SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1853 Posts

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #1
Myślę, że nazbiera się tego na zbiorczy wątek. Dodatkowo w tym momencie informacje z Bielska to jedna wielka czarna dziura na tym forum. Może uda się to trochę zmienić

Za GW:

Bielskie przejście podziemne po remoncie

Bez problemu skorzystają z niego zarówno niepełnosprawni, jak i matki z wózkami. Żeby przejście pod ul. Lwowską nie wróciło do wyglądu sprzed remontu, jest pilnowane przez całą dobę.Wyremontowane przejście podziemne pod ul. Lwowską i Krakowską
Jeszcze kilka miesięcy temu przeciekał tu strop, było zupełnie ciemno, śmierdziało, a ściany pokrywały dziesiątki graffiti i resztki plakatów. Na przejście najbardziej narzekali niepełnosprawni, którzy nie byli w stanie pokonać znajdujących się tu schodów. Żeby dostać się na deptak, musieli nadkładać drogi i przechodzić przez trzy przejścia dla pieszych na ruchliwych ulicach obok kościoła Opatrzności Bożej.

Po remoncie przejście zmieniło się nie do poznania. Zdobią je żółto-brązowe płytki, a z zewnątrz czerwona cegła. Posadzkę wykonano z antypoślizgowego granitu, pojawiło się też nowe oświetlenie. - Obok schodów wybudowaliśmy specjalne wygodne pochylnie, z których bez problemów skorzystają zarówno niepełnosprawni, jak i kobiety z dziećmi w wózkach - mówi Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Miasto obawia się jednak dewastacji przejścia. - Na razie pilnuje go firma ochroniarska wynajęta przez wykonawcę robót, ale na dniach pojawią się tam kamery straży miejskiej, która przez całą dobę będzie monitorować przejście - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego magistratu.

Remont kosztował ok. 1,4 mln zł. Teraz miasto planuje odnowienie kolejnych dwóch przejść podziemnych: pod ul. Piastowską oraz 3 Maja.
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #2
W końcu zabierają się za elewację zamku Sułkowskich. Mam nadzieję, że pójdą za tym remonty okolicznych kamienic i okolica nabierze rumieńców.

Zamek Sułkowskich będzie ozdobą Bielska

Najbardziej znany bielski zabytek znika za rusztowaniami. Rozpoczyna się długo oczekiwany remont, po którym zamek będzie nie do poznania. Zajmą się nim specjaliści, którzy wcześniej odnawiali warszawski Zamek Królewski, Belweder czy Pałac Wielkich Mistrzów w Malborku.
Muzeum w Bielsku-Białej, które mieści się w Zamku Sułkowskich, od kilku lat stara się doprowadzać zabytkowe wnętrza do dawnej świetności. Udało się już odrestaurować westybul, czyli reprezentacyjną klatkę schodową, sień wjazdową wyłożoną unikatową drewnianą kostką, zbrojownię, pokój myśliwski i Galerię Wystaw Czasowych. Wypiękniały salony muzyczny i biedermeierowski, hol z unikatową polichromią oraz część północnego skrzydła i sześciokątnej narożnej wieży. - Trudno jednak zachęcić turystów do środka, gdy zewnętrzny wygląd zamku jest odpychający - mówi Wojciech Glądys, zastępca dyrektora muzeum.

Szara i brudna elewacja nie tylko szpeci, ale jest też niebezpieczna. Żeby odpadający tynk nie zrobił nikomu krzywdy, trzeba było ustawić specjalne ogrodzenia. O remoncie zamkowych murów mówiło się od dawna, ale zawsze brakowało na to pieniędzy. Dyrekcja muzeum próbowała zdobyć środki w Unii Europejskiej, ale bezskutecznie. Kilka miesięcy temu decyzję o przekazaniu na ten cel pieniędzy podjęli radni województwa śląskiego.

