SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 7458 Posts

·
Registered
Joined
·
3,581 Posts
Budowa Stadionu Miejskiego w Białymstoku

Klub: Jagiellonii Białystoką

Lokalizacja: ul. Słoneczna 1, Białystok

Pojemność: 22 400 miejsc siedzących (w tym ok. 1600 sektor gości)

Przeznaczenie stadionu: Tylko piłkarski

Budowa w latach: 2010 - 2011

Projekt: APA Kuryłowicz & Associoates

Wykonawca: konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex i Eiffage Construction (? - oczekiwanie na podpisanie umowy)

Koszt: 156 129 254,79 zł brutto

Etap I obejmuje: budowę zachodniej części stadionu ze strefą przeznaczoną na zaplecze zawodników, strefę VIP, zagospodarowanie terenu wokół zrealizowanej części.
Etap II obejmuje budowę wschodniej trybuny stadionu oraz infrastruktury technicznej ulokowanej w tej części działki.

Roboty muszą być tak zorganizowane i prowadzone aby umożliwić korzystnie ze stadionu w trakcie prac i zapewnić nieprzerwane udostępnienie co najmniej jednej części trybun.

Wizualizacje:

Elewacja:
Fragmenty projektu:
sektor gości: http://naforum.zapodaj.net/60fd5984f4aa.jpg.html
trybuna dwupoziomowa: http://naforum.zapodaj.net/c14ff38b68f6.jpg.html
trybuna jednopoziomowa: http://naforum.zapodaj.net/9bcf09f5d769.jpg.html
trybuna VIP: http://naforum.zapodaj.net/70b89e91d70e.jpg.html

Cały projekt budowlany:
Part1: http://www.5fantastic.pl/plikosfera/...kumenty/655608
Part2: http://www.5fantastic.pl/plikosfera/...kumenty/655868
Part3: http://www.5fantastic.pl/plikosfera/...kumenty/655772
 

·
Registered
Joined
·
408 Posts
to co z nazwą? dobrze by było żeby i ze sportem i z białymstokiem się wiązało. ale nic mi do głowy nie przychodzi.. może zamenhofa :p tworzenie języków to też jakiś sport :]
 

·
Registered
Joined
·
2,667 Posts
A ja slyszalem ze ma nosic nazwe "Sun Arena" albo "Arena of Sun" .
Sa dwie przyczyny - wiekszosc meczy rozgrywana jest w godzinach 17-18 - promienie zachodzacego slonca padaja wprost na trybune przy ul . SLONECZNEJ :D:D:D:D:D
Dla mnie ta nazwa jest genialna :D
 

·
Registered
Joined
·
3,581 Posts
Discussion Starter · #7 ·
jagiellonia.pl

W dniu dzisiejszym o godz. 12.30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Białymstoku przy ul. Włókienniczej nastąpiło otwarcie ofert w przetargu nieograniczonym na modernizację płyty głównej boiska piłkarskiego na stadionie sportowym w Białymstoku przy ul. Słonecznej, którego przedmiotem jest „zaprojektowanie i wykonanie modernizacji płyty boiska piłkarskiego wraz z częścią funkcjonalno-użytkową”.

Na przetarg wpłynęła oferta jednej firmy - „Zielona Architektura” z Warszawy. Jeszcze w tym tygodniu komisja przetargowa sprawdzi poprawność złożonej oferty, po czym ogłoszone zostaną wyniki. Termin realizacji zamówienia to: 05 marca 2007 roku.

