SkyscraperCity Forum banner
1 - 2 of 2 Posts

·
Moderator
Joined
·
32,566 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, kamuoyunda ‘banliyö’ olarak bilinen Balıkesir Raylı Sistem (BALRAY) hattının uygulamaya geçirilmesi için düğmeye basıldığını bildirdi.T.C.D.D. İzmir 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a şehir merkezi ve çevresi ile ilçelerdeki demiryolu ağları ve Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı master projelerde yer alan raylı sistemlerle ilgili yapılacak çalışmalar kapsamında detaylı bilgiler verdi.

Ahmet Edip Uğur, öncelikle ilk etapta Terminal – Çarşı – Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi (kampüs) arasında hafif raylı tramvay (BALRAY) hattının yapılması için gereken alt yapının oluşturulması için çalışmalara başlandığını açıkladı. Başkan Uğur, bu noktada T.C.D.D. Genel Müdürlüğü ile bağlantılı olarak projelendirme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Ahmet Edip Uğur, Balıkesir kamuoyunda ‘banliyö’ hattı olarak bilinen ‘BALRAY’ uygulamasının Toplu Ulaşım Sistemi çalışmalarıyla birlikte entegre edileceğini, bu hattın ikinci etap olarak Yenimahalle (TOKİ) yönünde genişlemesinin planlandığını söyledi. Körfez bölgesinde de turizmin canlanmasıyla artan trafik akışının kolaylaşması için planlanan mevcut İZBAN sisteminin Ayvalık’tan Altınoluk’a kadar uzatılması için gerekli projelendirme çalışmalarının devam ettiği, bu hattında da Ankara’nın desteği ile kısa sürede tamamlanacağı bildirildi.


http://www.bandirmasehir.com/balikesire-balray-geliyor.html
 
  • Like
Reactions: UltrAslanErkan

·
Registered
Joined
·
2,545 Posts
Yarı-memleketim olan Balıkesir'e sonunda bir raylı sistem geliyor galiba.
Karma sistem muhtemelen çünkü Mavi hat mevcut demiryolu zaten -TTM(Toplu Taşıma Merkezi) Tren Garının karşısında durağa Gar yerine Ttm demişler ki Banliyö olduğu ortaya çıkmasın- düzenlenip durak eklenecek. Yeşil hat üzerinde şu anda hiçbir şey yok Balıkesir'in ana bulvarlarından biri fakat çoğunlukla iki şeritli. Orta şeritte gidecek bir tramvay projesi ise sıkıntı yaratabilir ileri de.
Ama masrafa girmemek adına pek çok öneli yer atlanmış Mesela Sanayi ve Otogar arasında KYK yurdu var yolcu potansiyeli yüksek ama Demiryolu Bursa yolunun sağında Yurt solunda kalıyor o yüzden durak ayırmaya gerek görmemişler. Ya da Balıkesir Üniversitesi Ana Kampüsü, o da atlanmış gerçi biraz uzak ama yine de çok yolcu potansiyeli olan bir yer.


http://balikesir.bel.tr/haberler/balikesire-hafif-rayli-sistem-geliyor
 
1 - 2 of 2 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top