SkyscraperCity banner

1 - 20 of 36 Posts

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #1
Miasto położone w Górnej Frankonii, land Bawaria, 70 tyś miasto wpisane na listę UNESCO.

Pierwsze wzmianki o Bambergu pojawiły się już w roku 902. W 1007 król Henryk II święty założył w Bambergu biskupstwo, przy którym w XI wieku powstała szkoła przykatedralna. Nauczali w niej wybitni humaniści europejskiego średniowiecza, m.in. Durand z Leodium, William z Ebersbergu i Ezzo z Bambergu.

W czasach porzymskich zasiedlane było przez Słowian.
W 1012 roku konsekrowano katedrę wybudowaną przez Henryka II.

Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach co przywodzi na myśl Rzym.
Henryk II poślubiony z Kunegundą Luksemburdzką odznaczał się pobożnością przez co został kanonizowany w roku 1146. Ich grobowiec można oglądać w katedrze. W tej samej katedrze, znajduje się pierwsza w Europie po czasach rzymskich figura, rzeźba człowieka na koniu czyli Jeźdźca Bamberskiego ok. 1225, ołtarz Wita Stwosza oraz grób papieża Klemensa II jedynego pochowanego na północ od Alp.

Jednak Bamberg ma jeszcze coś. Browary. W czasach największego rozkwitu ok. 1800 roku działało tu 60 sztuk. Na jednej ulicy 28. W 1907 roku wybuchła wojna piwna, bo browary podniosły cenę z 10 fenigów na 11. Pierwsza podwyżka od 1797r. Mieszkańcy się zbuntowali i zaczęto sprowadzać tańsze piwo z sąsiednich miejscowości. Po tygodniu obniżono cenę, jednak wiele z browarów upadło.

Dziś działa tu 8 browarów w tym słynny Heller Trum bardziej znany pod nazwą swojej knajpy Schlenkerla.

Bamberg to także poznańscy Bambrzy czyli osadnicy z Bambergu, którzy przybyli do nas za namową biskupa Szembeka w latach 1719-1753 do opustoszałych wsi wokół Poznania. Historia

Zaczynamy wycieczkę.

Browar Kolsterbrau, jeden z najstarszych, działający od ok. 1200r. 

·
au premier étage
Joined
·
2,425 Posts
Moim zdaniem to jedno z najsympatyczniejszych i najbardziej malowniczych niemieckich miast jakie widziałem. Mimo częściowych zniszczeń w czasie wojny jest dobrze zachowane i zachował się tam klimat, którego nie ma już np. w Norymberdze. Zabudowa Bambergu jest w dużej części barokowa a poprzez to, że miasto wznosi się na wzgórzach, przypominało mi w zimie nastrojem Pragę. I oczywiście mają tam fantastyczne gospody z lokalsami przesiadującymi nad piwem. Bez zadęcia jak w Monachium i nie pod turystów (tak to odebrałem). Jeśli ktoś będzie w okolicy powinien koniecznie spróbować Schlenkerla Rauchbier.
 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #6
Oczywiście po jakimś czasie dochodzimy do słynnej rozlewni piwa Schlenkerla browaru Heller-Trum. Knajpa wzięła swa nazwę od gościa, który dawno temu wtaczając beczkę do niej przygniótł sobie nią nogę. Niezrażony niczym kulejąc wtaczał ją dalej. Od tego kulenia pochodzi nazwa Schlenkerla. Na kapslu piw butelkowych widzimy tego człowieka w kulejącej pozie toczącego beczkę.

Knajpa niezwykle klimatyczna, z pouginanymi belkami pod sufitem. Dziś zajmuje także pomieszczenia sąsiedniego klasztoru Dominikanów. Siedząc w środku można mieć wrażenie, że czas cofnął się kilkaset lat.

Trza tu wspomnieć o instytucji okienka. Każdy browar w Bambergu posiada w korytarzu okienko, przez które można kupić piwo bez wchodzenia do lokalu. Wracając z pracy możemy zajść do okienka i na stojąco w korytarzu wypić kilka piwek. Po powrocie do domu, gdy stara zapyta się czy byłeś znów w knajpie, z czystym sercem można odpowiedzieć, że w knajpie nie byliśmy :D

W lokalu polecam zjeść cudowną golonkę lub faszerowaną mięsem cebule.

Pierwsze wzmianki o lokalu pochodzą z 1405 roku, sam browar jest w rękach szóstego pokolenia rodziny Trum.

