SkyscraperCity banner

1 - 20 of 78 Posts

·
Registered
28,198 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Nie znalazłem wątku o kolejach chorwackich - a mam kilka zdjęć.

"Glavni kolodvor", czyli dworzec główny - w Zagrzebiu:

Chorwackie EZT widziane z ogrodu botanicznego w Zagrzebiu - znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, wstęp jest bezpłatny:

Tabor HŻ na dworcu głównym w Zagrzebiu:

Chorwackie wagony w składzie pociągu do Budapesztu:

Sprzęganie wagonów z Rijeki do Osijeka z wagonami z Zagrzebia do Budapesztu - te dwa pociągi jadą razem między Zagrzebiem a Koprivnicą:

Jedna ze stacji w Chorwacji:

Lokomotywa która prowadziła pociąg do Budapesztu (na pewno na krótkim odcinku między Koprivnicą a Gyekenyes, czyli pierwszą stacją na Węgrzech; nie jestem pewien co do odcinka między Zagrzebiem a Koprivnicą):

To by było na tyle :)

Może jeszcze bilet - wystawiony przez koleje węgierskie:

Ciekawe jest, że na Węgrzech, w Chorwacji i w Rumunii - przynajmniej jeśli chodzi o drużyny konduktorskie pociągów międzynarodowych którymi jechałem - nie stosuje się szczypiec konduktorskich. Konduktorzy znakują bilety przy użyciu długopisu.

·
Registered
Jay B. Tanstaafl
2,061 Posts
Nie znalazłem wątku o kolejach chorwackich - a mam kilka zdjęć.

"Glavni koldovor", czyli dworzec główny - w Zagrzebiu:

Sympatyczne zdjęcia. Wrocily wspomnienia. Jechalem kiedyś pociągiem Zagreb-Budapest, potem samolot BUD-WAW. Było to jednak w czasach zdjęć na kliszy :).

PS. Glavni kolodvor, nie "koldovor" :)

• Like
Reactions: rmacik

·
Registered
28,198 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Prawda, "kolodvor", jak "kolejodworzec".

Jeszcze na jakiś miesiąc przed moim przejazdem kursowanie pociągów Budapeszt-Zagrzeb było zawieszone ze względu na imigrantów/uchodźców. Czyli wyglądałoby na to, że było to jedno z połączeń wykorzystywanych przez nich - gdy wybuchła ta cała afera - by przedostać się do centralnej Europy. Obecnie nie ma już po nich śladu, a pociąg jedzie prawie pusty, szczególnie na odcinku przez granicę.

Zagrzeb to ładne, bardzo zadbane miasto. Choć jak na stolicę, stosunkowo nieduże i dosyć spokojne.

·
Registered
12,487 Posts

·
Registered
28,198 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Nie zaktualizowałeś spisu treści.

Można by dołączyć jeszcze Bułgarię, bo ona chyba też nie ma swojego wątku. Ewentualnie dodać Grecję, która swój wątek ma, ale niewiele się w nim dzieje.

I Rumunia też chyba swojego wątku nie ma, bo Mołdawia jest połączona z Ukrainą.

·
Registered
12,487 Posts
Wielki projekt kolejowy Słowenii zagrożony. Premier podaje się do dymisji

Premier Słowenii Miro Cerar podał się do dymisji po tym, jak Sąd Najwyższy nakazał powtórzenie referendum w sprawie budowy nowej linii kolejowej do portu Koper – najważniejszego projektu jego rządu.
Przyczyną rezygnacji jest kolej, a konkretnie projekt budowy drugiego toru do adriatyckiego portu i miasta Koper od stacji Divaca. Linia o długości 44,3 km jest obecnie jednotorowa i zelektryfikowana, ale oprócz przewozów pasażerskich prowadzony jest nią intensywny ruch towarowy, w dużym stopniu z Węgier. Nowa nitka, mająca istotnie zwiększyć przepustowość, prowadziłaby krótszą trasą, o długości 27,1 kilometra.
całość na http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadom...sji-po-fiasku-inwestycji-kolejowej-86219.html

·
sceptyk
15,591 Posts
To może na małe rozruszanie wątku wkleję z macedońskiego forum informację o dostarczeniu ostatniego z chińskich pociągów:

Skopje/Скопје;138233665 said:
Пристигна и шестиот патнички воз на МЖ Транспорт / The last (of the six in total) new train arrived in Macedonia. Photos by mia.mk

·
Registered
28,198 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Musi być wyliczanka, bo temat obejmuje nie tylko Bałkany. Słowenia już do Bałkanów się nie zalicza.

