SkyscraperCity Forum banner

[Białystok] Węzeł Intermodalny PKS+PKP+BKM wraz z rozbudową układu drogowego

297648 Views 1058 Replies 127 Participants Last post by  stepko
Temat zasługujący na oddzielny wątek. Inwestycja, która będzie realizowana dłuższy czas, nic dodać, nic ująć, zaczynamy.
1 - 20 of 1059 Posts
Ło paaanie! Koniec pewnej epoki, przede wszystkim mentalnej.

  • Like
Reactions: martm and noclab
Rozbiórka dworca ma się rozpocząć w ostatnim tygodniu października. Z tego co widzę, wyciąto już drzwewa pomiędzy dworcem PKS a torami. Stawiany jest też kontenerowy dworzec tymczasowy.

Źródło: Polskie Radio Białystok: (7 października)

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/137805

Przedsiębiorcy przenoszą się do nowych lokali lub kończą działalność, a podróżni muszą obejść się smakiem. Znikają budki z kebabami i zapiekankami przy białostockim dworcu PKS.

Jak informuje dyrektor departamentu infrastruktury i transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Leszek Lulewicz - inwestor wybuduje w tym miejscu galerie handlowe. Urzędnicy nie mają możliwości wpłynięcia na decyzję inwestora dotyczącą tego, co będzie tam ulokowane - przekonuje dyrektor i zaznacza, że przedsiębiorca ma też wybudować nowy dworzec. Zgodnie z umową ma on powstać do 30 czerwca 2017 roku. Mają być tam jedynie kasy kilku przewoźników - nie będzie punktów gastronomicznych.

Pod koniec października ma rozpocząć się rozbiórka budynku dworca. Na czas przebudowy powstaną zastępcze pomieszczenia kontenerowe - kasy biletowe i ogrzewalnia


Autentycznie się cieszę :D
Tutaj nie ma się z czego cieszyć. Ten stary moloch, zwany "Dworcem PKS" zostanie przekształcony w coś, co nie będzie w żadnym wypadku lepsze.

Tak wyglądają zdjęcia wizualizujące "Nowy Dworzec PKS":
Należy zacząć od tego, że takie ważne inwestycje musi się wykonywać z rozmysłem. Powinno się zadać pytanie, czego oczekują podróżni przybywający do takiego miejsca?

Taki obiekt powinien umożliwiać szybkie dotarcie na peron, możliwość szybkiej przesiadki do innego środka transportu, jednocześnie zapewniając wygodę obsługi niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Po pierwsze, dworzec PKP oraz PKS powinien zostać połączony. Oczywiście wszystko powinno znajdować się pod jednych dachem, lub bez konieczności wychodzenia poza budynki. Według obecnego planu wszystko jest porozdzielane, część usługowa, część dworca autobusowego jak i kolejkowego. Każdy przedsiębiorca wie, że takie rzeczy muszą być blisko siebie aby odpowiednio działać, zarabiać na siebie. Schemat podobny do lotnisk lub galerii handlowych. Zanim dojdziemy do swojego terminalu, to musimy przejść przez labirynt sklepów. Nie stosowanie takiej polityki tylko będzie działać na minus dla właściciela sprzedającego miejsce pod wynajem.

Całkowitą kpiną jest zdjęcie przedstawiające zadaszenie dla peronów autobusowych. Brak odpowiedniej komunikacji, nie mówiąc już o braku przejść podziemnych lub naziemnych. To wszystko powinno być połączone. Przyjdzie zima i pasażerowie znowu sobie pomarzną czekając na stanowisku odjazdu autobusu. Cały ten projekt budowy przypomina sytuację z Galerii Podlaskiej. Jest popełniany podobny błąd, tyle że w Galerii Podlaskiej celem przyjezdnych był sklep Carrefour. Jak większość wie, rozdzielenie tej Galerii na dwa budynki za skutkowało tylko tym, że jedna z nich była całkowicie nie rentowna, jak i nie wygodna dla odwiedzających.

Ogólnie to zawsze sobie wyobrażałem, że to mogłoby wyglądać inaczej. Jak widać, politycy nie mają pojęcia o biznesie, gdyż nie są przedsiębiorcami. Musimy pamiętać, że obiekty powinny być jak najbardziej użyteczne i rentowne.
Gdybym ja to planował, to wszystko bym połączył. Całe obecne PKS i PKP byłoby pod jednym dachem. Na dodatek dałbym dwa perony dla kolejki naziemnej (coś na wzór metra londyńskiego). Można byłoby poprowadzić jedną nitkę dookoła środkowej części miasta w ramach BKM-u, a drugą do lotniska. Dzięki temu dla odwiedzających węzeł komunikacyjny byłby synchronizowany, umożliwiający dotarcie w strategiczne miejsca.

