SkyscraperCity Forum banner
1 - 18 of 18 Posts

·
Registered
Joined
·
198 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Sypną dolarami na lotnisko
Biała Podlaska. Port cargo i serwis lotniczy

200 mln dolarów amerykańskich planuje przeznaczyć warszawska spółka "Gebor” - wspólnie z inwestorami ze Stanów Zjednoczonych - na zmodernizowanie bazy lotniska w Białej Podlaskiej. A także na uruchomienie portu cargo wraz z serwisem.

Taką informację przekazał nam wczoraj Ryszard Grabas, prezes spółki, próbujący już od 1991 roku wykorzystać bialskie lotnisko do potrzeb portu cargo. Prezes Grabas rozmawiał w piątek w tej sprawie z inwestorami amerykańskich firm - Interlink i Pacific.
- Takie rozmowy prowadzimy już od ponad roku - mówi Ryszard Grabas. - Pacific Holding przekształca dawne lotniska wojskowe w porty cargo. Tak stało się m.in. w Turcji, Gruzji, Azerbejdżanie i Ukrainie. Tam firma ta zadbała o utworzenie lokalnych linii lotniczych o małym i średnim zasięgu. Natomiast Interlink Capital dba o sfinansowanie przedsięwzięć.
Sławomir Sieradzki, kierownik Działu Obsługi Medialnej Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, do której należy lotnisko w Białej Podlaskiej, powiedział nam, że "Gebor” ma dzierżawić lotnisko w Białej Podlaskiej do 2045 roku. Do końca czerwca 2008 roku będzie płacić czynsz w wysokości jedynie 1200 zł miesięcznie. Od 2008 r. - 61 tys. zł. Do tej pory AMW ponosiła olbrzymie wydatki - około 2 mln zł rocznie - na ochronę, podatki, energię i oczyszczanie lotniska ze skażeń paliwem.

Marek Pietrzela
17. Maja 2005 19:38 Dziennik Wschodni

-----------------------------------------------------------------------

Heh, mi to juz sie tego komentowac nie chce. Nazwisko Grabas mowi chyba wszystko.
 

·
Registered
Joined
·
2,705 Posts
Przetarg na lotnisko juz ogłoszono! Dane ze strony AMW

Kraków dn. 21.03.2006r.

Ogłoszenie Nr 12

Oddział Terenowy w Krakowie
Agencji Mienia Wojskowego
ul. Wita Stwosza 12
30-965 Kraków 69Znak: WM-12/2006

Działając na podstawie art. 23 ustawy z dnia 30 maja 1996r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2004r. Nr 163 poz. 1711 z późn. zm.), w związku z art. 37 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r. Nr 261 poz. 2603) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. Nr 207, poz. 2108)podaje do publicznej wiadomości,

że ogłasza nieograniczony przetarg ustny na dzierżawę na czas nieoznaczony nieruchomości położonej w Białej Podlaskiej

będącej w zasobie Agencji Mienia Wojskowego

Przedmiotem dzierżawy będzie nieruchomość ujęta w wykazie nr 4 ogłoszonym w siedzibie: -- Oddziału Terenowego Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie ul. Wita Stwosza 12, 30-965 Kraków 69,

- Urzędu Gminy Miejskiej Biała Podlaska, Starostwa Powiatowego Biała Podlaska
od 08.02.2006 r. do 01.03.2006r.

Nieruchomość zabudowana stanowiąca były kompleks lotniskowy, położona w miejscowości Biała Podlaska, województwo lubelskie

wg http://www.amw.com.pl/estate_tenders.php?tender_info=757
 

·
Registered
Joined
·
2,705 Posts
Dlaczego ożywić ten port lotniczy?

Polska ściana wschodnia nie ma żadnego portu lotniczego, i sytuacja ta utrzymuje się od lat. Proponowanie inwestycje- takie jak budowa portu od podstaw w Niedźwiadzie kosztem 260 mln PLN- nieodmiennie trącą nierealizmem. Realna, choć oczywiście czasowo bardzo odległa jest jedynie propozycja niewielkiego portu przyjmującego ruch biznesowy w Świdniku pod Lublinem. Tylko że ten port nigdy nie będzie mógł być rozbudowany (lokalizacja na to nie pozwala). Wschodnia Polska będzie pozbawiona więc portu lotniczego zdolnego przyjmować samoloty B737 lub Airbus 319/320, czyli te używane przez większość tanich linii.