W obecnej postaci mogłyby być "koleje byłej Jugosławii", ale jak się doda do tego Rumunię, czy, co gorsza, Grecję, to już taki tytuł nie będzie pasować.

·
Registered
28,198 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Tak wygląda przystanek osobowy przy lotnisku obsługującym stolicę Czarnogóry:

Kurczę, chętnie bym to zobaczył na żywo zanim wstąpią do UE i dotrze tam modernizacja...

Nie wiem, czy to złudzenie optyczne, czy nie, ale jak dla mnie, ten peron (na szczęście i u nas jeszcze ziemne perony można spotkać) jest długości peronu tramwajowego.

·
Registered
12,487 Posts
polskie OTL coraz bardziej interesuje się rynkiem bałkańskim (swego czasu chcieli też przejąć Luka Bar AD BAR - operatora portu w Barze, oraz kolejowego przewoźnika kolejowego AD Montecargo)
Specjalna spółka OT Logistics obsłuży klientów z dawnej Jugosławii

Grupa Kapitałowa OT Logistics utworzyła spółkę OTL Forwarding, która zapewni kompleksową obsługę spedycyjną i transportową klientom z Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii. Utworzenie spółki ma na celu zwiększenie obecności Grupy na tych rynkach i może przyczynić się do zwiększenia przeładunków w kontrolowanym przez OT Logistics porcie w chorwackiej Rijece.
OTL Forwarding, z siedzibą w Belgradzie (Serbia), będzie świadczyć m. in usługi spedycji krajowej i międzynarodowej (spedycja rzeczna, kolejowa, lądowa, lotnicza), usługi przeładunkowe, transport towarów ponadgabarytowych, usługi typu Project Cargo, przewóz towarów w temperaturach kontrolowanych oraz obsługę celną. Nowa spółka będzie również korzystała z usług lokalnych portów morskich, w tym Rijeki w Chorwacji oraz Ploče na południu tego kraju.
http://www.rynekinfrastruktury.pl/w...sluzy-klientow-z-dawnej-jugoslawii-62062.html

·
Registered
160 Posts
Kojarzy ktoś czy w tym roku będą prowadzone jakieś remonty na linii Belgrad - Bar? Wysłałem zapytanie do CD i MAV odnośnie bezpośrednich wagonów do Baru jakie w zeszłym roku kursowały. Od MAV dostałem krótką odpowiedź że w tym roku ich nie będzie, a CD odpisało że anulowali je ze wzdlędu na remonty w Czarnogórze.

·
Registered
2,379 Posts
przystanek osobowy przy lotnisku obsługującym stolicę Czarnogóry:

Kurczę, chętnie bym to zobaczył na żywo zanim wstąpią do UE i dotrze tam modernizacja...
Przy lotnisku to dużo powiedziane, spory kawałek na piechotę. W zeszłym roku chciałem z tego cuda skorzystać, ale pojechałem innym środkiem lokomocji. Myślę iż korzystania z tego przystanku ma sens dla udających się nad jezioro Szkoderskie albo nad morze (Bar, Sutomore) albo na północ poza stolicę (kanion Tary), do Podgoricy nie ma sensu.

·
Registered
28,198 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Ale tam z lotniska chyba nie ma innej komunikacji.

A do miasta jednak ten kawałek jest, i nawet dojazd taxi na przystanek kolejowy pewnie wyjdzie dużo taniej, niż do miasta.

1 - 20 of 78 Posts