Tu wykorzystam lepszej jakości zdjęcia fachowca Piotra Gilarskiego z ubiegłorocznej wycieczki.

 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #7
Po posileniu się golonkami i Urbockiem czyli Koźlakiem udajemy sie w kierunku ratusza.

Urbock dostępny jest tylko jesienią a więc wakacyjni turyści nie mają szans się go napić. Jest mocniej wędzony niż Maerzen. Przedrostek "Ur" oznacza piwo pierwotne, stare, historyczne. Taki sam przedrostek możemy znaleźć w Pilsnerze Urquellu oraz jeszcze kilku piwach.

Przez Bamberg przepływa rzeka Regnitz, która dzieli miasto na dwie części. Regnitz kilka kilometrów za miastem wpada do Renu.

Swego czasu mieszczanie postanowili wybudować ratusz. No i w tym momencie nastąpił ostry spór, każda ze stron miasta chciała go mieć u siebie. Po długich kłótniach ktoś wpadł na pomysł aby wybudować go na środku rzeki co pogodzi obie strony. Jak uradzili tak i zrobili.

Idziemy w kierunku Ratusza.


Scena ukrzyżowania na moście prowadzącym do ratusza.
 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #8


Bamberg posiada także swoją Wenecję. Są to domki nad rzeką, zaraz przy ratuszu. W domkach tych mieszkali rybacy.
 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #9
Na chwilę pozostawimy drogę do następnych czterech browarów za rzeką i wrócimy do Katedry i zamku.Katedra św. Piotra i św. Jerzego


 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #10
Obok Katedry znajduje sie Nowy Pałac.


A w nim ogród różany z rzeźbami. Rzeźby pochowane są na zime w tych budkach.Widok na miasto z ogrodu różanego.


Zabudowania obok Katedry. Prawdopodobnie stare spichlerze.


 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #11
No to wracamy z powrotem na druga stronę rzeki.

Na powyższych zdjęciach widzimy sobotni targ uliczny.

Spacerując po Bambergu człowiek zastanawia się na czym to miasto się dorobiło takich okazałych kamienic i w ogóle bogactwa. Rozwiązaniem są historyczne zapisy. W XVI-XVIIIw Bamberg specjalizował się w produkcji warzyw. Resztki dawnych ogrodów warzywnych na zboczach istnieją do dziś. Do tego doszedł silny lokalny patriotyzm. Mieszkańcy kupowali tylko u swoich, nakręcając rynek.

Do dziś w markecie nie znajdziemy innych niż lokalne piwa, mieszkańcy kupują lokalne produkty: chleb, wędliny, mięsiwa itd.

Kawałek dalej znajduje się Nowy Ratusz i Rynek. 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #12
W końcu dochodzimy do ul. Królewskiej przy której to działało 28 browarów. 28 browarów na jednej ulicy!!!!Stoimy przed browarem Faessla, który działa od 1649r.
Za plecami mamy browar Spezial działający od 1536r. Jest to najstarszy prywatny browar w Bambergu. 

·
Registered
Joined
·
38 Posts
Byłem, widziałem.
Ciekawe miasto, zero pośpiechu, ludzie sympatyczni. Wszędzie dostaniesz się na piechotę, dużo rowerów, mało samochodów. Ale nie wytrzymałbym tam więcej niż tydzień, strasznie brakowało mi miejskiego zgiełku.
 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #18
Po posileniu się wybornym Pilsem w Faessli :cheers: i wędzonym Maerzenem :cheers:, dostępnym tylko w lokalu, nie kupimy wersji butelkowej, udajemy sie w kierunku dzielnicy Wunderburg, gdzie mamy kolejne dwa browary. Dwa a nawet trzy, ale o tym później.

 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #19
Powoli zbliżamy się do celu.

Browar Keesmann. Tu można spożyć cudownego Herren Pilsa.

 

·
Banned
Joined
·
1,873 Posts
Discussion Starter #20
No i doszliśmy do celu. Browar Mahr's. Działa od 1602r i do dziś pozostaje w rękach tej samej rodziny Michel. Obecnym właścicielem jest Stefan Michel. Znany mi osobiście, w poprzednią sobotę udało mi się chwilę z nim pogawędzić.

Zatrzymamy się tu dłużej, pokaże zdjęcia ze środka z poprzednich wizyt. Przybrowarniana knajpa posiada najbardziej kultowy bar w Bambergu. Tu wszystko jest stare, historia wycieka ze wszystkich zakamarków. 
1 - 20 of 36 Posts
Top