SkyscraperCity banner

1 - 20 of 4052 Posts

·
Infrastrukturnik drogowy
12,381 Posts
Discussion Starter · #1 ·
BIELSKO BIAŁA: MIASTO PLANUJE IMPONUJĄCE INWESTYCJE

566 mln zł chcą wydać władze miasta na inwestycje w ciągu najbliższych czterech lat. Z roku na rok plany inwestycyjne Bielska pęcznieją — jeszcze w tym roku 4-letni plan inwestycyjny był o ponad 70 mln zł mniejszy. Obecnie jest większy aż o 14 proc.! Ale i sytuacja się zmieniła. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i stamtąd popłynęły pieniądze. (...)

Planowane inwestycje :

* dokończenie Hulanki — w 2005 r., 8 mln zł
* dokończenie zachodniej obwodnicy miasta, wybudowanie dwupasmowej ul. Klubowej — w 2005 r., 29,6 mln zł
* dokończenie przebudowy al. Armii Krajowej — w 2005 r., 8,1 mln zł
* przebudowa ul. Wyzwolenia z dwupoziomowym skrzyżowaniem i wiaduktem nad torami — do 2008 r., 49,8 mln zł
* poszerzenie ul. Żywieckiej, od ul. Górskiej do Rolnej — do 2008 r., 28,9 mln zł
* poszerzenie ul. Partyzantów w rejonie kortów — do 2007 r., 2,5 mln zł
* budowa ścieżek rowerowych — do 2009 r., 700 tys. zł
* budowa betonowego pasa startowego na lotnisku w Aleksandrowicach — do 2009 r., 4 mln zł (...).
Źródło: Dziennik Zachodni

Prawda, że całkiem niezłe inwestycje! :cheers:
Może znalazłby się ktoś :) , kto naświetliłby nam wieksze szczegóły tych inwestycji, przede wszystkim ciekawe plany, mapki, schematy,itp.

BTW. ale żeby na hulanki :drunk: (i swawole) w 2005 wydawać aż 8 mln... :laugh: :D :wink2:

·
Registered
362 Posts
smar said:
BIELSKO BIAŁA: MIASTO PLANUJE IMPONUJĄCE INWESTYCJE
...
Też dziś o tym czytałem. Plany, jak na 180-tysięczne miasto, bardzo ambitne. Myślę jednak, że Bielsko większość z tych planów zrealizuje. Miasto, mimo tego, że upadł wiodący przemysł włókienniczy, straciło status stolicy województwa, radzi sobie całkiem nieźle, dużo powyżej przeciętnej, a w rankingach przeskakuje wiele większych miast, nawet wojewódzkich.
Niestety szczegółów ani planów nie posiadam - nie jestem z Bielska. Może jest tu jakiś aktywny forumowicz z Bielska (jak na razie nie zauważyłem)?

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,713 Posts
Moge cos powiedziec odnosnie Hulanki - bedzie to 4 pasmowa obwodnica dla jadacych od strony Katowic do Szczyrku.

Węzeł drogowy na Hulance to największy i najbardziej skomplikowany element powstającej obwodnicy Bielska. Jego przebudowa rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku (2003). Przed rozpoczęciem prac na Hulance w bardzo karkołomnym skrzyżowaniu łączyło się kilka najbardziej ruchliwych ulic, więc często powstawały tu korki.

Po modernizacji ulice: Piastowską, Cieszyńską i Konopnickiej połączyło największe w mieście, 80-metrowe rondo. Główna trasa, czyli obwodnica, biegnie pod rondem w tunelu o długości 238 m. Projektanci zaplanowali kilka usprawnień dla kierowców, np. żeby wjechać z ul. Piastowskiej w Cieszyńską, nie trzeba wjeżdżać na rondo, ponieważ wybudowano między nimi specjalną łącznicę.

Przebudowa - choć konieczna - spowodowała ogromne utrudnienia w ruchu. Dla samochodów wytyczono objazdy wąskimi uliczkami, których mieszkańcy przeżywali gehennę. Początkowo wszystko miało być gotowe już w październiku. Prace jednak się opóźniły, więc władze Bielska obiecały, że sprezentują mieszkańcom przejezdną Hulankę pod choinkę.

