Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 43 Posts

·
Registered
1,291 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jako że mieszkam w Szczecinie i mam urlop, to wczoraj postanowiłem wybrać się do Berlina :). Zależało mi na pogodzie i na szczęście trafiłem. Jakby ktoś był zainteresowany, to bilet PKP Szczecin-Berlin HBF kosztuje 10 euro w jedną stronę. Wychodzi więc ok. 85zł za transport, a do tego mamy całą dobę za darmo metro, tramwaje i autobusy, zarówno w Berlinie, jak i w Szczecinie po powrocie (w Szczecinie oczywiście metro nie dotyczy :D). Dodatkowo można na początku trochę kasy zaoszczędzić, bo widać, że Polacy na dworcu w Szczecinie się zgadują i kupują bilety grupowe. Wtedy płaci się 5 euro w jedną stronę. Jest to jednak patent tylko w wyjeździe DO Berlina, bo Z Berlina nie widziałem za wielu Polaków. W każdym razie bez większego kombinowania da się załatwić transport za 15 euro w obie strony, tylko nie wiem, czy wtedy za darmoche jest transport już w samym Berlinie.

No to jedziemy ze zdjęciami :).

1. Hauptbahnhof - potężny dworzec, wielopiętrowy, takie mini miasteczko. Byłem pod wielkim wrażeniem. Większość szklana, panuje ogromna przestrzeń. Obiekt robi niesamowite wrażenie. Masa ludzi, masa kultur, szok dla kogoś, kto rzadko bywa w takich miejscach - tak jak ja :).

2. Do pogody miałem szczęście, ale do samego poruszania się po mieście już nie. Trafiłem na przyjazd niemieckich piłkarzy po wygranych mistrostwach świata w piłce nożnej. Główny most od strony dworca prowadzący w stronę centum zamknięty. Łaziłem dookoła próbując znaleść przejście na drugą stronę - do centrum, do obiektów, które chciałem fotografować. Następnie dowiedziałem się od policji, że muszę iść aż na Friedrichstrasse, a więc dosyć daleko jak dla mnie. Upał, tłum i dezorientacja :p. BTW Berlin bardzo się rozbudowuje, przy dworcu postaje masa nowych biurowców, jeden wielki plac budowy. Tutaj spojrzenie na rzekę jak szedłem w stronę upragnionego przejścia do centrum:

3. Chodzenie dookoła miało swoją zaletę - zrobiłem kilka zdjęć ciekawych mam nadzieję miejsc.

4. Tutaj mamy Reichstag zrobiony z tyłu:

5. Dalej już znalazłem się na Friedrichstrasse:

6. Kolejne ujęcie z tej ulicy. Generalnie europa na maxa:

7.

8.

9.

10. Jedna z głównych aleji Berlina Unter Der Linden. Na mapie wydaje się, że można ją przejść dosyć szybko, ale w rzeczywistości ciągnie się to kilometrami. I jeszcze do tego budynki - są monumentalne i jest ich strasznie dużo. Z daleka niektóre wyglądają na mniejsze, ale jak się podejdzie to masakra. Człowiek czuje się jakby go zmniejszyli 3x :). Na tej alei sa wypasione sklepy, dziesiątki obiektów kulturowych, masa turystów, świat mi wcześniej nie znany. Kiedyś byłem w Berlinie kilka razy, ale teraz pojechałem sam, żeby sobie to wszystko ogarnąć i wrażenia zupełnie inne.

11.

12.

13. Berliner Dom - Katedra Berlińska. Zdecydowanie najpiękniejszy budynek w całym mieście. Zrobił na mnie oszałamiające wrażenie, zarówno swoim pieknem, otoczeniem jak i swoją wielkością. Jest to budynek przeolbrzymi i jak się bliżej do niego podejdzie, to człowiek się orientuje jakie to jest wielkie i aż ciary przechodzą.

14. Portal Katedry - niewiem jaki wysoki, ale sądzę, że co najmniej jak 4-piętrowa kamienica:

15. Widok na Hotel Rarisson Blue oraz w tle znana berlińska wieża widokowa. W tym hotelu znajduje się ponoć potężne akwarium o pojemności 1 miliona litrów, miałem to wpisane na listę atrakcji, ale nie za bardzo wiedziałem jak się tam dostać i niestety odpuściłem :p.

16. Wszędzie pełno statków wycieczkowych. Bardzo popularna i fajna sprawa, ale mnie by pewnie nie było stać :p.

Później dorzucę więcej zdjęć. Obecnie są w obróbce. Wątek rozwojowy, poniewaz jeszcze tam wrócę. Może nawet za niecały miesiąc :).