W październiku rozstrzygnięto przetarg na wykonanie prac, a tuż przed świętami robotnicy zaczęli ogradzać zamek rusztowaniami. Zajmie się nim toruńska firma Restauro, wyspecjalizowana w odnawianiu tego typu obiektów. Zajmowała się już m.in. fasadą Zamku Królewskiego w Warszawie, tamtejszym Belwederem i murami obronnymi Starego Miasta, Uniwersytetem Wrocławskim, elewacją Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku czy ostatnio Zamkiem Habsburgów w Żywcu.

- Wygląd zmieni zewnętrzna elewacja zamku i kaplicy zamkowej. Zamiast brudnego tynku będą pastelowe beże i zielenie, bo taka kolorystyka została ustalona na podstawie specjalistycznych badań. Mury będą zdobione różnymi detalami, np. kolumienkami i ozdobami pod gzymsem wykonanymi z czerwonej glinki - wyjaśnia Glądys.

Remont będzie kosztował ponad 4,4 mln zł i potrwa do 2008 roku. Ze względu na prowadzone prace nie będzie można korzystać z przejścia znajdującego się na zamkowych tarasach. Na czas remontu zostanie zdemontowana również iluminacja zabytku.
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,3813939.html
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #3
Ciąg dalszy przebudowy stadionu

W najbliższych dniach ratusz ogłosi konkurs na koncepcję przebudowy stadionu miejskiego przy ul. Rychlińskiego. Najlepszy pomysł ma szanse na realizację. Zgodnie z planami w 2010 roku przebudowa obiektu ma zostać zakończona.

Chodzi o zebranie i skonfrontowanie pomysłów, które później znalazłyby odzwierciedlenie w opracowaniach projektowych realizowanych w praktyce. Miasto narzuciło jedynie architektom ogólny zarys, jaki koncepcja musi spełniać. Choć wytyczne są ogólne muszą zostać uwzględnione w pracach. A trzeba przyznać, że jest ich sporo i wiele mówią o tym, jak stadion będzie wyglądał w przyszłości.

Tak więc obiekt musi posiadać 10-tysięczną widownię, która w całości będzie zadaszona i wyposażona w plastikowe siedziska. Kolejnymi wyróżnikami koncepcji ma być podgrzewana murawa, oświetlenie, lokalizacja tablicy świetlnej, oczywiście obiekt musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa przewidziane dla stadionów piłkarskich: sektor dla kibiców gości, czyli tak zwaną "klatkę" i system monitoringu. Dodatkowo koncepcja zgłoszona do konkursu powinna również zawierać pomysł na rozwiązanie problemu parkowania samochodów (parking główny ma być zlokalizowany przy ul. Broniewskiego w sąsiedztwie obecnego targowiska). Integralną częścią pomysłu ma być również kwestia przebudowy i oświetlenia boiska treningowego (sztuczna nawierzchnia).


- Program modernizacji i rozbudowy stadionu miejskiego zakłada przeznaczenie w ciągu najbliższych 4 lat 36,6 milionów złotych. Prawdziwym problemem w tym przypadku nie są więc pieniądze, lecz zapewnienie ciągłości rozgrywek bielskim klubom piłkarskim, Podbeskidziu i BKS-owi - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy ratusza. - W najbliższej okolicy nie ma bowiem stadionu, który spełniałby określone przepisami wymogi.
Stan obecny jest dość opłakany:

http://www.ts.podbeskidzie.pl/index.php?proc=archiwum_i&st=0&nr_i=1097
 

·
Registered
Joined
·
166 Posts
Czesc!!!No w końcu ktoś założył nowy wątek o Bielsku:) Suuuuuuuuper...Ja ostatnio pisałem o renowacji zamku w dziale zabytki. Dałem nawet jedną fotkę zrobioną przeze mnie (jakość fatalna ale jest:) zobacz!!!
P.S. Dzisiaj chyba przejde sie na miasto porobic troche zdjęć nocą, moze jutro "puszcze" na forum. Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
166 Posts
BUDŻET 2007: PRZEDE WSZYSTKIM INWESTYCJE

Wydatki inwestycyjne w budżecie 2007 r. stanowią 23,1 proc., jednak w wymiarze finansowym kwota przeznaczona na inwestycje wzrasta o ponad 11 procent w stosunku do sumy wydatków inwestycyjnych zapisanych w budżecie 2006 r. Co zostanie wykonane za te pieniądze?

