SkyscraperCity banner
1 - 20 of 3496 Posts

·
Registered
610 Posts
Jako, że moderator zasugerował utworzenie wątku o infrastrukturze drogowej w Biłgoraju, tak też czynię;)
Chciałbym zacząć od przedstawienia ogólnej sytuacji drogowej w mieście, opisania ważniejszych ulic, etc., by użytkownikom nie związanym jakoś szczególnie z Biłgorajem dać jakiekolwiek wyobrażenie o naszej infrastrukturze drogowej;)
Przez Biłgoraj przebiegają dwie drogi wojewódzkie – DW835 i DW858.
DW835 przebiega od strony Lublina ulicami: Al. Jana Pawła II, Krzeszowską i Tarnogrodzką, a DW858 od strony Zamościa: Zamojską, Kościuszki i Krzeszowską. Poza tymi ulicami, ulicą wojewódzką jest także Lubelska, ponieważ tamtędy kiedyś biegła DW835, a miasto tej ulicy jeszcze od województwa nie przejęło (a może województwo wcale nie chce tej ulicy się pozbyć? Nie mam pojęcia.;))
W mieście mamy też wiele ulic powiatowych, które nie powinny być w zasadzie powiatowymi, bo nie są cześcią żadnej drogi powiatowej i nie spełniają wymogów, by nazywać je powiatowymi, lecz miasto niechętnie je przejmuje ze względu na ich kiepski stan. Ulice, które miasto ma przejąć od powiatu 1 stycznia 2010r. to: Konopnickiej, Cicha, Maczka, Okulickiego i Poniatowskiego. Na przejęcia innych na razie się nie zanosi...
W mieście mamy 6 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, z czego 5 z jednofazową, a jedno (na ukończeniu) z sygnalizacją wielofazową i pętlą indukcyjną. Na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II z ul. Sikorskiego i ul. Włosiankarską jest jedyne w mieście rondo.
Większośc ulic posiada nawierzchnię asfaltową, choć są wyjątki, jak np. część ul. 3-go Maja, ul. Widok i Plac Wolności, gdzie jest nawierzchnia ze starego bruku, a także ul. Wandy Wasilewskiej z nawierzchnią klinkierową i ul. Nadrzeczna z tzw. bulwarówką ;) Poza tym, jest także spora część osiedlowych uliczek wykonanych z kostki brukowej.

I. Obecnie realizowane inwestycje drogowe.

1. I etap przebudowy ul. Zamojskiej wraz z ul. 3-go maja.
Prace zaczęły się mniej więcej na początku listopada. Na samym początku układana była kanalizacja za kwotę ok. 1 mln zł przez firmę EMP TERMO z Przeworska. Następnie działała Firma Wielobranżowa “Elektromontaż” Stanisław Studnicki z Biłgoraja, która przygotowywała wszelkie instalacje elektryczne pod nowe latarnie i przede wszystkim nową sygnalizację świetlną. Ostatecznie do pracy za kwotę ok. 2,8 mln zł ruszyło konsorcjum PRDM z Tomaszowa Lubelskiego i PRDM z Janowa Lubelskiego.
Dwa schematy z SIWZ:

2. Budowa ul. Poniatowskiego.
Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe S.A. z Kraśnika za kwotę ok. 3,3 mln zł. Termin wykonania prac to koniec września 2009r.
Prace obejmują budowę 987m ulicy wraz z chodnikami po obu stronach, czterema zatokami autobusowymi, ścieżką rowerową po prawej i zatokami postojowymi (ok. 72 miejsca do parkowania wzdłużnego) po lewej stronie oraz oświetlenia ulicznego.

3. Przebudowa ul. Krzeszowskiej.
Przetarg na przebudowę ulicy wygrało PRDM z Tomaszowa Lubelskiego za kwotę 300 tys. zł.
Przetarg na budowę chodnika wygrała firma eVe z Biłgoraja za kwotę 142 tys. zł.
Prace obejmują wykonanie nowej nawierzchni i remont chodnika na 440-metrowym odcinku ul. Krzeszowskiej wraz z budową azylu dla pieszych na skrzyżowaniu z Al. Jana Pawła II.
Mapka z SIWZ:

II. Ważniejsze planowane inwestycje drogowe.

1. Budowa obwodnicy północnej.

2. Budowa obwodnicy południowej w ciągu DW835

3. Przebudowa ul. Kościuszki.

4. II etap przebudowy ul. Zamojskiej.

5. Budowa zespołu ulic Konopnickiej, Maczka, Okulickiego, Cichej i Wiejskiej.

Ze względu na brak czasu (a czastem też i chęci...) opis planowanych inwestycji drogowych postaram się dokończyć w najbliższym czasie.
Przez najbliższe 5 dni nie będe miał raczej dostępu do internetu i takimi rzeczami jak np. przenoszenie postów zajmie się Kfiatek ;)

·
Registered
505 Posts
Sporo inwestycji drogowych będzie realizowanych w Biłgoraju w następnym roku. Zrobiłem orientacyjną mapkę tych większych i powinno to wyglądać jakoś tak:
http://i34.tinypic.com/iw0rbm.gif
- cienka linia - remonty
- gruba - nowe ulice
- pomarańczowa - obwodnica północa, która będzie realizowana tylko jeśli wybije się z listy rezerwowej, ale podobno jest na to spora sznsa.
Jak pojawi się gdzieś dokładny opis to przygotuję bardziej precyzyjną.

