SkyscraperCity banner
1 - 20 of 209 Posts

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ostatnio bylem w berlinie i mam ponad 200 fotek, ale tu zaprezentuje jakies 60 - 70.
Ogolem robi dobre wrazenie, zwlaszcza infrastruktura drogowa, kolejowa. Na ulicach tylko troche syfek jest, duzo smieci sie wala (bo kosze byly pelne). Miasto ogromne, chyba ponad 4 mln ludzi, z wiezy tel. do dookola widac miasto. Wjazd od strony poludniowej przypomina wjazd do Wroclawia od poludnia (ul. Slaezna), gdyz jest podobna zabudowa.
W centrum malo wysokich budynkow, ale za to jest duzo niskich biurowcow itp.

master pod Rajstagiem:

kolumna zyciestwa:

\/ te byly robione przez szybe:

Jakis pomnik (chyba cos zwiazanego z IIWŚ)

Resztki muru:

Czerwony ratusz

troche krzywe:

Dworzec na aleksanderplatz:

tu cos buduja

Teraz juz widoki z wiezy telewizyjnej (z wysokosci 203 m)(ida w kolejnosci wg ruchu wskazowek zegara, czyli chyba ze wschodu na zachod ;) ):
ten kosciol to katedra ewangelicka:

Kto zgadnie? Ktory to byl dawniej Berlin? E czy W? ;)

tu po prawej widac chyba muzeum pergamonskie:

niektore fotki jak m. in. ta sa gorszej jakosci bo z wiezy fotki robilo sie przez szybe:

ta biala kreska nad miastem to samolot:

to jest ta budowa ktora wczesniej pokazywalem z ziemi:

aleksanderplatz

:bash: :

miedzy ramami okna:

tak wygladalo wnetrze wiezy (do gory idzie sie na telekafe, gdzie jest ruchoma kawiarnia):

wieza z dolu:

(to chcialem dac m. in. na nasz konkurs urban):

Katedra:

(i jeszcze nad tym myslalem co do konkursu):

ponownie katedra:

kawalek za katedra:

muzeum pergamonskie:

Kolejne muzeum (nie wiem jakie):

plac przed Brama Brandenburska:

byla na tym placu wystawa jak zaraz po wojnie wygladal ten teren. Moja babcia pamieta jeszcze jak to bylo wtedy, koniec wojny spedzila w obozie w Berlinie.

Kosciol poswiecony Bismarkowi. Pozostawiony po wojnie bez odbudowy jako pomnik:

- - - - - - - - - -
No i to bylo by na tyle ;)
Pozdrawiam!

·
Banned
2,634 Posts
Zdjęcia super. Ale co do Berlina to trochę jestem zawiedziony (nie widze tam bumu budowlanego jak jeszcze niedawno głoszono że Berlin to największy plac budowy europy). Ponadto myślę że przez ten podział w czasach zimnej wojny Berlin chyba został bezpowrotnie "okaleczony". Będzie to już chyba zwykła stolica, która nie powala na kolana jak Madryt, Londyn, Paryż czy Rzym.

·
.........................
1,147 Posts
Zdjęcia ładne, choc spodiewałem się tak jak przedmówca jakieś nowej arcitektury, wiecej inwetyscji, pocieszający jest fakt, że nie tylko Warszawa jest stolica pełną bloków :) w sumie to dziwne, ze w Berlinie ich tak sporo, bo nawet w małych miastach byłej NRD sa one zakrywane, burzone itp. Berlin pod wzgledem architektury i wygladu raczej na czołówke sie nie pisze :)

·
Registered
13,015 Posts
dla mnie Berlin jest po prostu normalnym miastem. Ani nie zachwyca, ani tez nie przeraza ;) Oczywiscie dzieki za fotki :)
PS: co tutaj buduja? jakas trase?

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter · #6 ·
nowoczesnej architektury w Berlinie tez jest sporo i nawet mi sie podoba. W tz. centrum berlina zachodniego rozwija sie nowoczesne budownictwo chyba najbardziej (wg tego co mowil przewodnik). Co do tego placu budowy to tez sie zdziwilem, nie ma duzo dzwidow i nowo powstajacych budynkow.