Drogi - największe wydatki inwestycyjne

*
modernizacja głównej arterii komunikacyjnej miasta - ciągu ulic od Bystrzańskiej do 3 Maja
*
przebudowa ul. Nad Potokiem
*
dalszy ciąg modernizacji ul. 11 Listopada, czyli remont schodów, łączących tę ulicę z ul. 3 Maja, oraz mostu na rzece Białej
*
modernizacja placu Wojska Polskiego wraz z budową dwupoziomowego parkingu podziemnego
*
przebudowa skrzyżowania ulic Grażyńskiego - Kwiatkowskiego
*
przebudowa skrzyżowania al. Andersa z ul. Michałowicza
*
gruntowny remont ulic - Karbowej, Witosa, Sobieskiego, Karpackiej, Krakowskiej i Lipnickiej
*
budowa chodników wzdłuż podstawowych ciągów komunikacyjnych

Ważniejsze inwestycje miejskie w 2007 r.

*
zakup kolejnych autobusów i minibusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego
*
budowa 100 mieszkań komunalnych
*
remonty w budynkach komunalnych za kwotę 9,5 mln zł - ze środków własnych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i pieniędzy budżetu miasta
*
kontynuacja programu rewitalizacji Starówki
*
dalsza modernizacja Szpitala Ogólnego
*
remonty i podniesienie standardu placówek pomocy społecznej
*
remonty i inwestycje w wielu placówkach oświatowych, m.in. termomodernizacje budynków
*
budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 26 (Straconka)
*
modernizacja bazy dydaktycznej Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego
*
remonty szkolnych boisk sportowych
*
modernizacje w wielu instytucjach kultury
*
modernizacja pływalni Startu w Cygańskim Lesie
*
kontynuacja modernizacji kąpieliska Panorama
*
budowa nowego stadionu miejskiego przy ul. Żywieckiej
*
budowa krytego lodowiska - ten obiekt zaplanowano jako dużą wielofunkcyjną halę, w której będą mogły odbywać się imprezy sportowe, wystawiennicze czy koncerty z udziałem dużej liczby publiczności
*
finansowanie dodatkowych patroli policji oraz organizowanie wspólnych patroli strażników miejskich i policjantów
*
rozbudowa systemu monitoringu nie tylko w centrum miasta, ale także w poszczególnych dzielnicach Bielska-Białej
*
organizowanie prac społecznie użytecznych
*
stworzenie kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi

Bedzie sie działo:)
źródło:www.um.bielsko.pl
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #6
Stadion Miejski w liczbachRada Miejska w Bielsku-Białej uchwaliła budżet na 2007 rok oraz przewidywane wydatki na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2007-2009.

Jednym z ważniejszych punktów jest Modernizacja i rozbudowa stadionu miejskiego przy ul. Rychlińskiego 21. W ciągu najbliższych trzech lat miasto planuje wydać na ten cel 36 600 000 złotych, z czego 4 950 000 złotych ma pochodzić z kasy miasta, a pozostałą część mają stanowić dotacje z Unii Europejskiej. W obecnym roku miasto ma do dyspozycji 2 440 000 złotych, które zostanie wydane na wymianę murawy, a także na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy "nowego" stadionu.

W roku 2008 miasto planuje wydać na modernizację 12 200 000 zł (w tym 10 370 000 zł z UE), a w 2009 roku 21 960 000 zł (w tym 18 666 000 zł z UE).

Przypomnijmy iż miasto planuje budowę stadionu mieszczącego około 10 tys. kibiców, w pełni zadaszonego, z podgrzewaną murawą i oświetleniem, a także boiska treningowego ze sztuczną murawą i oświetleniem.

