SkyscraperCity banner

1 - 20 of 103 Posts

·
Registered
2,538 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Cześć! Wraz z Tom68relo podjęliśmy decyzję o założeniu kolejnego berlińskiego tematu, skupiającego się na pokazaniu aktualnych/przyszłych inwestycji mających miejsce w stolicy Niemiec. Pokażemy Wam co się właśnie buduje, a także to na co przyjdzie nam poczekać jeszcze parę dobrych lat. Do założenia tego tematu zainspirowało mnie spore tempo zmian w Berlinie - wizytuję Berlin raz do roku, a zawsze coś nowego mnie uderzy. Nie chcę już być zaskakiwany, więc zapragnąłem śledzić berlińskie zmiany i się nimi dzielić.

Może niektórzy nie wiedzą (w co jednak wątpię), że Potsdamer Platz w 1994 roku wyglądał tak:

1996:

2005:

Jest to oczywiście jeden, dosyć banalny przykład, ale mniej więcej pokazuje o co chodzi. Wiele dziur, wyrw w zabudowie, architektura na niezłym poziomie, niemiecki pieniądz i jesteśmy świadkami wielu - pozytywnych przemian.

Zaczynamy! :cheers:

A! Jeśli chodzi o mnie to będę posiłkował się niemieckim oraz angielskim forum SSC, a także... zasobami Internetu.

Spis aktualnych inwestycji:
Berliner Stadtschloss - post #2
Upper West - post #5
Leipziger Platz 12 - post #10
HumbdoltHafenEins & Kennedy-Haus - post #14
Ostkreuz - post #20

Spis ukończonych inwestycji:
Bikini-Haus - post #8

Mapa inwestycji - wykonana przez @SebastianCrow

·
Registered
2,538 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Berliner Stadtschloss - odbudowa

Od zjednoczenia Niemiec trwa dyskusja nt. odbudowy zamku. W 2007 roku Bundestag podjął decyzję o jego odbudowie. Rekonstrukcja gmachu miała się rozpocząć w 2010 roku, po uprzedniej rozbiórce pałacu Republiki, która zakończyła się pod koniec 2008 roku.

Kamień węgielny został położony 12 czerwca 2013 roku przez prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. Odbudowa ma dobiec końca w 2019 roku, kiedy to pałac zostanie oddany do użytku publicznego jako hotel oraz muzeum sztuki.
(wiki)

1920:

1950:

Zburzony w 1950, na jego miejscu powstaje w latach 1973-1976 Pałac Republiki.

1977:

Pałac Republiki, który również znika z powierzchni ziemi pod koniec 2008 roku.

2008:

2019?:

Humboldt-Box (otwarty w 2011 roku, aktualne miejsce wystaw, punkt widowy na budowę):

Jak idzie (od)budowa? Zdjęcia od @noisrevid z forum.

·
SkyGuy
989 Posts
Zoofenster (Waldorf Astoria), Upper West oraz kompletnie wyremontowany Bikini Haus to tylko poczatek projektow do odswiezenia okolicy.
Centrum dawnego Berlina Zachodniego troche "zapyzialo", dawna stolica NRD zostala odpicowana i Ku'damm zyskal powazna konkurencje w postaci Friedrichstraße wiec zaczeto cos robic by "odkurzyc" okolice.
Bedzie tez min kompletny remont Dworca ZOO, wyburzone zostana budynki po jego drugiej stronie gdzie sa hostele, sex shopy i tym samym okolica nabierze blasku.
W tym watku Verbat i ja - postaramy sie o zdjecia i aktualizacje dotyczace wazniejszych lub wiekszych inwestycji w miescie, byc moze sam wkrotce wybiore sie na jakas wycieczke po City i porobie jakies fotki.

·
SkyGuy
989 Posts
Zaczne moze od Bikini Haus, ktory wlasciwie niedawno po dokladnym remoncie oddano do uzytku. Zbudowany w latach 1955 - 1957 obiekt na szczescie uniknal losu wyburzenia i lsni nowoscia, choc jego "nowe" surowe betonowe wnetrze nie zachwyca kazdego.
Bylo tak:

A jest teraz tak:

Innym kultowym obiektem w sasiedztwie Bikini jest slynne kino "Zoopalast".
Nie udalo sie odbudowac obiektu jaki stal przed wojna, po prostu bomby zmiotly go z powierzchni ziemii. Zdecydowano sie na nowy budynek, realizacja nastapila w latach 1956 - 1957.
To w nim jak jeszcze miasto bylo podzielone murem odbywal sie slynny festiwal "Berlinale".

dzis:

jedna z sal:

Mimo remontu glowne obchody Berlinale pozostaly na Potsdamer Platz.
Niedlugo postaram sie przedstawic kilka innych inwestycji, na razie City West.

