SkyscraperCity Forum banner

[Bielsko-Biala] Centrum Sfera 2

290201 Views 671 Replies 127 Participants Last post by  karawana
W Bielsku od kilku tyg. w samym centrum miasta sa wyburzane stare hale fabryczne. Na ich miejscu powstanie centrum handlowo - biznesowe. Nie ma niestety jeszcze wizualizacji nowego obiektu, za to centrum miasta w tym momencie przypomina krajobraz ksiezycowy :)

Dziś wiadomo, że na gruzach fabryki powstanie nowoczesne, wielopoziomowe centrum. Znajdą się w nim nie tylko sklepy, ale także sale konferencyjne, a nawet lokale mieszkalne oraz część hotelowa. W planach jest wielopoziomowy parking oraz wybudowanie szklanej przewiązki łączącej obie Sfery. Według nieoficjalnych informacji prace mają rozpocząć się jeszcze przed końcem roku i zakończyć za dwa lata.
See less See more
1 - 10 of 672 Posts
[Bielsko-Biała] Sfera II

Za GW:

Na miejscu starych hal powstaje centrum rozrywkowo-usługowe

Marcin Czyżewski 05-04-2006 , ostatnia aktualizacja 06-04-2006 09:42

XIX-wieczne hale fabryczne znikają znad Białki. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapowiada jednak, że hale zostaną częściowo odtworzone i wkomponowane w nowy obiekt. Inwestycja w miejscu dawnego Fineksu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Bielszczanie, którzy spacerują po centrum miasta, widzą potężne koparki uwijające się na terenie byłego Fineksu. Stojące wzdłuż Białki potężne hale fabryczne szybko zamieniają się w kupę gruzu. - Szkoda ich trochę, były bardzo malownicze. Myślałem, że zrobią w nich coś ciekawego - dziwi się starszy mieszkaniec Bielska.

Hale były kiedyś częścią Zakładów Przemysłu Wełnianego "Finex". Fabryka zajmowała potężny teren w samym sercu miasta, między rzeką a ulicami: Cechową, Wałową i Mostową, tuż obok głównego deptaka - ul. 11 Listopada. Stało tu 17 budynków, wzniesionych w latach 1882-1986. Gmina kupiła teren w połowie lat 90. z myślą o stworzeniu ekskluzywnego biznesowo-usługowego city. Nic jednak z tego nie wychodziło, a kompleks był systematycznie dewastowany.

Przez kilka lat miasto bezskutecznie szukało nowego właściciela. Dopiero przed rokiem udało się sprzedać pofabryczny kompleks za 8,1 mln zł. Kupiła go spółka Bielsko Business Center 2, powiązana z inwestorem, który przed kilkoma laty wybudował stojące tuż obok Centrum Handlowo-Rozrywkowe "Sfera", cieszące się wielką popularnością wśród bielszczan.

W miejscu Fineksu ma powstać nowoczesne, wielopoziomowe centrum zwane roboczo Sferą II. Według koncepcji przedstawionej w ratuszu mają tu być: zadaszony deptak ze sklepami, punktami usługowymi i gastronomicznymi, biura, hotel, apartamenty mieszkalne z widokiem na ogrody, które powstaną na części dachów. Cały obiekt ma zostać połączony specjalną, biegnącą nad ulicą przewiązką, z istniejącą Sferą. - Według umowy inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w ciągu dwóch lat - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku.

Najstarsze XIX-wieczne hale miały zostać zachowane i zagospodarowane. Jednak przed rozpoczęciem rozbiórki kompleksu pojawił się wniosek, żeby je wyburzyć. - Skierowałem sprawę do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków. Stwierdziła, że hale nie przedstawiają żadnej wartości i można je wyburzyć, odtwarzając elewacje od strony rzeki w momencie budowy planowanego centrum - mówi Jacek Konior, kierownik bielskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Tłumaczy, że w ciągu kilku lat, gdy kompleks był opustoszały, hale uległy ogromnemu zniszczeniu. Argumentem za ich rozbiórką było też wymagane przez miasto zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Mają one powstać m.in. na parkingu podziemnym, którego budowa nie jest możliwa bez wyburzeń. - Wydając pozwolenie na rozbiórkę, nakazałem w jej trakcie pozyskać maksymalną ilość materiału historycznego, czyli cegieł, zworników i kamieni, żeby wykorzystać je do odtworzenia elewacji hal - zaznacza Konior.