Rada Miejska postanowiła również przeznaczyć środki na modernizację i rozbudowę stadionu piłkarskiego przy ul. Młyńskiej (popularna "górka"). W okresie 3 lat będzie to 2 225 000zł z czego 490 000 zł stanowić będą środki z budżetu miasta, 501 000 zł środki z Unii Europejskiej, a 333 000 zł środki z Totalizatora Sportowego.
http://www.ts.podbeskidzie.pl/index.php?proc=informacje&nr_i=1123&nr_w=-1
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #7
Są pieniądze na dokończenie nowej siedziby bielskich strażaków


3,5 mln zł z budżetu państwa oraz 3 mln zł z kasy miasta. To pozwoli bielskim strażakom na wykończenie ich nowej siedziby. Są duże szanse, że na ul. Leszczyńską przeprowadzą się jeszcze w tym roku.O nowej strażnicy bielscy strażacy marzą od wielu lat. Teraz muszą tłoczyć się w dwóch starych i ciasnych obiektach, które nie przystają do dzisiejszych czasów. Wzniesiona przed stu laty remiza przy pl. Ratuszowym była przewidziana dla konnych beczkowozów. Są tu tylko dwa garaże, a strażacy - zamiast błyskawicznie ześlizgiwać się prosto do samochodów - muszą pokonać mnóstwo schodów i kilka par drzwi. Kłopoty są także przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie przy wjeżdżaniu do garażu trzeba składać lusterka.

- Ale i tak największym problemem jest utrudniony wyjazd do akcji - mówią strażacy. Plac Ratuszowy nie dość, że znajduje się w ciasnym centrum miasta, to jeszcze jest zastawiony samochodami, a na ul. Grunwaldzkiej trzeba specjalnie zamykać ruch na czas wyjazdu wozów do pożaru.

Przed kilkoma laty miasto przekazało strażakom dużą działkę przy ul. Leszczyńskiej. W 2004 roku rozpoczęła się budowa. Gmach stoi już w stanie surowym, trzeba go jeszcze wykończyć. Wszystko wskazuje na to, że wreszcie się to uda. W tegorocznym budżecie na bielską strażnicę zapisano 3,5 mln zł. Z kolei władze miasta postanowiły dołożyć do tego kolejne 3 mln zł. - Zależy nam, żeby strażacy mieli dobre warunki i bez przeszkód mogli wyjeżdżać do akcji. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców - tłumaczy Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego magistratu.

To gwarantuje świetne usytuowanie nowej strażnicy - przy śródmiejskiej obwodnicy miasta - co umożliwia szybki dojazd do wezwania. Będzie obiektem na miarę XXI wieku, jednym z największych i najnowocześniejszych w kraju. Znajdą się tu 24 garaże, zaplecze mieszkalne dla 30 strażaków, biura, sala gimnastyczna oraz plac ćwiczeń. Ma tu również powstać nowocześnie wyposażone Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Zarządzania Kryzysowego. Trwają starania o unijną dotację na ten cel.

Prace wykończeniowe rozpoczną się na wiosnę. - Jeżeli wszystko się powiedzie, to jeszcze w tym roku przeprowadzimy się do nowej siedziby - powiedział wczoraj "Gazecie" brygadier Marek Rączka, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku.
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,3839431.html
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #10
Dlaczego tak daleko od centrum (plus bardzo słabe połączenia komunikacją miejską) i dlaczego tylko na 2 tysiące osób? :bash: Lepiej zrezygnować z tego durnego curlingu i zrobić to porządnie!