Słowa dotrzymały - od piątku rondo z towarzyszącymi mu łącznicami jest przejezdne. Tylko prezent jest - niestety - niedokończony. Na Hulance nie zostały położone wszystkie warstwy asfaltu, nie ma sygnalizacji świetlnej, przejść dla pieszych, chodników, działa tylko jeden pas ronda. Wszędzie wznoszą się jeszcze hałdy ziemi, stoją ostrzegawcze pachołki. Trzeba jechać bardzo wolno, żeby na nierównościach nie zniszczyć podwozia. - Trochę mi to przypomina zwykły plac budowy. Muszę przyznać, że w życiu dostawałem lepiej wykonane prezenty - złości się Maciej Talar, bielski kierowca.

Henryk Juszczyk, wiceprezydent Bielska odpowiedzialny za drogi, przekonuje, że większość najważniejszych prac została już wykonana. - Została jeszcze do położenia ostatnia, ścieralna warstwa asfaltu, ale to możemy zrobić tylko przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych, więc poczekamy na wiosnę. Jeden pas na rondzie jest wyłączony ze względów bezpieczeństwa, ponieważ nie ma jeszcze sygnalizacji, oznakowania i przejść. Roboty trwały do ostatnich chwil przed świętami - opowiada Juszczyk.

Część kierowców twierdzi, że władze postanowiły na siłę dotrzymać obietnicy. Juszczyk zaprzecza. - Po prostu chcieliśmy jak najszybciej usprawnić ruch w mieście. Skoro na Hulance można już jeździć, to po co ją trzymać zamkniętą, tym bardziej że zgodziła się na to policja - dodaje Juszczyk.

Tunel pod rondem będzie otwarty dopiero pod koniec 2005 roku, gdy zostanie uruchomiony ostatni odcinek obwodnicy. Przebudowa Hulanki pochłonie ok. 34 mln zł.

·
Registered
362 Posts
Dyszkin said:
Moge cos powiedziec odnosnie Hulanki - bedzie to 4 pasmowa obwodnica dla jadacych od strony Katowic do Szczyrku.
...
Czteropasmowa jak rozumiem oznacza dwie jezdnie po dwa pasy w kazdą stronę (?) :)

·
Infrastrukturnik drogowy
12,381 Posts
Discussion Starter · #7 ·
smar said:
Może znalazłby się ktoś , kto naświetliłby nam wieksze szczegóły tych inwestycji, przede wszystkim ciekawe plany, mapki, schematy,itp.
Dyszkin said:
jak bede w Bielsku to postaram sie wskoczyc na Hulanke i pyknac pare fotek dla forum
No Dyszkin - takiej postawy oczekiwałem! :cheers1:

Dzięki z góry! :happy:

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,713 Posts
szukajcie a znajdziecie - mam plan tej Hulanki :)
Z planu wynika ze ten tunel bedzie ciut dluzszy niz na zdjeciu ktore post nizej umiescilem, takze droga bedzie bezkolizyjnie biegla dalej w strone jedynki.

Przedmiotem opracowania jest przebudowa ulic Cieszyńskiej, Piastowskiej i Konopnickiej wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania z ul. Gen. Andersa w Bielsku - Białej. Inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscu istniejących skrzyżowań „Hulanka”. W miejsce istniejących skrzyżowań sterowanych ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej ul. Piastowskiej, ul. Konopnickiej, ul. Cieszyńskiej oraz ul. Gen. Andersa z ul. Cieszyńską usytuowanych w bezpośredniej bliskości siebie projektuje się skrzyżowanie dwupoziomowe. Przewiduje się poprowadzenie dołem al. Gen.. Andersa, zagłębienie w stosunku do istniejącego terenu, wprowadzenie jej w tunel o długości 238 m i połączenie z przedłużeniem ul. Klubowej. Połączenie ul. Gen. Andersa z górnym poziomem zostanie zrealizowane przy pomocy dróg zbiorczych prowadzących po istniejącym terenie wzdłuż obniżonej ulicy po obu jej stronach.. W miejscu skrzyżowania się dróg zbiorczych z ul. Piastowską, ul. Cieszyńską i ul. Konopnickiej planuje się budowę ronda o średnicy zewnętrznej 40 m.
Dane techniczne:
Rondo - średnica wew./zew. 30.0 m / 40.0 m
ul. Andersa szerokość 2 x 8.0 m (po 2 pasy) długość ok. 820 m
Drogi dojazdowe do ronda szerokość 7.0m (po 1 pasie)

Czyzby zatem zachodnia obwodnica Bielska byl poczatkiem S69 z Bielska do Zywca i dalej do Zwardonia?