Modernizacja płyty głównej boiska piłkarskiego obejmuje wykonanie :
1. nowego usytuowania płyty boiska wg załączonego szkicu
2. systemu drenażowego,
3. warstwy konstrukcyjnej płyty boiska,
4. warstwy podbudowy płyty boiska,
5. systemu podgrzewania płyty boiska,
6. nawierzchnię z trawy naturalnej,
7. automatycznego systemu nawadniania,
8. odprowadzenie wody deszczowej,
9. zutylizowanie niewykorzystanego urobku z wykopów ziemnych oraz gruz, żwir itp.,
10. usunięcie ew. kolizji z istniejącymi instalacjami,
11. wykonanie budynku tymczasowego ew. kontenerowego węzła cieplnego do obsługi w/w instalacji,
12. pielęgnację nawierzchni trawiastej w okresie pierwszego roku eksploatacji,
13. bezpłatny serwis instalacji podgrzewania boiska w okresie 3 lat
14. nadzór i doradztwo w zakresie obsługi systemów oraz pielęgnacji nawierzchni trawiastej,
15. określenie warunków serwisu pogwarancyjnego

Wymagania zamawiającego w stosunku do przedmiotu zamówienia:
- wymiary płyty boiska piłkarskiego: 105 m x 68 m.
- wymiary pola gry (murawy podgrzewanej): 120 x 80 m.

Boiska piłkarskie po przeprowadzonej renowacji muszą spełniać wytyczne PZPN,
UEFA.

http://www.jagiellonia.pl/do_pobrania/boisko.pdf

Nowe boisko będzie bardziej na skos, od teraźniejszego.
 

·
Registered
Joined
·
662 Posts
Tego nikt się nie spodziewał. Do konkursu na projekt stadionu miejskiego w Białymstoku zgłosiło się niemal czterdzieści pracowni architektonicznych z całego świata. Między innymi znany projektant Manon von Gerken, który pracował nad modernizacją stadionu olimpijskiego w Berlinie, gdzie w zeszłym roku rozgrywały się mistrzostwa świata w piłce nożnej.

- Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania, dlatego musimy o miesiąc przesunąć rozstrzygnięcie konkursu - mówi Jerzy Tokajuk z białostockiego magistratu.

Do konkursu zgłosiły się także znane pracownie architektoniczne z Polski, Anglii, a nawet Malty. Zdaniem specjalistów, tak duże zainteresowanie sprawi, że w Białymstoku postanie obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia. Zresztą urzędnicy postawili wysokie wymagania architektom. Obiekt przy ul. Słonecznej ma pomieścić nawet 25 tys. widzów (teraz tylko 6 tys.). Nowy stadion ma mieć także zadaszone trybuny (być może także zadaszenie będzie mieć płyta główna boiska), nowe oświetlenie, podgrzewaną murawę i duże szatnie dla zawodników. Trzeba także zmienić kształt stadionu. Nie będzie owalny, a kwadratowy. Dodatkowo w okolicach ulicy Kawaleryjskiej trzeba zaprojektować boiska szkoleniowe.

Koszt całości to ponad 40 mln zł. Większość tych pieniędzy miasto zamierza zdobyć z Unii Europejskiej. W tym roku znalazło 5 mln zł na modernizację stadionu. To właśnie dzięki nim dziś zostanie rozstrzygnięty przetarg na podgrzewaną murawę stadionu, a jeszcze przed wiosną rozpoczną się prace remontowe.
 

·
Registered
Joined
·
2,667 Posts
www.stadiony.net

Białystok: stadion imienia Ludertowicza?

Chociaż przebudowa stadionu przy ul. Słonecznej jeszcze się nie zaczęła, już powstała koncepcja nadania mu imienia Maksymiliana Ludertowicza.

Modernizacja miejskiego obiektu ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Wszystko wskazuje bowiem na to, że konsorcjum firm Zielona Architektura oraz "Pagro" Firma Brukarsko-Drogowa podpisze w Białymstoku umowę na wykonanie do 5 marca prac na płycie boiska (m.in. instalacja podgrzewanej murawy). W środę podczas spotkania związanego z tym przetargiem prezes Jagiellonii Aleksander Puchalski zdradził, że chciałby wystąpić na piątkowej sesji rady miasta z propozycją, by stadion otrzymał imię Ludertowicza.