Czuję jeden wielki niewypał. Mądrość budujących przyjdzie wtedy, kiedy zostanie to już wybudowane.
Zgadzam się z przedmówcą. Stracona szansa na stworzenie nowoczesnego centrum przesiadkowego dla regionu...

Wiecie może czy przy okazji tej inwestycji będzie modernizowana ulica Bohaterów Monte Cassino?
  • Like
Reactions: euro_exemplum
@GienekMiecio - Twój post to zbiór pobożnych życzeń i chaos sam w sobie. Przejście podziemne? RLY?

Nowoczesne centrum przesiadkowe to jest miejsce, gdzie podróżny z daleka (Hiszpan) i bliska (wieś pod Sokółką) wysiada i wie co ma ze sobą zrobić. Wbicie dwóch dworców i labiryntu sklepów pomiędzy nimi pod jeden dach nie ma z tym nic wspólnego. Klarowny podział stref i czytelna komunikacja są tu kluczowe. Paradoksalnie (bo niechcący) to ma szansę w przypadku naszego miasta się udać.

Proszę Cię nie pisz o zarabianiu na siebie dworców, bo to jest wypaczone myślenie które urosło na zgliszczach poprzedniego systemu. Nie, skąd wziąć kasę na utrzymanie przerośniętych dworców, tylko jak zbudować dworzec który byłby rentowny jako po prostu dworzec. A może jeszcze w szpital zechcesz wbudować galerię handlową, żeby mógł na siebie zarobić? Już tu wcześniej pisałem - najchętniej widziałbym niewielki pawilon z kasami różnych przewoźników, kiosk/salonik prasowy i kawiarnię, a na zewnątrz ładnie utrzymany trawnik. To wszystko, czyli nic co by przeszkadzało w orientacji i zaśmiecało przestrzeń.

PKP i PKS pod jednym dachem? A co z zabytkowym budynkiem obecnego dworca PKP? Napisałeś posta w którym wyrzuciłeś swoje żale, ale nic w nim nie trzyma się kupy i nie ma zupełnie odniesienia do rzeczywistości.

Edit:
A jednak:
http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/bialystok-przetarg-na-dokumentacje-przebudowy-dworca/kr1fpn

Wiemy już (pisaliśmy o tym we wrześniu), że dworzec kolejowy w Białymstoku zostanie połączony z dworcem autobusowym przejściem podziemnym pod torami. Taką informację potwierdził Onetowi rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Łukasz Kwasieborski.
  • Like
Reactions: tomazzi
Tak jak w pierwszym odbiorze przeszkadzało mi wiele w tej koncepcji dworca PKS, to teraz żal mi głównie, że nie będzie parkingu podziemnego i ogarniętego terenu nad nim, coś a la dworzec PKP we Wrocławiu (chociażby). No, ale za pół roku zobaczymy co zaproponują w kwestii zmian przy dworcu PKP i może tam pojawi się pomysł takiegoż rozwiązana.
Jak dla mnie to najlepszym rozwiązaniem byłby parking podziemny + park/skwerek/zieleń miejska zamiast asfaltu i betonu w tym miejscu.
Mi bardzo przypadła do gustu jedna z prac konkursowych, dotycząca intermodalnego węzła komunikacyjnego. Chodzi mi o tą, według której zakładano stworzenie dwóch dominant w formie biurowców i stworzenie całkiem ciekawej osi widokowej. Cały projekt wydawał się przemyślany, a i zagospodarowanie terenu nie było jakieś nazbyt chaotyczne i zapchane budynkami, a uzupełnienie stanowiły otwarte przestrzenie w postaci skwerów. Domyślam się, że parkingi podziemne również były przewidziane, bo na powierzchni nie widać było zbyt wielu miejsc postojowych.
No ale w obecnej sytuacji, pozostaje nam wierzyć, że ta realizacja, która się właśnie rozpoczyna, będzie miała jakieś mocniejsze strony.
Dotknąłeś istotnego problemu. To nie pierwszy konkurs na zagospodarowanie terenu w mieście, w którym startujący napracowali się, miasto rozdało pieniądze i nic. Zobacz co obecnie będzie budowane na Słonimskiej, gdzie przecież też był konkurs i wybrany został projekt nie wybitny, ale na swój sposób ciekawy i co? Marnowanie pieniędzy mieszkańców z tymi konkursami. Sorry za OT, ale nie każdego dnia człowiek ma tyle równowagi, żeby przejść z tym do porządku dziennego.