·
Registered
603 Posts
No, może w końcu będzie można prze Bielsko normalnie przejechać. W wakacje nie wiem co mnie podkusiło, żeby z Wisły wracać przez Szczyrk i B-B. Tragedia - wszystko rozkopane i co chwilę jakiś objazd. Ale jak skończą to będzie cacy :D

·
Registered
17 Posts
Czyzby zatem zachodnia obwodnica Bielska byl poczatkiem S69 z Bielska do Zywca i dalej do Zwardonia?
Początkiem S69 będzie wschodnia obwodnica BB, a na tą trzeba będzie trzeba jeszcze ciutke poczekać. Zaczynać się będzie w miejscu gdzie obecnie kończy się dwupasmówka w kierunku Żywca i dużym łukiem od wschodu ominie BB. Do Żywca będzie dwujezdniową ekspresówką, a dalej już tylko jednojezdniową. Na odcinku Żywiec-Zwardoń mają być trzy tunele o łącznej długości blisko 5km: w Lalikach, oraz na dwóch odcinakch pomiędzy Węgierską Górką i Milówką. To są założenia z 2000r, ale narazie powstać mają tylko wszystkie odcinki ekspresówki gdzie nie trzeba nic wiercić (no może z wyjątkiem Lalik). Początkowo w BB też planowano wiercić tunel pod Łysą o długości ponad 2360metrów, ale niestety zrezygnowano z tego wariantu podobno ze względu na koszty.
W przyszłości planowana jest również budowa drogi ekspresowej (S1) BB-wschodnia obwodnica GOP. Dzięki tej drodze będzie można ominąć Tychy i Pszczynę jadąc do BB z północy Polski i dalej w kieruku Cieszyna (S1), bądź Zwardonia (S69).
A co do zachodniej obwodnicy ma ona być tylko zwykłą małą obwodnicą miejską.

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,713 Posts
Wojtek N said:
Początkiem S69 będzie wschodnia obwodnica BB, a na tą trzeba będzie trzeba jeszcze ciutke poczekać. Zaczynać się będzie w miejscu gdzie obecnie kończy się dwupasmówka w kierunku Żywca i dużym łukiem od wschodu ominie BB. Do Żywca będzie dwujezdniową ekspresówką, a dalej już tylko jednojezdniową. Na odcinku Żywiec-Zwardoń mają być trzy tunele o łącznej długości blisko 5km: w Lalikach, oraz na dwóch odcinakch pomiędzy Węgierską Górką i Milówką. To są założenia z 2000r, ale narazie powstać mają tylko wszystkie odcinki ekspresówki gdzie nie trzeba nic wiercić (no może z wyjątkiem Lalik). Początkowo w BB też planowano wiercić tunel pod Łysą o długości ponad 2360metrów, ale niestety zrezygnowano z tego wariantu podobno ze względu na koszty.
A co do zachodniej obwodnicy ma ona być tylko zwykłą małą obwodnicą miejską.
Jezeli to prawda co piszesz to ciekaw jestem jak oni sobie poradza po wschodniej stronie - toz tam gesta zabudowa po same Beskidy (Beskid Maly).
Ja slyszalem od autochtonow ze od powiedzmy Wilkowic do Zywca bedzie S69 szla po zachodniej stronie DK69. Stad moje przypuszczenia ze polaczy sie z zachodnia obwodnica (obecnie budowana) Bielska.
Natomiast tam gdzie sie konczy obecna wschodnia obwodnica (zwezenie drogi na wysokosci torow kolejowych) ma powstac wiadukt i polaczyc sie z dalsza czescia dwupasmowki idacej do centrum.
A moze ktos ma jakies plany tych inwestycji, bo chyba musza gdzies byc juz na papierze (plikach)?
Dodam ze w chwili obecnej Bielsko jest praktycznie non stop zakorkowane i przejazd do Szczyrku/Zywca to makabra.
A swoja droga czy budowa tunelu to rzeczywiscie az tak astronomiczne koszty??

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,713 Posts
Bielscy radni przeznaczyli 1,5 mln zł na budowę ekranów akustycznych przy powstającej obwodnicy miasta. Mieszkający przy niej ludzie odetchnęli z ulgą. - To pierwsza dobra informacja w tej sprawie - mówią.

O problemach ludzi mieszkających przy powstającej obwodnicy Bielska "Gazeta" napisała na początku grudnia. Budowana trasa cieszy kierowców, bo ułatwi im przejazd przez miasto. Jednak mieszkańcy, obok których droga przebiega, mają mniej powodów do radości.

Maciej Maćkowiak mieszka przy ul. Mireckiego, tuż obok wylotu tunelu, którym będzie prowadzić obwodnica. Już teraz było u niego bardzo głośno, nie dało się otworzyć okien.