Wielofunkcyjna hala powstanie pod Szyndzielnią

W hali, którą władze Bielska-Białej wybudują pod Szyndzielnią, będą się odbywać koncerty gwiazd, targi, mecze, a dzieci będą się mogły ślizgać pod dachem na łyżwach.
W mieście brakuje hali zbliżonej charakterem np. do katowickiego Spodka. Podczas różnego rodzaju targów wystawcy muszą prezentować swoją ofertę w rozkładanych namiotach. Kiedy do miasta przyjeżdżają znani wykonawcy (jak światowej sławy gitarzysta Al di Meola, zespół The Manhattan Transfer czy nawet popularny ostatnio w kraju Piotr Rubik), fani korzystają z gościnności kościoła w Aleksandrowicach, który może pomieścić większą liczbę osób. Nie inaczej jest z imprezami sportowymi, które też nie mają się gdzie podziać.

- Dlatego postanowiliśmy zbudować dużą halę, która będzie wykorzystywana na różne sposoby. W ciągu miesiąca ogłosimy przetarg i wybierzemy firmę, która podejmie się zarówno zaprojektowania jak i wybudowania hali - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku.

Władze specjalnie podjęły taką decyzję, bo odrębne wyłanianie projektanta, a później wykonawcy zajęłoby sporo czasu, a tego miasto nie ma zbyt wiele. W 2009 roku w regionie odbędzie się IX Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Bielsko-Biała zobowiązała się zorganizować zawody w curlingu - dyscyplinie, w której zawodnicy pchają kamień na lodzie w ten sposób, aby zatrzymał się jak najbliżej wyznaczonego punktu na tafli.

Do rozegrania zawodów potrzebne jest odpowiednie lodowisko. Początkowo mówiono o budowie zadaszonej ślizgawki obok basenu na os. Karpackim. Ostatecznie jednak zapadła decyzja, że lodowisko będzie jedną z funkcji nowej hali. Będzie się ona mogła zamieniać w obiekt wystawienniczy, sportowy (kryjący różnego rodzaju boiska) i koncertowy.

Bielski obiekt będzie mieć nowoczesną architekturę i pomieści co najmniej 2 tys. osób. Wokół budynku powstaną parkingi. Hala powstanie pod Szyndzielnią, na terenach miejskiej spółki ZIAD. W ratuszu trwa uzgadnianie szczegółów budowy.

Inwestycja pochłonie około 33 mln zł. Dużą część tej kwoty miasto chce sfinansować z unijnej dotacji. Prace mają rozpocząć się w tym roku i zakończyć w przyszłym.
Źródło
 

·
Registered
Joined
·
166 Posts
Jeżeli ktoś miałby sie ochote wiecej dowiedzieć o bielskich inwestycjach to polecam link ze strony urzędu miasta :http://www.um.bielsko.pl/bb/
Jest tam omówiona sprawa budowy nowej hali sportowo- wystawienniczej oraz przebudowa mostu na ulicy 11listopada oraz głównych schodów na tej właśnie ulicy. MOżna takze zobaczyc efekt ukonczonej właśnie modernizacji głównego deptaka w mieście...Polecam-Pozdrawiam
 

·
Moderator
Joined
·
7,882 Posts
Prokurator zastąpił ekipy budowlane
2007-01-16
Agnieszka Janas
Gruzy straszą w centrum Bielska-Białej. Inwestycja za miliony euro utknęła

Mógł być piękny obiekt w zabytkowych zakładach, a jest skandal, ruiny w centrum miasta i śledztwo w sprawie o niegospodarność.

Już od miesiąca wydział przestępczości gospodarczej komendy miejskiej policji w Bielsku-Białej prowadzi śledztwo w sprawie „karalnej niegospodarności” przy sprzedaży i przetargu dotyczącym nieruchomości dawnego Fineksu (zakładów tekstylnych zlokalizowanych w zabudowaniach fabrycznych z XIX w.). Śledztwo wszczęto na podstawie artykułu 296 paragraf 1 kodeksu karnego.

O sprawie kontrowersyjnej inwestycji pisaliśmy już w „Pulsie Biznesu” w artykule: „Galeria handlowa na gruzach fabryki”, opublikowanym 22 sierpnia ubiegłego roku.

