SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3606 Posts

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #1
Jako, ze jestem chyba jedynym reprezentantem tego miasta na tym forum za sprawe honoru uznalem utorzenie tego topicu, tym bardziej ze to wlasnie tutaj znajduje sie obecnie najwieksza powstajaca polska inwestycja - Elektrownia Bełchatow II. Inwestycja ta warta jest wiecej niz wszystkie do tej pory wybudowane w Wawie wiezowce - bo kilkadzisiat mld zl.]

Dobra moze na poczatek zanim zaczne wklejac do watku inwestycje z mojego regionu nieco o moim miescie bo 90% Polakow mysli, ze wydobywa sie tu wegiel kamienny i ze miasto to lezy na Slasku:)

Bełchatów jest położony w środkowej Polsce na południe od miasta Łodzi na Wysoczyźnie Bełchatowskiej nad rzeką Rakówką (prawy dopływ rzeki Widawki).

Niedaleko od miasta (10 km) znajduje się największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne, w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Brunatnego "Bełchatów" oraz Elektrownia Bełchatów, dzięki czemu Bełchatów jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w regionie.

Populacja: 65 tys
Powierzchnia: 34,6 km²

Dynamika rozwoju i prognoza wzrostu liczby ludności Bełchatowa


Jak widac, kiedy w innych miastach dynamika wzrostu w latach transformacji malala lub robila sie ujemna w Belchatowie sie zwiekszyla.
Dzisiaj wrzuce infa o kilku inwestycjach z ostatniego miesiaca. A pozniej w zaleznosci od tego ile ich bedzie.
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #2
Radni powiatowi przyjeli dzisiaj Plan Rozwoju Lokalnego na lata 2005-2008. Projekt obejmuje inwestycje drogowe, kulturalne oraz sportowe. W Bełchatowie ma powstać m.in. stadion lekkoatletyczny z prawdziwego znaczenia.Plan Rozwoju Lokalnego powiatu bełchatowskiego zakłada rozbudowe infrastruktury drogowej, społecznej, kulturalnej i sportowej. Przyjećie i kaceptacja radnych planu była konieczna. Chodzi nie tylko o to, by prace mogły ruszyć ale też i o to, by na ich realizacje możnabyło pozyskiwać środki z zewnątrz , głównie z Uni. Powiat chce wybudować m.in. dwa obiekty sportowe. Pierwszy to stadion lekkoatletyczny , drugi to zaplecze sportowe dla Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 2. Finasowo samorząd jednak sam sobie z tymi zadaniami nie poradzi. Plany są dalekosiężne a ich realizacja z całą pewnością nie zakończy się wraz z kadencją tego zarządu i tej rady. Dokument jest jednak tylko pewną wytyczną kierunków działań. Oznacza to , że w przyszłości nastepcy mogą go zmieniać. Przyjęcie go przez radnych było jednak konieczne . Daje bowiem to zarządowi możliwośc ubiegania się o dotacje z zewnątrz.
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #3
Ważna informacja dla kierowców. Na ulicy Lipowej przy wyjeździe z miasta mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, spowodowane pracami remontowymi jakie są prowadzone na tym odcinku.To kolejny etap przebudowy drogi krajowej nr 8. Dwa lata temu od ulicy Sercańskiej do posesji nr 106 położono nową nawierzchnię, zrobiono oświetlenie , wybudowano ścieżki rowerowe chodniki oraz kanalizację i wodociągi. Teraz ruszył drugi etap inwestycji na odcinku kolejnych 600 metrów. Choć zarządcą tej drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad, to całość inwestycji wartej 5.700.000 pokrywa miasto. Ten odcinek krajowej “ ósemki” remontowany będzie do końca tego roku. Oprócz nowej nawierzchni, oświetlenia, ścieżek rowerowych, kanalizacji zrobione będą wygodne dojazdy rowerowe do terenów leśnych .
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #4
