SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 414 Posts

·
Registered
Joined
·
3,590 Posts
Discussion Starter · #1 ·
GW Białystok

Pierwszy krok do parku


Już w sierpniu dowiemy się, jak będzie wyglądać białostocki park naukowo-technologiczny na Krywlanach. Prezydent podpisał właśnie umowę z firmą, która przygotuje koncepcję kompleksu.

- Park ma działać na zasadzie "złotego trójkąta" - wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

"Złotego trójkąta", czyli miejsca, z którego będą korzystać samorządowcy, przedsiębiorcy oraz naukowcy. Oznacza to, że oprócz nowych zakładów pracy - zajmujących się przede wszystkim wysokorozwiniętymi technologiami - znalazłoby się w nim miejsce również na laboratoria badawcze oraz tzw. inkubatory przedsiębiorczości, w których nad swoimi pomysłami na biznes mogliby pracować absolwenci uczelni.

- To byłby sposób na zatrzymanie młodych ludzi w Białymstoku - ma nadzieję Tomasz Buczek, dyrektor biura obsługi inwestorów w magistracie.

Za koncepcję przygotowaną przez konsorcjum trzech firm (poznańskich F5 Konsulting i Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości Krzysztofa Zasiadły oraz białostockiej T-Matic) miasto zapłaci nieco ponad 150 tys. zł. Będzie ona stanowić materiał wyjściowy do kolejnych opracowań - studium wykonalności oraz raportu oddziaływania parku na środowisko. Nie będą to jednak zmarnowane pieniądze, bo białostocki park nie pozostanie raczej jedynie w sferze marzeń. Komisja Europejska zaakceptowała już nasz projekt i wpisała go do inwestycji, które przyczynią się do rozwoju Polski Wschodniej. Zagwarantowała nam też na lata 2007-2013 dotację w wysokości ponad stu milionów złotych. Budowa miałaby ruszyć w przyszłym roku.

- Potrwa kilka lat - wyjaśnia prezydent Truskolaski. - Ale parku nie buduje się od razu, tylko etapami. Takim świetnym przykładem jest park w niemieckim Karlsruhe, który istnieje od dziesięciu lat i ciągle jest rozbudowywany.

Na razie nie wiadomo, jak duży będzie park białostocki - docelowo do zabudowania jest 40 hektarów Krywlan od strony ulicy Ciołkowskiego. Na pewno nie będzie więc kolidować z planowanym lotniskiem.
 

·
Registered
Joined
·
25 Posts
Microsoft w Białymstoku

Microsoft w Białymstoku

Największa firma informatyczna świata może u nas zainwestowaćTo świetna wiadomość, pod warunkiem, że będziemy mogli podnosić kwalifikacje, a w przyszłości zdobyć pracę - oceniają studenci informatyki naszej politechniki

Są duże szanse, że w Białymstoku powstanie Centrum Innowacji Informatycznej. Pieniądze i oprogramowanie ma dać Microsoft.

Rok temu Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zaproponowała Microsoftowi i innym firmom stworzenie takiego centrum. Fundacja powołała konsorcjum wspólnie z komercyjnymi firmami informatycznymi i białostockimi uczelniami.

- Złożyliśmy wniosek do Microsoftu, mamy duże szanse - twierdzi Waldemar Grądzki, koordynator firm współpracujących w ramach projektu. - Jeśli się uda, to centrum będzie jednym z elementów parku naukowo-technologicznego.

- Prace nad projektem trwają - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Microsoftu. - Wszystko jest w fazie planowania, partnerzy ustalają szczegóły. Mogą być znane w drugiej połowie sierpnia lub na początku września.

Jedną z korzyści może być karta miejska, czyli taka, którą można płacić np. na stadionie, w kinie czy teatrze.

Jak się dowiedzieliśmy, Microsoft ma sponsorować oprogramowanie, a sprzęt i kadry zapewnią biorące udział w projekcie firmy.

- Jesteśmy zainteresowani - przyznaje prezydent Tadeusz Truskolaski. - W dalszej perspektywie zaowocuje to wprowadzeniem elektronicznych usług dla mieszkańców. Jedną z nich byłaby karta miejska, czyli taka, którą można płacić np. na stadionie, w kinie czy teatrze.

Centrum byłoby doskonałym wsparciem dla podlaskich firm. - Będziemy mieli dostęp do najnowszych rozwiązań Microsoftu - mówi Andrzej Parafi-niuk, prezes PFRR. - Umożliwi to tworzenie platform szkoleniowych i informacyjnych oraz usprawni zarządzanie firmami.

