SkyscraperCity banner
1 - 20 of 120 Posts

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Biecz - magiczne miasto na kresach Małopolski
Miasto leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często nazywany perłą Podkarpacia lub małym Krakowem. Bywa także nazywany polskim Carcassonne dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.
Miasto do połowy XVI w. było jednym z największych w Polsce. Przeżyło rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego, zaś od XVII w. zaczęło podupadać. Współcześnie jest niewielkim, turystycznym miasteczkiem o malowniczym położeniu oraz z licznymi zabytkami.
Dla mnie jest to magiczne miasteczko, pełne zabytków, dużo zieleni, wąskie uliczki, które oplatają promienie słonecznego światła.

Na początek zrobiłem kilka fotek z wieży ratuszowej a w chwili wolnej dodam na forum resztę. Na wieżę można dostać się tylko i wyłącznie w godzinach pracy Urzędu Gminy, puka się do drzwi sekretariatu, dostaje się 2 kluczyki do drzwi na wieże i w półmroku można się samemu wdrapywać na najwyższy obiekt w mieście – rewelacja…

[1]

[2]

[3]

[4]

[5]

[6]

[7]

[8]

[9]

·
Registered
1,413 Posts
Mam rodzinę w Bieczu toteż bywałem tam swego czasu, naprawdę ciekawe i urokliwe miasteczko, ponoć kiedyś przymierzane do miana stolicy polski(tak mówili mieszkający tam członkowie rodziny;)

·
I love Piotrkowska ;*
2,307 Posts
Biecz - miasto które prawie zostało stolicą Polski.

---
Biecz z ratusza wygląda jak pospolita wieś, ale może z poziomu ulicy już jest trochę inaczej. No cóż, wrócę tu kiedyś aby zobaczyć resztę zdjęć. Może wtedy się przekonam do tego miasta i zmienię zdanie o jego wiejskości :)

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Biecz jest małym 4,5 tysięcznym miasteczkiem :) chciałbym aby w każdej polskiej „wsi” było tyle zabytków z gotyku i renesansu :)

Kolejna partia zdjęc:
[10]

[11]

[12]

[13]

[14]

[15]

[16]

[17]

[18]

·
lublinianin
3,418 Posts
Bywa także nazywany polskim Carcassonne dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.
hehe, Szydłów też chce być "polskim Carcassone" - naki napis widnieje na pocztówkach-biletach tam wydawanych :)

·
Miastolub
3,715 Posts
A ja bym życzył nam wszystkim żeby każde polskie miasteczko wyglądało jak ta 3 tysięczna wieś w Niemczech:

A sam Biecz ładny jest ;)

• Like
Reactions: Curz

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
[19]

[20]

[21]

[22]

[23]

ciąg dalszy nastąpi wkrótce…

·
lublinianin
3,418 Posts
A ja bym życzył nam wszystkim żeby każde polskie miasteczko wyglądało jak ta 3 tysięczna wieś w Niemczech:

A sam Biecz ładny jest ;)
znowu ta mania wielkości. serio tak ci imponują te kamienice na 1 zdjęciu? przeiceż wystarczy się przyjrzeć - to jakieś kaszaloty

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #10 ·
hehe, Szydłów też chce być "polskim Carcassone" - naki napis widnieje na pocztówkach-biletach tam wydawanych :)
he he he pewnie wiele miasteczek do tego aspiruje :) ja tą informację zaczerpnąłem z Wikipedii :)

generalnie jestem zachwycony tym małym urokliwym miejscem - to taki "Małopolski Kazimierz nad Wisłą" z tą różnica, że nie jest jeszcze tak oblężony przez turystów...

mam jeszcze trochę innych fotek z Biecza i w njblizszym czasie je umieszczę tutaj...
a to linki do stron związanych z Bieczem :) polecam stronę muzeum :)

http://muzeum.biecz.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Biecz
http://www.biecz.pl/

·
Uliczny świrus
2,327 Posts
Miasteczko co najmniej tak niedoreklamowane pod wzg. turystycznym jak pobliski Beskid Niski, szczerze polecam!

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Wydaje mi sie, że MikeN miał na mysli nie sam wygląd tych budynków tylko to że są niesamowiie zadbane i wypieszczone :) no ale pomalutki my do tego dojdziemy - Biecz sam w sobie jest czysty,i stan techniczny tych obiektów jest całkiem dobry - to tylko kwestia renowacji samej elewacji...
no moze poza jednym budynkiem - rozwalającą się starą ceglaną "stodołą", która była pierwszym w Polsce szpitalem ufundowanym przez Królową Jadwigę...( fotki później)
W Bieczu będzie coraz lepiej - za kilka miesięcy będzie otwarcie obwodnicy miasta, która powstrzyma degradację tego miasta (aż cięzko sobie wyobrazic że przez te uliczki na fotkach powyźej biegni droga krajowa nr 28 wraz z TIRami i autobusami :)
System luster na budynkach i tiry muszą zajmowaz całe dwa pasy jezdni aby zmieścic sie obok tego budynku z basztą i renesansową attyką :)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,475 Posts
Biecz jest ciekawy, choć jego mankamentem jest to, że klasa tkanki miejskiej poza nielicznymi przykładami ma znacznie niższą wartość niż pojedyncze, wspaniałe zabytki. Rynkowi jednak sporo brakuje do kazimierskiego (swoja drogą Kazimierz to też Małopolska ;) )
Fara biecka jest rewelacyjna-szczególnie wnętrze (np. unikatowy pulpit muzyczny z XVI w.)
Poza tym nie można będąc w Bieczu zapomnieć o, wpisanym na listę UNESCO, drewnianym kościółki w Binarowej (jedno z sołectw gm. Biecz):

(zdjęcia Wiki)

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Rynkowi jednak sporo brakuje do kazimierskiego (swoja drogą Kazimierz to też Małopolska ;)
koledze trochę się pomyliło :) Kazimierz Dolny nad Wisłą leży w woj. lubelskim, które nawet nie graniczy z Małopolską :)

no to ja jeszcze dzisiaj dołożę fotki z wnętrza muzeum w Bieczu :)
[24]

[25]

·
Registered
1,479 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Mam znajomych w Bieczu, czasem tam jeżdżę do nich. Mnie sie miasteczko spodobało. Potem dorzucę pare zdjęć jak marns skończy :)
nie czekaj na mnie (ja już idę spac) mam jeszce kilkadziesiąt fotek to może wybiorę ciekawsze i jutro je wrzucę :)

1 - 20 of 120 Posts