SkyscraperCity banner

banner?

1 - 20 of 7697 Posts

·
Powered by Jet-A1
34,476 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Budući da je stara dretva netragom nestala, otvaram novu.

Započnimo s jednim zagrebačkim (hvala, Dadek):

Postajte bilo koju sliku vašeg grada koja vam se sviđa, i željeli bi ju vidit na vrhu. :)

·
HAL9001
1,548 Posts
@KHS:
Da, da nije bilo tog savezničkog bombardiranja, to bi sada bio potpuno drukčiji grad s reprezentativnim palačama... A umjesto toga imamo commie blokove u "starom" dijelu grada... :eek:hno:
Malo je poznata činjenica da je gro zgrada koje su preživjele srušeno eto tek tako, jer su djelovale pretalijanski. Hm... Npr. kazalište "Vittorio Emanuele". Očito je bilo jednostavnije srušit ga nego preimenovati u "Nada Dimić" ili slično :lol:

@delmat:
Ne, nije isti prostor. Stara slika pokazuje novu rivu (južna strana), dok je na novijoj suprotna stara riva. Inače je i nova riva bila u bedemima negdje do početka 20. stoljeća (ako se ne varam), kad su je počeli rušiti i graditi te zgrade) od kojih su preživjele samo 3.

·
Banned
7,386 Posts
Da, da nije bilo tog savezničkog bombardiranja, to bi sada bio potpuno drukčiji grad s reprezentativnim palačama... A umjesto toga imamo commie blokove u "starom" dijelu grada... :eek:hno:
Malo je poznata činjenica da je gro zgrada koje su preživjele srušeno eto tek tako, jer su djelovale pretalijanski. Hm... Npr. kazalište "Vittorio Emanuele". Očito je bilo jednostavnije srušit ga nego preimenovati u "Nada Dimić" ili slično :lol:
znan:eek:hno:
Split je također strada u engleskom bombardiranju, oštećena je palača i zvonik sv. Duje, konkatedrala sv. Petra je uništena (na mistu današnjeg pazara) ali je popravljeno ono šta se moglo popravit. Komad zvonika je pa na sfingu staru 3000 godina iz starog Egipta i ona se raspolovila :( Spojili su je ali se vidi pukotina

Sa druge strane, crveni su srušili Bajammontušu jer je na vrhu ženska statua držala snop sijena i podsjećala ih je na fašizam iako je napravljena daleko prije nastanka fašizma. Prvo se neki baja tija dokazat pa je batom udarija i otkinija snop sijena, a nešto posli je minirana dinamitom i razletila se u milijun komada. A ljudima je bilo žaj pa su skupljali komade prema kojima se radi rekonstrukcija

·
mojarijetschsesluscha
3,204 Posts
Zadar je izgledao super prije rata. Pogotovo Nova Riva. Nije da je sada los ali ipak...
mislim da nam jos treba thread u cemu je dokumentirano sta smo sve u zadnjom i u 2. sr. izgubili.

mislim da nismo svjesni sta smo izgubili.

vidim i ovdje u njemackoj kak se opet pocnje stare zgrade rekonstruirati. to bi i nasa vlada morala bolje subvencjonirati. vidim da se neke stvari opet grade (slavonski brod...) i znam da nemamo para, al ipak bi mi to bio neki prioritet da se opet izgradi.

ja plediram za thread za dokumentaciju pre i post rata.

·
Registered
1,362 Posts
Podržavam! Imam stotine slika Zadra s vizurama koje više ne postoje...
Sve u svemu, i bez obzira na sve - Zadar je po meni, uz Varaždin, najljepši grad u Hrvatskoj. Baš lijepo što je netko sačuvao stare slike.

·
Out of time
11,922 Posts
Budući da je stara dretva netragom nestala, otvaram novu.

Započnimo s jednim zagrebačkim (hvala, Dadek):

Postajte bilo koju sliku vašeg grada koja vam se sviđa, i željeli bi ju vidit na vrhu. :)
Bogovski :eek:kay:.

1 - 20 of 7697 Posts