SkyscraperCity banner

1 - 20 of 57 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nekih četiri mjeseca nakon što sam se vratio sa ovog putovanja i otprilike mjesec i po nakon što sam postavio slike na Flickr konačno sam se nakanio da ih ovdje počnem postavljati i probam sastaviti u jedan manji putopis :) Moja prva posjeta Beču počela je krajem septembra prošle godine i trajala je nepunih sedam dana. Beč je takoreći mističan grad za ljude s našeg prostora i česta destinacija za one koji napuštaju domovinu u potrazi za srećom negdje zapadnije, a i ja sam bio 'gost' kod par poznanika koji se svrstavaju u tu grupu i koji studiraju ili rade u ovome gradu.

Beč je za mene bio maltene potpuna nepoznanica, ali moram priznati da ona očekivanja koja sam ja imao ne može se reći da je baš ispunio. Možda ja previše cjepidlačim, ali to je utisak sa kojim sam ja napustio Beč. S objektivne strane, u potpunosti me pobijaju liste svjetskih gradova najpoželjnijih za život na kojima Beč ako ne zauzima prvo mjesto onda je uvijek makar pri vrhu. Opet, daleko od toga da ovaj grad ne vrijedi posjetiti, upravo suprotno. Izgleda da jednostavno naučen iskustvima metropola mnogo bogatiijih i većih država od Austrije, moja su očekivanja jednostavno bila prevelika.

Nemojte očekivati opširnu reportažu poput one iz Londona, ovaj put nisam uslikao toliki broj fotografija, ali sam manje više zabilježio sva značajnija mjesta i znamenitosti koja sam posjetio. Također želim napomenuti da ni u blizu nisam obišao sva poznata turistička mjesta u Beču, s obzirom da su svi obilasci bili isključivo u privatnom aranžmanu, a moji mi domaćini nisu previše priređivali turističke ture :D

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
U Beč sam došao busem, što je finansijski najprihvatljivija ali u svakom drugom smislu najgora odluka. Ne znam vam reći koliko tačno sati traje putovanje ali je svakako previše, barem za mene koji nisam navikao na nešto tako. Pogotovo sada nakon što se uvedu letovi za Beč sa Wizzom, ne vidim realnu potrebu da ikome iz Tuzle ili okolice više padne na pamet da za Beč krene busem.

Uglavnom, prve slike su iz samog centra grada

20170922_134801 by nestva ran, on Flickr

20170922_135016 by nestva ran, on Flickr

Neka me neko ispravi jer nisam baš siguran, ali trebalo bi da ovakvih statua ima nekoliko po gradu i one u suštini predstavljaju svaku od država u sklopu Austrougarske. Trebalo bi da jedna od njih predstavlja i BiH, a za ovu na slici ne znam šta je tačno, nisam previše zagledao. Kao što vidite dijelovi su pozlaćeni i prekriveni mrežom, koja štiti od "golubova" :D

20170922_135046 by nestva ran, on Flickr

·
Inveniam viam
9,538 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Ovako se u Beču ispisuju nazivi ulica. Broj ispred imena vam govori u kojem se Bezirku nalazite. To su gradske oblasti i ima ih ukupno 23. Što je broj manji nalazite se bliže centru grada i naravno nekretnine su skuplje. Ova slika očigledno govori da se nalazimo u samoj srži Beča

20170922_134438 by nestva ran, on Flickr

Jedna panorama :)

20170922_134352 by nestva ran, on Flickr

Katedrala Stephansdom. Nalazi se, gle čuda :D, na Stephansplazu i na svim kartama predstavlja centralnu tačku grada

20170922_125731 by nestva ran, on Flickr

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #8 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Sada dolazimo do dijela grada gdje je smještena većina muzeja u Beču. U ove dvije prelijepe zgrade smješteni su Muzej historije umjetnosti i Muzej prirodne historije (tj Naturhistorisches Museum, ne znam za ljepši prevod :D)

20170922_143752 by nestva ran, on Flickr

U zgradi lijevo je Muzej umjetnosti i tu smo se zaputili, međutim ipak samo dvije slike iz unutrašnjosti

20170922_144818 by nestva ran, on Flickr

20170922_144821 by nestva ran, on Flickr

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #12 ·

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Ovako je izgledalo moje snalaženje po Beču. Grad ima nevjerovatno dobro organizovan javni saobraćaj, što je bilo i za očekivati. Bezbroj linija podzemna željeznice ili U-bahn, tramvaja i buseva omogućavaju da se gradom krećete bez ikakve potrebe za automobilom, a da se snađete jako pomažu Google mape i Quando, kao što se može vidjeti na slici

20170922_171112 by nestva ran, on Flickr

20170922_171132 by nestva ran, on Flickr

Karlskirche po noći. Jako zanimljiva zgrada, meni je ostala u pamćenju kao crkva sa dvije munare :lol:

20170923_225407 by nestva ran, on Flickr

·
Inveniam viam
9,538 Posts

·
Inveniam viam
9,538 Posts
Discussion Starter · #20 ·
1 - 20 of 57 Posts