·
Moderator
19,505 Posts
Na świętowaniu mistrzostwa też byłeś? ;)

Dodatkowo można na początku trochę kasy zaoszczędzić, bo widać, że Polacy na dworcu w Szczecinie się zgadują i kupują bilety grupowe. Wtedy płaci się 5 euro w jedną stronę.
Polak kombinator :D

·
SkyGuy
1,203 Posts
By tylko obejrzec akwarium w hotelu Radisson wystarczy wejsc do hotelu i zobaczej wszystkow lobby.
By sie przejechac winda przez akwarium trzeba skorzystac i osobnego wejscia.

·
Bydgoszcz w budowie
18,928 Posts
Później dorzucę więcej zdjęć. Obecnie są w obróbce. Wątek rozwojowy, poniewaz jeszcze tam wrócę. Może nawet za niecały miesiąc :).
Ciekawie się zapowiada.

Tylko mała prośba, żeby było maksymalnie 10 zdjęć w poście, a może i mniej. Strona może się stać strasznie długa przy takiej ilości jak obecnie ;)

·
Registered
1,291 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Kolejne zdjęcia gotowe, więc jedziemy dalej :).

17. Widok na wieżę widokową. Ma wysokość z tego co pamiętam ponad 300m i naprawde robi wrażenie. Zagospodarowanie terenu dookoła również niczego sobie:

18. Obok była fontanna a w tle jakiś Kościół. Bardzo ładna przestrzeń:

19. Ponownie wieża, ale z innej perspektywy:

20. Alexanderplatz - znany mi jeszcze z dzieciństwa. Ogromna przestrzeń i tysiące ludzi, bardzo dobra komunikacja.

21.

22. Po Alexander Platz postanowiłem wybrać się na Postdamer Platz. Ponieważ byłem wykończony, to skorzystałem z lini metra U2. Bardzo wygodne i szybkie. Tyle tylko, że ciepło trochę i klaustrofobicznie :). A poniżej parę zdjęć Postdamer Platz:

23.

24. Posdamer Platz jest niesamowity, mega nowoczesność, świetna przestrzeń publiczna. Miejsce godne zachwytu.

25.

26.

27. Sony Center - znane i piękne miejsce. Warto też wspomnieć, że miałem trochę problem z telefonem - wyłączony roaming międzynarodowy :D. Dzięki temu cały dzień nie miałem kontaktu z nikim ("tylko alarmowe"). W Sony Center na szczęście złapałem Wi-fi (darmowe 30minut dla kazdego w miejskim systemie) i mogłem wysłać maila do brata, że nie ma ze mną kontatku :).

28.

29. A poniżej KaDeWe - potężne centrum handlowe raczej z topowymi towarami. Nawet nie wchodziłem - bałem się, że nie zdążę wszystkiego ogarnąć. Dalej znajduje się LEGO Store, w którym są nawet do zakupienia licencjonowane zabytki Berlina w wersji LEGO. Poza tym warto wspomnieć, że w sklepie tym znajduje się Pick a Brick Wall.

30. Do Bramy Branderburskiej postanowiłem iść z buta przez swojego rodzaju park. Sorry, ale nie znam nazewnictwa - wiem wstyd :p.

31. Impreza związana z mistrzostwami - ciągnęło się to przez całą aleję, było chyba z 20 telebimów na długościu kilku kilometrów. Żeby wejść musiałem ulec przeszukaniu - żeby nie wnieść broni - w sumie uzasadnione w takim miejscu i przy takiej imprezie. Dookoła było dużo śmieci i piwa. Ludzie bawili się tam parę godzin, a później zostało to co na zdjęciach. Generalnie odniosłem wrażenie, że nie cieszyli się jakoś na maxa. Ot impreza, wypili i poszli :p.

32.

33. Słynna Brama Branderburska - piękna, ale trudno było ująć, bo pod słońce a do tego pełno telewizji itd. dookoła. Ogólnie słaby dzień na zdjęcia tego zabytku:

34. Hotel Adlon Kempinski - według mnie najlepszy hotel w Berlinie jeśli chodzi o lokalizację. Sam budynek też najbardziej mi się podoba. W środku chyba musiał być ktoś ważny, bo przy głównym wejściu pełno ludzi z aparatami w oczekiwaniu na kogoś.

35. Tutaj ciekawy rodzaj rowerka.

36. Reichstag. Wkurzyłem się, bo zdjęcia nadpisałem na oryginale i muszę jeszcze raz obrabiać :p.

·
Registered
1,291 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Oki, dopiero po dodaniu postu zobaczyłem post krystiand. Obiecuję, że teraz będzie max po 5 sztuk. Do obróbki wrócę innego dnia, bo jestem totalnie zmęczony :).

Pozwolę sobie też dodać do tego wątku zdjęcia z mojego innego wypadu do Berlina, nie tak zresztą dawnego :).