·
Registered
1,267 Posts
Fotki fajne, ale tego "wlasciwego" berlinskiego srodmiescia brak->Kudamm, Charlottenburg, Friedrichstrasse, itd.

·
3D
7,274 Posts
Zdjęcia fajne, choć nie bede ukrywał, ze skupiles sie racze na symbolach i widokach z wieży + pare innych, ale nie zła robota, dzieki.

Plac przed bramą to plac paryski. A to muzeum to Muzeum Historyczne Pei'ego. Ogólnie wg. mnie to rozwija się Mitte - srodek/centrum i tam jest najwiecej nowoczesnej architektury, chociaz po stronei Zoo bahnhof i Ostbahnhof też robi sie duzo fajnych rzeczy.

Co do bloków to nie jest ich mało w Ber. ale w przeciwieństwe do Warszawy to one tak jakos az tak nie raża... to cos w tym tylu jako ktos ostanio zapodał zdjecie z samymi blokami wawy stare, tez nie było tak źle byo był porzadek, a tego w Ber. akurat nie brakuje.

A nowoczesnej architektury jset tyle, ze jadac przez miasto 20 minut pociagiem mozna sobie leb ukrecic.

Koniaq: fakt na tych fotach, az tyle sie nie różni, ale w rzeczywistosci różnie sie bardzo. :)

Aha i jeszcze zapomnialem dodac, ze Katedra Berlińska jest superowa!

·
Iroquois of Europe
9,880 Posts
^^^^
Pewnie masz rację, ale musisz pamietać, że jakbyś pierwszy raz przyjechał do Wawy teraz, to też byś kręcił głową do okoła szyi. Wawa już ci sie po prostu opatrzyła.

·
Homo Skyscraperus
22,141 Posts
No ladne ladne...ale te wycieczki takie oklepane... Pergammon, Dom, Brandenburgertor itd. ehhh

a Unter piekne drzewka Strasse :p gdzie?? Byles w Natur (badz biologische museum) ??

·
......................
91 Posts
Jak dla mnie Berlin na tych zdjęciach wygląda gorzeja niż Wawa, tyle tylko że tam jest porządek, ale w końcu Niemcy. No i te gdzie te dżwigi? (Może zrobili się z nich już takie snoby że używają helikopterów np. Sikorskiego :D)

·
3D
7,274 Posts
Petr said:
^^^^
Pewnie masz rację, ale musisz pamietać, że jakbyś pierwszy raz przyjechał do Wawy teraz, to też byś kręcił głową do okoła szyi. Wawa już ci sie po prostu opatrzyła.
Petr, ja zakomunikuje publicznie, że za każdym razem jak jade do waw jestem uradowany, tyle sie na oglądam, ajajaj :) ale Berlin ma poprostu troche wiecej ładu i skladu. Poza tym jak wracam z Waw to na nastepny dzien spie do 11:00 ah ta podróż, ponad 500 km a do Ber. jak by niebylo troszke lżej bo te naciagane 200 km ( naciagane do góry bo tak naprawde to okolo 180 ).

Ale mowie, ze do Wawy tez lubie jeździć i to bardzo. I nie przecze tez, ze jak odwiedze Berlin po raz 10 czy 15 to nie bedzie ten pierwszy szok co pierwszy raz, ale będzie napewno też. Za każdym razem jak wjeżdzam do Waw, to wystawiam głowe z pociagu zeby popatrzec na skyline, a z centralnego ( podziemia ) wychodze w okolo 15 sec. to chyba rekord :D

·
Banned
288 Posts
Dzieki za zdjecia. Szkoda ze Berlin nie najlepiej wyszedl.