Port w Białej Podlaskiej dobrze nadaje się na port lotniczy dla tanich linii obsługujących wschodnią Polskę. Bardzo blisko stąd do Terespola, i kilkustetysięcznego Brześcia, ponadto jest to polska brama na wschód Europy. Port lotniczy w tym kluczowym geograficznym miejscu ma po prostu szansę zaistnieć i przyciągnąć przewoźników. Zaoferuje tez podróż tanimi liniami dla milionów Rosjan czy Białorusinów, pozbawionych możliwości podróży z ich zmonopolizowanych przez lokalnych przewoźników portów lotniczych. Ten port zaoferuje tanią podróż lotniczą dla tych wszystkich obywateli Białorusi czy Rosji, których nie stać na kosztowny wylot z tego kraju.

Ponadto ten port poprawi dostępność komunikacyjną wschodniej Polski- jedynego rejonu Polski który został ominięty przez boom na lotnictwo.

Koszty tego przedsięwzięcia to około 17- 25 mln PLN. Konieczne nakłady to poprawa jakości pasów startowych i dróg kołowania, instalacja systemów podejścia precyzyjnego ILS etc, spełnienie wymogów bezpieczeństwa, zaadaptowanie istniejących budynków na terenie portu lub budowa nowego budynku pod tymczasowy, niewielki terminal lotniczy.

Tak niewiele potrzeba, by wschodnia Polska wreszcie miała swój port lotniczy. Praktycznie cała potrzebna infrastruktura, mogąca przyjmowac niemal wszystkie samoloy pasażerskie świata, jest i mogłaby pracować dla potrzeb tego regionu i jego mieszkańców.

I jednocześnie zamiast podjąć konkretne decyzje i przystąpić do działania, od lat trwa gdybanie rozbite pomiędzy co najmniej 4 różne warianty lokalizacji portu dla tego regionu. Autor tej strony proponuje, by wreszcie podjąć choćby tylko częściową decyzję, i przystosować ten port do roli portu regionalnego dla północnej części województwa lubelskiego, portu obsługującego głównie tanie linie lotnicze.

Adam Fularz - poniedziałek, 03 kwietnia 2006http://podlasieairport.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?173919
 

·
Registered
Joined
·
7,474 Posts
To, że ściana wschodnia nie ma portu nie jest argumentem, że port w Białej jest potrzebny. Bo , że dla Białorusinów to raczej żart.
Potencjalnych chętnych z Białej wystarczy co najwyżej na utrzymanie ochrony lotniska a nie infrastruktury. Problemem jest brak komunikacji kolejowej z Białymstokiem i Lublinem. Łatwiej już dojechać z tych miast do lotniska w Warszawie więc tanie linie odpadają.
Cargo ma największe szanse bo Okęcie pęka w szwach ale dopiero za kilka lat po remoncie linii kolejowej Siedlce-Terespol. No i te szerokie tory dociągnięte do Małaszewicz są poważnym atutem, ale tu dochodzi sytuacja polityczna na Białorusi utrudniająca wzajemną wymianę handlową.
 

·
Registered
Joined
·
2,705 Posts
Pstrykacz said:
To, że ściana wschodnia nie ma portu nie jest argumentem, że port w Białej jest potrzebny. Bo , że dla Białorusinów to raczej żart.
bynajmniej , 40 km na wschód masz 300 tysieczny Brzesć . Również na Brześciu kończy sie autostrada z/do Moskwy . I wcale uważałbym to za duzy argument , widzą jak masowo Białorusini jeżdzą do Niemiec czy Wlk. Brytani .

Potencjalnych chętnych z Białej wystarczy co najwyżej na utrzymanie ochrony lotniska a nie infrastruktury.
fakt , ale czego oczekujesz od 60 tys. miasta ?

