SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2154 Posts

·
Registered
2,071 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Powrót do Plant Gralla

Praczki spowite różami, stylowa muszla koncertowa, bijące feerią barw kwietniki - tak już niedługo mogą wyglądać białostockie Planty

Pierwszy krok ku rewitalizacji parku uczyniono wczoraj. Magistrat podpisał umowę na wykonanie projektu odnowy Plant z Wandą Dudek-Wybodowską, architektem krajobrazu, zwycięzcą przetargu. Żadnych wizji, wstępnych planów czy szkiców jeszcze nie ma. Sama pani architekt dopiero wczoraj zapoznawała się z dokumentacją.

Róże, muszla i kwietniki

Na szczęście konserwator zabytków ma już swój pogląd na założony w latach 30. park. Tak jak przed drugą wojną światową - wedle modernistycznego projektu Stanisława Gralla z 1934 roku. A wtedy park okalały ulice Mickiewicza, Legionowa i Akademicka.

- Całe założenie parku wychodziło poza jego obecne granice. Grall stworzył cały ciąg - od parku Starego (przy teatrze) przez główną aleję Plant i rondo na pl. Katyńskim, po pomnik Ofiar Wojny Polsko-Bolszewickiej, a nawet kamień poświęcony lotnikowi w Lesie Zwierzynieckim - opowiada Małgorzata Pawluczuk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. - Żeby go odtworzyć, trzeba by podjąć prace na rondzie, a na razie takich planów nie ma.

Co się zmieni? Nieczynna obecnie fontanna tuż obok lodziarni w środku parku zostanie zlikwidowana, bo nie było jej w projekcie Gralla. Druga - niedaleko ul. Legionowej - będzie z kolei uruchomiona i zagospodarowana na wzór zbiornika, nad którym stoją Praczki. A ta rzeźba tonąć ma w różanej alei - tak, by historyczna nazwa tego miejsca: "różanki", miała rację bytu. Pojawią się okrągłe dywanowe kwietniki - jeden w okolicach pomnika ks. Popiełuszki, a drugi obok odnowionej fontanny.

Staw Serce też ma być odnowiony. Być może w jego okolicach powstanie muszla koncertowa, choć w tej kwestii konserwator nie wyraził jeszcze swojego zdania. Mała architektura na terenie Plant powinna zostać ujednolicona - koniec z jaskrawymi parasolami i odrapanymi lodziarniami. Znikną dziurawe asfaltowe alejki z lat 70. Zamiast asfaltu na ścieżkach pojawi się estetyczny żwirek.

Zieleń zostanie poddana wnikliwej inwentaryzacji: nasadzenia jeszcze z czasów Branickiego wyeksponowane, samosiejki wyeliminowane, bezsensowne krzaki obok Praczek wycięte.

W oczekiwaniu na odnowę

Wedle wstępnych ustaleń pierwsza część projektu, obejmująca teren wokół głównej jedynej działającej (podświetlanej) fontanny, ma być gotowa w połowie grudnia. Całość - do końca marca przyszłego roku. Dopiero wtedy urzędnicy będą się starać o dofinansowanie unijne. Czy to się powiedzie i za ile lat, spacerując po żwirowych alejkach, poczujemy silny zapach róż nad stawem z Praczkami? Nie wiadomo.

- Niestety, wszystko prawdopodobnie trochę się przesunie w czasie. Nie chcę mówić ani o terminach, ani o kosztach. Po prostu chcielibyśmy to zrobić porządnie, ale bez pośpiechu - tłumaczy Sławomir Ferster z wydziału ochrony środowiska. - W końcu Planty czekają na odnowę już dobre 20 lat.

Gazeta Wyborcza

·
Registered
2,071 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Starszy artykuł:

Akcja Planty, czyli jak za dawnych lat

Alejki wysypane drobnym grysem, scena letnia przy głównej alei, stylowe latarnie i ławki oraz tabliczki z nazwami bulwarów - tak w niedalekiej przyszłości mają wyglądać Planty.

Miasto szuka wykonawcy, który opracuje projekt przebudowy parku. - Powinniśmy go poznać 30 sierpnia - mówi Eugeniusz Łazewski, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w urzędzie miejskim. - W połowie listopada powinniśmy mieć projekt przebudowy części wokół fontanny, do połowy lutego 2007 roku całego parku.
Pieczę nad przebudową Plant będą sprawować konserwatorzy. - Chcemy, by autor skorzystał z projektów Stanisława Gralla z 1934 roku - mówi Łucja Włoch, zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Zależy nam na wymianie nawierzchni z asfaltowej na drobny żwirek, obniżeniu klombów i renowacji trawników, uzupełnieniu nasadzeń i rosarium przy pomniku Praczek.