— W tej chwili śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko komuś. Prowadzone są czynności, które mają na celu zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów do analiz. Nie potrafię podać terminu jego zakończenia, bo zależy on od tego, kiedy spłyną dokumenty, i od czasu potrzebnego policjantom do zapoznania się z nimi. Ponadto, jeśli sprawa okaże się skomplikowana, potrzebna może się okazać pomoc biegłych — informuje nadkomisarz Grzegorz Jakubiec z komendy miejskiej policji w Bielsku-Białej.

Krótka historia

Jak do tego doszło? Doniesienie do prokuratury złożył były już radny miasta Józef Heczko. Jego zdaniem, z analizy dokumentów przetargowych wynikało, że przetarg na zakup terenów po byłej fabryce Finex rozstrzygnięty został wbrew zapisanym w warunkach zasadom.

— Do przetargu stanęły dwie spółki: Ganya Investments oraz Bielsko Business Center 2 (BBC2). Ta druga związana jest z istniejąca już w mieście galerią handlową Sfera, która sąsiaduje przez ulicę z zakładami Finex. Przetarg wygrała BBC2. Jej oferta opiewała na 8 mln zł za grunt i zakładała wyburzenie zabytkowych obiektów oraz odtworzenie ich elewacji. A tego zabraniały warunki przetargu. Ganya zaś nie tylko oferowała o 1 mln zł więcej, ale także przedstawiła projekt prof. Stefana Kuryłowicza, który zakładał modernizację i wpisanie w koncepcję nowego centrum wszystkich objętych ochroną budynków. Starałem się na drodze wewnętrznych procedur unieważnić taki wynik. Niestety nie udało się. Dlatego zwróciłem się do prokuratury — tłumaczy powody swojej decyzji Józef Heczko.

W krótkim czasie BBC2 uzyskała zgodę konserwatora zabytków Jacka Koniora na wyburzenie zabytkowych hal fabrycznych, domów robotników oraz pałacu właściciela. Z zespołu ocalało jedynie to, co wcześniej wydzierżawili kupcy, którzy w jednej z hal otworzyli dom handlowy Wokulski.

Status quo

Obecnie na terenie po Fineksie nic się nie dzieje, ponieważ Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło warunki zabudowy.

— Trwają prace nad nowymi warunkami. Powinny się one wkrótce zakończyć. To normalna procedura. A jeśli chodzi o śledztwo w sprawie o niegospodarność — nie mamy sobie nic do zarzucenia — mówi Tomasz Ficoń, naczelnik wydziału biura prasowego urzędu miejskiego w Bielsku–Białej.

Na terenie dawnego Fineksu BBC2 planuje nowoczesną galerię handlową pod roboczą nazwą Sfera II. W jej skład mają wejść: zadaszony deptak z butikami, część gastronomiczna, biura, hotel i apartamenty. Sfera II zostanie połączona z istniejącym obiektem Sfera.

— Spodziewamy się otrzymania warunków zabudowy na przełomie stycznia i lutego. W tej chwili trwają prace przygotowawcze — np. projektowe. Planujemy oddanie całego obiektu do użytku w IV kwartale 2008 r. — mówi Ireneusz Hendel, członek zarządu BBC2, autor koncepcji architektonicznej.

50

mln EUR Na taką kwotę szacowana jest inwestycja Sfera II, która utknęła na razie w martwym punkcie.
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2266 str. 18
 

·
Moderator
Joined
·
7,882 Posts
Jeden zabytek, dwie opinie
2007-01-16
Agnieszka Janas
Jeden zabytek, dwie opinie

Bielski konserwator zabytków postępuje jakby prawo nie dla wszystkich było takie samo.

Kupcom działającym w części tego samego, zabytkowego obiektu, na kilkanaście dni przed podpisaniem zgody na rozbiórkę dla BBC2, konserwator zabytków Jacek Konior zabronił rozbudowy nieruchomości. Argumentował słowami: „Układ ten obejmuje przestrzeń o wysokiej wartości zabytkowej”.