Niestety chwilowo nie dotarłem do żadnych wizualizacji. Może ktoś z Bielska pstryknąłby pare fot z wyburzania :D I liczę na fotorelacje jak już zaczną budować :)

Na osłodę jeden rzut oka na pierwszą Sferę.

See less See more
2
Nie jest tak źle, jest nas już trzech :D
A jak się pojawią jakieś zdjęcia i wizualizację, to może jeszcze ze dwie osoby zaglądną ;)
Tragiczny wypadek na terenie byłej bielskiej fabryki

mac 13-06-2006 , ostatnia aktualizacja 13-06-2006 23:00

Jeden mężczyzna zginął, drugi został ranny w czasie wypadku, do którego doszło we wtorek na terenie dawnej fabryki Finex w Bielsku-Białej. Przewrócił się na nich fragment muru rozbieranego zakładu.

Wyburzanie byłych Zakładów Przemysłu Wełnianego "Finex" w centrum Bielska trwa od ponad dwóch miesięcy. Na tym terenie ma powstać druga część sąsiedniego centrum rozrywkowo-handlowego Sfera. Prawie wszystkie z dawnych zabudowań fabrycznych zniknęły już z powierzchni.

Wczoraj o godz. 10.35 z terenu dawnej fabryki wyjeżdżała wypełniona gruzem ciężarówka Steyer. Samochód zahaczył prawą stroną o skrzydło bramy i wywrócił ją razem z fragmentem muru ogrodzeniowego. Ciężkie odłamki ściany poleciały na stojących obok mężczyzn. - 52-letni pracownik ochrony, który pilnował wjazdu na teren byłej fabryki, zginął na miejscu. Stojący obok niego 41-letni mężczyzna został niegroźnie ranny. Jest w szpitalu, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - mówi Elwira Jurasz, rzeczniczka bielskiej policji.

Okoliczności wypadku badają prokuratura oraz inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Wiadomo, że kierowca ciężarówki był trzeźwy.

Spółka Bielsko Business Center 2, która jest inwestorem nowej części Sfery, rozesłała wczoraj oświadczenie do mediów, że teren budowy przekazała w styczniu specjalistycznej firmie wyburzeniowej, która jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa. Dodała jednak, że firma wywiązała się ze swoich obowiązków, a wypadek nie był bezpośrednio związany z prowadzonymi robotami wyburzeniowymi.


See less See more
2
zeldan said:
Pojawily sie pierwsze niesmiale wizualizacje, ale na razie nie mam dostepu do wersji elektronicznej :-(
Zeskanuj, dobre i to na początek ;)
Rafis said:
Połowa wszystkich inwestycji w tym dziale to galerie handlowe :)
Szczerze mówiąc, to w Bielsku niewiele się niestety buduje, poza właśnie galeriamy/hipermarketami i różnej maści mieszkaniówką, głównie pod samymi górami i czasami wątpliwej urody i jakości.
W takim razie przypomnijmy sobie stan obecny tych terenów (zdjęcia z 7 kwietnia).

W tym miejscu powinno być widać Sferę II w całej okazałości (jak już powstanie) ;)Jeden ze starych budynków, który nie został zburzony i zostanie wkompnowany w centrum.Obraz jak po wojnie:See less See more
6
Krótka relacja:

Najazd kamery z daleka na plac budowyJaka rzeka taki riverfront. Dobrze, że Sfera II będzie lepiej zagospodarowana pod tym kątem

Rozpoczęli jakieś roboty ziemne. Sprzęt w niewielkich ilościach już stoi.Rzut na Sferę II zmieniamy punkt ostrościWięcej sprzętu. Widok na zadek SDH Klimczok.

See less See more
11
1 - 10 of 672 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top