Oprócz tego na Plantach mają pojawić się nawiązujące do lat międzywojennych latarnie, ławki oraz tabliczki z nazwami bulwarów. W planach jest też rekonstrukcja sceny letniej, która stała niegdyś w pobliżu schodów przy fontannie w głównej alei. Konserwatorzy chcą też zasypać jedną z nieczynnych już fontann, niedaleko ulicy Akademickiej - w tym miejscu miałby zostać odtworzony duży zieleniec. Nieckę drugiej (bliżej ulicy Legionowej, w pobliżu pomnika psa Kawelina), która po wojnie została wyłożona macewami, zbudować z kamienia podobnego do tego, z którego wykonano basen koło Praczek.

Ile może kosztować przebudowa? - Za wcześnie, by o tym mówić - odpowiada Łazewski. - Musimy mieć przynajmniej koncepcję i wstępny kosztorys. Pieniądze chcemy pozyskać głównie z Unii Europejskiej.
Czy warto remontować Planty? - To przecież jeden z najbardziej reprezentacyjnych fragmentów w centrum - mówi Lucyna Lesisz z Muzeum Historycznego. - Gdy powstawały, były jednym z najbardziej nowoczesnych parków w Polsce. Dlatego bardzo bym chciała, żeby przywrócić im dawny blask.

Profesor Adam Dobroński trzyma kciuki za powodzenie projektu. - Przed wojną Planty, po Pałacu Branickich i kościele św. Rocha, były największą atrakcją w mieście - mówi historyk. - Ale nie chciałbym, żeby wyremontowano tylko "środek" pasa zieleni, który zaczyna się nad rzeką Białą, przy Teatrze Dramatycznym, a kończy aż w Zwierzyńcu. Warto też starać się o pieniądze na zrekonstruowanie ogrodów pałacowych i w końcu o przekształcenie samego pałacu w muzeum.

Także mieszkańcy naszego miasta nie mają wątpliwości, że dobrze byłoby, gdyby park wyglądał tak jak przez wojną - w naszym sondażu telefonicznym tak odpowiedział prawie co drugi białostoczanin. Ci, którzy nie mieli zdania, często twierdzili, że trudno im odpowiedzieć, bo po prostu nie widzieli starych zdjęć.

Głównym problemem przy przebudowie Plant mogą być pieniądze, ale - co podkreślają i urzędnicy, i konserwator zabytków - istnieje co najmniej kilka programów unijnych, skierowanych na odbudowę zabytków, z których można otrzymać duże dofinansowanie. A to że można być skutecznym, pokazała Akademia Medyczna, która zdobyła fundusze na odnowienie elewacji Pałacu Branickich od strony ogrodów.

Kurier Poranny

·
Registered
12,778 Posts
Zamiast asfaltu pojawi się estetyczny żwirek- hmm chciałbym
widzieć jak po tym żwirku poruszają się matki z wózkami albo starsze osoby o
lasce ( zwłaszcza po deszczu) ?!... Kiedyś przeczytałem że zamiast asfaltu miały
się pojawić płyty i kostka granitowa, a żwirek miał być wysypany w mniejszych
alejkach. A w latach kiedy powstawały Planty zastosowano żwirek ze względów
ekonomicznych .A skoro modernizacja ma być wykonana za pieniądze unijne to warto
aleje wykonać z trwalszego i estetyczniejszego materiału

·
Registered
2,071 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Zamiast asfaltu pojawi się estetyczny żwirek- hmm chciałbym
widzieć jak po tym żwirku poruszają się matki z wózkami albo starsze osoby o
lasce ( zwłaszcza po deszczu) ?!... Kiedyś przeczytałem że zamiast asfaltu miały
się pojawić płyty i kostka granitowa, a żwirek miał być wysypany w mniejszych
alejkach. A w latach kiedy powstawały Planty zastosowano żwirek ze względów
ekonomicznych .A skoro modernizacja ma być wykonana za pieniądze unijne to warto
aleje wykonać z trwalszego i estetyczniejszego materiału

Ten żwirek faktycznie jest ładny, ale funkcjonalny nie - tu się zgadzamy. Jednak co z ogrodem Branickich? Tam też ma być zamiast asfaltu żwirek. Myślę, że to dobry pomysł. Ogrody przy Pałacu są zabytkowe, więc...

·
Registered
4,992 Posts
^^ o ile po ogrodach branickich rowerem się nie jeździ, o tyle plantami bardzo często kursują rowery (a najlepsze w tym jest to, że jazda jest zakazana...)