BTW: Najwiekszy Thread o Berlinie zbliza sie. Planowane zdjecia ze statku i z balonu. :D

·
Registered
Warszawa
4,929 Posts
To o czym, piszecie to w duzym stopniu kwestia tego ze tu widac duzo Berlina Wschodniego. Po prostu to byly dwa miasta i praktycznie wsztko co ciekawe i zywe jest po zachodniej czesci oraz po srodku (gdzie sie duzo buduje - powstaje prawdziwe nowe centrum). W Warszawie bylo jedno miasto i ono sie po prostu rozwija. W Berlinie para idzie w rozne strony i efekt dla mnie jest przygnebiajacy. Osobiscie wole warszawskie blokowiska, te berlinskie sa strasznie posepne, co szczegolnie razi gdy sie je prowna z zywymi czesciami Berlina. Taki plac Aleksandra to przecierz opustoszale miejsce - a jakby nie patrzec kiedys samo centrum. Berlin jeszcze ze 100 lat sie bedzie zbieral do kupy po podziale.

·
Registered
8,887 Posts
Berlin to poprostu zajebiste miasto, muszę z przykrością stwierdzić, że jeśli chodzi o "street level" to Warszawa i żadne inne polskie miasto się nie umywa, tu w ogóle nie ma co porównywać, poprostu dwa inne światy. Jak wróciłem z Berlina do Krakowa to się załamałem. Zdjęcia nie pokazują prawdziwej twarzy tego miasta, dzwigów też jest już coraz mniej bo poprostu największe inwestycje już się zakończyły, jak byłem w Berlinie w grudniu 2001 to poprostu las dzwigów, coś jak w Dubaju ;) A teraz Wawka to będzie największy plac budowy w Europie :) Ihopeso

·
Registered
4,031 Posts
Krzycho said:
Berlin to poprostu zajebiste miasto, muszę z przykrością stwierdzić, że jeśli chodzi o "street level" to Warszawa i żadne inne polskie miasto się nie umywa, tu w ogóle nie ma co porównywać, poprostu dwa inne światy. Jak wróciłem z Berlina do Krakowa to się załamałem. Zdjęcia nie pokazują prawdziwej twarzy tego miasta,
Racja a my możemy się pocieszać ze Berlin ma także bloki i tyle.

·
3D
7,274 Posts
Krzycho said:
Berlin to poprostu zajebiste miasto, muszę z przykrością stwierdzić, że jeśli chodzi o "street level" to Warszawa i żadne inne polskie miasto się nie umywa, tu w ogóle nie ma co porównywać, poprostu dwa inne światy. Jak wróciłem z Berlina do Krakowa to się załamałem. Zdjęcia nie pokazują prawdziwej twarzy tego miasta, dzwigów też jest już coraz mniej bo poprostu największe inwestycje już się zakończyły, jak byłem w Berlinie w grudniu 2001 to poprostu las dzwigów, coś jak w Dubaju ;) A teraz Wawka to będzie największy plac budowy w Europie :) Ihopeso
Heh, w sumie nie ma co sie oszukiwać - ujete idealnie.
A to ostatnie zdanie równiez jak najbardziej, chociaz Madryt sie zapowada nieźle :) ale my czekamy oczywiście na pl. Defilad :cheers:

·
Silesia Inferior
918 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Krzycho dobrze napisal, ze nie ma co porownywac. Tez wiadomo nie robilem duzo fotek ulic i ich zabudowy, mam karte tylko 256 mb, to zostawialem na to co najlepsze. Ale najwiekszy szok dla mnie to infrastruktura, zwlaszcza kolejowa, chodz drogowa tez jest bardzo rozwinieta. Na kazdym z dworcow w centrum miasta co kilka sekund podjezdza ten ich szybki pociag (nie pamietam nazwy), sban (ta kolej nadziemna), a na dole metro. Miedzy kamienicami, domami w centrum chowaja sie i wyjezdzaja co chwila pociagi i kolejka miejska. Duzo jest nowoczesnej zabudowy pierzejowej na ulicach, co wyglada bardzo ciekawie i ladnie. Fotki tego nie pokazuja bo jak mowilem robilem to co najciekawsze (dla odwiedzajacego miasto po raz pierwszy). W tym miescie po prostu czuje sie jak w prawdziwej wielkiej i bogatej europejskiej metropolii ;)

1 - 20 of 209 Posts