Tymczasem BBC2 skorzystała z możliwości, którą swoją decyzją stworzył jej właśnie Jacek Konior, i rozebrała swoją, większą część zabytkowego kompleksu.

Oprócz utraty zabytków można mówić o stracie finansowej miasta. Warunek zabudowy z uwzględnieniem istniejących budynków obniżał bowiem wartość terenów dawnego Fineksu. Gdy okazało się, że wraz zabytkowymi obiektami przestało istnieć takie ograniczenie — rynkowa wartość gruntów zdecydowanie wzrosła.
Rozdział

XXXVI

Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu

Art. 296 § 1. Kto, będąc obowiązany [...] do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Archiwum Puls Biznesu
wyd. 2266 str. 18
 

·
PublicSpace&Chardonnay
Joined
·
1,502 Posts
No to niezły wałek macie w Bielsku. :bash: II-gi etep sfery zapowiadał się nieźle, a budynkami poprzemysłowymi, których projekt dotyczył, nigdy się specjalnie nie interesowałem. Dostępne sa gdzieś rendery Kuryłowicza, a chociażby koncepcja, tego co miało tam powstać?

Jeszcze jedno pytanie - czy w przypadku zwycięstwa Ganya'i (coś mi przypomina ta nazwa :) ) pozostawały by wciąż w okolicy jakieś tereny, na których BBC2 mogło by realizować Sferę 2?

Szkoda całej sytuacji - niestety wróży ona zastój na dłuższy czas. Chętnie bym skopał tyłki winnym.
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #16
^^ Terenów poprzemysłowych w stronę dworca jest multum do wykorzystania (oczywiście już nie tak atrakcyjnych - w końcu tereny dawnego Fineksu będą dostępne od 3 stron w odległości ok. 200m od głównego deptaka). Ale nie będzie to miało nic wspólnego z dotychczasową koncepcją - Sfera 1, a naprzeciwko Sfera 2 - stanowiące zwartą i sensowną koncepcję wykorzystującą przy okazji pobliską rzeczkę. Na każdym innym terenie byłyby to po prostu dwa odrębne od siebie projekty.
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #17
Rewitalizacji bielskiej starówki ciąg dalszy :eek:kay:

Kolejne zmiany na bielskiej starówce

Marcin Czyżewski

Wypięknieją kamienice, powstanie platforma widokowa i parking dla gości. Zabytkowy zakątek miasta ma odzyskać dawną świetność i stać się atrakcją przyciągającą zarówno mieszkańców, jak i turystów.W tym roku na odnowienie starówki miasto przeznaczy ok. 3,5 mln. zł
Rewitalizacja bielskiej starówki trwa od czterech lat. W zeszłym roku odnowiono kamienice w zachodniej pierzei rynku i przebudowano jego płytę, która ma być wizytówką starówki.

- Nie oznacza to oczywiście końca prac. W tym roku rewitalizacja pochłonie ok. 3,5 mln zł - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miasta.

Wypięknieją kolejne kamienice, rozpoczęły się już prace przy pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku kamieniczce Rynek 15. Oprócz wnętrz dawny blask odzyska też jej elewacja - z brudnoszarej zmieni się w pastelową o piaskowym odcieniu. Największą atrakcją budynku jest apteka z zabytkowym wyposażeniem, najstarszym w mieście. To m.in. masywne meble z ciemnego drewna, z mnóstwem małych półek i szufladek. Odrestaurowana zostanie zabytkowa witryna apteki.

Prace remontowe rozpoczną się też przy Rynku 23. To kamienica, która kryje m.in. antykwariat i duże, piękne piwnice.

- Chcemy, żeby powstała w nich kawiarnia i galeria, połączona z minidomem aukcyjnym. Przygotowujemy też wnioski o unijną dotację na remont kamienic przy Rynku 25 i 32. Są szanse, że elewacje odnowi również kilku prywatnych właścicieli budynków - mówi Jolanta Jędrzejczyk, pełnomocniczka prezydenta ds. rewitalizacji.