·
Registered
2,538 Posts
Berlin - wyjątkowe miasto... zawsze to powtarzam, tym bardziej, że znajduje się tylko o 250km od Poznania, co jest do osiągnięcia w 2-2,5h samochodem. Znajdziemy się w zupełnie innym świecie, tak różnorodnym, kolorowym. Kiedyś tego nie doceniałem, a dzisiaj wręcz przeciwnie. Potrafię sobie wyobrazić swoją przyszłość właśnie w tym mieście...

·
Registered
1,291 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Miasto fajne, ale ma wg mnie istotną wadę. Otóż na głównych turystycznych miejscach znajdują się raczej ekskluzywne sklepy i restauracje. Przykładowo błądkając sie po śródmieściu zachciało mi się kupić wody, i 1,5l kosztowało 3 euro. Poszukałem później trochę dalej i wycieńczony znalazłem sklep, gdzie była 2 euro i tą już kupiłem. Co jak co, ale u nas nawet na dworcu centralnym w Warszawie nie ma takich cen. Nawet za malutkiego chicken kebaba, wielkości niecałej połowy normalnego musiałem zapłacić 3,5 euro, a do tego cola 0,5l 1,7 euro. W Polsce taki zestaw kosztowałby w granicach 8 zł, tutaj po przeliczeniu lekko ponad 20. Generalnie wszystko jest 3x droższe niż u nas, dlatego polecam zabrać ze soba jakieś kanapki i wode, bo można sporo kasy zaoszczędzić. Żadnego aldika ani netto nie byłem w stanie znaleść niestety po terenach, po których się poruszałem. No bo analogicznie - kto postawiłby Biedronke czy Lidla np. na Wałach Chrobrego czy na starym mieście :).

·
Registered
2,619 Posts
Kebab za 3.5€, cola za 1.7€ w kraju gdzie zarabia się w €, to raczej bardzo atrakcyjne ceny :). A Berlin na Twoich zdjęciach wygląda bardzo dostojnie. Dawaj więcej!

·
Registered
1,291 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Będę musiał następnym razem wyczaić te tańsze sklepy :).

RLU - kolejne zdjęcia będą, ale dopiero chyba po weekendzie, nie mam weny na obróbkę tymczasowo ;]. Później wstawię też moje archiwalne, a następnie trzeba będzie czekać na mój kolejny wyjazd ;]

·
Registered
650 Posts
Miasto fajne, ale ma wg mnie istotną wadę. Otóż na głównych turystycznych miejscach znajdują się raczej ekskluzywne sklepy i restauracje. Przykładowo błądkając sie po śródmieściu zachciało mi się kupić wody, i 1,5l kosztowało 3 euro. Poszukałem później trochę dalej i wycieńczony znalazłem sklep, gdzie była 2 euro i tą już kupiłem. Co jak co, ale u nas nawet na dworcu centralnym w Warszawie nie ma takich cen. Nawet za malutkiego chicken kebaba, wielkości niecałej połowy normalnego musiałem zapłacić 3,5 euro, a do tego cola 0,5l 1,7 euro. W Polsce taki zestaw kosztowałby w granicach 8 zł, tutaj po przeliczeniu lekko ponad 20. Generalnie wszystko jest 3x droższe niż u nas, dlatego polecam zabrać ze soba jakieś kanapki i wode, bo można sporo kasy zaoszczędzić. Żadnego aldika ani netto nie byłem w stanie znaleść niestety po terenach, po których się poruszałem. No bo analogicznie - kto postawiłby Biedronke czy Lidla np. na Wałach Chrobrego czy na starym mieście :).
Tanie jedzenie typu kebab czy pizza znajdziesz na Kreuzbergu.

·
SkyGuy
1,203 Posts
Tanie jedzenie typu kebab czy pizza znajdziesz na Kreuzbergu.
Chyba dawno nie byles na Kreuzbergu :D
Dorzuce moje skromne piec centow:
Jak ktos juz wspomnial to sklepy dyskontowe znajda sie nawet na Kudamm lub
bezposrednio na ulicach odchodzacych.
Najtansze jedzenie jest obecnie w okolicach typowo imprezowych jak np. Friedrichshain. Okolice Warschauer Str. czy nawet na popularnej Simon Dach Str.
Polecam tez kilka chinskich restauracji rozsianych po miescie, ktore oferuja "all you can eat" gdzie sie w zaleznosci od pory dnia placi od 7 do 14 € za bufet.

·
Registered
2,538 Posts
O, info od berlińskiego insidera zawsze cenne. Zapisane, teraz tylko jechać.

A hiszpańskie knajpy, tapasy znajdą się gdzieś Tom? Ale chodzi mi o takie w stylu właśnie hiszpańskim, żadne wykwintne restauracje ;).

1 - 20 of 43 Posts