SkyscraperCity banner

1 - 20 of 42 Posts

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Kilkudniowa wizyta w Berlinie pozwoliła odświeżyć pamięć i wrócić do lat 80-tych kiedy w ramach Ochotniczych Hufców Pracy kopałem trawniki we wschodnim Berlinie w dzielnicy Marzahn (taki odpowiednik warszawskiego Ursynowa). Tak więc nieco inna fotorelacja niż pozostałe - skupiłem się głównie na wschodniej części choć i zachodnia też została uwieczniona. Zdjęć mam dużo, nie wrzucę wszystkiego żeby nie przynudzać. Chyba, że będzie zainteresowanie. Czekam więc na opinie i odzew.

Zaczynamy od stacji S-Bahn Springpfuhl mieszczącej się pod Allee der Kosmonauten

Tutaj okolice Alt Marzahn - okolice Landsberger Allee i Allee der Kosmonauten

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)

Dawny DDR-owski supermarket w którym w latach 80-tych robiłem zakupy. Obecnie z powodu braku parkingu nieco podupadł.

Szkoła w której zorganizowane mieliśmy noclegi. Niedaleko znajdowała się zdewastowana obecnie sala gimnastyczna w której w godzinach popołudniowych organizowaliśmy mecze polsko-niemieckie.

To ta hala sportowa.

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Ostrzeżenie o uszkodzonej nawierzchni.

Tutaj już część centralna Berlina - Frankfurter Allee i dalej Karl-Marx Allee

Budynek przeznaczony prawdopodobnie do wyburzenia.

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #6
cd. Alexanderplatz i świetna architektura okalających plac budynków (z detalami).

·
Registered
2,222 Posts
Ale swojsko :)

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #8
Ale swojsko :)
Cały czas Ost Berlin więc swojskie klimaty. Ciąg dalszy Alexanderplatz - bahnhof od dołu w przejściu pod peronami.

Street art Alexanderplatz

I taka ciekawostka ekipy sprzątającej Berlin

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
..und der Berliner Fernsehturm

w środku, wejście i kasy biletowe

w oczekiwaniu na wejście do windy (jeżdżą dwie)

·
DDR FAN
3,567 Posts
Ale wysyp niemieckich wątków. Fajnie, że w końcu odkrywamy Niemcy nie tylko jako kraj wyjazdów zarobkowych ale także jako niezwykle interesujący turystycznie. Berlin ze względu na niedalekie położenie i releatywnie niskie ceny na miejscu będzie moim zdaniem w przyszłości "opanowany" polskich turystów.

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)
Ten budynek po prawej zawsze mnie intrygował. Świetnie się prezentuje taki wybielony, najwyraźniej po remoncie.
Mam jeszcze trochę zdjęć z Alexanderplatz z roku bodajże 1990 lub 1991 - slajdy. Jeśli chcecie mogę to poskanować i wrzucę dla porównania.

Budynki w Berlinie mimo architektury socrealistycznej są odnowione i prezentują się jak za czasów Honeckera. Mieszkania w budynkach okalających Alexanderplatz osiągają podobno dość wysokie ceny i są poszukiwane. Dzielnice typu Marzahn to raczej podrzędna kategoria i mimo dużej staranności w zieleń i otoczenie to lokale są dość tanie jak na warunki niemieckie - wielka płyta. To samo dzieje się i u nas. Mniejsze jest zainteresowanie takimi mieszkaniami i są one zdecydowanie tańsze.
Berlin jest ogromnym miastem a to co się dzieje wieczorami na Kreuzbergu to trzeba po prostu zobaczyć. Setki knajp przy ulicach, pełno ludzi do późnych godzin nocnych.
Przechodząc Unter den Linden natrafiłem na ciekawy plakat z zaproszeniem na wystawę socrealistycznej architektury.

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #13
Dobra, było część o Ost a teraz pora na West. Zaczynamy przy wizytówce Berlina Zachodniego czyli dworcu Zoologischer Garten czyli w skrócie dworcu ZOO

Przykład ciekawej architektury budynku windy prowadzącej na stację U-Bahn

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #14 (Edited)
I jeszcze kilka zdjęć z ulicy której nie wypada nie odwiedzić będąc w Berlinie a przy której znajdziemy m.in. słynny dom towarowy KaDeWe - ulica Kurfürstendamm i Tauentzienstraße

·
Bitte ein Bit
2,194 Posts
Discussion Starter #15
I na koniec mój ulubiony temat czyli berliński U-Bahn. Tutaj zdjęcia robione na stacji Brandenburger Tor czyli Brama Brandenburska.
Linia U55 obejmująca zaledwie 3 przystanki.

·
Banned
8,060 Posts
bardzo ciekawy watek, prosze wiecej. bylem ostatnio w Berlinie w 2008, podobalo sie, bardzo przypominalo mi Warszawe ale bez starowki i moherow w centrum. w tej chwili jest miasto modne ale dla mnie jakos duchu brakowalo, Kreuzberg bardzo fajny, tego brakuje troche w Warszawie.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Berlin ze względu na niedalekie położenie i releatywnie niskie ceny na miejscu będzie moim zdaniem w przyszłości "opanowany" polskich turystów.
Już jest - spacerując po Wyspie Muzealnej częściej się słyszy język polski niż niemiecki :nuts:

PS. no i rzecz jasna czekam na więcej fotek, kocham Berlin :)

1 - 20 of 42 Posts