- Jeżeli tylko będzie możliwość, chciałbym zabrać radnym minutkę ich cennego czasu - powtórzył nam wczoraj Puchalski. - Nasz przyjaciel Jarosław Dunda [historyk i pasjonat Jagiellonii, który zajmuje się przeszłością klubu - red.] przygotowuje notatkę na temat Ludertowicza. Chcemy przedstawić jego sylwetkę, bo nie wszyscy wiedzą, kto to jest. A to człowiek niezwykle zasłużony dla białostockiego sportu. Był sędzią I-ligowym, jednym z założycieli Jagiellonii, przyczynił się też do powstania stadionu piłkarskiego przy ul. Traugutta.

Adam Popławski, kierownik referatu sportu w Urzędzie Miasta, nie ma nic przeciwko pomysłowi prezesa Jagiellonii, ale ma też inną koncepcję. Proponuje, by wykorzystać nazwę stadionu do pozyskania środków na utrzymanie obiektu. Chodzi o czasową sprzedaż miejsca w nazwie sponsorowi.

- Kiedy już przebudujemy nasz stadion, mamy nadzieję, że Jagiellonia będzie grać w I lidze, że będziemy mogli organizować towarzyskie mecze reprezentacji. Tak więc chętnych firm nie powinno brakować - mówi Popławski. - A nazwy można pogodzić. Tak jest zresztą w Europie.

Puchalski i Popławski wobec jednego są zgodni - nie ma sensu nadawać imienia stadionowi w obecnym stanie (przypominającym ruinę) lub w trakcie jego przebudowy. Poważniejsze dyskusje na ten temat będą miały sens po odnowieniu obiektu.

- Ale dobrze już teraz poruszyć tę kwestię, by więcej białostoczan dowiedziało się, kim był Ludertowicz - mówią zgodnie.

Maksymilian Ludertowicz
Żył w latach 1895-1941. Nauczyciel gimnastyki w Szkole Handlowej. W kronice szkoły można przeczytać, że jako były aktor teatru krakowskiego organizował przedstawienia szkolne, prowadzał wycieczki narciarskie, był autorem wyjątkowego jak na owe czasy pomysłu prowadzenia zajęć gimnastyki w rytm muzyki. Był współtwórcą Jagiellonii i aktywnym jej działaczem. W czasie okupacji wrócił do Krakowa. Został zamordowany przez hitlerowców za konspirację i przedwojenną działalność.

Na podstawie tekstów Jarosława Dundy - gazeta.pl
 

·
Registered
Joined
·
13,077 Posts
No no gratuluje wam i życze ,żeby projekt został szybko zrealizowany.a co powiecie na nazwy:podlasie Arena-Arena Podlasie,Żubr Arena,Arena Żubrówka?;):D
 

·
Registered
Joined
·
2,309 Posts
No to Białystok przynajmniej w kwestii murawy nie będzie tzw. Polską B. Tylko ta Zielona Architektura dobrze nie wróży. Nie było stadionu na którym coś by nie zrobili tak jak trzeba i bez opóźnień.Warto dodać, że w tym czasie podgrzewane cacka robią w Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Łodzi na dwóch obiektach. Jak oni się podzielą pracą aż na tylu obiektach? Nie wiem. Jednak życze wszyskiego dobrego całej podlaskiej piłce nożnej :)
 

·
Registered
Joined
·
13,369 Posts
dla porównania inna podobna białostocka inwestycja, przy której niemiłosiernie się guzdrzą już od 4 miesięcy .Co nie dziwi bo na placu budowy widzi się zazwyczaj jedną spychaczo-ładowarkę i kilku roboli z łopatami


Co komu po sztucznej trawie w kwietniu?

Boisko ze sztuczną nawierzchnią na obiektach Miejskiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego miało być gotowe 2 grudnia 2006 roku. Po dwóch miesiącach od tej daty nadal go nie ma. Młodzież nie ma gdzie trenować, a Jagiellonia rozgrywać sparingów. Kto jest temu winien?