Problemem jest brak komunikacji kolejowej z Białymstokiem i Lublinem. Łatwiej już dojechać z tych miast do lotniska w Warszawie więc tanie linie odpadają.
do Lublina nie ma komunikacji kolejowej (a była !!!) ponieważ komunikacja busowa i autobusowa okazała się tansza i wypchneła kolej . Srednio z Białej do Lublina co 15 minut wyjeżdza busik , do tego dochodzą jeszcze autobusy . Fakt że z Białymstokiem mamy cienką komunikacje .

Cargo ma największe szanse bo Okęcie pęka w szwach ale dopiero za kilka lat po remoncie linii kolejowej Siedlce-Terespol. No i te szerokie tory dociągnięte do Małaszewicz są poważnym atutem
Warszawa - Terespol - szybka kolej , do Siedlec tory juz są zmodernizowane do tego dochodzi nieunikniona budowa autostrady A2 do 2013 r. , do tego czasu wystarczec ma przebudowana E30 .
 

·
Registered
Joined
·
7,474 Posts
Dopóki Białoruś nie jest w Unii i w 40 km do Brześcia wliczone jest przejście graniczne to raczej na ten kierunek nie liczę. Jeździłem samochodem w relacjach Biała-Lublin, Biała-Białystok, Wawa-Lublin, Wawa-Białystok. 3 i 4 zdecydowanie lepsze od 1 i 2. O połączeniach kolejowych już było. Na autostradę w najbliższym czasie bym nie liczył. Jeśli już to Wawa-Siedlce bo w relacji Siedlce-Terespol E30 z nową nawierzchnią, obwodnicą Mińska, wiaduktem w Białej przy Janowskiej w zupełności wystarczy.
Jak już pisałem, mam nadzieję, że bliskośc szerokich torów da impuls i region zarobi na obrocie towarami z Rosji, a lotnisko nie skończy wyłącznie jako ośrodek dla azylantów.
 

·
Registered
Joined
·
7,474 Posts
Vahab Toy (nie wim jak się to pisze) zrobił dla Białej gromną rzecz, czyli reklamę jaką to miejsce nigdy nie miało. Obecna ekipa, czyli Prezydent Miasta i biznesmen Grabas czekają biernie aż im inwestor spadnie z nieba.
 

·
Semper Fidelis
Joined
·
298 Posts
"Również na Brześciu kończy sie autostrada z/do Moskwy." Hmmm, jechałem kilka razy tą drogą i z autostradą ma ona tylko dwie wspólne cechy: dwa pasy ruchu i punkty poboru opłat dla "innostrańców". Reszta jak na starej poczciwej "Gierkówce". A wracając do lotniska w Białej Podlaskiej, to naprawdę szkoda aby się marnowała taka infrastruktura. Też widzę szansę w Białorusinach i w ich "ciągocie" do Europy Zachodniej.
 

·
Registered
Joined
·
2,705 Posts
www.onet.pl (wszystkie media o tym trabia :D)

Inwestycja tureckiego biznesmena - Skarb Państwa stracił 9 mln zł

"Rzeczpospolita": NIK sprawdziła w całym kraju, jak gospodaruje się nieruchomościami skarbu państwa. Jedną z wielu nieprawidłowości jest historia znanego tureckiego biznesmena, który obiecywał Eldorado na lotnisku w Białej Podlaskiej.
Prywatne firmy interesowały się tym terenem od początku lat 90. Wtedy część lotniska wydzierżawiła Korporacja Rozwoju Wschód- Zachód kierowana przez Ryszarda Grabasa, w latach 70. pracownika polskiej ambasady w Moskwie. W połowie lat 90. u boku Grabasa w Białej Podlaskiej pojawił się Vahap Toy. Chciał wybudować lotnisko, park rozrywki i tor wyścigów Formuły 1. Spółka z Vahapem Toyem miała rozwiązać kłopoty Grabasa. Jego Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód od 1991 r. nie płaciła należnego skarbowi państwa czynszu dzierżawnego.