·
Registered
4,992 Posts
^^ hmmm, nie chce mi się specjalnie jechać robić zdjęcie tablicy z nakazami i zakazami, więc jak chcesz, może być, że się mylę :D

witam również

·
Registered
245 Posts
^^
^^
Ostatnio było głośno, ze w tym roku jazdę rowerem zalegalizowali na plantach i wszyscy protestowali więc chyba w tym roku była legalna.

·
Jestem z miasta
76 Posts

·
Registered
409 Posts
to ja mam pytanie. bo pal sześć rowerzystów i matki z wózkami (jakoś sobie poradzą, przecież przy zwierzyńcu nie ma żadnych polbruków) ale zastanawiam się jak po takim żwirze mają się poruszać osoby na wózkach inwalidzkich? bo jakoś sobie tego na żwirze nie wyobrażam, ale może mam jakieś chore wyobrażenia :]

pozdrawiam i witam wszystkich na forum.

może mnie ktoś kojarzyć z forum GW gdzie pisuję pod kryptonimem J :p

·
Registered
4,992 Posts
Nie musisz, dobrze znam te tablice z nakazami i zakazami:

Ale i tak się mylisz.
:)

W kwietniu rada miejska zmieniła regulaminy parków i zniosła martwy przepis o zakazie jazdy rowerem.
hmmm, w takim razie zostaje się tylko cieszyc, zresztą i tak nigdy nie przestrzegałem tego zakazu

to ja mam pytanie. bo pal sześć rowerzystów i matki z wózkami (jakoś sobie poradzą, przecież przy zwierzyńcu nie ma żadnych polbruków) ale zastanawiam się jak po takim żwirze mają się poruszać osoby na wózkach inwalidzkich? bo jakoś sobie tego na żwirze nie wyobrażam, ale może mam jakieś chore wyobrażenia :]

pozdrawiam i witam wszystkich na forum.

może mnie ktoś kojarzyć z forum GW gdzie pisuję pod kryptonimem J :p
mało tego, ktoś dobrze zauważył, że podczas wietrznej pogody może być mocno nieprzyjemnie gdy tumany kurzu będą wzniecone w powietrze...

tak wogóle to nie przypominam sobie, by jakikolwiek park w jakimś mieście posiadał taką nawierzchnię...

·
Registered
409 Posts
może to będzie taki magiczny piasek.. co to jak wiatr zawieje to on się przyklei do ziemi, jak się na nim stanie albo wózkiem przejdzie to twardszy niż stal będzie się robił, a przyczepność jego będzie niesamowita. ale jak się w garść weźmie to delikatny jak pupcia niemowlaka będzie.

·
Jestem z miasta
76 Posts
no tak, można jeździć rowerami po plantach, nie dawno jeszcze o tym nie wiedziałem...
Nie ty jeden. Nawet rowerujący kandydat Truskolaski. Ale ciiii...sza wyborcza :)

A co do kamyczków zamiast asfaltu na alejki, to jest taki chyba niemiecki patent, przedstawicielem jest firma chyba ze Szczecina, ale za skarby nie mogę teraz znaleźć ich strony. Z informacji na stronie producenta wynikało że po utwardzeniu można po tym jeździć nawet wózkiem inwalidzkim co jak myślę pushpula powinno zainteresować. :)

·
Registered
409 Posts
Nie ty jeden. Nawet rowerujący kandydat Truskolaski. Ale ciiii...sza wyborcza :)

A co do kamyczków zamiast asfaltu na alejki, to jest taki chyba niemiecki patent, przedstawicielem jest firma chyba ze Szczecina, ale za skarby nie mogę teraz znaleźć ich strony. Z informacji na stronie producenta wynikało że po utwardzeniu można po tym jeździć nawet wózkiem inwalidzkim co jak myślę pushpula powinno zainteresować. :)
no to mam nadzieję że nie spartaczą. bo będzie wstyd na całą polskę (znowu) jak się okaże że w białymstoku do parku nie można wjechać na wózku. chociaż jeśli to niemiecki patent jakiś to pewno coś niezłego. no chyba że nam chcą wcisnąć bo u nich nikt nie chciał :] ale jestem dobrej myśli.

a dziś tak sobie jechałem zwierzyniecką (w odcinkiem w parku) i się zastanawiałem co to będzie jak będą budowali dalszy ciąg trasy kopernikowskiej (kopernikańskiej?). przecież tam przez kawałek parku trzeba będzie się przebić i ogródki działkowe. więc już pewno szykują się protesty:
a) "ekologów"
b) działkowiczów
c) mieszkańców, którzy nie chcą "autostrady" pod oknem

ktoś wie jak wygląda sprawa z terenami pod drogę w tej okolicy?

pozdrawiam

1 - 20 of 2154 Posts