Jeszcze co do dworca - nie jeżdżę dużo po świecie, ale molochy dworcowe czy galerie z funkcją dworca to nie jest optymalne rozwiązanie (IMHO). Pierwsze obcowanie z dworcami w Krk czy Pzn to stres i dezorientacja. Dla porównania masz malutkie dworce autobusowe w Pradze czy Berlinie i tam nie sposób się zgubić, pomylić czy po prostu wkurzyć. Ergo, ma być funkcjonalnie. Łącznik podziemny - dobry ruch ;).
Sklep Komfort już na finiszu wyprowadzki. Zdemontowali szmaty z elewacji. Jeżeli wierzyć Kurierowi Porannemu to za niespełna tydzień powinna rozpocząć się rozbiórka.Białystok ogłasza przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę intermodalnego węzła komunikacyjnego. Inwestycja ma zintegrować komunikację miejską z przeznaczonymi do przebudowy dworcami autobusów regionalnych i kolejowym. Poprawi również warunki ruchu pieszego i rowerowego. Inwestycja przewiduje też wykonanie tunelu pod torami.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej na budowę intermodalnego węzła komunikacyjnego w Białymstoku w oparciu o istniejącą koncepcję. Jego szacunkowa wartość to 1,6 mln euro netto.

Zamówienie jest podzielone na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje zadaszone centrum przesiadkowe w Białymstoku w okolicy dworców PKP i PKS, przejście tunelowe dla ruchu kołowego i pieszych pod torami PKP na przedłużeniu ulic Św. Rocha i Zwycięstwa, a także przebudowę ul. Zwycięstwa i ul. Kolejowej. Wartość tej części dokumentacji szacowana jest na 804 tys. euro netto.

Druga część postępowania obejmuje dokumentację projektową dla przebudów ul. Św. Rocha z włączeniem do ul. Lipowej, ul. Boh. Monte Cassino wraz z budową jej przedłużenia do ul. M. Kopernika, ul. Kopernika na odcinku zgodnym z załączoną koncepcją, ul. Łomżyńskiej od ul. Boh. Monte Cassino do ul. M. Kopernika z wyspą centralną, ul. Młynowej (odc. od ul. Boh. Monte Cassino do ul. Kard. St. Wyszyńskiego). Wykonawca musi uwzględnić możliwość podłączenia estakady planowanej nad terenem PKP. Wartość tej części dokumentacji szacowana jest z kolei na 821 tys. euro netto.

Termin składania ofert na dokumentację, oddzielnie dla dwóch części, mija 1 grudnia. Zadaniem wykonawców będzie też pełnienie nadzoru autorskiego. Zamawiający przewiduje, że cała inwestycja zostanie zrealizowana do końca września 2020 r. Koszt całej, planowanej inwestycji to ponad 145 mln złotych, z czego ponad 125 mln zł to wsparcie Unii Europejskie.

Zadaniem wykonawców będzie też uzyskanie uzgodnień ze spółkami PKP. Przypomnijmy – PKP SA niedługo zleci przygotowanie projektu przebudowy dworca kolejowego. Trwa procedura oceny ofert. Oprócz tego powstanie nowy dworzec PKS. Wykonawca przygotowuje się do rozbiórki istniejącego budynku.
http://www.transport-publiczny.pl/w...etarg-na-projekt-wezla-przy-dworcu-53370.html
Zdemontowano ogromne płachty reklamowe pewnej galerii handlowej oraz pewnego portalu podróżniczego. Zdemontowano również bandę reklamową LED.Stawiana jest też (stacja transformatorowa?) od strony hotelu robotniczego.

Zdemontowano ogromne płachty reklamowe pewnej galerii handlowej oraz pewnego portalu podróżniczego. Zdemontowano również bandę reklamową LED.
Diametralna różnica bez szmat. Mam prośbę - czy mógłby kolega zmniejszać rozmiary fotek umieszczanych na forum ? Czy tylko u mnie rozdziałka monitora jest mniejsza niż 1600 pxl + ?

moja wariacja pksu po odszmatowaniu i wymyciu


zupełnie inny budynek! ;)
Zupełnie inny. W innym wątku dawno temu już pisałem - budynek wcale nie jest zły, taka głęboka modernizacja połączona z przebudową okolicy w zupełności by wystarczyła i byłaby dużo tańsza.
  • Like
Reactions: Nekroskop88
Najlepsze wrażenie, jak się stanie teraz od strony peronów i popatrzy obok dworca w stronę galeriowca, czyli w kierunku który do tej pory zasłaniały budy. Jaka przestrzeń!
Niewierzeeee, dawny dworzec stadion z budami znika, koniec pekinu..
1 - 20 of 1059 Posts
Top