Bełchatów stara się o kilkanaście milionów złotych na wykonanie kluczowych inwestycji na terenie miasta. Choć wnioski są po weryfikacji i zostały zaakceptowane przez kolejne instytucje to sprawa stanęła pod znakiem zapytania? Jeszcze do niedawna autorzy wniosków mogli spać spokojnie. Po kilkumiesięcznych ocenach wydanych przez Urząd Marszałkowski, Panel Ekspertów i Regionalny Komitet Sterujący 3 z 4 złożonych przez miasto wniosków zaakceptowano. Jak się dowiedzieliśmy na tyle, by Bełchatów otrzymał finansową pomoc. To jednak już nie jest takie pewne. Zmiany, które usiłowało...wprowadzić Ministerstwo Gospodarki doprowadziłyby do punktu wyjścia. A więc wnioski zostałyby poddane do ponownej oceny, co znów wydłużyłoby cały proces. Tu sprawdza się powiedzenie, że czas to pieniądz. Na szczęście dla bełchatowskiego i innych samorządów decyzja ministerstwa spotkała się z oburzeniem urzędów marszałkowskich i jak mówi wiceprezydent Matyśkiewicz najprawdopodobniej dlatego ministerstwo odstąpi od zamiarów. Gdyby jednak to się nie potwierdziło to możliwe, że kanalizacja sanitarna w Grocholicach, monitoring i rozwój sieci elektronicznych w urzędzie nie doczekałyby się dofinansowania.
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #5
Nieco ponad 9 tysięcy zarejestrowanych bezrobotnych w urzędzie pracy to wynik na koniec maja. Tak niski wskaźnik odnotowano po raz pierwszy od 6 lat. Zdaniem Piotra Kopka, dyrektora PUP więcej firm jest większe zapotrzebowanie na pracowników. I choć przedsiębiorcy zatrudniają kolejnych fachowców, to najczęściej w formie prac sezonowych, interwencyjnych. Po zarobek coraz więcej osób wyjeżdża za granicę, bo tylko tam mogą na podobnych warunkach się dorobić. Jak mówi dyrektor Kopek urząd pracy robi co może, by utrzymać spadkową tendencję. W tym celu PUP organizuje kursy i szkolenia adresowane szczególnie do młodych osób. O spadku bezrobocia...świadczy również to, że bełchatowianie chcą pracować bez względu na proponowane przez pracodawcę warunki. To kolejny problem bezrobotnego. Dziś otrzymanie umowy na stałe graniczy z cudem. Tymczasowa praca na sezon choć poprawia statystyki to nie daje perspektyw.
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #6
Są pierwsze pieniądze na budowę trzynastego bloku w elektrowni. Zakład zaciągnął bankowy kredyt o wysokości 220 milionów Euro. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na blisko półtora miliarda Euro. Jak powiedział nam dyrektor ds. pracowniczych Edward Maruszak kolejnych pieniędzy elektrownia nie będzie szukać poprzez podnoszenie...cen energii. Cena megawatogodziny ma pozostać na tym samym poziomie - średnio 108 zł. Już w przyszłym roku rozpocznie się modernizacja pierwszego z dwunastu bloków zakładu. Potem kolejno remontowane będą po dwa rocznie, a trzynasty blok ma być wybudowany w 2009 roku. O pieniądzach musi myśleć zarząd kopalni. Obliczono, że na rekultywację terenów po zakończeniu eksploatacji węgla potrzebne będzie 7 miliardów złotych. Z zapowiedzi i planów wynika, że proces ten rozpocznie się od ok. 2032 roku i potrwa przez kilkadziesiąt następnych lat. Żeby zebrać te miliardy wzrośnie cena węgla. Obecnie tona kosztuje 40 zł. Węgiel ma być droższy o 2, 3 zł. 2 zł więcej na tonie ma przynieść kopalni około 100 milionów złotych rocznie ze sprzedaży węgla. Pieniądze te są zdaniem zarządu holdingu BOT konieczne do przeprowadzenia rekultywacji.
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #7
Powiat Bełchatowski otrzymał 200 tysięcy złotych od gminy Kleszczów na budowę ścieżki rowerowej z Bełchatowa do największych ośrodków wypoczynkowych powiatu - Wawrzkowizny i Słoku.