Konserwatorzy zajmą się zabytkowym, ale zniszczonym murem oporowym w rejonie ul. Sikorskiego. To konieczne, bo podtrzymuje on wzgórze z katedrą św. Mikołaja. Z myślą o ludziach odwiedzających starówkę, obok ul. Orkana stanie parking. W przyszłym roku ma ruszyć budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Kopernika.

Jedną z atrakcji starówki ma być platforma widokowa obok ul. Krętej. Miejsce, gdzie podrzucane są teraz śmieci, zamieni się w miły, oświetlony zaułek z ławeczkami i widokiem na tzw. Bielski Syjon oraz malowniczą uliczkę Pankiewicza.

eb 18.01
 

·
Resistance is futile
Joined
·
902 Posts
Discussion Starter #18
Park lotniczy powstanie w ekspresowym tempie

Marcin Czyżewski

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z projektantem, a w połowie marca już rozpocznie się budowa Bielskiego Parku Techniki Lotniczej. Ma być gotowy za rok

Park to pomysł bielskiego starostwa powiatowego na stworzenie miejsca, gdzie będą budowane niewielkie samoloty, szybowce oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w lotnictwie. Na Podbeskidziu działa bowiem wiele firm z tej branży. Na razie muszą jednak działać w przypadkowych miejscach, często prowizorycznie zaadaptowanych obiektach, znacznie oddalonych od lotniska.

Dlatego starostwo starało się o unijną dotację na budowę parku. - Udało się zdobyć 21 mln zł, ale pieniądze otrzymaliśmy dopiero w ostatnim rozdaniu. Umowę o dofinansowaniu podpisaliśmy pod koniec roku, a rozliczyć inwestycję musimy do czerwca 2008. Dlatego mamy bardzo mało czasu - tłumaczy Wiktor Kałat, prezes Bielskiego Parku Techniki Lotniczej.

Żeby nie tracić czasu, park nie ogłasza ciągnących się miesiącami przetargów, tylko organizuje konkursy ofert. Pierwszy - na firmę, która zaprojektuje park, został właśnie rozstrzygnięty. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa, a projekt powstanie do końca lutego. W najbliższych tygodniach odbędą się kolejne konkursy: na roboty ziemne oraz postawienie budynków. - W połowie marca będą już trwały prace. To gwarantuje, że zdążymy na czas - dodaje Kałat.

Spółkę budującą park, oprócz bielskiego starostwa, tworzą Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw oraz firmy lotnicze. Powstanie on na pokopalnianych nieużytkach w Kaniowie koło Czechowic-Dziedzic. Będzie tu pas startowy o długości 700 m i szerokości 22 m, ponadto 600-metrowa droga kołowania, wieża kontroli lotów, stacja paliw, place i parkingi. Firmy ulokują się w halach produkcyjnych o łącznej powierzchni ponad siedmiu tys. m kw. oraz w ośmiu hangarach. Docelowo będzie tu pracować około tysiąca osób.

Edward Margański, znany bielski konstruktor lotniczy, tłumaczy, że taka baza nie tylko zapewni odpowiednie warunki pracy, ale też odmieni wizerunek lotniczych przedsiębiorstw, które przestaną być postrzegane jako "firmy z kurników"
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35056,3860404.html
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Może jeszcze dzisiaj wybiorę się i porobię zdjęcia miejsca gdzie powstanie park technologi lotniczej. Trudno uwierzyć że na takim terenie powstanie coś takiego:)
 

·
Registered
Joined
·
207 Posts
Komorowice

Czy ktos wie cos na temat nowych bielskich terenow inwestycyjnych w Komorowicach (pomiedzy ul. Bestwinska a elektrocieplownia)? W ostatnich tygodniach wyburzono tam stare budynki, zmielono, powytyczano drogi. Caly teren jest uprzatniety. Podobno te tereny sa przeznaczone pod spedycje i produkcje. Czy ktos wie cos wiecej? :)
 
1 - 20 of 1853 Posts
Top