SkyscraperCity banner
1 - 20 of 48 Posts

·
Registered
3,503 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na początek trochę historii. Muzeum Archidiecezjalne powstaje w miejscu domu widocznego na poniższej pocztówce, wydanej w latach 1915-1918, w okresie gdy w Białymstoku stacjonowały wojska niemieckie. Posiadłość należała do Szarlotty Eschke i Klary Anhalt. Mieszkał w nim Adolf Philipp. Jego ojciec, Karol, wraz ze swym bratem Hermanem, około 1867 roku założyli niewielkie fabryki włókiennicze. Znajdowały się one przy ulicy Prudskiej (dzisiejsza Świętojańska). Obecnie w tym miejscu stoi gmach Urzędu Skarbowego. Po 1945 roku, gdy dom został przejęty przez władzę, założono w nim izbę wytrzeźwień (lokalizacja nie była przypadkowa). Został rozebrany w 1990 roku, podobno na żądanie BOR-u, przed wizytą Ojca Świętego. Obiecano, że po wszystkim dom zostanie odbudowany. Faktycznie z planów nic nie wyszło i do tej pory był tam trawnik.

skan z "Teraz Białystok"

Obowiązujący projekt.

Kilka fotek z dziś:

Lepiej zapamiętać nazwisko tego architekta.

Lepiej uważać. Kto wie kiedy lotna grupa ochroniarzy w sutannach pojawi się znienacka. :crazy2:

Budowa szybko postępuje do przodu.

Obiekt sponsorowany przez...

Chodnik też się przyda...

·
Marsjanin
708 Posts
Seminarium było całkiem przyzwoite, dopóki nie dorobiono mu KULFONA! Nie, przepraszam, może to jednak modernizacja nawiązująca do historycznej architektury sakralnej? G... prawda! Brzydkie, pseudo i szkodliwe dla architektury. Księży najwyraźniej estetyka nie interesuje, a nawet uważają że ich nie dotyczy, czego dowodzi projekt muzeum.

Z tabliczek i ostrzeżeń wnioskuję, że jest to najbardziej chroniona budowa Białegostoku. Czyżby archidiecezja się czegoś bała? MOŻE GNIEWU LUDZI, KTÓRYM NIE PODOBA SIĘ NISZCZENIE ULICY WARSZAWSKIEJ I BEZCZELNOŚĆ PRZEKRACZAJĄCA WSZELKIE GRANICE? Niech sobie monitorują. Są rzeczy, przed którymi firma ochroniarska ich nie obroni.

·
Registered
256 Posts
fajna byla wypowiedz bodajze ekonoma archidiecezji, ze na ulicy jest ograniczenie zabudowy do wysokosci 15 metrow. Co za problem, przeciez nasz budynek bedzie mial tylko o 3 wiecej! - rzekł :)

·
Registered
3,503 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Oceniacie projekt tylko po tym jednym zdjęciu? Coś czarno-białe nieumiejętnie wstawione i do tego brak jakichkolwiek proporcji.
- złamanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze stricte zabytkowym
- w owym planie jest zapis, że budynek musi mieć dwuspadowy dach (a będzie płaski)
- dopuszczalna jest maksymalna wysokość do 15m (będzie 18m)
- brak jakiegokolwiek wyczucia stylu i proporcji, o samym wyglądzie architektonicznym nie wspominając
- brak jakiegokolwiek nawiązania do okolicznej historycznej zabudowy: pofabrykanckiej kamienicy Vossów, której obecny kształt pochodzi z przełomu XIX i XX wieku oraz kamienicy Trębickiego (dziś siedziba wydziału ekonomii UwB)
- cały procedura zatwierdzania projektu jest podejrzana: nie dyskutowano o budynku na radzie ochrony zabytków i miejskiej komisji urbanistycznej, gdyż zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków uznała, że nie jest to konieczność, a ze względu na historyczną materię ul. Warszawskiej to powinien być obowiązek
- na koniec: dlaczego sprawa wyszła tak późno? Pozwolenie na budowę zostało wydane 10.06.2008 roku, a pierwsze wzmianki prasowe o tym gargamelu pochodzą z wiosny 2009, wcześniej nie słyszało się o planach jakiejkolwiek budowy w tym miejscu

Wystarczy?