- A co będzie, jak obwodnica powstanie i poprowadzą nią cały ruch samochodowy? Mieszkamy nieco poniżej poziomu drogi, cały hałas, spaliny i pył będą w naszym domu i ogrodzie - żali się Maćkowiak.

Podobne obawy mają inni ludzie żyjący w okolicach Hulanki. Tym bardziej że w ogóle nie zaprojektowano tam zabezpieczeń przed hałasem. Bielskie władze tłumaczyły, że nie mogły tego zrobić, bo nie wiedziały, jakie będzie natężenie ruchu.

- To bzdura. Od czterech lat słyszymy to samo! - denerwuje się Stanisław Noworyta, bielski radny.

Pod koniec grudnia zaproponował, żeby 1,5 mln zł w tegorocznym planie inwestycyjnym przeznaczyć na stworzenie ekranów akustycznych przy Hulance, zamiast na budowę mostu prowadzącego do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Po co tam drugi most, skoro 50 metrów dalej jest wielki most zbudowany trzy lata temu? - argumentuje Noworyta. Rada Miejska zaakceptowała jego pomysł.

- To pierwsza dobra wiadomość w tej sprawie. Do tej pory miasto odprawiało nas z kwitkiem - cieszy się Maćkowiak.

Okazuje się jednak, że do budowy ekranów długa droga. - Przecież nie możemy ich postawić bez badań ruchu! Żeby zrobić badania, i tak musimy zaczekać na uruchomienie obwodnicy pod koniec tego roku. Zamrożono więc pieniądze, a nawet nie wiadomo, jaki będzie koszt ekranów. Tak to jest, jak się budżet poprawia na kolanie - mówi Henryk Juszczyk, wiceprezydent Bielska.
----------------------------
Co za bzdura - zeby postawic ekrany trzeba zrobic badania ruchu. Kto to wymyslil?? Przeciez ekrany powinny byc integralna czescia tej inwestycji. A wplyw oddzialywania inwestycji na srodowisko? Przeciez przeprowadza sie cos takiego w fazie projektowania. Tegie glowy w tym Bielsku pracuja....

·
Registered
166 Posts
czesc! Ktos pytał o forumowiczów z bielska? Ja dawno nie pisałem,ale jestem na bieżaco.Postaram się puscic jakies fotki z hulanki w najbliższym czasie.pozdrafka

·
Registered
2,557 Posts
Polus said:
czesc! Ktos pytał o forumowiczów z bielska? Ja dawno nie pisałem,ale jestem na bieżaco.Postaram się puscic jakies fotki z hulanki w najbliższym czasie.pozdrafka
Fotki sa zawsze mile widziane :)

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,713 Posts
Polus said:
Polus zrob wywiad srodowiskowy i napisz tez jak ta S-69 (konkretnie gdzie w Bielsku bedzie miala poczatek) bedzie biegla bo jestem tym max zainteresowany z racji czestych podrozy w te rejony. A na zdjecia owszem zapotrzebowanie spore :)

·
Registered
166 Posts
Obwodnica zachodnia zaczyna się od ul. żywieckiej koło dawnego kina Złote łany(mam nadzieje,że to o nia chodzi) a narazie konczy się na hulance.Tunel jest gotowy ale niestety narazie nie użytecznu,ponieważ dalszy odcinek jest w budowie. W "Kronice Beskidzkiej" piszą, że całosc ma byc otwarta jesienią tego roku.Z prywatnych zródel wiem,ze jeszcze nie wszystkie domy sa wykupione,więc moze to potrwac dluzej.

·
kierowCa autobusu :)
355 Posts
Polus said:
Obwodnica zachodnia zaczyna się od ul. żywieckiej koło dawnego kina Złote łany(mam nadzieje,że to o nia chodzi) a narazie konczy się na hulance.Tunel jest gotowy ale niestety narazie nie użytecznu,ponieważ dalszy odcinek jest w budowie. W "Kronice Beskidzkiej" piszą, że całosc ma byc otwarta jesienią tego roku.Z prywatnych zródel wiem,ze jeszcze nie wszystkie domy sa wykupione,więc moze to potrwac dluzej.
A na moich mapach to dochodzi tylko do ul. Partyzantow czyzby powstal lacznik z zywiecka??

·
Registered
166 Posts
tak,łącznik został otwarty początkiem 2004 roku.Teraz 2pas przechodzi obok jednostki wojskowej,pod torami.Na żywieckiej powstało duże skrzyżowanie.

1 - 20 of 4052 Posts