·
Registered
505 Posts
W planach tam ma się kończyć obwodnica południowa i powstanie tam pewnie rondo. Do tego czasu jednak faktycznie przydałby się tam lewoskręt. Bardziej potrzebne jest jednak jakieś rozwiązanie na skrzyżowaniu Lubelskiej z Nadstawną i Moniuszki bo wyjazd z tych bocznych uliczek jest bardzo uciążliwy.

·
Registered
505 Posts
Ale ja wcale nie napisałem, że ta obwodnica powstanie szybko.
Chyba każdy się zgodzi, że JPII coraz bliżej do wewnętrznej ulicy niż obwodnicy, ale u nas niestety nie myśli się długofalowo. Prawdziwa obwodnica powinna wychodzić w okolicy Woli Dużej i lecieć wzdłuż torów aż do ulicy Granicznej, a nią następnie do Dereźni za Korczów. Północna już w planach pomija znaczną część Zamojskiej, ale dzięki temu zyskamy ważną ulicę w mieście, a obwodnicy z prawdziwego zdarzenia może doczekamy się za 30 lat, ale podejrzewam, że krótkimi w kiloetrach i długimi w czasi etapami będzie to jednak zmierzało do tej wizji którą zaprezentowałem.

·
Registered
610 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Co do Tarnogrodzkiej, to znów kłania się tu brak myślenia urzędników, ponieważ o ile pamiętam remont nawierzchni był jakieś 3 lata temu i wtedy można było spokojnie taki lewoskręt dorobić, a teraz to już nie ma za bardzo miejsca, bo na przeciwko wyjazdu z Motorowej jest ujęcie wody albo coś w tym stylu no i oczywiście jakby chcieli tam robić rondo to będą problemy z przesunięciem tego czegoś w jakieś inne miejsce.

Zobrazowałem też na szybko jak ja bym sobie wyobrażał układ obwodnic, żeby z tą nazwą miały cokolwiek wspólnego :)

Przy Dereźni chyba trochę przesadziłem, bo obwodnica powinna iść jakoś za ECO PELLETS, a potem czymś co można nazwać przecinką, która praktycznie jest od oczyszczalni, potem idzie za Napięciem aż gdzieś w okolice Korczowa. Jeszcze co do Korczowa, to chyba do Majdanu jest wydzielony pas pod drugą jezdnię, wszystkie domy stoją kilkadziesiąt metrów od obecnej jezdni, więc możliwości rozbudowy są duże, ale wiadomo jak to na wsi..., a poza tym nie ma sensu robić dwóch jezdni na odcinku ok. 2km, a potem zwężać do jednej...

Na weekendzie postaram się uaktualnić zdjęcia z inwestycji, bo pogoda zapowiada się sprzyjająco ;-)

·
Registered
505 Posts
5. Budowa ul. Poniatowskiego od ul. Harcerskiej do ul. Zamojskiej.
Kolejny etap budowy ul. Poniatowskiego, tym razem z drugiej strony.
Ul. Poniatowskiego będzie łączyć się z ul. Zamojską na wysokości planowanego ronda i pewnie razem z przedłużeniem ul. Poniatowskiego to rondo zostanie zrobione. Kwota to 1 mln zł.
W ostatnim numerze Tygodnika Zamojskiego są w skrócie przedstawione inwestycje miejskie i nie ma wzmianki o budowie ronda w tym miejscu. Mają jednak powstać 3 inne na skrzyżowaniach:
- Tarnogrodzka, Krzeszowska, Kościuszki
- Kościuszki, Nadstawna, Kopernika
- Zamojska, Leśna, Przemysłowa

·
Lublinianin (Lubelak)
4,462 Posts
Mam nadzieje, że te stare słupy na Zamojskiej zniknął i sieć energetyczna idzie pod ziemią, bo inaczej to koszmarek wyjdzie.

·
Registered
505 Posts
To skrzyżowanie nie było modernizowane. Może chodzi Ci o krzyżówkę Zamojskiej i Długiej? Jeśli tak to byłem tam we wtorek wieczorem i nowe latarnie już się świecą :) Postawiono też słupy pod sygnalizatory. Co mnie zdziwiło to niestety nie dostosowano ich koloru do czarnych latarni i są srebrne :/
Prace drogowe nie są prowadzone zapewne ze względu na minusowe temperatury i opady śniegu. Firma ma czas na wykonanie zadania do maja i chyba nie powinni mieć problemów z dotrzymaniem tego terminu.

·
bartek2316
45 Posts
Masz rację pomyliłem się.:)

Dlaczego nikt bynajmniej nie lepi drogi na odcinku Gromada-Biłgoraj ( skrzyżowanie ul.Lubelskiej, Jana Pawła II, Batorego). Tam są takie dziury!!!!

·
Registered
610 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Miasto w swoim budżecie pieniądze na przebudowę ul. Kościuszki ma zabezpieczone, tylko niestety nie ma żadnych zapewnień ze strony województwa o tym, że zechcą w tym roku wydać na taki remont jakąś złotówkę, a bez pieniędzy województwa nie ma szans na zrealizowanie inwestycji, bo cały jej koszt może wynieść nawet kilkanaście mln zł, a przypomnę, że miasto ma zaplanowane wydanie tylko 2 mln zł. w tym roku i 2 mln zł. w roku 2010.
Podobnie ma się sprawa z dalszą przebudową ul. Zamojskiej. Wszystko leży teraz w rękach (a raczej pieniądzach;)) województwa.

1 - 20 of 3496 Posts