x2. Wiadomo coś kiedy ma tam powstać prawdziwa autostrada bo to obecnie to jest twój o nazwie "autostrada"

·
Registered
4,273 Posts
^^
Nie jest planowana rozbudowa w najbliższych latach. Ruch tam jest niewielki. Niech przynajmniej wyremontują to co jest bo stan tej drogi woła o pomstę do nieba.

·
Registered
4,414 Posts
[BiH] M5

Kilka fotek z Bośni ode mnie.

Na początek magistrala M5. Magistrala w krajach byłej Jugosławii to odpowiednik naszej drogi krajowej. Zwykle im niższy numer, tym jej znaczenie większe. Piszę zwykle, bo akurat w przypadku M5, która niegdyś łączyła zachód kraju, a właściwie wybrzeże Adriatyku (początek w mieście Senj, w Chorwacji) z granicą z Bułgarią w pobliżu serbskiego miasta Zajećar, sprawa nie jest tak oczywista. W obrębie Bośni trasa nadal nosi stare, jugosłowiańskie oznaczenie i na większości swego przebiegu pełni funkcję ważnego, tranzytowego, krajowego i międzynarodowego korytarza. Mimo to, odcinek od Sarajewa do Praćy wciąż pozostaje wąską - obecnie już asfaltową - drogą, a od Praćy do Rogaticy prowadzi dawnym, nieużywanym traktem kolejowym, czyli na dobrą sprawę nie istnieje. Kiedyś, kierując się zgodnie z mapą, na której ten fragment M5 był zaznaczony jako droga główna, trafiłem na rzeczony odcinek. W nocy! Z dzieciakami. Normalnie, gdybym był sam, to pewnie zaryzykowałbym i pojechał dalej, ale w tych okolicznościach dałem se spokój.

W każdym razie, poniższe zdjęcia pochodzą z części łączącej Vrtoće i Bosanski Petrovac z Kljućem, czyli z zupełnie innej strony.

W miasteczku Kljuć (Klucz - po naszemu) trafiłem na swego rodzaju smaczek. Poniższa tablica niedość, że pamięta starą, dobrą "Jugę" to w dodatku nosi wyraźne śladu niedawnego konfliktu zbrojnego w Bośni I Hercegowinie.

Ostatnie zdjęcie z "empiątki" przedstawia tablicę. Niby zwykłą, regionalną, wewnątrz jednego kraju. Ot, taka granica województwa, czy może bardziej kraju federalnego w RFN, albo kantonu w Szwajacarii. Nic z tych rzeczy. Tu, w tym miejscu przebiega linia demarkacyjna, rozdzielająca dwa światy, oba w równym stopniu, prawdopodobnie najwyższym w skali Europy, dotknięte zaburzeniem nazwanym przez Miljenko Jergovića "nacjonalistycznym imaginarium".

·
Moderator
71,595 Posts

·
Registered
26 Posts
idiotyzmy

^^
Nie jest planowana rozbudowa w najbliższych latach. Ruch tam jest niewielki. Niech przynajmniej wyremontują to co jest bo stan tej drogi woła o pomstę do nieba.
WIĘKSZYCH BREDNI NIE CZYTAŁEM NA TYM FORUM OD DAWNA. Ruch od Evzoni do Salonik jest NIEWIELKI? To główna trasa z północy do Salonik i Aten oraz reszty Grecji. Oczywiście można jechać przez Prilep i Bitole od razu na Kozani i dalej A2 ale kto chce zjezdzac z autostrady? Trasa Evzoni-Saloniki to 90% ruchu na kierunku który wymieniłem. Jechałeś tam choć raz "znawco"???

1141 - 1160 of 1213 Posts