Choć pomysł wybudowania w środku lasu parku rozrywki z kasynami i torem wyścigowym wydawał się nieprawdopodobny, Toy szybko zyskał poparcie polityków. I to z pierwszej ligi. Lech Nikolski, ówczesny dyrektor gabinetu premiera Leszka Millera, obiecywał w Białej Podlaskiej, że własnoręcznie zasadzi 20 ha lasu, byle tylko Turek dostał zgodę na budowę.REKLAMA Czytaj dalej


Pomysły Toya wspierał ówczesny i obecny prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski. - Nie tylko on wierzył w inwestycję. Turka przywieźli do Białej Podlaskiej politycy najwyższego szczebla - twierdzi dziś Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu prezydenta miasta.

NIK uznała jednak, że: "Działania prezydenta miasta Biała Podlaska dotyczące nielegalnego umorzenia zaległości w opłatach za korzystanie z nieruchomości skarbu państwa są przykładem mechanizmu korupcjogennego, polegającego na dowolności postępowania urzędników". Władze miasta zaprzeczają i są oburzone twierdzeniem NIK.

- To nieprawda - denerwuje się Rudolf Somerlik. Miasto tłumaczy, że dług został umorzony, bo był uznany przez komornika za niemożliwy do wyegzekwowania.

Prezydent Andrzej Czapski pytany przez "Rz", czy nie żałuje, że Turek pojawił się w jego mieście, twierdzi, że wcale: - Kto nie ryzykuje, ten nic nie zyska. Dzięki temu mam plan zagospodarowania przestrzennego i reklamę Białej Podlaskiej - dodaje. - Nie wiem, czemu NIK się czepia, ja tylko przekroczyłem swoje kompetencje, ale przecież wycofałem się z tej decyzji.

Skarb państwa stracił jednak dziewięć milionów złotych - takie pieniądze mógłby zyskać, gdyby lotnisko dzierżawiła spółka wnosząca opłaty. Odzyskać je może teraz jedynie wojewoda. Tyle że firma Vahapa Toya zbankrutowała.
 

·
Registered
Joined
·
2,705 Posts


Studenci ożywią bialskie lotnisko

Lotnicy i naukowcy postanowili uratować bialskie lotnisko. Od jesieni ruszają w mieście studia o kierunku ratownictwo lotnicze.

- Już od czwartku w naszej ofercie na przyszły rok akademicki będzie nowa specjalność na kierunku ratownictwo medyczne - zapowiada Józef Bergier, rektor PWSZ. - W środę nasz Senat przyjął uchwałę w tej sprawie. Razem z lotnikami chcemy ożywić po wielu latach przerwy lotnisko w Białej Podlaskiej.

Zaczniemy od kształcenia w zakresie ratownictwa lotniczego. Na jesienną rekrutację możemy stworzyć tam nawet 60 miejsc. Tym samym myślimy też o kształceniu ratowników dla powstającego lotniska w Świdniku. A po dwóch latach planujemy przygotowywać też pilotów - zapowiada rektor.

Wczoraj podczas konferencji prasowej Józef Bergier ujawnił, że pomysł na ratowanie lotniska i rozszerzenie specjalności PWSZ narodził się podczas wspólnych rozmów z emerytowanymi lotnikami, którzy pozostali w Białej Podlaskiej po likwidacji jednostki wojskowej.

Rektor ma już za sobą wstępne uzgodnienia z bialskim prezydentem. Chodzi o wykorzystanie przez uczelnię części lotniska, która należy do miasta. Znajdują się tam budynki po byłej jednostce, w których można byłoby stworzyć dobre warunki dla studentów. Praktyczne zajęcia z wycofanymi z lotów samolotami i śmigłowcami mogą być prowadzone w hangarze. Płk dypl. w stanie spoczynku Jan Smolarek przyznał, że po likwidacji jednostki wojskowej pozostało w mieście kilku specjalistów pilotów i absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej. Niektórzy mają doktoraty. Przygotowują się już do pracy w PWSZ. - Serce boli, kiedy człowiek widzi martwe lotnisko - mówi płk Smolarek i tłumaczy: - Nam nie chodzi o dobry sprzęt, lecz najpierw o makiety. Musimy nauczyć ratowników, jak mają się poruszać w samolocie. Myślimy też o zaczątkach aeroklubu. Anna Ślifirczyk, zastępca kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego PWSZ, poinformowała nas, że już dziś jej studenci mają praktyki w pogotowiu lotniczym w Warszawie. Poznają specyfikę tego ratownictwa i w przyszłości mogą wnieść wiele do bialskiej szkoły.