Wymierne korzyści wyniosą z projektu studenci uczelni wyższych. - Uzyskają dostęp do najnowszej wiedzy, technik komputerowych, oprogramowania - wylicza Marek Proniewski, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku. - Będą mogli połączyć teorię z praktyką.

- Jeśli projekt przejdzie, jesienią mogłyby ruszyć prace związane z uruchomieniem centrum - mówi Grądzki. Realizacja projektów ma potrwać kilka lat. Obecnie podobne centra działają tylko w krajach tzw. starej Unii.

żródło: Kurier Poranny
 

·
Registered
Joined
·
2,715 Posts


Białystok > Szansa na indyjskie inwestycje

- Białystok spełnia wszystkie możliwe uwarunkowania, które są potrzebne inwestycjom indyjskim - mówi Anil Wadhwa, ambasador Indii. Docenił kadrę i ludzi, którzy mogliby pracować przy inwestycjach w dziedzinie nowych technologii i w sektorze medycznym. - Ludzie, którzy tu przyjadą na pewno będą żyli dłużej - twierdzi ambasador zauroczony Podlasiem.

Wiceprezydent Sosna obiecał znaczną pomoc inwestorom z Indii. Na pewno znajdzie się dla nich miejsce w parku technologicznym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, magistrat gotów jest nawet zatrudnić dodatkowych urzędników.

Ambasador Indii obiecał, że jeszcze w tym roku mamy szansę obejrzeć w Białymstoku występy indyjskich artystów.
 

·
Registered
Joined
·
3,590 Posts
Discussion Starter · #10 ·


Desant z Indii do Białegostoku?


Anil Wadhwa, ambasador Indii w Polsce, będzie zachęcał przedsiębiorców ze swego kraju, by zwrócili uwagę na Białystok. Wczoraj razem z wiceprezydentem Aleksandrem Sosną podsumował efekty swej wizyty na Podlasiu.

- Białystok jest idealnym miejscem, by lokować tu przedsiębiorstwa zajmujące się wysokorozwiniętymi technologiami elektronicznymi oraz związane z przemysłem farmaceutycznym - przyznał ambasador.

Zwrócił uwagę na potencjał ogromny ludzki - wykształconą młodą kadrę pracowników oraz, jak to określił, przyjazny klimat do inwestowania. Prezydent Sosna zapewnił gościa, że jeśli zjawi się u nas konkretny inwestor ze Wschodu będzie mógł liczyć na fachową pomoc.

- Każdemu jesteśmy w stanie przydzielić opiekuna, który pomoże poruszać się w naszych zawiłościach prawnych. A jeśli będzie to większa grupa osób, zatrudnimy nawet dodatkowych pracowników - deklarował Sosna.

Władze miasta liczą, że Hindusi zechcą lokować swe firmy w powstającym właśnie parku naukowo-technologicznym na Krywlanach. Jego koncepcja ma być gotowa jeszcze we wrześniu.

- To też powinna być dodatkowa zachęta. Ważne jest też to, że uwagi potencjalnych inwestorów moglibyśmy uwzględniać już na etapie projektowania parku - podkreślała Hanna Piotrowska, pełnomocnik prezydenta do spraw budowy parku. A jest o kogo walczyć. - Hindusi zamierzają w przyszłym roku wyłożyć na inwestycje zagraniczne około 23 miliardów dolarów.
 

·
Registered
Joined
·
311 Posts
Kurier Poranny

Warszawa wyroluje Białystok?

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie chce współfinansować budowy parku naukowo-technologicznego w ramach programu Polska Wschodnia.

Proponuje inny, mniej korzystny. Tyle że możemy na tym stracić ponad 17 milionów euro.

Szokująca informacja z ministerstwa trafiła na biurko prezydenta Białegostoku w poniedziałek. Wywołała duże zdumienie, bo budowa parku została wpisana w styczniu przez ministerstwo na listę najważniejszych projektów.

Miasto podpisało nawet umowę na koncepcję budynku i zainwestowało w prace projektowe ponad 200 tys. zł.

Blokujące rozwiązanie

Resort w liście do prezydenta zapewnił, że nic nie ma przeciwko budowie parku naukowo-technologicznego w Białymstoku. Woli jednak, aby inwestycja była finansowana nie z programu dla Polski Wschodniej, ale z programu Innowacyjna Gospodarka. Tyle że te rozwiązanie dla białostockiej inwestycji mogłoby być krzywdzące.

Po pierwsze dlatego, że w ramach programu dla Polski Wschodniej park mógł liczyć na 85 procent dofinansowania W tym drugim rozwiązaniu - na zaledwie 50 procent.