·
Registered
12,579 Posts
Super wątek, będę śledził :cheers:

·
Registered
2,538 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Leipziger Platz 12

G. Wertheim miał wizję zbudowania największego domu handlowego w Europie i udało mu się to w 1896 roku... mija ponad 100 lat i mamy powtórkę z rozrywki.

Leipziger Platz znajduje się żabi skok od Potsdamer Platz.

1900:

1990:

2003:

2015?:

Jak idzie budowa? Zdjęcia od @Ludi i @noisrevid

PS. Zachęcam też innych do dodawania inwestycji. Ogólnie temat poświęcony jest aktualnym inwestycjom, ale takie świeżynki jak Bikini Haus też się będą pojawiać!

·
Registered
2,538 Posts
Discussion Starter #11
Zanim opiszę okolicę HbF i aktualne inwestycje mające tam miejsce, musimy poświęcić minutę dworcowi.

Najpierw przypomnijmy jak kiedyś wyglądał HbF, a właściwie Lehrter Bahnhof:

1900:

1997:

Zabytkowy Miejski Dworzec Lehrte został w 1987 z okazji uroczystości 750-lecia Berlina odnowiony kosztem 10 milionów marek. Latem 2002 z uwagi na budowę nowego dworca został jednak wykreślony z listy zabytków i rozpoczęto roboty rozbiórkowe. (wiki)

Obecną formę dworca może podziwiać od 2006 roku:

Tyle tytułem wstępu. W kolejnym poście przejdziemy do Humboldthafen.

·
Registered
55 Posts
Hej,

Od bardzo niedawna rozpocząłem projekt pt. Mapa Inwestycji Berlina.
Mapkę można znaleźć tutaj:
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zCVGKfEIqdSU.kD2YSrAXUIFQ

@verbat, @Tom68relo, jeśli uznacie, że jest to godne uzupełnienie wątku to może dodacie linka do niej w pierwszym poście obok spisu inwestycji. Myślę, że to pomogłoby innym forumowiczom w odbiorze tego świetnie zapowiadającego się wątku.

Tak trzymać! :)

P.S. Mapa będzie rozwijana na bieżąco, tak aby była prawdziwie świeżym i kompleksowym spisem inwestycji dziejących się w Berlinie.
Jeśli wkradł się do niej jakiś błąd to dzięki za informację, również jeśli są w niej rażące braki to dajcie znać (na ten moment wszystkie inwestycje, które pojawiły się w tym wątku są w niej zawarte).

·
Registered
835 Posts
dobrze to wszystko wygląda, w piątek mam rozmowe kwalifikacyjną o pracę w Berlinie, także forumowicze, trzymać kciuki ;)

·
Registered
2,538 Posts
Discussion Starter #18
@SebastianCrow - wow! Tego właśnie brakowało, już wrzucam do pierwszego posta. Dobra robota.

@drowningman666 - trzymamy!

·
SkyGuy
989 Posts
Berlin jak zawsze inspirujacy w swoim porządku i planowaniu ! Jedyną wadą berlina jest to, że mówi się tam po niemiecku...
...ale za to z jakim fajnym dialektem :D

A teraz kolej na obecnie najwieksza inwestycje komunikacyjna w miescie - przebudowa wezla Ostkreuz.
Jeszcze do niedawna stacja straszyla wygladem, sypala sie w oczach. Juz za czasow NRD wymagala modernizacji.
Stacja lezy na granicy dzielnic Friedrichshain, Treptow oraz Lichtenberg.
Krzyzuja sie tam wazne linie S-Bahn, ktorymi mozna dojechac w kazdy punkt miasta.
Po remoncie nowoscia beda perony kolei regionalnej, dworzec bedzie mial rowniez polaczenie
z berlinska siecia tramwajowa.

Kilka fotek ponizej pokazuja jak wygladal Ostkreuz przed remontem/przebudowa:
Charakterystycznym symbolem wezla jest wieza, ktora jest objeta ochrona.

Widok z lotu ptaka:

Przez dekady czas tam stanal w miejscu:

A tak bedzie wszystko wygladalo kiedy inwestycja zostanie dokonczona:

Rozpoczecie budowy glownej hali:

Bylem zaskoczony jak szybko ja zmontowano.

Obecnie wszystkie perony na dolnym poziomie sa wyburzone , zastapione nowymi i przesuniete
ok 150 metrow.

Budowa jeszcze troche potrwa. Trzeba jeszcze zrobic gotowy skret z centrum w kierunku Schönefeld czyli przyszle lotnisko BER, a tym samym wjazd od strony centum na S-Bahn Ring.

Rownolegle trwa przebudowa przystanku Warschauer Straße gdzie bedzie nowa hala i nowe perony.
Tam planowane jest tez przyblizenie stacji metra U1 by skrocic czas przesiadek.

1 - 20 of 103 Posts