BĘDĄ BIALSCY MAGISTROWIE

Rektor Józef Begier ogłosił też wczoraj, że od października w PWSZ powstanie nowy, dziesiąty już kierunek - rolnictwo. W szkole będą kształceni też częściej studenci z Białorusi i Ukrainy, którzy będą otrzymywać stypendia.
W 2009 r. bialska szkoła stworzy studentom możliwości kształcenia na studiach magisterskich z turystyki i rekreacji. Wtedy prawdopodobnie będzie musiała zmienić nazwę na Bialską Szkołę Wyższą.
 

·
Registered
Joined
·
1,511 Posts
Lublin: A po co w Białej lotnisko?
Podlascy posłowie chcą przeforsować w Sejmie dotację na ożywienie bialskiego lotniska. Kubeł zimnej wody wylał na nich wicemarszałek Jacek Sobczak.
Podlascy posłowie Adam Abramowicz i Jerzy Rębek zabiegają o uchwalenie nowej ustawy. Miałaby umożliwić przejmowanie terenów byłych lotnisk wojskowych przez samorządy.

Uważają, że w przedsięwzięcie powinny włączyć się inne miasta regionu. Na razie jedynie prezydent Siedlec obiecał, że bialską inicjatywę mogą poprzeć przedsiębiorcy z powstającej tam strefy gospodarczej.

O nieczynnym od lat wojskowym lotnisku rozmawiali uczestnicy konferencji w Białej Podlaskiej. W chłodno przyjętym wystąpieniu wicemarszałek Jacek Sobczak podkreślił, że samorząd województwa może wspierać tylko projekty lokalne.

- Nie jesteśmy zainteresowani dużymi, konkurencyjnymi wobec naszego przedsięwzięciami, jakim byłoby regionalne lotnisko w Białej Podlaskiej.
- Trzeba setek milionów złotych na odtworzenie infrastruktury na lotnisku. Brak wsparcia samorządu wojewódzkiego to bardzo zła wiadomość. mówi Jarosław Roszkowski, prezes polsko-amerykańskiej spółki CIDG, która zajmuje się m.in. rozbudową infrastruktury lotnisk i telekomunikacji.

Ale także wśród podlaskich polityków nie ma zgody co do lotniska. Prezydent Białej Andrzej Czapski obawia się czy samorząd będzie stać nawet na skromne zaangażowanie kilku milionów złotych przy przejmowaniu lotniska.

Przeciwstawił się też zabiegom Abramowicza, aby zablokować przetarg Agencji Mienia Wojskowego na dzierżawę lotniska. - Od pięciu lat pies z kulawą nogą nie pytał o nasze lotnisko. Ja bym nie blokował przetargu, niech znajdzie się jakikolwiek inwestor - mówił Czapski.
reklama

Dziennik Wschodni red.Marek Pietrzela
 

·
Registered
Joined
·
1,044 Posts
Szansa dla niszczejącego lotniska w Białej Podlaskiej

Zgodnie z przyjętą ostatnio przez Sejm ustawą, samorządy mogą przejmować mienie po zlikwidowanych jednostkach wojskowych.

Z tej szansy chce skorzystać również Biała Podlaska, gdzie od ponad sześciu lat niszczeje jedno z największych w naszym kraju lotnisk powojskowe.


Ostatni dowódca lotniska płk. Jan Smolarek powiedział Radiu Podlasie, że położony w pobliżu wschodniej granicy Unii Europejskiej obiekt doskonale nadaje się na port cargo. Zdaniem pułkownika Smolarka możliwa byłaby współpraca z firmami transportowymi, zajmującymi się przewozem towarów za granicę, szczególnie na Wschód. Według dowódcy lotniska, znajdą się firmy, które zechcą transportować towar do Białej Podlaskiej drogą lotniczą i dalej ciężarówkami za wschodnią granicę.