Przetarg został rozstrzygnięty pod koniec czerwca minionego roku. Czasu było więc dość, ale prace ruszyły dopiero 2 października. Wykonawca - firma Masters ze Szczecina, miał dwa miesiące na wykonanie inwestycji przy ulicy Świętokrzyskiej. Na plac budowy przyjechał nawet premier Jarosław Kaczyński z ministrem sportu Tomaszem Lipcem. Wszyscy byli szczęśliwi, że wyjątkowo ubogi w sportową infrastrukturę Białystok zyska nowoczesny obiekt. Do czasu....

Odbijanie piłeczki

Prace nie posuwały się w zbyt szybkim tempie. Minął październik, listopad, grudzień. Rozpoczął się rok 2007, potem spadł śnieg, a sztucznej trawy jak nie było, tak nie ma. Pytane o odpowiedzialność strony, odbijają piłeczkę.

- By można było pracować, potrzebne są dobre warunki pogodowe. Musi być odpowiednia temperatura i wilgotność. Inaczej wszystko mogłoby się rozsypać już po roku, więc nie miałoby to sensu - wyjaśnia Witold Ziębowicz z firmy Masters.

- Wykonawca nie ukończył prac w terminie, więc zaczęliśmy naliczać kary, zgodnie z umową. Nasze straty są dużo większe. Nie może tam przygotowywać się do sezonu nasza młodzież. Mogłaby tam grać Jagiellonia, ale nie tylko. Dzwonią do nas kluby z całego regionu i dopytują się o to boisko. Ajego nie ma - opowiada prezes MOSP Stanisław Bańkowski.

Inwestor tłumaczy swoje spóźnienie.
- Umowa była podpisana w czerwcu. Mogliśmy zacząć nie drugiego października, a drugiego lipca. Ale nie było żadnych gwarancji, że otrzymamy zapłatę. Pan by w tej sytuacji rozpoczął budowę? Skoro miastu zależało na takim obiekcie, a na pewno tak było, to dlaczego nie udzieliło wcześniej gwarancji? Już by było po sprawie - uważa Ziębowicz.

W ostatnich tygodniach sytuacja zaogniła się. Inwestor postanowił odstąpić od umowy i boiska nie byłoby w ogóle.

- Do umowy były podpisywane aneksy, o których długo nie wiedzieliśmy. Zawierały nieprecyzyjne określenia, typu "korzystne warunki pogodowe”, które można było różnie interpretować. Stąd doszło do groźnej sytuacji i prezydent Tadeusz Truskolaski zdecydował się na interwencję - wyjaśnia Adam Popławski z białostockiego magistratu.

W urzędzie miejskim doszło do spotkania i strony osiągnęły porozumienie. Boisko ma być wybudowane do 30 kwietnia, a w ramach rekompensaty inwestor przygotuje podkład pod kolejną, ale mniejszą płytę oraz zapłaci karę umowną w wysokości około 30 tysięcy złotych. Dobre i to, chociaż co komu po sztucznej trawie w kwietniu, kiedy można grać na naturalnej?

Na pewno zakłócony zostanie program przygotowań Jagiellonii Białystok do rozgrywek II ligi piłkarskiej.

- Planując sparingi, braliśmy pod uwagę to, że nie będziemy zmuszeni szukać boiska poza domem, bo zagramy na sztucznej trawie w Białymstoku. Szkoda że stało się inaczej - mówi Waldemar Tęsiorowski, drugi trener żółto-czerwonych.

Przy Słonecznej zdążą

Kibiców Jagi może martwić fakt, że dziś rusza montaż instalacji podgrzewającej murawę na stadionie przy ul. Słonecznej. Jeśli i tu nie uda się dotrzymać terminu (10 marca), to Jaga nie będzie miała gdzie rozgrywać spotkań rundy wiosennej II ligi.

- Nie ma takiego zagrożenia. Jedna z firm konsorcjum ma bogate doświadczenia w tego typu inwestycjach, prognozy pogody są optymistyczne, a jest nawet ponadtygodniowy zapas, więc na pewno termin zostanie dotrzymany - mówi Adam Popławski.

Wojciech Konończuk
K.Poranny
 
1 - 20 of 7458 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top