·
Marsjanin
708 Posts
Oceniacie projekt tylko po tym jednym zdjęciu? Coś czarno-białe nieumiejętnie wstawione i do tego brak jakichkolwiek proporcji.
W jednym przyznaję Ci rację - temu budynkowi brak jakichkolwiek proporcji. Brak proporcji w kompozycji elewacji i brak proporcji w stosunku do otaczającej zabudowy. To jakby chirurg chciał wszyć nogę Chińczyka Murzynowi i to zamiast ręki a na tej nodze jeszcze byłby platfus. Uważasz, że to w porządku?

Często słychać głosy, że jak to ludzie kiedyś mogli wyburzyć przedwojenną zabudowę i postawić na to miejsce bloki. Jesteśmy pełni dezaprobaty i myślimy o nich, że w swojej nieświadomości wyrządzili wielką szkodę i nasze miasta nie są tak ładne jak na zachodzie. A co pomyślą o nas mieszkańcy Białegostoku za 20 lat, gdy na Warszawskiej zobaczą taki koszmar w otoczeniu ładnych kamienic? Zepsuć coś jest bardzo łatwo. Zastanowić się i zadbać o wiele trudniej.

Znalazłem w sieci inne "dzieło" pana Makarewicza, kościół w Laskowcu z 1988 roku:

Te proporcje, ta lekkość, ta śmiałość i pewna ręka. Prawdziwy talent!

·
Registered
33 Posts
Chopie kpisz czy o drogę pytasz?
Bardzo inteligentna odpowiedz w Twoim wykonaniu. - O drogę pytam...
Chyba zostałem źle zrozumiany. Dla mnie ten budynek to porażka sama w sobie. Nie rozumiem tylko jak można pisać o wyczuciu stylu i proporcji w sytuacji gdy nie widziało się oryginalnego projektu, tylko po tym co zamieściła gazetka.
Jeśli chodzi o Białystok za 20 lat, to przy zmianach jakie następują w naszym mieście te ładne kamienice, o których pisze Ticonderoga dawno będą ruderami do wyburzenia albo gruzami pod kolejną galerią. A ten "koszmar" (czytaj Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne) będzie górował nad Warszawską. Jestem po prostu realistą.

·
Registered
12,995 Posts
Bardzo inteligentna odpowiedz w Twoim wykonaniu. - O drogę pytam...
Chyba zostałem źle zrozumiany. Dla mnie ten budynek to porażka sama w sobie. Nie rozumiem tylko jak można pisać o wyczuciu stylu i proporcji w sytuacji gdy nie widziało się oryginalnego projektu, tylko po tym co zamieściła gazetka.
Jeśli chodzi o Białystok za 20 lat, to przy zmianach jakie następują w naszym mieście te ładne kamienice, o których pisze Ticonderoga dawno będą ruderami do wyburzenia albo gruzami pod kolejną galerią. A ten "koszmar" (czytaj Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne) będzie górował nad Warszawską. Jestem po prostu realistą.
To była reakcja na "ynteligentne" stwierdzenie. Jakie znaczenie ma to czy to prosta wizualka w gazetce czy projekt budowlany "ałtora"? Po prostu ta kupa tam pasuje jak pięść do oka. Rozumisz mnie chopie? Jeśli nie to przeczytaj to co napisał pod twoim postem Białostoczanin. Jeśli i wówczas nic nie będziesz z tego kumał to wróć do podstawówki.

·
Z-WZG
262 Posts
i nie ma sily w tym kraju na ta MAFIJE.

BTW: a na poziomie ulicy to chyba beda "DELIKATESY" lub "GARMAZERKA" , takie piekne witryny

·
Mr. Ocelot
439 Posts
Mam nadzieję że ten olśniewający obiekt jak najszybciej trafi do tematu Deinwestycji. Czarni ponad prawem: najpierw piłami po wzgórzach św Rocha, teraz to :(

·
Wielokulturowe Podlasie
2,865 Posts
A ja głupi do tej pory myślałem że schrony przeciwatomowe buduje się całkowicie zagłębione w ziemi...

Co do proporcji, to te boczne drzwi będą chyba służyły dla ludzi o takiej posturze, bo raczej nikt większy się tam nie przeciśnie.

Wygląda to tak, jakby budynek na wizce został zmniejszony, aby wyglądał na lepiej wpasowujący się w otoczenie. :eek:hno:

·
local patriot
2,745 Posts
Rzeźnia...i tyle...

·
Registered
3 Posts
Kto pozwala na budowe takiego szkaradztwa na Warszawskiej? Jednego malo? Co na to konserwator zabytkow? Co z wytycznymi planu zagospodarowania przestrzennego? Ja pierdole. Bialystok to jednak dziwne miejsce.

1 - 20 of 48 Posts