Inną możliwością wykorzystania lotniska mogłoby być powstanie tam aeroklubu.

Pułkownik Smolarek podkreśla, że lotnisko wymaga inwestycji. Renowacji wymagają przede wszytkim jedne z najdłuższych w Polsce pasów startowych. Długość głównego pasa startowego wynosi ponad trzy kilometry. Dwa pozostałe mają ponad dwa kilometry długości.

Samorząd Białej Podlaskiej starał się wielokrotnie o przejęcie lotniska od Agencji Mienia Wojskowego.

Przed kilkoma laty głośny stał się pomysł tureckiego inwestora Vahapa Toya, który na terenie byłego lotniska chciał wybudować kilkudziesięciotysięczne miasto z parkiem wodnym i torem formuły pierwszej. Potencjalny inwestor okazał się niesolidny a plan nierealny.


Polskie Radio, chociazby ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,044 Posts
biala24.pl w koncu jakies nowe info o Lotnisku !:D

Na czwartkowej sesji rady miasta pojawił się inwestor, który chce wybudować port cargo na bialskim lotnisku. Jest to spółka Cargo Hub, która zamierza przebudować całą infrastrukturę lotniska.

– Zastrzegamy sobie, że to nie jest jedyny inwestor, który będzie mógł się ubiegać o wydzierżawienie tej części miasta. Ogłosimy przetarg i wybrany zostanie najlepszy – zaznacza Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej. Miasto wystąpiło już do odpowiednich ministerstw o przekazanie lotniska. Problem jest jednak, że samorządowi mają być przekazane tylko pasy startowe. – Wystąpiliśmy także do Agencji Mienia Wojskowego oraz Ministerstw Obrony Narodowej o możliwości pozyskania całej części lotniska – dodaje prezydent.

Na wczorajszej sesji rady miasta pojawili się przedstawiciele potencjalnego inwestora. – Chcemy poprawić całą infrastrukturę lotniska, bo obecnie takie samoloty, jakie planujemy nie wylądują w Białej Podlaskiej. Zmodernizowane zostanę płyty postojowe, magazyny a także chcemy żeby swoją siedzibę miała tu Wyższa Szkoła Hotelarsko Gastronomiczna – mówił Włodzimierz Judkowski, prezes Cargo Hub. Według intencji spółki, ma powstać około dwóch tysięcy miejsc pracy wokół i na lotnisku.

– Chcemy współpracować z każdym – zaznaczył Judkowski.

Jednak radni zapobiegawczo wypytali potencjalnego inwestora. – Mieliśmy już jednego, miało powstać Las Vegas, a teraz lotnisko niszczeje. Kiedyś nam dużo obiecano. Musimy sprawdzić inwestora – zaznaczył Riad Haidar. Natomiast Dariusz Stefaniuk znalazł w Krajowym Systemie Dłużników informację, że prezes spółki jest na jej liście. Prezes był tym zaskoczony, obiecał wyjaśnić sytuację. Przedstawiciele CH obiecali, że będą częściej odwiedzać miasto i być do dyspozycji radnych.

Grupa radnych podjęła uchwałę intencyjną o powołaniu spółki miejskiej, która zajęłaby się sprawą lotniska. Jednak prezydent stwierdził, że nie chce mieć takiej możliwości od rady.

Z naszych informacji, do których dotarliśmy, wynika, że w bialskim magistracie pojawił się kolejny inwestor. W niedługim czasie mają rozpocząć się rozmowy.
 

·
Banned
Joined
·
189 Posts
W tej sprawie trzeba poczekać, aż na ewentualny plac budowy wjedzie sprzęt i zaczną coś robić. W przeciwnym wypadku to tylko kolejne plany, wizje, fatamorgana. W skrócie - uwierzę jak zobaczę.
 
1 - 18 of 18 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top