Ścieżka ma mieć długość 4300 metrów. Bełchatowska elektrownia przekazała 400 tysięcy złotych na dofinansowanie budowy ścieżki na odcinku Poręby - Słok. Z kolei kopalnia wyraziła zgodę na nieodpłatne przekazanie materiałów potrzebnych do budowy (żwir, piasek, tłuczeń) oraz udostępnienie sprzętu.

Ścieżka na odcinku realizowanym przez starostwo będzie miała 4300 metrów, o szerokości 3 metrów. Wykonana będzie z nawierzchni bitumicznej.

Gmina Bełchatów zawarła porozumienie z powiatem dotyczące sfinansowania opracowania dokumentacji projektowo - technicznej ścieżki w okolicach wsi Poręby, przy drodze wojewódzkiej, aby ścieżka "powiatowa" miała połączenie ze ścieżkami przy ulicy Wojska Polskiego w Bełchatowie

741 tysięcy na budowę przekazane zostanie z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 265 tysięcy pochodzi z budżetu powiatu.

Ścieżka do ośrodków wypoczynkowych ma stanowić element większej inwestycji planowanej na przyszłość - połączenia ze ścieżkami rowerowymi znajdującymi się na terenie gminy Kleszczów.

Do tej pory, w 2005 roku, gmina Kleszczów przeznaczyła dla powiatu 200 tysięcy na budowę ścieżki rowerowej, 20 tysięcy na doposażenie Centrum Powiadamiania ratunkowego, 40 tysięcy dla Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie oraz ponad 54 tysiące na funkcjonowanie filii wydziału komunikacji w Kleszczowie.

- Zarząd Powiatu jest bardzo wdzięczny władzom gminy Kleszczów za wsparcie finansowe wspomagające działania powiatu w wielu sferach działalności, zarówno inwestycyjnej, jak i społecznej - mówi Jacek Zatorski, starosta bełchatowski. - Bez pomocy gminy Kleszczów wykonanie wielu zadań byłoby bardzo utrudnione ze względu na niewystarcząjące środki w budżecie powiatu. Dobra współpraca samorządów powiatu bełchatowskiego z gminą Kleszczów sprzyja rozwojowi regionu i służy poprawie życia mieszkańców.

W zeszłym roku gmina Kleszczów wspomogła powiat na kwotę ponad 110 tysięcy złotych. 40 tysięcy otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie, 10 tysięcy Dom Pomocy Społecznej w Zabłotach, 20 tysięcy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, ponad 40 tysięcy przeznaczone zostało na kleszczowską filię wydziału komunikacji starostwa.

Ps. Jak to dobrze miec pod reka gmine, ktora ma za duzo kasy (Kleszczow to najbogatsza gmina w Polsce).
 

·
Moderator
Joined
·
7,926 Posts
W Kleszczowie otwarto fabrykę
2006-07-04
Agnieszka Zielińska

Jeden z największych europejskich producentów farb i materiałów wykończeniowych uruchomił fabrykę w Kleszczowie koło Bełchatowa.

To pierwszy w Europie Środkowej i Wschodniej zakład produkcyjny koncernu Caparol budowany od podstaw. Oficjalne otwarcie nastąpiło 23 czerwca. Budowa zakładu trwała niespełna osiem miesięcy i kosztowała prawie 8 mln zł. Na działce o powierzchni blisko 11 ha powstał zakład, który obecnie jest jednym z najnowocześniejszych w branży. Zastosowano tu najnowsze technologie i wysoko zautomatyzowany park maszynowy.

W fabryce produkowane są suche zaprawy budowlane na bazie cementów i kruszyw (tynki, kleje, masy szpachlowe itp.). Roczna wydajność obiektu wynosi blisko 20 tys. ton. Początkowo blisko 50 proc. produkcji będzie eksportowane do Europy Wschodniej.
Caparol to koncern o ponad 100- -letniej tradycji. Pierwszy zakład produkujący farby budowlane ze „znakiem słonia” rozpoczął działalność w 1895 r. w Ober-Rammstadt koło Frankfurtu nad Menem. Obecnie oferta firmy obejmuje: farby, tynki, systemy ociepleń, lakiery budowlane oraz materiały renowacyjne. Caparol ma fabryki na terenie Niemiec, Austrii, Francji, Włoch, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Chin i Gruzji. Zatrudnia blisko 3,7 tys. pracowników, a roczne obroty grupy sięgają ponad 800 mln EUR.
W Polsce firma działa od ponad 10 lat. W 1996 r. rozpoczęła współpracę z niezależnymi zakładami produkcyjnymi, które produkowały wybrane materiały z jej oferty.
Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2131 str. 6
 