Po drugie, o pieniądze na park nie mogą się starać miasta.

- Beneficjentami są wysoko wyspecjalizowane instytucje otoczenia biznesu - wyjaśnia Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Ale takie rozwiązanie skomplikowałoby powstawanie parku. W przypadku Białegostoku wymagałoby powołania konsorcjum.

- O wiele łatwiej jest, kiedy park technologiczny tworzy jeden podmiot - twierdzi Robert Tyszkiewicz, poseł PO.

Chcą walczyć

Wczoraj Tyszkiewicz złożył w tej sprawie w Sejmie interpelację. W tym samym czasie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego do budowy parku z funduszy Polski Wschodniej przekonywał wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński. Jaki będzie tego efekt? Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w piątek.
 

·
Registered
Joined
·
13,724 Posts
Pisuarczycy znów chachmęcą ,miastem rządzi PO wiec przy każdej nadarzającej się okazji będą wkładać przysłowiowy kij w szprychy .Przeca nie liczy się rozwój miasta, dobro kraju ,tylko partykularne interesy jedynie słusznej partii .
 

·
Registered
Joined
·
2,715 Posts


Park zostaje

Dofinansowanie budowy parku naukowo-technologicznego w Białymstoku z programu Polska Wschodnia nie jest zagrożone - powiedział wczoraj Karol Tylenda, członek zarządu województwa, tuż po spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Lista wszystkich projektów, które mają być finansowane z pieniędzy Unii Europejskiej będzie znana na początku września.

W poniedziałek na biurko prezydenta Białegostoku trafił list z ministerstwa, który sugerował, że budowa parku naukowo-technologicznego powinna raczej odbywać się z programu Innowacyjność Gospodarki, a nie Polska Wschodnia. Byłoby to krzywdzące, bo wtedy moglibyśmy liczyć jedynie na 50 procent dofinansowania, a nie na 85 procent. Poza tym o pieniądze nie mogłaby ubiegać się gmina, która ma być inwestorem.
 

·
Registered
Joined
·
2,715 Posts


Szklane domy na Krywlanach

Jako pierwsi dotarliśmy do projektu parku naukowo-technologicznego. Wiemy, co tam powstanie.To komputerowa symulacja parku naukowo-technologicznego, jaki ma być dumą naszego miasta i regionu. (fot. materiały Urzędu Miejskiego) Będzie ogromny, docelowo zajmie ponad 60 hektarów ziemi na białostockich Krywlanach. Jego budowa prowadzona będzie w trzech etapach.

Magistrat listy pisze

Znajdą tu miejsce przede wszystkim firmy najnowocześniejszych technologii, m.in. z branży elektronicznej czy telekomunikacyjnej. Stara się je ściągnąć do Białegostoku magistrat.

- Szukamy chętnych w trzech kierunkach: Izrael, USA, Indie - zdradza nam Hanna Piotrowska, pełnomocnik prezydenta do spraw parku naukowo-technologicznego. - Listy z propozycją trafią do ponad stu firm.

Ważnym elementem kompleksu będzie też Centrum Innowacji.

- To właśnie stąd będą dostarczane nowoczesne technologie produkcji do firm w mieście i regionie - snuje plany Marek Karpieszuk, dyrektor departamentu prezydenta. - Centrum będzie też pośredniczyło w sprzedaży, powstających w naszych uczelniach technologii, przedsiębiorstwom komercyjnym.

Natomiast w Inkubatorze Technologicznym osoby, które będą chciały założyć własną firmę znajdą pomoc, jak to zrobić i co robić, żeby się rozwijać.
W parku nie zabraknie też miejsca dla banków, firm leasingowych, księgowych i doradczych.

Ruszą za kilka miesięcy

Koncepcja, którą dziś prezentujemy jest wstępną propozycją opracowaną przez firmę konsultingową. Magistrat zapłacił za nią 150 tysięcy złotych.

- Teraz wszystko analizujemy, dopracowujemy, wnosimy poprawki - mówi Hanna Piotrowska. - Za dwa tygodnie będzie gotowa ostateczna wersja.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze przetargi, związane z budową parku, ruszą już na początku przyszłego roku.

- Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac - zapewnia Hanna Piotrowska. - Czekamy tylko na podpisanie umowy o finansowanie z ministerstwem.

Więcej w piątkowym Magazynie

Park w liczbach

100 tys. mkw.
taka ma być docelowa powierzchnia zabudowy parku

3500
tyle będzie miejsc parkingowych

35 mln euro
wstępnie ma kosztować budowa parku
 
1 - 20 of 414 Posts
Top