SkyscraperCity Forum banner

[Bialogard] Rynek i okolice.

10358 Views 24 Replies 17 Participants Last post by  trelabela
Kilka zdjęc i informacji z i o miescie które odwiedziłem podczas długiego wekand.
Białogard (niem. Belgard) - to miasto i gmina w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim.

Położone jest na Równinie Białogardzkiej nad rzekami Parsętą i Leśnicą. Niewielki ośrodek przemysłu elektronicznego, metalowego, przetwórstwa tworzyw sztucznych, spożywczego. Duży magazyn zbożowy, węzeł kolejowy, ośrodek handlowy.

Przed wojną nosiło nazwę Belgard, a w literaturze polskiej z tamtego okresu funkcjonuje nazwa Białogród.

W latach 70. ubiegłego stulecia Białogard był znaczącym ośrodkiem przemysłu elektronicznego (oddział Eltry); firma pod nazwą Unicon funkcjonuje do dziś w oryginalnych zabudowaniach po dawnej elektrowni miejskiej, choć w znacznie ograniczonym zakresie.

Do lat 90. stacjonowały tu 3 znaczne zgrupowania jednostek Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej – obecnie dawne koszary są wyremontowane i zagospodarowane (mieszkania, szkoły, urzędy, firmy).
Żródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Białogard


Okolice
I brzydkie okolice.
Autorem zdjęć jest Andrzej Świrko.
See less See more
9
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 25 Posts
oo temacik o Białogardzie ;D jeszcze przed wojna miasto to było bardziej rozwinięte od Kołobrzegu, dominowało można nawet powiedzieć ale po wojnie PRL zniszczyło to miasto ;/ mało teraz tam się dzieje, władze jakoś topornie biorą się za reklamowanie, modernizacje i rozwój miasta i jego regionów ... miejmy nadzieje że znów nadejdą czasy chwały tego miasta ;]
See less See more
Z tego co wiem na temat inwestycji w Białogardzie to ma byc tam budowany basen trwają teraz jakies przymiarki na temat gdzie ma stanąc itd.
SSSWIREK!! Chcesz mieś problemy z prawem autorskim - warto by dodać kto jest autorem zdjęć!!

ps Miasto ładne, szkoda że wciąż nie może dojść do siebie... Sam Rynek już się jednak prezentuje co najmniej przyzwoicie!!
Kiedy parę lat temu byłem w Białogardzie to miasto nie zrobiło na mnie zbyt dobrego wrażenia, zwłaszcza z powodu ogromnego zaniedbania. A już zupełnie rozwaliła mnie zarośnięta łąka w jednym z narożników rynku :) Ale teraz sądząc po zdjęciach coś zaczyna się zmieniać na plus... Tak poza tym bardzo podoba mi się białogardzki szachulcowy dworzec kolejowy :cheers:
See less See more
Przed wojną to miasto należało do najładniejszych na pomorzu, a teraz niestety widać jak to wygląda :/
Przez ostanie 10 lat co roku byłem w Białogardzie (przyjeżdżałem na wakacje do wujka na wioskę obok Białogardu) i dopiero w ostatnich latach widać zmiany - oczywiście rynek i zagospodarowanie budynków po AR.
Fotki nie s amoje sćiągam je z googleSee less See more
3
Stacjia waskotorowa niestety nie wyglada juz tak pieknie jak na zdjeciu, w miejscu lokomotywowni i linii wychodzacej w strone Slawoborza powstal jakis market:bash: Zreszta na calej juz stacji nie ma torow:(
Całkiem ładne miasto najbardzjej mi się podoba taka uliczka willi.
Przyjemne miasteczko, niczego sobie.


To mnie zachwyciło. Już widzę uporzadkowany teren, jakieśmieszkania na kształt loftów, coś takiego... mmmm sam bym zamieszkał. I ten strumyk. Cudo :D

Autorem zdjęć jest Andrzej Świrko.
See less See more
Strumyk....:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Z tego co pamiętam to to jest brzydka zasyfiała smierdąca rzeczka....
Zwracam sie do was z ogromna prośbą. Posiada ktoś zdjęcia wnętrz odnowionych sal w Domu Kultury? Proszę podzielić sie nimi :)
Odkopie temat, ale za 100 baniek warto :)Wielki remont śródmieścia Białogardu. Koszt: 100 mln zł
Ponad 100 milionów złotych będzie kosztować kolejna rewitalizacja Białogardu. Tym razem odnowieniu ma podlegać całe śródmieście oraz Kisielice. Pieniądze? Teoretycznie już są.

- Zarząd województwa zachodniopomorskiego dokonał właśnie wyboru Lokalnych Programów Rewitalizacji, w ramach których realizowane będą projekty dofinansowywane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 - poinformował nas Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu. - W gronie 18 wybranych Lokalnych Programów Rewitalizacji znalazł się też program Białogardu - zdradził.

Co to wszystko oznacza? - Zgodnie z założeniami rewitalizacji, właściciele poszczególnych obiektów będą mogli ubiegać się o dofinansowanie remontów z unijnych dotacji - tłumaczy Piotr Janowski, naczelnik wydziału gospodarczego w Urzędzie Miasta w Białogardzie. Wyremontowane będą mogły być elewacje budynków, dachy, klatki schodowe. - Wszystkie części wspólne tych obiektów - doprecyzowuje.

Do Lokalnego Programu Rewitalizacji Białogardu wpisanych zostało ponad 200 budynków oraz niemal wszystkie drogi. Razem ma to kosztować ponad 100 milionów złotych. Dotacja może wynieść maksymalnie 40 procent tej kwoty. Jednak nie wszystko musi być wyremontowane od razu.

- Każdy właściciel danej nieruchomości, która została ujęta w naszym programie, musi złożyć samodzielnie wniosek o przyznanie dotacji - tłumaczy dalej naczelnik Janowski. - Miasto natomiast będzie składało wnioski o dotacje na remonty ulic i chodników.

Harmonogram przewiduje, że najbliższy konkurs o dotacje otwarty zostanie już w tym miesiącu i potrwa maksymalnie 60 dni. - W związku z tym w trybie pilnym należy rozważyć możliwość uczestnictwa w programie, a także rozpocząć przygotowania właściwej dokumentacji technicznej - apeluje do właścicieli budynków burmistrz Bagiński.

Szczegółowa dokumentacja konkursu ma być opublikowana wkrótce na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego. O szczegóły można tez pytać w Wydziale Rozwoju Gospodarczego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Białogardzie, tel. 94-312-21-27.
Źródełko: http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110203/BIALOGARD/28003673

Od siebie dodam, że przez ostatnie kilka lat Białogard wypiękniał. Ostatnio wyremontowano kilka ulic, odnowiono wiele kamienic. Ci co ostatni raz byli kilka lat temu w Białogardzie, mogą się pozytywnie zaskoczyć. :banana:
See less See more
żal patrzeć na tak zniszczone fajne pofabryczne budynki. A mogły by być takie ładne
Dawny młyn po przejściach (pożar kilka lat temu). W sumie nie wiem kto jest obecnie właścicielem.
Panowie dajcie jakieś foty z tego ciekawego, ale trochę zaniedbanego miasta :) Bo jak nie to sam się tam wybiorę :D
1 - 20 of 25 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top