·
Banned
Joined
·
4,029 Posts
Belchatow bardzo preznie sie rozwija bliskosc elektrowni ,telewizory,budownictwo...
i najbogatsza gmina w polsce
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #10
Skoro juz ktos odkopal watek to wrzuce kilka fotek zrobionych pare dni temu. Po kolei:

To jest obecna hala Skry:

Akurat przyjehaly pazie z TVN wiec sa jakies szmaciaki i dobrze nie widac.


od tylu


projekt


obecny stan budowy:
Koncza za kilka/nascie dni.
 

·
Banned
Joined
·
4,029 Posts
podoba mi sie ten obiekt ile kosztowal ?
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
Discussion Starter #12
Wszystko ksoztowało 7,5 mln.

Tymczasem w Bełchatowie szykuje sie najwieksza inwestycja w Polsce. 1,6 mld E czyli okolo 6,3 mld zł Za te kase by sie postawilo kilka Złotych Tarasow:)

BOT Górnictwo i Energetyka SA podpisał w czwartek umowę, dzięki której otrzyma 880 mln euro kredytu. Środki te pozwolą sfinansować 55 proc. kosztów budowy nowego bloku w Elektrowni Bełchatów SA.

Pozostałe 45 proc. inwestycji będzie finansowane ze środków własnych elektrowni. Budowa o łącznej wartości 1,6 mld euro jest planowana na cztery lata.

Rzecznik prasowy BOT GiE SA Daniel Dziewulski powiedział, że dzięki tej inwestycji powstanie najnowocześniejszy w polskiej energetyce blok produkcji energii. Dodał, że jego moc wytwórcza (833 MW) odpowiada ok. 80 proc. zapotrzebowania energetycznego Warszawy.

Dyrektor departamentu skarbu BOT GiE SA Krzysztof Schoenthaler zwrócił uwaę, że finansowanie ma charakter unikatowy dla branży energetycznej, bo nie angażuje Skarbu Państwa. "To projekt oparty wyłącznie na ryzyku kredytobiorcy, czyli na bilansie grupy BOT S.A." - powiedział.

Prezes BOT GiE SA Paweł Skowroński poinformował, że następne plany inwestycyjne grupy BOT SA dotyczą rozpoczęcia budowy dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole (w 2009 r.; o mocy wytwórczej ponad 400 MW każdy) oraz nowego bloku w Elektrowni Turów (o mocy powyżej 200 MW).

Część tych inwestycji zastąpi wyłączane w przyszłości zużyte bloki, część pokryje rosnące zapotrzebowanie na energię. "Jeśli przyjąć, że rośnie ono w Polsce w tempie ok. 3 proc. rocznie, to inwestycje te są konieczne, by sprostać zwiększonym potrzebom" - powiedział Skowroński.

Elektrownia Bełchatów jest obecnie największym krajowym producentem energii. Grupa BOT S.A. ma ok. 26 proc. udziału w polskim rynku wytwarzania energii elektrycznej. 15 proc. udziału w rynku krajowym przypada na Bełchatów, 7 proc. na Turów i ok. 5 proc. na Opole.

Zgodnie tegorocznym raportem ING Banku nt. rynku energii elektrycznej, Polska, z 4 proc. udziałem w zużyciu energii na rynku europejskim, zajmuje ósme miejsce wśród 25 państw UE. Plasuje się tym samym między Holandią i Finlandią.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi zużycie energii elektrycznej brutto na mieszkańca w Polsce jest dość niskie (2,6 MWh w porównaniu ze średnią UE 5,7 MWh).

Jeśli obecne tendencje w elektroenergetyce utrzymają się w przyszłości, w 2030 r. ok. 34 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z elektrownii gazowych, ok. 13 proc. z jądrowych, ok. 26 proc. ze źródeł odnawialnych i ok. 27 proc. z pozostałych elektrowni cieplnych - podaje raport.

W 2003 r. elektrownie gazowe wytwarzały ok. 16 proc. europejskiej energii, jądrowe - ok. 33 proc., pozostałe elektrownie cieplne - ok. 38 proc. 13 proc. przypadało na źródła odnawialne.
 

·
Banned
Joined
·
4,029 Posts
jest to bardzo wazna inwestycja
pieniadze robią wrazenie :)
piwko dla bełchatowa ! :cheers: :cheers:
 

·
Banned
Joined
·
4,029 Posts
ten budynek ma ponad 120 metrów wysokości
 

·
Moderator
Joined
·
7,926 Posts
Koreańczycy polubili okolice Bełchatowa
2006-08-28
Małgorzata Grzegorczyk
Koreańczycy polubili okolice Bełchatowa

Humax kupił fabrykę telewizorów, a teraz tworzy kompleks za 30 mln EUR, do którego wejdzie 5-6 firm i powstanie tysiąc miejsc pracy.

Koreański Humax na dobre zagościł w Bełchatowie. Spółka, która kupiła tu fabrykę, buduje drugi zakład i ściąga kooperantów. W realizacji zamierzeń pomaga jej koreański Neotech, z którym w marcu wspólnie kupił bełchatowskiego producenta telewizorów plazmowych i ciekłokrystalicznych Bel-Art, obecnie Tosen.

— Tworzymy kompleks elektroniczny dla firmy Humax. Pojawi się tu 5-6 koreańskich poddostawców. Zainwestują m.in. spółki Neotech, Humax, Tosen i Youngsung Polska. Obecnie pracuje tu 110 osób, pod koniec roku będzie 150, a w przyszłym roku 500-1000 — zapowiada Otti Rim, prezes Tosen oraz Neotech, który nadzoruje projekt w Polsce.

Neotech zainwestuje na terenie, który ma pod koniec września zostać objęty Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (około 2 ha). Firma zobowiązała się wydać 10 mln EUR i stworzyć 200 miejsc pracy.

— Część firm zainwestuje w strefie, pozostałe nie. Do końca 2007 r. cały projekt wyniesie 20-30 mln EUR — szacuje Otti Rim.

— Spółka interesuje się kilkunastoma hektarami — dodaje Leszek Wysocki, pełnomocnik ds. rewitalizacji parku przemysłowego w Bełchatowie.

Neotech będzie w nowej fabryce produkować płyty główne do telewizorów i urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej (STB) dla Humaksa. Pozostali kooperanci — resztę potrzebnych elementów. Ale nie tylko. Podobno firma myśli o rozwinięciu produkcji sprzętu elektronicznego, m.in. odtwarzaczy MP3.

Te inwestycje to bardzo dobre wieści dla Polski.

— Humax, który już ma fabrykę w Pruszczu Gdańskim, to jeden z największych na świecie producentów STB. Firma ma w Polsce także centrum badawcze — komentuje Stefan Kamiński, szef Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Chang Gin Kim, szef działów badawczych Humaksu w Warszawie i Pruszczu Gdańskim, zapowiedział już wcześniej w „PB”, że zamierza zwiększyć w nich zatrudnienie z 13 do ponad 100 osób w 2010 r.

Humax to producent urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości HDTV oraz telewizorów LCD HDTV. Spółka eksportuje do 90 krajów, jej obroty w tym roku mają sięgnąć 1 mld USD. Firma ma fabryki lub centra badawcze w Korei, Irlandii Północnej, Indiach, Chinach i Polsce.
Źródło:
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2169 (2006-08-28), str. 9
 

·
Registered
Joined
·
12,440 Posts
jak sie kiedyś dorobie:):)zrobie bełchatowowi konkurencje..zbuduje elektrownie geotrmalną:):)oczywiście z moimi zerowymi prawie kosztami wykończe konkurencje....ruiny kupie za grosze od syndyka..i powiększe góre kamieńsk o jakieś 500 metrów:):)

a tak serio...ile ta inwestycja wygeneruje miejsc pracy..czy jest to może modernizacja?:)
 
1 - 20 of 3606 Posts
Top